Jump to content



Official Cars, Motors, βελτίωση, τρακαρίσματα και οδήγηση Thread (MotorLab)


LevelOne

Recommended Posts

"νορμαλ" τιμή τα 170 για original από αντιπροσωπεία.

Ακη ειναι λογικο να χαλαει ο ψευτικος σε ενα χρονο περιπου?

Υπαρχει περιπτωση να συμβαίνει κατι αλλο κ να τον πινει ο MAF γενικως?

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=166]Κοπρίτης[/MENTION] ωραια εργαλεια....ητανε το crm πολυ στο στοιχειο μου, αλλα ειπα να το παιξω φλωρος, μιας και ητανε το πρωτο μου μηχανακι, με τις ευκολιες(δισκοφρενα μπρος πισω+μιζα) του tdr, ...κριμα που δεν το χαρηκα πολυ...αλλα ειχε ξεκινησει το καλοκαιρι, τελειωσει το σχολειο οποτε και χαιρομουν παλι το ραλυ!!:yes2:..

βεβαια η αληθεια ειναι οτι ονειρευομουν, πριν μου το κλεψουν, οτι ειμαι στη μυλο, στα απολλωνια, σε ενα ανοιγμα λιγο εξω που εβλεπε κιμωλο, με το tdrακι μου και να αραζω...τεσπα δεν πειραζει ισως και για καλο, διοτι ειμουνα αρκετα καννιβαλος μικρος, dodgy συνταγη με μηχανακι...

Link to comment
Share on other sites

Τι παθαινετε με ασχετο δικηγορο..

ημουνα σε δικαστηριο ασφαλιστικα γυναικα δικαστης απανω, πριν απο εμας ηταν μια δικη οπου ο διαζευγμενος συζυγος ζητουσε να μειωθει η διατροφη που δινει στην πρωην συζυγο και στα παιδια τους. Να μην τα πολυλογω ,ερχεται μαρτυρας υπερ του διαζευγμενου συζυγου ενας διμετρος μπιτσαρος , που δηλωνει αξιωματικινα ΕΛ.ΑΣ. και λεει μαυρα κι αραχνα τα οικονομικα, μπλα μπλα δεν εχει ο αγαπουλης μου λεφτα για τιποτα ,απολυθηκε μπλα μπλα μπλα, του ζηταει η βλαμμενη πρωην την αρτα και τα γιαννενα για διατροφη και ο κακομοιρουλης μου δεν εχει

ερωτηση δικηγορου της πρωην συζυγου

-ΚΥΡΙΑ ΜΟΥ, ΕΙΧΕ Ο ΑΓΑΠΟΥΛΗΣ ΣΑΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ?

-ΕΕΕΕ ΑΑΑΑΑΑ ΝΑΙ

-ΤΙ ΜΑΡΚΑ?ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ?

-Ε ΝΑ ΜΩΡΕ, ΧΜΜΜ, ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ ΤΟ ΠΗΡΕ ΠΩΣ ΤΑ ΛΕΝΕ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ

-ΝΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΩ , ΜΗΠΩΣ ΕΙΧΕ BMW?

-ΑΑΑΑ ΝΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΛΕΤΕ, ΤΕΤΟΙΟ ΗΤΑΝ, ΠΩΣ ΤΟ ΛΕΓΕ ΝΑ ΔΕΙΣ, ΕΜ-ΕΞ ,6Μ,ΑΑΑΑ Μ6!!!

μην τα πολυλογω, σαν πρωτη εκτιμηση εχω οτι κερδισε την δικη ο αγαπουλης με την Μ6 ... απο την ασχετοσυνη του δικηγορου της αντιδικου...

γιατι δεν πεταχτηκες σαν κοινο και καλα να πεις δυνατα κ γρηγορα, διαμαρτυρομενος, την αποψη σου ωστε να σε ακουσει ο νουμποδικηγορος?

Link to comment
Share on other sites

^^^^^^

Γιατί θα χάλαγε τη μπίζνα μεταξύ της φαμίλιας....

