Jump to content



Official Cars, Motors, βελτίωση, τρακαρίσματα και οδήγηση Thread (MotorLab)


LevelOne

Recommended Posts

Θέλω να βάψω τις ζάντες μου (17'). Έχουν αρκετές μικρογρατσουνιές και νομίζω οτι θα άξιζε.

Απο περιέργεια το έχει κάνει κανείς? Απότι καταλαβαίνω πρέπει να γίνει ηλεκτροστατική σαν πιό σωστή δουλειά/αποτέλεσμα.

Τιμές? Πόσο πηγαίνει στο περίπου ?

Link to comment
Share on other sites

Για ηλεκτροστατικη υπολογιζε 50-60€/ζαντα. Βασικα, προσωπικη γνωμη, αν εισαι κοντα στο να θελεις λαστιχα μην τις βαψεις καν, πουλα τες με τα λαστιχα λιγο πριν θελουν αλλαγη, βαλε και μια διαφορα απο την τσεπη σου και βαλε τις 18ρες τις ακτινωτες της GT. Απογειωνεται το αυτοκινητο με αυτες, πραγματικα.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να βάψω τις ζάντες μου (17'). Έχουν αρκετές μικρογρατσουνιές και νομίζω οτι θα άξιζε.

Απο περιέργεια το έχει κάνει κανείς? Απότι καταλαβαίνω πρέπει να γίνει ηλεκτροστατική σαν πιό σωστή δουλειά/αποτέλεσμα.

Τιμές? Πόσο πηγαίνει στο περίπου ?

Γιαννη απ'οσο ξερω κανονικα πανε για πρωτα για αμμοβολη,

κατοπιν επιμεταλλωση με ψευδαργυρο για να κλεισουν οι ποροι του μεταλλου

και τελος ηλεκτροστατικη βαφη

Κοστος χοντρικα οπως τα ειπε ο Σταυρος

Link to comment
Share on other sites

Ο Πεττας θελει ενα 150αρι για αμμοβολη.ηλεκτροστατικη κλπ και βολευει γιατι ειναι κοντα Πειραια

Σταυρο, αλλαξα τον Μαρτη μωρε...Αν και δεν ειναι κακη ιδεα. Θα ψαξω μπααας και θελει κανεις να κανουμε τραμπα.

Link to comment
Share on other sites

To αμαξι θα μπει σε φαναρτζηδικο Δευτερα για ολικο (σχεδον) βαψιμο

Αύριο παίρνω το μωρό μου απο τον φαναρτζή. (Ολικό εξωτερικο βάψιμο).

(Δεν πληρωσα φραγκο, μιας και εχω κάλυψη ασφάλειας για χαλαζόπτωση , χωρις συνεισφορα σε €€€ :D )

Σαββάτο πάω για ceramic williams coating. Ανυπομονώ πώς και πώς να το παραλαβώ και να το δώ :inlove:

Kαι ΟΧΙ, δεν έβαλα την καγκουριά τελικά :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Αύριο παίρνω το μωρό μου απο τον φαναρτζή. (Ολικό εξωτερικο βάψιμο).

(Δεν πληρωσα φραγκο, μιας και εχω κάλυψη ασφάλειας για χαλαζόπτωση , χωρις συνεισφορα σε €€€ :D )

Σαββάτο πάω για ceramic williams coating. Ανυπομονώ πώς και πώς να το παραλαβώ και να το δώ :inlove:

Kαι ΟΧΙ, δεν έβαλα την καγκουριά τελικά :tongue:

Μην πας αμέσως, περίμενε πρώτα να στεγνώσει καλά το χρώμα γιατί αλλιώς μπορεί και να χαλάσεις το βερνίκι.

Link to comment
Share on other sites

1 μήνα ??? Τόσο πολύ κάνει να στεγνώσει πλήρως η αηδία ? :(

Ουτε να το σκεφτεις να περασεις sealants και τετοια τοσο συντομα, ουτε κατα διαννοια. Πρεπει να αφησεις το χρωμα/βερνικι να αναπνευσει και να στεγνωσει σωστα και να κανει fully cure, και ενας μηνας παλι λιγος ειναι, θα λεγα τουλαχιστον 3-4.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να βάψω τις ζάντες μου (17'). Έχουν αρκετές μικρογρατσουνιές και νομίζω οτι θα άξιζε.

Απο περιέργεια το έχει κάνει κανείς?

Aναλογα τι θες να κανεις.Εαν βασικα το αυτοκινητο το μετακινεις καθε μερα

φροντισε να βρεις μια τετραδα σιδερενιες ωστε να μετακινησε και κατοπιν ξεκινα.

Στο λεω γιατι εχεις καλυτερο αμαξι απο το δικο μου, εχει ζαντες αλουμινιου και μαλλον ειναι το

βασικο σου οχημα καθημερινης μετακινησης.Προσεχε αν τις κανεις αμμοβολη την αμμο που θα χρησιμοποιεισει.

Εαν ειναι χοντρη θα στις κανει μια ωραια διαβρωμενη υφη.Χαλαζιακη ψιλη θα ειναι καλυτερη.

Προσωπικα τις σιδερενιες του ποπελ τις εκανα με το κολλητο .

Το σηκωσαμε στο μαγαζι του αδερφου , τις τριψαμε με γυαλοχαρτο νερου μεχρι να φανει το σιδερο,σε αυτο το σημειο

με αρεσαν τοσο πολυ που σκεφτηκαμε να τις ριχναμε μονο βερνικι αλλα θυμηθηκα τα 50 + κατι

για βερνικια , γυαλοχαρτα και φιλτρα ευρω του 2Κ χρωματος :p και στο τελος τις ριξαμε γυρω στα 3~4 χερια χρωμα με πιστολα.

Τις αφησαμε μισο σαββατο σε φουρνο βαφης συνεργατη του αδερφου και Κυριακη τις εβαλα επανω.

Την δευτερα τις πηγα παλι για ζυγοσταθμιση και εκτοτε (περασαν 5~6 μηνες) οι ζαντες ειναι οπως την πρωτη

μερα.Αυριο αν θες σε δειχνω φωτο.

Έγινε επεξεργασία από 2cpu
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.