Jump to content



Official Cars, Motors, βελτίωση, τρακαρίσματα και οδήγηση Thread (MotorLab)


LevelOne

Recommended Posts

καλησπερααα :D εχω μια απορια... με τα Τσιπακια που λενε στον εγκεφαλο τι ακριβως ειναι?? ποσο ακριβα μπορει να ειναι?? χρειαζετε μετα συνεχεια ελενχο και αναβαθμισεις?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερααα :D εχω μια απορια... με τα Τσιπακια που λενε στον εγκεφαλο τι ακριβως ειναι?? ποσο ακριβα μπορει να ειναι?? χρειαζετε μετα συνεχεια ελενχο και αναβαθμισεις?

τρεχεις καποιο stress test και αν δε το περναει δοκιμαζεις αλλον driver :crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

Αν το αμαξι δουλεψει σωστα δε χρειαζεται.

Αν δε δουλεψει ή θελει συνεχως κατι παραπανω απο το αμαξι του(και επεμβαινει αλλαζοντας καθε φορα κατι) τοτε καθε βδομαδα συνεργειο.

Υποθετω ..εχει κατι με turbo??Aλλιως σε ατμοσφαιρα δε ξερω κατα ποσο αξιζει να ασχοληθεις.

(αναλογα το αμαξι και τα βιτσια του οδηγου βεβαια.)

Link to comment
Share on other sites

Λεωφορείο (μισθωμένο από τον δήμο Γέρακα) παραβίασε στοπ, φωτος http://sdrv.ms/O59Bjt

ΟΛΑ τα "μαλακά" μου ειδικά από την δεξιά πλευρά πονάνε, κράνος μ**νι, μηχανάκι ΟΛΟ στραβό, όλα τα πλαστικά σπασμένα, ευτυχώς που δεν έσπασα τίποτα, από εξοπλισμό φόραγα τα πάντα, (κράνος, μπουφάν γάντια μποτάκια). 5 ώρες εχθές στο Γεννηματά, έκτακτο κατά τα άλλα από τροχαίο με μηχανή, για ακτινογραφίες, υπερήχους, αναλύσεις αίματος.

Προσοχή στους δρόμους κυκλοφορούν φονιάδες. Τα λεωφορεία αυτά μεταφέρουν κάθε μέρα παιδάκια (5-10 χρονών) που παίρνουν μέρος στο καλοκαιρινό camp του δήμου, από το κολυμβητήριο στο κλειστό του μπάσκετ !! ΕΛΕΟΣ

Link to comment
Share on other sites

Λεωφορείο (μισθωμένο από τον δήμο Γέρακα) παραβίασε στοπ, φωτος http://sdrv.ms/O59Bjt

ΟΛΑ τα "μαλακά" μου ειδικά από την δεξιά πλευρά πονάνε, κράνος μ**νι, μηχανάκι ΟΛΟ στραβό, όλα τα πλαστικά σπασμένα, ευτυχώς που δεν έσπασα τίποτα, από εξοπλισμό φόραγα τα πάντα, (κράνος, μπουφάν γάντια μποτάκια). 5 ώρες εχθές στο Γεννηματά, έκτακτο κατά τα άλλα από τροχαίο με μηχανή, για ακτινογραφίες, υπερήχους, αναλύσεις αίματος.

Προσοχή στους δρόμους κυκλοφορούν φονιάδες. Τα λεωφορεία αυτά μεταφέρουν κάθε μέρα παιδάκια (5-10 χρονών) που παίρνουν μέρος στο καλοκαιρινό camp του δήμου, από το κολυμβητήριο στο κλειστό του μπάσκετ !! ΕΛΕΟΣ

...ok καλα παμε..

Παλι καλα που ειοουν ντυμενος γενικα (κρανη αρβυλες ασπιδες) γιατι αλλιως θα σε πασαλειβανε γιαουρτια τωρα.

