Jump to content



Official Cars, Motors, βελτίωση, τρακαρίσματα και οδήγηση Thread (MotorLab)


LevelOne

Recommended Posts

Γνωστο αυτο.

Ακομα ομως δεν βλεπω τι ελεγχους θα κανουνε, αν θα εχουνε εντελει δυναμομετρο,

τι προσωπικο θα πρεπει προσληφθει και τελος δεν αναφερουν ακομα τι θα γινει με τις

τρικυκλες.

Link to comment
Share on other sites

ΟΤ παρε κανα κρανος της προκοπης ρεεε :spell:
Αν σου πω οτι ριχνει στα αυτια σε κατι κρανη των 300Ε?πηρε φιλος shoei και μου ειπε οτι κανει πολυ θορυβο.το δικο μου μηδεν ακομα και στα 160.

μην μου πεις οτι τσιμπας και εσυ με τις βλακειες οτι με τα φθηνα σκοτωνεσαι(καλα δεν ειπα και κρανος των 30Ε)

:OT:

SHARP Helmets - THE HELMET SAFETY SCHEME

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις ποσοι που εσκασαν 300 και 400 ευρω εχουν δει τα κρανη τους να τρωνε σκονη απο κατι των 100?

και μετα βγαινουν και λενε οτι λεει μουφες το σαιτ για να δικαιολογησουν το μαρκενιγκ που εχουν φαει και το πως χαλασαν την 300αρα!!

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις ποσοι που εσκασαν 300 και 400 ευρω εχουν δει τα κρανη τους να τρωνε σκονη απο κατι των 100?

Αυτό τώρα είναι επιχείρημα? Τι σημαίνει ''τρώνε σκόνη''?

Οι άνθρωποι μετράνε τα κράνη με μια συγκεκριμένη μεθοδολογία εδώ: SHARP Helmets - Animation

Αν εσύ θεωρείς ότι ένα κράνος τον 400euro από μία εταιρία με δεκαετίες στον χώρο είναι χειρότερο από ένα των 100, αποδεδειγμένο με την επιστημονική μέθοδο του ''τρώει σκόνη'' εγώ πάω πάσο....

Link to comment
Share on other sites

Με την ασφαλεια μου δεν θελω να παιζω.

Οταν εψαχνα το κρανος που θα παρω ηξερα οτι θα εχω παραπανω θορυβο.

Οποιοδηποτε non fullface κρανος εχει παραπανω θορυβο απο fullface.

ΔΕΝ θα εμπιστευομουν ενα κρανος των 100ε σε καμμια περιπτωση.

SHARP Helmets - Nolan N90

Link to comment
Share on other sites

Με την ασφαλεια μου δεν θελω να παιζω.

Οταν εψαχνα το κρανος που θα παρω ηξερα οτι θα εχω παραπανω θορυβο.

Οποιοδηποτε non fullface κρανος εχει παραπανω θορυβο απο fullface.

ΔΕΝ θα εμπιστευομουν ενα κρανος των 100ε σε καμμια περιπτωση.

SHARP Helmets - Nolan N90

μαζι με τα non-fullface, βαλε και τα σπαστα. σε περιπτωση πτωσης, που ξες οτι 1 στις 1.000.000.0000.0000

ο μηχανισμος σπαει και ανοιγει...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό τώρα είναι επιχείρημα? Τι σημαίνει ''τρώνε σκόνη''?

Οι άνθρωποι μετράνε τα κράνη με μια συγκεκριμένη μεθοδολογία εδώ: SHARP Helmets - Animation

Αν εσύ θεωρείς ότι ένα κράνος τον 400euro από μία εταιρία με δεκαετίες στον χώρο είναι χειρότερο από ένα των 100, αποδεδειγμένο με την επιστημονική μέθοδο του ''τρώει σκόνη'' εγώ πάω πάσο....

Δεν με καταλαβες νομιζω.ακριβως για αυτους λεω που με την μεθολογια τους βγαζουν κρανη των 100Ε καλυτερα απο των 300Ε.σαφως δεν παιζουμε με την ασφαλεια μας αλλα το οτι ενα κρανος κανει 300Ε δεν σημαινει οτι ειναι πιο ασφαλες απο ενα των 100Ε.και με επιστημονικη μεθολογια αυτοι το αποδεικνυουν.εγω μιλαω ομως για αυτος που εσκασαν τα 300Ε χωρις να ψαξουν τιποτα και περιφρονουν τα υπολοιπα που επειδη δεν εχουν ψιψιψινια κανουν τα μισα χρηματα και τωρα που βγηκε καποιος να κανει με καποια Α μεθολογια δοκιμες και βγαινει το ακριβο χειροτερο λενε οτι μπαρουφες να ναι για να δικαιολογηθουν για την επιλογη τους και να βγαλουν αχρηστα τα υπολοιπα!

οποτε καταλαβαινεις οτι συμφωνω μαζι σου.

Επισης δεν προσεξες την δευτερη γραμμη του ποστ μου που γραφει αυτο ακριβως που σου εξηγησα

και μετα βγαινουν και λενε οτι λεει μουφες το σαιτ για να δικαιολογησουν το μαρκενιγκ που εχουν φαει και το πως χαλασαν την 300αρα!!
Με την ασφαλεια μου δεν θελω να παιζω.

