Jump to content



Official Cars, Motors, βελτίωση, τρακαρίσματα και οδήγηση Thread (MotorLab)


LevelOne

Recommended Posts

Νομοθεσία Κοτσαδόρων - A.Hellas

Σε περίπτωση σύγκρουσης η ασφαλιστική δεν καλύπτει, όπως δεν καλύπτεται και το ρυμουλκούμενο, αν δεν έχει δηλωθεί στην ασφάλεια και δεν υπάρχει άδεια ρυμούλκησης.
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πληρώνωντας αυξημένα ασφάλιστρα μπορείς να τον νομιμοποιήσεις?

Μα ναι, και εμείς αυτό κάνουμε τόσα χρόνια στο εκάστοτε τζιπ που έχουμε.

τώρα δεν ξέρω αν άλλαξε, απλά λέω.

Link to comment
Share on other sites

Μα συγνώμη, αν πληρώνεις επασφάλιστρο για τον κοτσαδόρο σου, από όσο ξέρω ΔΕΝ είσαι παράνομος.
επασφαλιστρο για το ρυμουλκούμενο με βάση τον κατασκευαστή πάει και το μέγεθος/βάρος/φρένα κτλ

Με βάση τον Κ.Ο.Κ. ο κοτσαδόρος όταν δεν χρησιμοποιείτε πρέπει να αφαιρείτε δεν πρέπει να εξέχει του αμαξώματος, γιαυτό θα δείτε και αναδιπλούμενους κοτσαδόρους για να μην χρειάζεται να τον λύνεις όποτε δεν ρυμουλκείς.

από το ίδιο link : "Όσον αφορα συγκεκριμένα τον κοτσαδόρο, βάσει του άρθρου 82&4 του Κ.Ο.Κ,.απαγορεύεται να προεξέχει ο κοτσαδόρος του αμαξώματος , το οποίο προβλέπει προστίμο 33 ευρώ και 5 βαθμους P/S και σε νέo οδηγό, 8 βαθμούς P/S.

To ίδιο ισχύει και για τα pull bars και άλλα εξαρτήματα που δεν αναφέρονται στην άδεια κυκλοφορίας "

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνομαι για αγορά ηχοσυστήματος για το αμάξι... Μάλλον με βλέπω γι αυτό, αν και δεν έχω και πολλές επαφές με το θέμα.

Το μόνο που θέλω είναι να παίζει μουσική από usb στικάκι, και να έχει πράσινο φωτισμό για να ταιριάζει με το εσωτερικό του αυτοκινήτου.

Αν έχει κανείς καμμία άλλη πρόταση ή κάποια άποψη επί του θέματος, ας βοηθήσει...

Budget μέχρι 100€.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=5733]alfa156[/MENTION]

εγώ πήρα το μικρότερο αδερφάκι του, το MVH-1400 που δεν έχει CD, αλλά μόνο tuner/aux/usb και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Κοίτα αν μπορεί κάποιος να το φέρει σε πράσινο

Link to comment
Share on other sites

Μεταξυ αυτων ποιο να επιλεξω?

Bridgestone T001 H

Michelin Energysaver + H

Continental Premium 5

Η χρηση ειναι 70% μεσα πολη ,πιο πολυ μικρες αποστασεις και αρκετες φορες σε βροχη

και το υπολοιπο 30% ταξιδια με ταχυτητες 100-120 χλμ/ωρα

Link to comment
Share on other sites

Κάποια Michelin energy saver (δεν θυμαμαι ακριβές μοντέλο) είχαμε βάλει και στο Nissan σε πριν κάποια χρόνια.

Προσωπικά μου άρεσαν, ήταν και αθόρυβα αλλά η φθορά τους ήταν πολύ γρήγορη σε σχέση με άλλα

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις πως λενε αυτα στα Ελληνικα και που τα βρισκουμε? Μαστορα @Κοπρίτης?

p-clips.jpg

αν και μπαινω στα χωραφια του Γιαγκου που αυτα τα ξερει σαν την παλαμη του

εγω τετοια ακριβως βρισκω σε διαφορες διαστασεις στη Σπυρου Πατση

(και στα δυο μισα της, στα καταστηματα με ρακορ, σωληνες κτλ)

ζητα τα σαν δεστρες/στηριγματα σωληνων με ελαστικη επενδυση

εαν θες πρεπει να εχω στο εργαστηριο μερικα για δειγμα

αν και η φωτο αυτη κανει μια χαρα για να τους δωσεις να καταλαβουν τι ψαχνεις

Link to comment
Share on other sites

Τα Michelin Energy 155/80/R13 πάντως τα βρήκα χειρότερα από τα Continental EcoContact. Tώρα έβαλα Τοyo 350 και είναι κλάσεις ανώτερα από Michelin και αρκετά φτηνότερα

Για πες γιατί έχω ένα φιατ panda και φοράει τέτοια...

τι προτείνεις? θέλω να έχουν καλό κράτημα γτ με λάστιχο από ποδήλατο δεν είναι εύκολο!

Link to comment
Share on other sites

Σε Panda τα έχω και εγώ, 1.2.

Τα continental ήταν τα μαμά. Όχι τίποτε εξωπραγματικό αλλά ήτανε προβλέψιμα και κρατήσανε 4-5 (!) χρόνια.

Τα michelin τα είχα βάλει ως δήθεν καλύτερα αλλά ήτανε σκέτη απογοήτευση. Βυζάκι στους 8 μήνες, απρόβλεπτα και πολύ διαφορετική συμπεριφορά μεταξύ χειμώνα/καλοκαιριού και φασαριόζικα. Τσιρίζανε πολύ εύκολα αλλά και σε ανοιχτό δρομο βγάζανε θόρυβο. Δεν μπορώ να πώ ότι δεν είχανε κράτημα, αλλά δυστυχώς σε μικρές ταχύτητες είναι που δεν τα εμπιστευόμουν - ακόμη και όταν ήταν καινούρια.

Τα Toyo τα έβαλα 150ε (έναντι 200 που ζητούσε ο λαστιχάς για Michelin/Dunlop). Αν και πολύ νωρίς (τα έβαλα πριν ~7 μέρες) η πρώτη εντύπωση είναι πολύ καλή. Ήσυχα, λίγο πιο άνετα, σε βροχή δεν τα εχω οδηγήσει ακόμη, και από κράτημα φαίνεται να έχουν καλό.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.