Παντα οταν τρακαρεις με μηχανη ποναει ασχετως που χτυπησες ολο το σωμα.Με τις μερες σιγα σιγα θα επανερχεσαι.

Αυτον κανονικα πρεπει να του παρουν το διπλωμα για κανα εξαμηνο μιας και εχει επαγγελματικο για να το σκεφτει

την επομενη φορα που θα περασει STOP.Η μηχανη btw παιζει ενα μικρο μακρυνο σεναριο να σε πουν να την στειλεις.

Link to comment
Share on other sites

...ok καλα παμε..

Παλι καλα που ειοουν ντυμενος γενικα (κρανη αρβυλες ασπιδες) γιατι αλλιως θα σε πασαλειβανε γιαουρτια τωρα.

Δεν σύρθηκα καθόλου. Το σώμα μου με μπροστάρη τον δεξιό ώμο, κεφάλι, χέρι σταμάτησε πάνω στην πόρτα του οδηγού, την βούλιαξα, δεν άνοιγε.

Όταν λές οτι θα μου πουν να την στείλω τι εννοείς ? Το μεσημέρι γυρνώντας από το Γεννηματά την καβάλησα να την φέρω στο σπίτι (2κμ περίπου). Θεόστραβη χωρίς φρένα, με συνοδεία αυτοκινήτου+αλαρμ από πίσω.

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
Link to comment
Share on other sites

Α μαλιστα νομιζα οτι εφυγες απο την μηχανη για αυτο το ειπα.

Εφαγες γερο στρακο τοτε.Καλυτερα (σχετικο ειναι παντα ε?)να εφευγες απο πανω

ωστε να μην αποροφουσε το σωμα σου την κινητικη ενεργεια.

Ελπιζω να σε βγαλανε ακτινες σχεδον σε ολο το σωμα, αργησες που αργησες τουλαχιστον

να κανανε κατι σωστο.

Οσο για την μηχανη αν δουν οτι θα βγει το κοστος επισκευης μεγαλυτερο απο την αξια

της θα πας για αλλη μηχανη εαν μπορεσεις οικονομικα και εσυ βεβαια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν σύρθηκα καθόλου. Το σώμα μου με μπροστάρη τον δεξιό ώμο, κεφάλι, χέρι σταμάτησε πάνω στην πόρτα του οδηγού, την βούλιαξα, δεν άνοιγε.

Όταν λές οτι θα μου πουν να την στείλω τι εννοείς ? Το μεσημέρι γυρνώντας από το Γεννηματά την καβάλησα να την φέρω στο σπίτι (2κμ περίπου). Θεόστραβη χωρίς φρένα, με συνοδεία αυτοκινήτου+αλαρμ από πίσω.

Κινησου νομικα κατα του δημου και μην βιαστεις να υπογραψεις εγγραφο συμβιβασμου...γενικα να ξερεις οτι το δικαστηριο θα σου δωσει κατιτις παραπανω απο ο,τι δωσει ο δημος...

Link to comment
Share on other sites

"Μια συνήθεια δεκαετιών ετοιμάζεται να κόψει το υπουργείο Οικονομικών. Κάθε χρόνο, στο τέλος Δεκεμβρίου, όλοι οι φορολογούμενοι τρέχουν να προλάβουν λίγο πριν από τη βασιλόπιτα να πληρώσουν τα τέλη κυκλοφορίας για τα Ι.Χ. τους.

Το στριμωξίδι και η γκρίνια στις τράπεζες και στις εφορίες είναι βασικά συνθετικά του εορταστικού κλίματος. Φέτος τα πράγματα μάλλον θα αλλάξουν. Στα σκαριά έχει μπει ειδική εφαρμογή της Γενικής Γραμματείας Πληροφοριακών Συστημάτων, που θα αντικαταστήσει τα σήματα τελών κυκλοφορίας με αποδείξεις.