ΟΜΕΡΤΑΑΑ αδερφέεεε γιατί θα τον φάνε μετά

Σχεδον ναι... Δεν ηθελα να ξεφτιλισω τον συναδελφο ετσι μπροστα σε κοσμο...στο κατω κατω ας ειχε διαλεξει καλυτερο δικηγορο η πελατισσα του...

[MENTION=1243]fotme[/MENTION] κανε το ιδιο ποστ στο θρεντ " η συνταγματικη αρχη της ισοτητας"να στο απαντησω εκει

Link to comment
Share on other sites

Είμαι προς αναζήτηση κατσαβιδιού και δυναμόκλειδων για το τουτού και γενικά για να κάνω τις δουλιές μου. Προσπαθώ να δώ τι διάτανο θα πάρω οπότε όσοι έχετε άποψη απο τις εξής μάρκες γράψτε το γνωμικό σας. Θα αναφέρω τις μάρκες σε σειρά ποιότητας/τιμής όπως τα έχω αντιληφθεί και το συζητάμε.

Υπόψιν οτι προσπαθώ να καλύψω το εύρος 1-100NM που ουσιαστικά χωρίζεται σε κατσαβίδι για 1-5ΝΜ περίπου, μια καστάνια απο (4,5,6)-(20,25) και απο εκεί και πάνω 20-100+

unior, force, proxxon, wurth, wiha, hazet, facom.

Facom δεν το συζητάμε το απόλυτο αλλά πρέπει να πουλήσω νεφρό.

Hazet είναι πολύ καλή αλλά σε τιμή έρχεται πολύ κοντά στη Facom Οπότε δεν βρίσκω λόγο να την προτιμήσεις.

Wiha επειδή έχω κατσαβίδια, έχει πολύ καλή ποιότητα αλλά είναι επίσης ακριβά. Έχει και πολύ καλά δυναμοκατσάβιδα

Wurth δεν έχω ιδέα τι λένε αλλά είναι σε σχετικά καλές τιμές. Wurth είναι του φούστη.

Proxxon είναι το καλύτερο Value μαζί με τα Force που έχουν και στη αντιπροσωπία peugeot εδώ κάτω. Πάνω κάτω τιμές τα ίδια και πάρα πάρα πολύ καλές. Στα 80€ παίρνω καστάνια 6-30 και δυναμοκατσάβιδο 1-5!

Unior έχω ένα μικρό κατσαβιδάκι που χρησιμοποιώ σε pc και έχει βγεί σκυλί πραγματικό. Του έχω τρύψει τη μύτη άπειρες φορές και ακόμα πιάνει! Όχι ιδιαίτερα μεγάλη ποικιλία. Καλές τιμές.

Beta, Gedore, laser και teng δεν έχω ιδέα οπότε όποιος έχει άποψη ας πεί το γνωμικό του.

So, ακούω προτάσεις. Αν έχετε και συγκεκριμένα μαγαζιά ή eshops κλπ να προτείνετε αγορά ακόμα καλύτερα.

Έγινε επεξεργασία από NoDsl
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=124]NoDsl[/MENTION] θα σε ξεκινήσω λιγο ανάποδα. Beta, Unior και Proxxon ειναι πολύ καλά εργαλεία για τα λεφτά τους. Βέβαια, σε οτι αφορά τα δυναμοκλειδα, το κύριο μέλημα σου θα είναι να βρείς το πιο εύκολο στο καλιμπράρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Οκ για προχώρα το. Έχεις κάποια άποψη για τα πιο ευκολοκαλιμπράριστα ή έστω αυτά για τα οποία βρίσκω πιο εύκολα/ φθηνά, ανταλλακτικά/καλιμπραριστήρια.

