Jump to content



Official Cars, Motors, βελτίωση, τρακαρίσματα και οδήγηση Thread (MotorLab)


LevelOne

Recommended Posts

Τι νοημα εχει αυτη η συγκριση δηλαδη?

Το παιδι με τη φορμα ducati στην αρχη πρεπει να ηταν και στο δικο μας trackday πριν 2 βδομαδες. Μεικτο td με μηχανες και αυτοκινητα, περασαμε φανταστικα!

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=4802]PetrosD[/MENTION] sorry man τωρα ειδα πως έβαλα λαθος λινκ για τα φιμε...Τα 35% ηθελα να βαλω (Light smoke) και εβαλα τα 15% (dark smoke)...:wall::wall:

Αντε τωρα να έρθουν να του τα στείλω πισω UK....:wall::wall::wall::wall::wall:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έχω ένα 100αράκι παπάκι. Το κυκλοφορώ μόνον από Μάιο μέχρι Σεπτέμβριο. Έχει επάνω 16.000 χλμ όλα δικά μου, ατυράνιστα. Πέρυσι ο μάστορας μου έδωσε της yamaha (yamaha είναι το παπί) τα λάδια 20/50. Φέτος θα πάω να πάρω αλλά σκέφτομαι μήπως είναι χοντρά τα λάδια; Από την άλλη σκέφτομαι για 10/40 αλλά μήπως αυτά είναι καλά για χειμώνα που το λάδι όταν είναι κρύο πρέπει να είναι λεπτό λίγο. Το 20/50 δεν είναι καλύτερο για καλοκαίρι και για 16000 χλμ?

Thanks guys

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά απορροφά το UV που προκαλεί τη ζέστη. (Αν δεν κάνω χοντρό λάθος)

Διάβασα πάλι, λέει απορροφά το 99% του UV.

Έγινε επεξεργασία από PetrosD
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έχω ένα 100αράκι παπάκι. Το κυκλοφορώ μόνον από Μάιο μέχρι Σεπτέμβριο. Έχει επάνω 16.000 χλμ όλα δικά μου, ατυράνιστα. Πέρυσι ο μάστορας μου έδωσε της yamaha (yamaha είναι το παπί) τα λάδια 20/50. Φέτος θα πάω να πάρω αλλά σκέφτομαι μήπως είναι χοντρά τα λάδια; Από την άλλη σκέφτομαι για 10/40 αλλά μήπως αυτά είναι καλά για χειμώνα που το λάδι όταν είναι κρύο πρέπει να είναι λεπτό λίγο. Το 20/50 δεν είναι καλύτερο για καλοκαίρι και για 16000 χλμ?

Thanks guys

Ο κατασκευαστης τι λεει?κοιτα για το παπακι μην σκας και ιδιαιτερα.αυτα που φορανε οι περισσοτεροι(και μαζι και εγω στο δικο μου ) ειναι 20/50.τα φοραω παντως και χειμωνα.εξαλλου θερμοκρασια κατω απο 0 δεν εχουμε.εκτος αν εισαι νευροκοπι :p

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα τρίψαμε τα πλαστικά φανάρια του OPEL ASTRA G του πατέρα μου. Ξεκινήσαμε με ντουκόχαρτο κάτω από 1000 (δεν ξέρω ακριβώς νούμερο, 800 ήταν, 400 δεν ξέρω).

Κόψαμε κυκλάκια το ντουκόχαρτο διαμέτρου 6-7 εκατοστών και τα κολλήσαμε πάνω σε αφρολέξ πάχους 3 πόντων. Αυτό το κολλήσαμε στο εξάρτημα που προσαρμόζεται στο δράπανο και κάναμε τρίψιμο με νερό.

Συνεχίσαμε με 1000, μετά με 1500 και τελειώσαμε με 2000. Αν είχαμε βρει να πάρουμε και 3000 θα έλεγα ότι χρειάζεται, αλλά δεν είχαμε.

Στη συνέχεια το περάσαμε με γυαλιστική αλοιφή SONAX για πλαστικά και ήρθε και έγινε πάρα πολύ καλό, σχεδόν καινούριο.

Φωτό δυστυχώς δεν υπάρχουν, αλλά ακολουθήσαμε τη διαδικασία που περιγράφεται κατά κόρον στο net.

Προτείνω όσους έχουν φανάρια σε άσχημη κατάσταση, να το τολμήσουν, είναι εύκολο.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα και μου τοποθέτησαν τα σωληνάκια υψηλής πίεσης. Αλλαγή και υγρού φρένων.

Ήταν κάτι που έπρεπε να γίνει. Επειδή το υγρό φρένων είναι υγροκοπικό (υγκρατεί υγρασία με τον καιρό) καλό είναι να αλλάζουμε υγρό φρένων κάθε χρόνο ή κάθε 2 χρόνια (ανάλογα και πόσο του πίνουμε το αίμα κάθε φορα).

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα τρίψαμε τα πλαστικά φανάρια του OPEL ASTRA G του πατέρα μου. Ξεκινήσαμε με ντουκόχαρτο κάτω από 1000 (δεν ξέρω ακριβώς νούμερο, 800 ήταν, 400 δεν ξέρω).