Οταν εψαχνα το κρανος που θα παρω ηξερα οτι θα εχω παραπανω θορυβο.

Οποιοδηποτε non fullface κρανος εχει παραπανω θορυβο απο fullface.

ΔΕΝ θα εμπιστευομουν ενα κρανος των 100ε σε καμμια περιπτωση.

SHARP Helmets - Nolan N90

Με αυτο δεν συμφωνω φιλε πολονε.οπως ειπα και παραπανω,το οτι ενα κρανος κανει απο μονο του 250Ε δεν το κανει καλυτερο απο ενα των 100Ε.το μαρκετινγκ εχει κανει σε πολλους πλυση εγκεφαλου και νομιζουν οτι τα Shoei κτλ ειναι απειρως καλυτερα απο ολα τα αλλα.

Και για να μην μιλαω χωρις επιχειρηματα,να τι εννοω

SHARP Helmets - LS2 Shogun

SHARP Helmets - Arai Viper GT

Τωρα νομιζω πιασατε τι εννοω...

Έγινε επεξεργασία από Dant3
Link to comment
Share on other sites

οκ μιας και ξεστραβωθηκα τωρα ελα κατω απο το μπαλκονι μου να παρεις το

arai μιας και θα το πεταξω βαση αυτου του site.Παρομοιο site ηταν ενα αλλο που εβγαζε πρωτο

ενα lazer και αφηνε πισω κατι arai & shoei αρκετων $$.Α ξεχασα ολα αυτα ειναι παπατζες που μας

αναφερουν για να κοζαρουμε τις κατσαρολες (γιατι στο τελος αυτο θα διαβασουμε)που σκασαμε αρκετα

λεφτα .Με θυμιζεις ενα πιτσιρικο που με λεγε οτι το Ζ του με τρωγε στο 400 .Οπωτε με πιασε εμενα η Honda

το πωπο που πηγα και αγορασα ενα Hornet 600 ενω καλιστα με ενα Ζ 125 θα μπορουσα να εκανα καλιστα την δουλεια

μου και ποιο γρηγορα φυσικα.

btw to arai που παραθεσες εχει αφαιρουμενο εσωτερικο που πλενεται φυσικα, γρηγορη αφαιρεση ζελατινας,

anti fog ζελατινα μαμα και φυσικα αρκετες "τρυπες" εξαερισμου.Γιατι δεν το αναφερει?:turn:

Φιλικα παντα φορεσε ενα arai, shoei και μετα κρινε εαν ενα κινεζικο ειναι αξιο τους.

Link to comment
Share on other sites

Αν ειδες αυτο ακριβως αναφερω.κανουν 300Ε οσα αναφερεις γιατι εχουν ολα αυτα αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ειναι και πιο ασφαλη ομως.και μου λες οτι ειναι μουφα το σαιτ εσυ που τα ειχες τα κρανη φανταζομαι και τρακαρες και σωθηκες με το arai ενω με το αλλο σου ανοιξε το κεφαλι...

btw to arai που παραθεσες εχει αφαιρουμενο εσωτερικο που πλενεται φυσικα, γρηγορη αφαιρεση ζελατινας,

anti fog ζελατινα μαμα και φυσικα αρκετες "τρυπες" εξαερισμου

ολα αυτα τα εχει και το δικο μου που ειναι και χειροτερο απο αυτο που παραθεσα πανω

Έγινε επεξεργασία από Dant3
Link to comment
Share on other sites

Αν ειδες αυτο ακριβως αναφερω.κανουν 300Ε οσα αναφερεις γιατι εχουν ολα αυτα αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ειναι και πιο ασφαλη ομως.και μου λες οτι ειναι μουφα το σαιτ εσυ που τα ειχες τα κρανη φανταζομαι και τρακαρες και σωθηκες με το arai ενω με το αλλο σου ανοιξε το κεφαλι...

ολα αυτα τα εχει και το δικο μου που ειναι και χειροτερο απο αυτο που παραθεσα πανω

Ξερεις αυτη ειναι η κλασσικη ατακα.Ξερεις πανω στην μηχανη ιδιως δεν πρεπει να σκεφτεσαι με αυτο το τροπο.

Πρεπει να σκεφτεσαι "να μην τρακαρω ποτε" και επισης "εαν τρακαρω καποια στιγμη να μην γινω κομματια η καταντησω παραπληγικος".Διοτι και απο τιτανιο κρανος αν φορας αν σε πατησει επικαθουμενο θα σε ξεκολλανε με τις σπατουλες.

Ευχομαι να μην τρακαρω ποτε το ιδιο ευχομαι και για σενα , οχι μαλλον ομως οπως δειχνεις εσυ για μενα.