Επίσης κατα πόσο θα εμπιστευόσασταν δυναμόκλειδο με εύρος 5-110ΝΜ!!! Παίζει ρόλο το να έχουν μικρό εύρος;

Έγινε επεξεργασία από NoDsl
Link to comment
Share on other sites

επίσης καλά λόγια έχω ακούσει και για την ks tools

απο κει και πέρα είχα δει και κάποια ψηφιακά "κουτιά" σαν add-ons μπροστά από απλή καστάνια που την μετέτρεπε εν δυνάμει σε δυναμόκλειδο

αλλά δεν γνωρίζω αν είναι τόσο αξιόπιστα και πόσο ακριβά....

απλά ίσως με ένα τέτοιο έκανες την δουλειά που θέλεις(αν και μάλλον τα κλασσικά με ελατήριο είναι πιο φτηνά)

Link to comment
Share on other sites

επίσης καλά λόγια έχω ακούσει και για την ks tools

Σορρυ μαν αλλά δεν έχεις ακούσει καλά. Από τα χειρότερα και τα πιο Overpriced είναι τα ks. Γι' αυτό και δεν τα ανέφερα καν. :daisy:

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ μαν αλλά δεν έχεις ακούσει καλά. Από τα χειρότερα και τα πιο Overpriced είναι τα ks. Γι' αυτό και δεν τα ανέφερα καν. :daisy:

ουπς.....δεν πειράζει μαθαίνουμε και χρήσιμα πράγματα...(βασικά ks είχε πάρει γνωστός και ήταν πολύ ικανοποιημένος...)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης απορία..γιατί δεν κάνουν diesel-hybrid?

(Το μοναδικό μικρό αυτοκίνητο με 6άρι στο diesel).

1. Νομίζω οτι είναι ένας συνδυασμός παραγόντων.

Καταρχάς, θα είναι ακριβό. Παρατηρείς οτι τα diesel είναι σημαντικά πιο

ακριβά απο τα βενζινοκίνητα αδέρφια τους. Συνδυάσε τώρα και την ακριβή

υβριδική τεχνολογία...

Επίσης, μηχανολογικά, έχω την αίσθηση οτι δεν στέκει.

Στο HSD για παράδειγμα, έχεις έναν gas να λειτουργεί με Atkinson

για εξοικονόμηση και περισσότερο για τις πιο υψηλές στροφές.

Ο diesel που?

Προτάσεις υπάρχουν πάντως, απο Peugeot+Citroen

2.Renault Clio dci 105 , Hyundai i20 1.4 D είναι επίσης supermini με 6τάχυτα

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ μαν αλλά δεν έχεις ακούσει καλά. Από τα χειρότερα και τα πιο Overpriced είναι τα ks. Γι' αυτό και δεν τα ανέφερα καν. :daisy:

Από προσωπική εμπειρία?

Από την στιγμή που βάζεις στο παιχνίδι wurth και facom, τι συζητάμε τα άλλα?

Άμα βρίσκεις το Force με 80e μην ξανα πατήσεις στο μαγαζί που στα πουλάει τόσο. 40ε έχουν στην Σ.Πάτση.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=124]NoDsl[/MENTION] Dewd, σε καμια περιπτωση δεν χρειαζεται να καλυπτεις ολο το ευρος με δυναμοκλειδα, οσο ψειρας και αν εισαι, θα πεταξεις τα λεφτα σου χωρις λογο. Λιγη εμπειρια μονο χρειαζεται για την επιλογη του καταλληλου εργαλειου για την περισταση (δε μπορει να σφιγγεις 6ρακι εξαγωνο με 40cm καστανια) και τελος. Εαν δεν εχεις σκοπο να ακουμπησεις μοτερ (μεσα) ή το πολυ αναρτηση/βασεις, μην παρεις ουτε καν το μεγαλο. Για οτιδηποτε αλλο ειναι πλεονασμος. Θα ηταν πολυ καλυτερη επενδυση, αν θες ντε και καλα, ενα καλο σετ καρυδακια και καστανια σε 1/4 και 1/2 μαζι με ενα half-decent σετ αλενακια και εισαι αρχηγος για το 90% των περιπτωσεων

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω να βρω κυλινδροκεφαλή για μοτέρ bmw Μ30 3.5L και πέφτει γερό ψάξιμο.Όσους έχω ρωτήσει δεν υπάρχει τίποτα.Aκόμα και ολόκληρο μοτέρ μου κάνει.Αν δείτε τίποτα,ρίξτε μου ένα pm!Συνήθως είναι σε σειρές 6-7 του 81-86.