Σύμφωνα με τους σχεδιασμούς, οι φορολογούμενοι θα μπαίνουν στο taxisnet και πληκτρολογώντας τον αριθμό κυκλοφορίας του οχήματός τους θα εκδίδουν έναν κωδικό. Με αυτόν θα πηγαίνουν στην τράπεζα ή θα πληρώνουν ηλεκτρονικά, θα παίρνουν την απόδειξη και αυτή θα υποκαθιστά το σήμα τελών κυκλοφορίας.

Το μπλόκο σε όσους θεωρήσουν ότι μπορούν να αποφύγουν με τη νέα μέθοδο την πληρωμή των τελών κυκλοφορίας θα στηθεί μέσω των ηλεκτρονικών δηλώσεων.

Αν ο φορολογούμενος δεν έχει πληρώσει τα τέλη κυκλοφορίας, όταν συμπληρώνει τον αριθμό του Ι.Χ. του στην ηλεκτρονική φορολογική δήλωση θα βγαίνει απευθείας ειδοποίηση με την οποία θα ενημερώνεται ότι μόλις εξασφάλισε πρόστιμο ίσο με το διπλάσιο του τέλους κυκλοφορίας

Αν δεν το πληρώσει δεν θα μπορεί να υποβάλει δήλωση φορολογίας εισοδήματος, εκπρόθεσμη υποβολή της οποίας συνεπάγεται μεταξύ άλλων και απώλεια του αφορολογήτου ή σύμφωνα με τα σημερινά δεδομένα έξτρα φόρο 500 ευρώ."

Link to comment
Share on other sites

θα πάρω μια Colgate Optic White και μια πετσέτα και θα επανέλθω αργότερα..

myth No28175678 : polish car headlights with toothpaste

busted or not...?

to be continued..

μια πρώτη προσπάθεια άκαρπη... ίσα λίγο που βελτιώθηκε, αλλά με 40 βαθμούς να τρίβεις με το χέρι, έλιωσα..

θέλει αλοιφαδορο ή έστω τρυπανακι με μαλακό βουρτσάκι,δεν παλεύεται με το χέρι..

Link to comment
Share on other sites

To δεξι μου....ποδι :p εχει μπει σε τρελλο economy mode .

Κανω μια διαδρομη χθες με ενα αμαξι που σπανια το πετυχαινω με μονοψηφια καταναλωση με 8.3

(με 8.4 πηγα και 8.3 γυρισα).

Κανω την ιδια σημερα με το δικο μου 6.1 πηγα 6.3 γυρισα.

Πρεπει να κυνηγησω καποτε το 5.9 :p

(μεχρι 6 εχω δει αλλα μεσα στη πολη μεχρι να φτασω σπιτι να παρκαρω παει 6.1..Αναφερομαι σε μεση καταναλωση/100κμ στη συγκεκριμενη διαδρομη)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κατέβηκα σπάρτη χτες με το ντίζελ.

4 άτομα στο πήγαινε 3 στο έλα, και βόλτες μέσα στη σπάρτη και στα πέριξ με αρκουδίσιον.

4.6λτ/100 χλμ ΜΟ.

κάμια 500αριά χλμ έκανα και έμεινε 3/8 στο ντεπόζιτο.

ρυθμός 125-140 αττικλη οδό μέχρι τρίπολη μετά επαρχιακό νορμάλ προς το χώνο και λίγο στις στροφές, με μέτρο γιατί είχα μουρμούρα.

στο γυρισμό λίγο πιο αργά γτ είχα κόσμο στον επαρχιακό και στην εθνική λίγο πιο χαλαρά.

Ευχαριστημένος μπορώ να πω...

Link to comment
Share on other sites

ε ναι..αλλo το diesel.

Το ενα παντως δε διακρινεται για την οικονομια του ....το αντιθετο μαλιστα .Μεσα στην πολη γυρναει με 15-16αρια.(clk 200 10ετιας(w208)..not mine 190καμποσα αλογα οσα εχουν απομεινει)

Το αλλο ειναι civic 1.8 του '07

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.