Jump to content



Official Cars, Motors, βελτίωση, τρακαρίσματα και οδήγηση Thread (MotorLab)


LevelOne

Recommended Posts

Σημερα βρηκε να βρεξει που εβαλα νεα αμορτισερ γ@μωτο !!! :(

Σκληρουλια τα ΤΑ-Τechnix. Ελπιζω να στεγνωσει αυριο ο δρομος να τα δοκιμασω καλυτερα !

αστο να κατσει λιγο πρωτα, τα ελατηρια σου ποσες λιβρες ειναι, προοδευτικα η γραμμικα? εχεις αλλαξει βασεις αμορτισερ? ποσα κιλα ειναι το αμαξι?

Link to comment
Share on other sites

αστο να κατσει λιγο πρωτα, τα ελατηρια σου ποσες λιβρες ειναι, προοδευτικα η γραμμικα? εχεις αλλαξει βασεις αμορτισερ? ποσα κιλα ειναι το αμαξι?

Το κιτ ειναι αυτο...

Ξερω οτι μπηκαν κατι μαυρα πλαστικα σαν βασεις. Το αμαξι ειναι 1.4-1.5 τονους !

Link to comment
Share on other sites

α coilover, μια χαρα, αστο να κατσει, διαβασε τi δεν σαρεσει σαν αισθηση και πηγαινε να το ρυθμισεις.

edit> οταν εννοω διαβασε εννοω την αναρτηση οχι τι ρυθμισεις εχει, νοιωσε την για 200-300 χιλιομετρα σε μικτη χρση και αποτομες εναλλαγες βαρους.

Έγινε επεξεργασία από fotme
i
Link to comment
Share on other sites

Την τυφλα τους, ολη η σειρα εχει προβληματα...τουλαχιστον περιμενεις μεχρι να λυθουν τα αρχικα, κανεις τον σταυρο σου και αγοραζεις...

Αν κ μαλλον ειμαι απο τους τυχερους που δεν ειχαν εκπληξουλΑ, χαλαλι τους, με φιλτρο-εξατμιση εχεις κατι λιγοτερο Απο 300 αλογα που καιει ~11lt/100 km οταν ζοριζεις..

Link to comment
Share on other sites

Παω για φερστ στεητζ...Αφαιρεση προκαταλυτη, αλλαγη τελικου με χειροποιητο ανοξειδωτο, αλλαγη φιλτρου με βαρελακι BMC και επαναπρο/σμος εγγεφαλου. Κοστος εχω υπολογισει κανα 700-800αρι. θα γινουν μεσα στις επομενες 2-3 εβδομαδες.

Μετα σειρα εχει ο φαναρτζης για να εξαφανισει γρατσουνιες και επαναφορα του χρωματος και να μου βαλει ποδια γιατι αυτη που φοραει το αμαξι ειναι γ@μημενη...

α coilover, μια χαρα, αστο να κατσει, διαβασε τi δεν σαρεσει σαν αισθηση και πηγαινε να το ρυθμισεις.

edit> οταν εννοω διαβασε εννοω την αναρτηση οχι τι ρυθμισεις εχει, νοιωσε την για 200-300 χιλιομετρα σε μικτη χρση και αποτομες εναλλαγες βαρους.

Eφαγα κατσαδα απο την γυναικα ηδη για το ποσο σκληρο ειναι. Εμενα δεν με πειραζει, αλλα θα μαλακωσει ελαφρως. Το πολυ πολυ το κατεβαζω 1-2 ποντους και θα μαλακωσει λιγακι ακομα...Εδωμεν !

Link to comment
Share on other sites

Παω για φερστ στεητζ...Αφαιρεση προκαταλυτη, αλλαγη τελικου με χειροποιητο ανοξειδωτο, αλλαγη φιλτρου με βαρελακι BMC και επαναπρο/σμος εγγεφαλου. Κοστος εχω υπολογισει κανα 700-800αρι. θα γινουν μεσα στις επομενες 2-3 εβδομαδες.

Μετα σειρα εχει ο φαναρτζης για να εξαφανισει γρατσουνιες και επαναφορα του χρωματος και να μου βαλει ποδια γιατι αυτη που φοραει το αμαξι ειναι γ@μημενη...

Eφαγα κατσαδα απο την γυναικα ηδη για το ποσο σκληρο ειναι. Εμενα δεν με πειραζει, αλλα θα μαλακωσει ελαφρως. Το πολυ πολυ το κατεβαζω 1-2 ποντους και θα μαλακωσει λιγακι ακομα...Εδωμεν !

Ενδέχεται να μαλακώσει, πολύ ελαφρώς όμως. Αν τα coilover αυτά ρυθμίζουν το ύψος ξεχωριστά από την διαδρομή του αμορτισέρ, τότε αν το έχεις ψηλά ή χαμηλά δεν θα σου κάνει καμία διαφορά στην σκληρότητα. Αν μείωνες την διαδρομή του αμορτισέρ, δηλαδή είχες προφορτισμένο το ελατήριο (preload) θα τό έκανες ακόμα πιο σκληρό/απότομο και θα τερμάτιζε και πιο εύκολα. :p

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβα απολυτως τπτ....:hehe:

Απλα ο τυπας που τα εβαλε, μου ειπε οτι αν τα νοιωθεις σκληρα, εχουμε πειθωριο 4-5 να κατεβουμε. Οσο χαμηλωνεις, τοσο μαλακωνουν. Απλα μεχρι τους -2 ποντους θα ειμαι κατα ενα 90% ενταξει στους ελληνικους δρομους και θα μπορω να μπαινω σε καραβια χωρις να γρατσουναω απο κατω !

Link to comment
Share on other sites

δεν γνωριζω αν θα μαλακωσει, αλλα θα ειναι πιο αρμονικο..αν το χαμηλωσεις,αλλαξε και την σκληροτητα..

[MENTION=5299]Tsakonas[/MENTION] μικτη εχει 11 με λιγο ζορισμα?

με ΠΟΛΥ ζορισμα, και δεν λεω σε εθνικη ευθεια...Πηγα απο μεγαρα-γαλαξειδι οχι απο αττικη οδο (μεσω θηβας))

φοραει ολοσωμο μιλτιαδη και εισαγωγη.

19αρες ,μισογεματο πορτ μπαγκαζ και μπιατς.

Αν μαζευτεις πεφτει και στα 9...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.