Γιατί......το πήραμε στο χέρι :p

Edit:car.gr και ebay έχει εξαντληθεί

Αν θες, στείλε μου όλο τον κωδικό του μοτερ σου γιατί παίζει κάτι να υπάρχει :)

Link to comment
Share on other sites

Ακη ειναι λογικο να χαλαει ο ψευτικος σε ενα χρονο περιπου?

Υπαρχει περιπτωση να συμβαίνει κατι αλλο κ να τον πινει ο MAF γενικως?

τι να σου πω, αν είναι κακή κινεζιά, δεν είναι και περίεργο.

Για να δεις αν παίζει καμιά ηλεκτρολογική μλκία, θα πρέπει να μετρήσεις πόσα volt στέλνει ο εγκέφαλος στον Maf.

Αν στέλνει παραπάνω από τα 5(νομίζω) που δουλεύει τότε έχεις θέμα

Link to comment
Share on other sites

Από προσωπική εμπειρία?

Yes. Γύρισε γύρω από τον εαυτό του στο χέρι μου από τη χαρά του.

Από την στιγμή που βάζεις στο παιχνίδι wurth και facom, τι συζητάμε τα άλλα?

Άμα βρίσκεις το Force με 80e μην ξανα πατήσεις στο μαγαζί που στα πουλάει τόσο. 40ε έχουν στην Σ.Πάτση.

Οπότε wurth έχεις δοκιμάσει; Για φορς ελεγα για ΔΥΟ αντικειμενα μαζι που εκαναν 80€. Δυναμοκατσαβιδο & δυναμοκλειδο.

Link to comment
Share on other sites

Yes. Γύρισε γύρω από τον εαυτό του στο χέρι μου από τη χαρά του.

Οπότε wurth έχεις δοκιμάσει; Για φορς ελεγα για ΔΥΟ αντικειμενα μαζι που εκαναν 80€. Δυναμοκατσαβιδο & δυναμοκλειδο.

Δυναμόκλειδο σου γύρισε γύρω από τον εαυτό του?

Παράληψης, νόμιζα ότι έλεγες για δυναμόκλειδο μόνο.

Από κει και πέρα συμφωνώ με τον σταύρο ότι μόνο αν είναι να ακουμπήσεις μοτερ υπάρχει ο λόγος του δυναμόκλειδου, όχι για να σφίγγεις την κάθε εξωτερική βίδα.

Wurth έχω δουλέψει ενός φίλου ο οποίος το είχε πάρει καμια 180άρα

Έγινε επεξεργασία από AN7 OverClocker
Link to comment
Share on other sites

Είμαι προς αναζήτηση κατσαβιδιού και δυναμόκλειδων για το τουτού και γενικά για να κάνω τις δουλιές μου. Προσπαθώ να δώ τι διάτανο θα πάρω οπότε όσοι έχετε άποψη απο τις εξής μάρκες γράψτε το γνωμικό σας. Θα αναφέρω τις μάρκες σε σειρά ποιότητας/τιμής όπως τα έχω αντιληφθεί και το συζητάμε.

Υπόψιν οτι προσπαθώ να καλύψω το εύρος 1-100NM που ουσιαστικά χωρίζεται σε κατσαβίδι για 1-5ΝΜ περίπου, μια καστάνια απο (4,5,6)-(20,25) και απο εκεί και πάνω 20-100+

unior, force, proxxon, wurth, wiha, hazet, facom.

Facom δεν το συζητάμε το απόλυτο αλλά πρέπει να πουλήσω νεφρό.

Hazet είναι πολύ καλή αλλά σε τιμή έρχεται πολύ κοντά στη Facom Οπότε δεν βρίσκω λόγο να την προτιμήσεις.

