Jump to content



Official Cars, Motors, βελτίωση, τρακαρίσματα και οδήγηση Thread (MotorLab)


LevelOne

Recommended Posts

Θέλω να βάλω στον μπράβο μου (fiat bravo) όργανο που να δείχνει την κατανάλωση βενζίνης. Γίνεται αυτό; Αν ναι που μπορώ να βρω;

ThinkGeek :: ScanGauge II Automotive Computer

http://www.marine.com.gr/eshop/productList/catCode/1.01.01.08;jsessionid=41B26710373307F6CD27650867544B7B

Motocraft - 'Οργανα Floscan

Link to comment
Share on other sites

To αν μπορεί ένα μοντέλο να δείξει κατανάλωση, έχει να κάνει με το αν το υποστηρίζει ο εγκέφαλος ή αν σου έχουν βάλει το κατάλληλο panel στο εσωτερικό; Έχω ένα 307 που δεν δείχνει κατανάλωση καυσίμου. Μπορώ να κάνω κάτι για να την βλέπω;

Link to comment
Share on other sites

O περιφερειακος στην σαλονικα ειναι αυτος που ειναι... αλλα ρε, η βλακεια δεν εχει ορια. μεχρι και τα ζωα μαθαινουν εμεις τιποτα..

Φωτογραφίες από το τροχαίο στο περιφεριακό Θεσσαλονίκης

δειτε που πηγαν, κατω απο τα δεντρα..

και χθες με την βροχη στο τιταν, ενας με focus ειχε κανει τετακε, και εσκασε στην μπαριερα δειξια του δρομου..

Link to comment
Share on other sites

To αν μπορεί ένα μοντέλο να δείξει κατανάλωση, έχει να κάνει με το αν το υποστηρίζει ο εγκέφαλος ή αν σου έχουν βάλει το κατάλληλο panel στο εσωτερικό; Έχω ένα 307 που δεν δείχνει κατανάλωση καυσίμου. Μπορώ να κάνω κάτι για να την βλέπω;

Υπάρχουν όργανα Αντώνη που χρειάζονται την υποστήριξη της μηχανής ,αλλά υπάρχουν και αυτόνομα, που θεωρούνται ποιο αξιόπιστα.

Τα αυτόνομα έχουν αισθητήρες ροής που παρεμβάλεις στα σωληνάκια καυσίμου.

Link to comment
Share on other sites

To αν μπορεί ένα μοντέλο να δείξει κατανάλωση, έχει να κάνει με το αν το υποστηρίζει ο εγκέφαλος ή αν σου έχουν βάλει το κατάλληλο panel στο εσωτερικό; Έχω ένα 307 που δεν δείχνει κατανάλωση καυσίμου. Μπορώ να κάνω κάτι για να την βλέπω;

επειδή είμαστε με BSI, αν η έκδοση HW υποστηρίζει μπορείς να έχεις ένδειξη κατανάλωσης με άλλη οθόνη στο ταμπλό. Ξέρεις τι λέω. Την οθόνη λειτουργιών. Πάντως έχω δεί σε 307 ένδειξη κατανάλωσης οπότε θεωρώ οτι γίνεται.

[MENTION=93]ΓιαγκΤ[/MENTION] Ζάχο δεν γίνεται με μετρητές ροής. Το υπολογίζει στο περίπου απο το φορτίο σε συνάρτηση με στροφές στροφάλου και διάρκεια παλμού μπέκ.

Link to comment
Share on other sites

Peugeot για να το δουν στο διαγνωστικό και με τον αριθμό παραγωγής στο servicebox να δουν λεπτομέρειες για το μοντέλο σου, αν σου βγάζει σαν εξτρά το deluxe screen. κάπως έτσι λέγεται.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=93]ΓιαγκΤ[/MENTION] Ζάχο δεν γίνεται με μετρητές ροής. Το υπολογίζει στο περίπου απο το φορτίο σε συνάρτηση με στροφές στροφάλου και διάρκεια παλμού μπέκ.

Ανακρέων αναφέρομε στους αυτόνομους που δεν έχουν καμία σχέση με τον κινητήρα.

Link to comment
Share on other sites

To αν μπορεί ένα μοντέλο να δείξει κατανάλωση, έχει να κάνει με το αν το υποστηρίζει ο εγκέφαλος ή αν σου έχουν βάλει το κατάλληλο panel στο εσωτερικό; Έχω ένα 307 που δεν δείχνει κατανάλωση καυσίμου. Μπορώ να κάνω κάτι για να την βλέπω;

Μάλλον με το panel. Σιγά μην αλλάζει η πεζώ εγκέφαλο για να δείξει την κατανάλωση.