Κόψαμε κυκλάκια το ντουκόχαρτο διαμέτρου 6-7 εκατοστών και τα κολλήσαμε πάνω σε αφρολέξ πάχους 3 πόντων. Αυτό το κολλήσαμε στο εξάρτημα που προσαρμόζεται στο δράπανο και κάναμε τρίψιμο με νερό.

Συνεχίσαμε με 1000, μετά με 1500 και τελειώσαμε με 2000. Αν είχαμε βρει να πάρουμε και 3000 θα έλεγα ότι χρειάζεται, αλλά δεν είχαμε.

Στη συνέχεια το περάσαμε με γυαλιστική αλοιφή SONAX για πλαστικά και ήρθε και έγινε πάρα πολύ καλό, σχεδόν καινούριο.

Φωτό δυστυχώς δεν υπάρχουν, αλλά ακολουθήσαμε τη διαδικασία που περιγράφεται κατά κόρον στο net.

Προτείνω όσους έχουν φανάρια σε άσχημη κατάσταση, να το τολμήσουν, είναι εύκολο.

Στα μαγαζια με ειδη φανοποιιας

θα βρεις ετοιμα αφρωδη δισκακια με επιφανεια που κολλαει σε velcro για γρηγορη αποτοποθετηση

με διαφορους βαθμους απο 500αρια εως και 2500grit

με την καταλληλη αλοιφη και ενα καλο τριβειο κανεις πραγματι παπαδες

κατι σαν αυτο (προσοχη παιζουν επωνυμα και ακριβα και μη επωνυμα στη μιση τιμη)

Link to comment
Share on other sites

Ο κατασκευαστης τι λεει?κοιτα για το παπακι μην σκας και ιδιαιτερα.αυτα που φορανε οι περισσοτεροι(και μαζι και εγω στο δικο μου ) ειναι 20/50.τα φοραω παντως και χειμωνα.εξαλλου θερμοκρασια κατω απο 0 δεν εχουμε.εκτος αν εισαι νευροκοπι :p

Αν σου πω πως δεν το είχα σκεφθεί.......Θα κοιτάξω στο μάνιουαλ!!

Σε ευχαριστώ :);)

Link to comment
Share on other sites

Στα μαγαζια με ειδη φανοποιιας

θα βρεις ετοιμα αφρωδη δισκακια με επιφανεια που κολλαει σε velcro για γρηγορη αποτοποθετηση

με διαφορους βαθμους απο 500αρια εως και 2500grit

με την καταλληλη αλοιφη και ενα καλο τριβειο κανεις πραγματι παπαδες

κατι σαν αυτο (προσοχη παιζουν επωνυμα και ακριβα και μη επωνυμα στη μιση τιμη)

Ο πατέρας μου δεν είναι τόσο της προετοιμασίας. Πήγε και πήρε φύλλα γυαλόχαρτο και του αρέσει το DIY οπότε το αφρώδες το έκανε χειροποίητο. Άλλωστε πότε θα το ξαναχρειαστεί; Αυτό το λινκ που έβαλες είναι όντως φτηνό αλλά έχει υπερβολικά μεταφορικά!

Link to comment
Share on other sites

κατα τις ~11(εχοντας αρχισει απο 04.00 χαραματα) εκανα την παρακατω διαδρομη

[ame=http://maps.google.com/maps?saddr=%CE%91%CE%B3%CE%B9%CE%BF%CF%82+%CE%94%CE%B7%CE%BC%CE%B7%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%82+%CE%9C%CE%B1%CF%81%CE%BC%CE%B1%CF%81%CE%B9&daddr=%CE%A7%CE%B1%CE%BB%CE%BA%CE%B9%CE%B4%CE%B1+%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CF%82&hl=el&ie=UTF8&ll=38.266219,24.013367&spn=0.475494,0.88028&sll=37.0625,-95.677068&sspn=30.737461,56.337891&geocode=FdGARQIdK950ASl1q1yNK8mjFDHwkbriLL0ABQ%3BFUbkSgIdJPdnASmnrLLrORahFDGAhbniLL0ABA&mra=ls&t=m&z=10]Άγιος Δημήτριος, Μαρμάρι, Ελλάς προς Χαλκίδα, Ελλάς - Χάρτες Google[/ame]

Απιστευτη διαδρομη προτεινω ανεπιφυλακτα,εκτος απο το κομματι Λεπουρα-Καρυστος που χει περισσοτερες λακκουβες απο τσακωνομπιτσιζ.

ψιλοτεραστιες ευθειες κατα καιρους ,ερημια απιστευτα τοπια για τους πρωινους...

Link to comment
Share on other sites

Εκει εχει απιστευταμπλ παραλιες. Αγιος Δημητριος, Καλλιανοι κλπ...Παρθενες (παραλιες...) ακομα !

θελω να παω καμια εκδρομουλα με την κοπελια για φαι και μπανιο...που συγκεκριμενα ειναι αυτες για να το προγραμματισω?γιατι τις εχω ακουσει αλλα δεν εχω ιδεα που ειναι

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.