Wiha επειδή έχω κατσαβίδια, έχει πολύ καλή ποιότητα αλλά είναι επίσης ακριβά. Έχει και πολύ καλά δυναμοκατσάβιδα

Wurth δεν έχω ιδέα τι λένε αλλά είναι σε σχετικά καλές τιμές. Wurth είναι του φούστη.

Proxxon είναι το καλύτερο Value μαζί με τα Force που έχουν και στη αντιπροσωπία peugeot εδώ κάτω. Πάνω κάτω τιμές τα ίδια και πάρα πάρα πολύ καλές. Στα 80€ παίρνω καστάνια 6-30 και δυναμοκατσάβιδο 1-5!

Unior έχω ένα μικρό κατσαβιδάκι που χρησιμοποιώ σε pc και έχει βγεί σκυλί πραγματικό. Του έχω τρύψει τη μύτη άπειρες φορές και ακόμα πιάνει! Όχι ιδιαίτερα μεγάλη ποικιλία. Καλές τιμές.

Beta, Gedore, laser και teng δεν έχω ιδέα οπότε όποιος έχει άποψη ας πεί το γνωμικό του.

So, ακούω προτάσεις. Αν έχετε και συγκεκριμένα μαγαζιά ή eshops κλπ να προτείνετε αγορά ακόμα καλύτερα.

Facom χρησιμοποιώ για την αξιοπιστία τους αλλά κυρίως για την εφ' όρου ζωής εγγύηση. Για σένα που δεν είσαι επαγγελματίας είναι πεταμένα λεφτά Εκτός αν την στήσεις στο eBay και χτυπάς ευκαιρίες

Τα Gedore είναι καλά εργαλεία σε καλές τιμές

Όσο για το ότι δεν χρειάζεσαι δυναμόκλειδο για τα πάντα που λέει ο [MENTION=2661]spresv[/MENTION] προσωπικά δεν συμφωνώ. Η "λίγη εμπειρία” εξαρτάτε από τον σωματότυπο και τις ασχολίες. Αν ανάμεσα στην Μ4 που έσφιξες σήμερα και στην Μ4 που θα σφίξεις σε ένα μήνα μεσολαβήσουν 15 προπονήσεις με βάρη στο γυμναστήριο, την βίδα την έκοψες. Ακόμα και αν πάρεις 5+ κιλά αραχτος, χάνεις την αίσθηση.

Η εμπειρία παραμένει μόνο όταν σφίγγεις κάθε μέρα βίδες, ή παραμένεις κόπια του εαυτού σου.

Link to comment
Share on other sites

Δυναμόκλειδο σου γύρισε γύρω από τον εαυτό του?..... Wurth έχω δουλέψει ενός φίλου ο οποίος το είχε πάρει καμια 180άρα

Ναι ρε συ. Έσπασε κάτι μέσα στο μηχανισμό και μου έφυγε το χέρι να πούμε. Επίσης wurth ξεκινάνε από 70€ στο ebay.

Facom χρησιμοποιώ για την αξιοπιστία τους αλλά κυρίως για την εφ' όρου ζωής εγγύηση. Για σένα που δεν είσαι επαγγελματίας είναι πεταμένα λεφτά Εκτός αν την στήσεις στο eBay και χτυπάς ευκαιρίες

Τα Gedore είναι καλά εργαλεία σε καλές τιμές

Γιάγκο σχετικά με τα "φτηνά", beta, unior, laser,force κλπ έχεις άποψη; Τα facom καλιμπράρονται το ίδιο με εύκολα με άλλα; Μωρέ κοιτάω ebay μήνες τώρα έχω βρεί ευκαιρίες αλλά όσα είναι σε λογικές τιμές είναι μεταχειρισμένα και δεν θέλω να πάω σε μεταχείρα δυναμόκλειδο προς αποφυγή καλιμπραρίσματος.

Επίσης θεωρείς οτι μικρότερα εύρη= μεγαλύτερη αξιοπιστία;

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.