Jump to content



Official Cars, Motors, βελτίωση, τρακαρίσματα και οδήγηση Thread (MotorLab)


LevelOne

Recommended Posts

Σαν γενικός κανόνας παίζει το - καθε δυο τακακια αλλαζω και δισκους. (Στην τριτη αλλαγη δηλαδη)

Ναι, και η BMW έτσι προτείνει.

Βαζω και εδω αυτουσιο ποστ μου απο αλλο φορουμ για τα ηλεκτρικα της GTV.

Ώ, ρε αθεόφοβε, τί έφτιαξες!!!

Και σε αυτό το σημείο πρέπει να τονίσω ότι την πρωτομαγια, ενώ πήγαινα να κάνω ό,τι κάνουν τα παιδάκια της ηλικίας μου (καφέ την καφετέρια), τυχαία περνάω έξω από ένα σπίτι. Αμέσως παρατηρώ τέρας καπώ ανοικτό, (από alfa romeo) και 2 παλληκάρια να δουλεύουν από κάτω. Μόλις πλησίασα αμέσως αναγνώρισα το γνωστό ιταλόφιλο.

Τα είπαμε για λίγο και πήγα για καφέ. Στο γυρισμό ήταν ακόμα εκεί, πιστός στην πλεξούδα και τον εγκέφαλο! Εύγε νέε μου!

BTW, το έκτρωμα το είδα από κοντά!

EDIT: Δεν ξέρω αν το έχετε καταλάβει. αλλά το "σ" στο πληκτρολόγιό μου δεν την παλεύει άλλο.

Έγινε επεξεργασία από PetrosD
Link to comment
Share on other sites

λες να το κανω? αλλα τσιπια...θα τους παρω τους παλιους μαζι μου και θα δω ποτε θα τους κανω τι..

Δεν είναι τσιπιά όπως λες. Οι δισκόπλακες καινούριες έχουν ένα συγκεκριμένο πάχος. Όσο τις χρησιμοποιείς αυτό μειώνεται. Οι προδιαγραφές του κατακευαστή σου λένε ποιο είναι το ελάχιστο επιτρεπτό πάχος που αν έχουν μικρότερο, τις πετάς. Οπότε αν απλώς τους βάλεις τον τόρνο και τους κάνεις καινούριους, χωρίς να μετρήσεις αν έχεις ξεπεράσει το ελάχιστο επιτρεπτό πάχος, τότε είναι και επικίνδυνο.

Έγινε επεξεργασία από PetrosD
Link to comment
Share on other sites

Στο κτεο ειπανε οτι εχει στραβώσει λιγο η δισκοπλακα, εννοεί το δισκόφρενο?

Πως το ψαχνω στο ebay,μαγαζια και ποσο παει περιπου?

edit Οπα βλεπω petro απαντησες πανω :p

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
Link to comment
Share on other sites

Brembo να πας να πάρεις, (από Ελλάδα) είναι ίδιες με τις μαμά εργοστασιακές, αλλά στη μισή τιμή. Ούτε χαρακτές ούτε τρυπητές, λένε ότι δεν κάνουν διαφορά ίσως να κάνουν και κακό.

Άλλοι λένε ότι κακό δεν κάνουν αλλά έχουν μόνο οπτικό καλό αποτέλεσμα.

Για το Ε34 δε λέμε;

Link to comment
Share on other sites

... ποτε μου δεν ειδα-ακουσα (στο internet) να εχουν γραψει κανεναν για μεμβρανες

Συγγνώμη αλλά εδώ κάνεις λάθος.... Είτε δεν διαβάζεις forum αυτοκινητιστικών club είτε δεν κυκλοφορείς σε γνωστά στέκια...

Έχουν γράψει πάρα πολλά αυτοκίνητα για μεμβράνες και ειδικά σε "μαμά" κατάσταση μιας και δεν έβρισκαν τίποτε άλλο, εννοείτε ότι πάντα η κλήση δίνετε αυθαίρετα μιας και ποτέ δεν έχουν μαζί τους όργανο μέτρησης της φωτεινότητας έτσι ώστε να επιβεβαιώσουν την παράβαση...

