Jump to content



Official Cars, Motors, βελτίωση, τρακαρίσματα και οδήγηση Thread (MotorLab)


LevelOne

Recommended Posts

Λολ ρε... θα προσεχω. Εχει λαστιχα στο πλαι κ ενω προσπαθω να την διπλωσω ομορφα χωρις να ερθει σε επαφη το μεσα με το εξω, στο τελος γινεται σαν κουβαρι.

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το νούμερο πριν τον δείκτη μέγιστης ταχύτητας, δηλώνει πόσο φορτίο μπορεί να φέρει το λάστιχο. Ο αριθμός αντιστοιχεί σε μια τιμή σε κιλά, που βρίσκεις σε πίνακες.

Σε γενικές γραμμές βάζεις καινούριο λάστιχο με το ίδιο ή και μεγαλύτερο δείκτη που είχε το προηγούμενο μαμά. Σε περισσότερη ανάλυση, οι κατασκευαστές προτείνουν χοντρικά 2 φορές το βάρος που φέρει καθε τροχός όταν είναι ακίνητο το αμάξι. To κάνουν αυτό γιατι τα φορτία είναι δυναμικά στην κίνηση του αυτοκινήτου, πχ στροφές, φρεναρίσματα φορτίζουν πολλαπλάσια συγκεκριμένους τροχούς.

Link to comment
Share on other sites

βγαλε μια λιστα με οτι σαρεσει πιο πολυ, ας ειναι κ μαπα στην τελικη, δεν πειραζει, βγαλε ομως 4-5 επιλογες που σαρεσουν, μετα, θα βρουμε κ το ιδανικο.

Σε τυχαία σειρά (τα michelin τα απέρριψα):

1. http://www.vredestein.com/car-tyres/summer/sportrac-5/info/

2. Nokian Z G2

3. Bridgestone IRELAND

4. Continental Tires -ContiPremiumContact™ 2

5. ZV5 | Avon Tyres

Τα παραπάνω βγαίνουν στις ίδιες διαστάσεις με τα μαμίσια. Το βασικό κριτήριο είναι η απόδοση σε βρεγμένο δρόμο.

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω OBD reader/scanner/whatever για E30.

Έχω τον γαμπρό τρελαμένο με Ε30 και 3 στην κατοχή του, αλλά για OBD δεν ψάχτηκε ποτέ!

Τι προτείνετε, αντίπροτείνετε, κλπ κλπ @PetrosD

Α, να μου τον γνωρίσεις!! Τί έχει;

OBD reader/scanner δεν έχω βρει για το δικό μου, αν παρακολουθήσεις παλαιότερες αναρτήσεις, θα δεις το παράπονό μου. Εμείς με τα OBD1 είμαστε ριγμένοι.

Έγινε επεξεργασία από PetrosD
Link to comment
Share on other sites

Αυτό εννοεί ο [MENTION=4655]racer[/MENTION] μάλλον

https://play.google.com/store/apps/details?id=org.prowl.torque&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsIm9yZy5wcm93bC50b3JxdWUiXQ..

Γενικώς για αυτοκίνητα που δεν παρέχουν πληροφορίες όπως η κατανάλωση κλπ στο ταμπλό (όπως και το δικό μου πχ) ειναι πολύ βολικό να έχεις κάτι τέτοιο. Απλά όλα τα εργαλεία που κυκλοφορούν πια ειναι, όπως λέει και ο Πέτρος για OBD2.

Link to comment
Share on other sites

Βγάζει κατανάλωση;; Χεχε μέσα..

Αν κατάλαβα καλά από ένα mini search, το Polo (6Ν) έχει OBD2. Άρα θέλω ένα τέτοιο; Mini ELM327 OBDII OBD-II OBD2 Interface Bluetooth V1.5 Auto Diagnostic Scanner | eBay . Και το κινητό το ανιχνεύει και βγάζει πληροφορίες ή είναι too easy to be true; :p

Link to comment
Share on other sites

Βγάζει κατανάλωση;; Χεχε μέσα..

Αν κατάλαβα καλά από ένα mini search, το Polo (6Ν) έχει OBD2. Άρα θέλω ένα τέτοιο; Mini ELM327 OBDII OBD-II OBD2 Interface Bluetooth V1.5 Auto Diagnostic Scanner | eBay . Και το κινητό το ανιχνεύει και βγάζει πληροφορίες ή είναι too easy to be true; :p

ναι, αλλά το κινητό δεν το ανιχνεύει από μόνο του. (νταξ, θέλει το λογισμικό από το μαρκετ δλδ αλλά δεν αρκεί αυτό)

Πρέπει να πάρεις και από το ebay (or sth) το σχετικό μπλιμπλί που θα το κουμπώσει στη θύρα OBD για να το συνδέσεις μέσω bluetooth με το κινητό και να μπορείς να διαβάσεις τις πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Βγάζει κατανάλωση;; Χεχε μέσα..

Αν κατάλαβα καλά από ένα mini search, το Polo (6Ν) έχει OBD2. Άρα θέλω ένα τέτοιο; Mini ELM327 OBDII OBD-II OBD2 Interface Bluetooth V1.5 Auto Diagnostic Scanner | eBay . Και το κινητό το ανιχνεύει και βγάζει πληροφορίες ή είναι too easy to be true; :p

Compatible with Android Torque and Windows Smartphone, Windows PC.

Ναι ακριβώς αυτό.

Το torque (android) κάνει δουλειά αλλά νομίζω ότι η κατανάλωση που βγάζει δεν έχει μεγάλη ακρίβεια.

βέβαια δεν το έχω ψάξει και πολύ.

Link to comment
Share on other sites

ναι, αλλά το κινητό δεν το ανιχνεύει από μόνο του. (νταξ, θέλει το λογισμικό από το μαρκετ δλδ αλλά δεν αρκεί αυτό)

Πρέπει να πάρεις και από το ebay (or sth) το σχετικό μπλιμπλί που θα το κουμπώσει στη θύρα OBD για να το συνδέσεις μέσω bluetooth με το κινητό και να μπορείς να διαβάσεις τις πληροφορίες.

Δεν σε πιάνω.

Το μπλιμπλί που πόσταρε δεν κάνει ?

εγώ έχω ένα άλλο "μπλιμπλί" το μοβ, που βλέπετε στο ebay και το συνδέεις στο auto, ανοίγεις το torque και όλα ρολόι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε πιάνω.

Το μπλιμπλί που πόσταρε δεν κάνει ?

εγώ έχω ένα άλλο "μπλιμπλί" το μοβ, που βλέπετε στο ebay και το συνδέεις στο auto, ανοίγεις το torque και όλα ρολόι.

Ετσι, μια χαρα κανει

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.