Πάντως σε 1.4 16v του 2005 τη δείχνει, το έχει στο trip computer. Εσένα το πρόβλημα είναι ότι δεν έχει trip computer?

Αλλά και να την δεις την κατανάλωση, τι θα καταλάβεις?

Εγώ χάρηκα για κάνα χρόνο, συνειδητοποίησα ότι πήγαινα max με 90 για να μην καίει και από τότε δεν ασχολούμαι και πάω με 150. Τα ίδια καίει :p

Link to comment
Share on other sites

Έχει και άλλο μοχλοδιακόπτη στους υαλοκαθαριστήρες (πατάς το trip).

Στα καινούρια αμάξια πρέπει να αλλάξεις όλη τη φλασιέρα (δεν είναι μόνο ένας διακόπτης, είναι σετ όλα).

Αν βρεις από ebay φλασιέρα μέχρι 50 ευρώ + άλλα 50 ευρώ η οθόνη αξίζει να το δοκιμάσεις με το ρίσκο των 100 ευρώ + 50 εργασία.

Αν και με 20 ευρώ παίρνεις ένα obd scanner και στα δείχνει εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Το υπολογίζει στο περίπου απο το φορτίο σε συνάρτηση με στροφές στροφάλου και διάρκεια παλμού μπέκ.

Μιλάς για συγκεκριμένο αυτοκίνητο; Γιατί τα ξέρω λίγο διαφορετικά. (Διάρκεια παλμού μπεκ, παροχή μπεκ και ταχύτητα. Και κάποια άλλη παράμετρο των μπεκ που δεν ξέρω ακριβώς τι είναι, αλλά μάλλον έχει να κάνει με το νεκρό χρόνο από τότε που θα πάρουν ρεύμα μέχρι να αρχίσουν να ψεκάζουν)

φανταζομαι αυτα που λες ειιναι σαν αυτα που χρησιμοποιουσε η bmw με το οικονομομετρο που δουλευε με υποπιεση(?).

Μπα; Ποιό BMW ήταν αυτό που το έκανε με υποπίεση;

Όλα τα BMW που γνωρίζω εγώ το κάνουν με σήμα ταχύτητας από το διαφορικό που πάει στον πίνακα οργάνων. Εκεί πάει επίσης και σήμα από τα μπεκ. Ο πίνακας οργάνων έχει τσιπάκι (που αλλάζει ανάλογα με το μοντέλο) που περιέχει πληροφορίες για τον αριθμό των κυλίνδρων (για το στροφόμετρο) και την παροχή των μπεκ. Η παροχή σε συνδιασμό με την ταχύτητα (από το σήμα ταχύτητας) δίνει την κατανάλωση και ΟΧΙ στο περίπου. Μόνο υπάρχει το μικρό σφάλμα της βελονίτσας του οικονομόμετρου. Επίσης μερικά BMW έχουν και on board computer και εκεί η κατανάλωση δείχνεται με ψηφιακό τρόπο και είναι ακριβής.

Link to comment
Share on other sites

O περιφερειακος στην σαλονικα ειναι αυτος που ειναι... αλλα ρε, η βλακεια δεν εχει ορια. μεχρι και τα ζωα μαθαινουν εμεις τιποτα..

Φωτογραφίες από το τροχαίο στο περιφεριακό Θεσσαλονίκης

δειτε που πηγαν, κατω απο τα δεντρα..

και χθες με την βροχη στο τιταν, ενας με focus ειχε κανει τετακε, και εσκασε στην μπαριερα δειξια του δρομου..

Να ηταν μονο ο περιφερειακος... πιασε τον δρομο χαλκιδικης και μετρα.Στην αρχη της κατηφορας καρδιας?

Στην πρωτη στροφη? Σημερα παρεπιπτοντως περασα την ωρα που τα βγαζανε (πρωι γυρω στις 09:00)

την μερσεντες και το αλλο.Αν τυχον περασεις απο εκει δες λιγο ποιο κατω στο κλασσικο σημειο στροφη για

Κωνσταντινοπολιτικα τις μπαριερες στα αριστερα.Ναι παλι τις ισοπεδωσαν ...:flag:

Και το μεσημερι που κατεβαινα παλι στην αρχη της κατηφορας που προανεφερω ειχε φυγει ενα τζιπακι..

φυσικα δεξια σε αριστερη στροφη :p

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.