Είναι πολλές φορές που έχουν γράψει ακόμα και όταν υπάρχει χαρτί γιατρού όπου εκεί απλά το κάνεις "τουμπεκί" γιατί δεν θέλεις να ασχοληθούν με τα υπόλοιπα που έχει το αυτοκίνητο ή απλά γιατί δεν θέλεις να τους τσιτώσεις γιατί τότε θα έχεις άλλα...

Ο λόγος που δεν βάζω μεμβράνες είναι ότι είναι κράχτης να σε σταματήσουν και δυστυχώς ότι αυτοκίνητα είχα μέχρι τώρα ήταν βελτιωμένα έτσι τις αποφεύγω σαν ο διάολος το λιβάνι...

Link to comment
Share on other sites

Σαν σήμερα πριν απο 18 χρόνια έφυγε ο μεγάλος Ayrton Senna...

Ayrton Senna interviewed by Jackie Stewart - YouTube

Παιρνούνε γρήγορα τα χρόνια.....Κάθε φορά που βλέπω βιντεάκια του με πιάνει ένας κόμπος. Μου άρεσε εκτός από το οδήγημά του στην πίστα, ο "τσαμπουκάς" τόσο εντός πίστας όσο και με την ομάδα όταν χρειαζόταν (τον θυμίζει λίγο ο Αλόνσο σε αυτό). Όμως ο Θεός είχε άλλα σχέδια και μας άφησε με ένα ερωτηματικό για το ατύχημά του...Ο Θεός να αναπαύει την ψυχή του.

Link to comment
Share on other sites

δεν κυκλοφορείς σε γνωστά στέκια...

.....

Ο λόγος που δεν βάζω μεμβράνες είναι ότι είναι κράχτης να σε σταματήσουν και δυστυχώς ότι αυτοκίνητα είχα μέχρι τώρα ήταν βελτιωμένα έτσι τις αποφεύγω σαν ο διάολος το λιβάνι...

Εχεις δικιο στο 1ο και στο 2ο το καταλαβαινω το σκεπτικο σου...

Αλλα τωρα σε ενα αυτοκίνητο 4πορτο σενταν οικογενειακό ειναι, θαρρώ, ποιο "δύσκολο" να σου πει κατι για τα τζαμια παρα σε έναν νεαρότερο άτομο με ενα ποιο σπορ ενδεχομένως αυτοκίνητο. :)

Ειναι ολα στο χερι του οργανου που θα σε σταματησει, δεν φαντάζεσαι ποσες φορές την εχει γλυτώσει ο πατερας μου με τη μηχανη για κρανος και μονοδρομο...Σίγουρα δεν ειναι σωστό (το κατανοώ ιδικά για το κρανος και ουτε τη λογικη αυτη) να το κανει αλλα ομως δεν εχει λαβει ακομα καμια κληση για κατι απο τα 2.

Να ξαναγραψω παλι αυτο που διαβαζα απο εδω και απο εκει: αν εχεις στο αυτοκίνητο εκτος απο τζαμια οδηγου συνοδηγου και παρπριζ δεν λενε κατι.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο στο 1ο και στο 2ο το καταλαβαινω το σκεπτικο σου...

Αλλα τωρα σε ενα αυτοκίνητο 4πορτο σενταν οικογενειακό ειναι, θαρρώ, ποιο "δύσκολο" να σου πει κατι για τα τζαμια παρα σε έναν νεαρότερο άτομο με ενα ποιο σπορ ενδεχομένως αυτοκίνητο. :)

Ειναι ολα στο χερι του οργανου που θα σε σταματησει, δεν φαντάζεσαι ποσες φορές την εχει γλυτώσει ο πατερας μου με τη μηχανη για κρανος και μονοδρομο...Σίγουρα δεν ειναι σωστό (το κατανοώ ιδικά για το κρανος και ουτε τη λογικη αυτη) να το κανει αλλα ομως δεν εχει λαβει ακομα καμια κληση για κατι απο τα 2.

Να ξαναγραψω παλι αυτο που διαβαζα απο εδω και απο εκει: αν εχεις στο αυτοκίνητο εκτος απο τζαμια οδηγου συνοδηγου και παρπριζ δεν λενε κατι.