Οσο για το εαν τρακαρα προσωπικα οχι, ο κολητος ομως ναι τρακαρε και ναι θα το πω τον εσωσε το arai

γιατι ο τροπος που εγινε το ατυχημα εδειξε την αξια του το κρανος(τον εκλεισαν με πολλα χλμ εφυγε πανω

απο την μηχανη και εκανε γκελες στην ασφαλτο)

Τωρα να καθησω να σε εξηγησω οτι ενα ακριβο κρανος εχει περισσοτερη ασφαλεια απο ενα φτηνο κινεζικο

μαλλον δεν μπορω οπωτε σε ευχομαι καλες βολτες και παντα ορθιος. :)

Btw καλα και κανει και τα εχει το δικο σου αλλα το arai που παραθεσες στο site που δειχνεις ΔΕΝ τα αναφερει.

edit: Καπως ετσι ειναι μια antifog ζελατινα.

http://i.imgur.com/zIVYN.jpg

Έγινε επεξεργασία από 2cpu
Link to comment
Share on other sites

2cpu νταξει μωρε μην τα παιρνεις σοβαρα, αυτο που εχω καταλαβει οτι σου λεει ο Δαντε, ειναι το γεγονος οτι καποια "κινεζικα" (λες και καποια δεν ειναι παλια φασοναδικα των γνωστων εταιριων...) ειναι αντιστοιχης ασφαλειας με τα γνωστα και ισως καλυτερα απο καποια μοντελα τους, που ομως ειναι μεσα στα gold safety standards.

Το γεγονος οτι ολα εχουν την ιδια χωρα προελευσης, δεν σημαινει οτι ειναι και ολα το ιδιο...καποια θα ειναι καλα. Το premium extra feature των γνωστων σιγουρα δεν θα το εχουν, μιας και οι κινεζοι δεν καινοτομουν αλλα κλωναρουν, προς το παρον...

Ειναι λογικη λοιπον η πεποιθηση καποια, καποια οχι ολα- ουτε καν τα περισσοτερα, κινεζικα των 100-150Ε να ειναι εξισου καλα με καποια των 300+, χωρις ομως να εχουν αυτο το κατι τις παραπανω που εχουν τα γνωστα..

αληθεια τα nolan τι λενε?

Link to comment
Share on other sites

2cpu νταξει μωρε μην τα παιρνεις σοβαρα, αυτο που εχω καταλαβει οτι σου λεει ο Δαντε, ειναι το γεγονος οτι καποια "κινεζικα" (λες και καποια δεν ειναι παλια φασοναδικα των γνωστων εταιριων...) ειναι αντιστοιχης ασφαλειας με τα γνωστα και ισως καλυτερα απο καποια μοντελα τους, που ομως ειναι μεσα στα gold safety standards.

Το γεγονος οτι ολα εχουν την ιδια χωρα προελευσης, δεν σημαινει οτι ειναι και ολα το ιδιο...καποια θα ειναι καλα. Το premium extra feature των γνωστων σιγουρα δεν θα το εχουν, μιας και οι κινεζοι δεν καινοτομουν αλλα κλωναρουν, προς το παρον...

Ειναι λογικη λοιπον η πεποιθηση καποια, καποια οχι ολα- ουτε καν τα περισσοτερα, κινεζικα των 100-150Ε να ειναι εξισου καλα με καποια των 300+, χωρις ομως να εχουν αυτο το κατι τις παραπανω που εχουν τα γνωστα..

αληθεια τα nolan τι λενε?

Εμ αυτο προσπαθω να εξηγησω αλλα οχι το arai των 300Ε ειναι καλυτερο γιατι κανει 150Ε παραπανω και γιατι το ειπε ο μπαμπης ο σουγιας στην καφετερια.

γιατι φιλε 2cpu με την ιδια λογικη που μου λες για τον πιτσιρικο με το Ζ,τα ιδια επιχειρηματα μου λες και εσυ.κανενα!

δεν ανεφερα πουθενα κινεζικα κρανη επισης.ξεκαθαρα ειπα οτι σαφως δεν μιλαω για κρανη των 30Ε.μιλαω για καποια συγκεκριμενα κρανη των 100-150Ε που μπορει να μην εχουν πολυτελειες οπως αυτα που εχει το δικο σου αλλα σε ασφαλεια ειναι εξισου αν οχι και καλυτερα σε σχεση με ακριβα.

τωρα αν αυτα δεν μπορεις να τα δεχτεις ενω σου δειχνω και τις μετρησεις απο το site παραπανω τοτε εγω σε βαζω στην κατηγορια αυτων που ανεφερα παραπανω:τα εδωσα χωρις να το ψαξω και εαν καποιος αμφιβαλλει του πεταω ενα "εγω το πηρα τοσα παραπανω και το κρανεξ μου ειναι πασιγνωστο οτι αντεχουν και συγκρουση με αεροπλανο"

Και σαφως δεν σου ευχομαι να εχεις καποιο ατυχημα αλλα στο ειπα για να σου δειξω οτι μου γραφεις τα κατεβατα με επιχειρηματα μηδεν.

στην τελικη μακαρι να μπορουσα και εγω να ειχα το arai(σαφως ειναι καλυτερο απο το δικο μου) αλλα την περιοδο που πηρα κρανος(μου εκλεψαν το παλιο) δεν ειχα να διαθεσω παραπανω χρηματα.

Αυτα...:hug:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.