καλυτερα να αποφευχθει το παρμπριζ.Αν τουμπαρεις ,σπαει ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ το τζαμι με μεμβρανη..δες και βιντεο με προσκρουση,πως αντιστεκονται τα πλευρικα που φορουν μεμβρανη

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2661]spresv[/MENTION] :

Τα περισσότερα αυτοκίνητα την έχουν πατήσει από τέτοιους γάτους ηλεκτρολόγους.

Το αμάξι ποτέ σε ηλεκτρολόγο.

Ειδικά αυτά με τις πλεξούδες είναι απίστευτες καγκουριές, απορώ δηλαδή αν έχουν έστω και στοιχειώδες μυαλό.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες προσοχη με τις μεμβρανες... Στο παρμπριζ απαγορευεται δια ροπαλου οτι τοσο για το προστιμο αλλα για το οτι αν γινει κανα σοβαρο ατυχημα και ο εμπειρογνωμονας το προσεξει, η ασφαλιστικη βρισκει μια πολυ καλη αφορμη για να μην αποζημιωσει και να μπεις σε μπελαδες. Καποια αυτοκινητα εχουν εργοστασιακο "αθερμικο" τζαμι που βοηθαει αρκετα το καλοκαιρι και δεν εχει νοημα να μπει μεμβρανη, συν αυτο που ανεφερε ο τσακωνας. Γενικα το θεμα ειναι ενα καλο παραδειγμα του ποσο μπ*λο ειναι η χωρα. Ειναι πολυ δυσκολο πλεον να σου δωσουν προστιμο για μεμβρανες, αν και παλιοτερα (χρονια πριν) στα γνωστα στεκια ηταν κλασσικη λυση του μπατσου που δεν εβρισκε κατι αλλο και ηθελε να στη σπασει.

Παρεμπιπτοντως, εγω εβαλα μονος μου μεμβρανες απο ebay. Αν εχετε υπομονη (εγω δυστυχως οχι) αξιζει και με το παραπανω. Εβαλα με 50% light transmission και δεν φαινεται αρκετα οτι φοραει, οποτε αν θελετε οπτικο αποτελεσμα ειναι καλυτερα απο 50% και κατω, προς το 30-35. Μου εχουν ξετιναξει το αυτοκινητο τρεις φορες τροχαιοι και ουτε καν ανεφεραν κατι. Αν καποιος γουσταρει τις κοντριτσες (με τα "οργανα" παντα :p) μπορει να το προχωρησει δικαστικα το θεμα σε περιπτωση προστιμου, διοτι πλεον ο νομος λεει ξεκαθαρα για ποσοστο διαφανειας κλπ :)

Link to comment
Share on other sites

3 zylinder (εκγερμανιζομε :p) 3400~3500 καπου εκει κυβικα εκατοστα δεν θυμαμαι

ακριβως αλογα (διψηφιο νουμερο) ντιζελ φυσικα και first run μετα απο επισκευη το

μαντεμενιο κουρσουμι κεφαλαρι.

Fast, Free Video Hosting & Video Sharing - VideoBam

Japanese owner of Harley-Davidson that washed up on Canadian shore found

Link to comment
Share on other sites

βρηκα ενα τοπικο καταστημα που κανει καλη δουλεια, σε τοποθετηση, ειδα ενα αυτοκινητο που ηρθε να το παρει ενα παλικαρι.

αυτος ειχε llumar, παλια. σταματησε συνεργασια, και βαζει μια αλλη εταιρια ASWF, american stantard windows film.

μου ειπε οτι ειναι εξισου καλες με 3M και llumar. με δικο τους εργοστασιο αποκλειστικα στην αμερικη.

και οτι ποτε δεν ειχε προβλημα.

και μου εξηγησε πως παιρνει τα ρολα με μεμβρανες, με κωδικους κτλ κτλ. και στα χαρτια που μου δινε γραφει μεχρι και το ρολο απο οπου κοπηκε.

επισης εγγυηση εφορου ζωης.

χρηματα 150. ανεξαρτητως σκουροτητα.

την γνωριζετε την μαρκα?

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι ή βαζω αυτες, σε τοπικο καταστημα, ή παω σαλονικα σε καμια Lumar.

με παραπανω χρηματα.

απο τι αλλη δεν νομιζω να ειναι μαπα, γιατι θα εχει το μισο κιλκις να τον κυνηγαει.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.