Jump to content



Official Cars, Motors, βελτίωση, τρακαρίσματα και οδήγηση Thread (MotorLab)


LevelOne

Recommended Posts

4 ευρω οσο γνωριζω ειναι εκαστο μπεκ.Για καθαρισμο πεταλουδας ΟΚ οσο για τον επαναπρογραμματισμο?

Δεν νομιζω να χρειαζεται γιατι δεν αλλαζεις κατι σημαντικο.Αν εχει πιασει κασερι η πεταλουδα

ισως το ξαναλεω ισως εχεις υψηλο ρελαντι μετα τον καθαρισμο και αυτο θα στρωσει το αργοτερο 3 ~4 ωρες μεχρι ο σερβομηχανισμος να καταλαβει τι εχει γινει αρχισει να κλεινει και να ανοιγει σωστα.

eBay: e34 injector

Για 4 ευρω δεν ειναι θεμα αλλα στο ebay βλεπω 70αρια...

Δηλαδή λες πως δεν αξιζει?

διαβασα οτι καθε 50 χιλ χλμ πρεπει να γίνεται ενας καθαρισμός, στο δικο μου δεν εχει γινει ποτε και βρίσκεται στα 100 χιλιαδες χλμ (και με τετοια σκουπιδοβενζινα που βάζουν ειμαι πεπεισμένος οτι χρειάζεται)

Τωρα για τον προγραμματισμο δεν ξερω τι εννοει.

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
Link to comment
Share on other sites

Εμ οταν δεν ξερεις να παρκαρεις και τρως ολη την ζαντα στο πεζοδρομιο :hehe:

καλα με ποση δυναμη το εσκασε με τη μπαντα στο πεζοδρομιο αυτος?φαινεται πανω δεξια το χτυπημα

Link to comment
Share on other sites

eBay: e34 injector

Για 4 ευρω δεν ειναι θεμα αλλα στο ebay βλεπω 70αρια...

Δηλαδή λες πως δεν αξιζει?

διαβασα οτι καθε 50 χιλ χλμ πρεπει να γίνεται ενας καθαρισμός, στο δικο μου δεν εχει γινει ποτε και βρίσκεται στα 100 χιλιαδες χλμ (και με τετοια σκουπιδοβενζινα που βάζουν ειμαι πεπεισμένος οτι χρειάζεται)

Τωρα για τον προγραμματισμο δεν ξερω τι εννοει.

Οχι ρε συ αξιζει δεν ειπα αυτο :p

Aπλα πολλα τα λεφτα αυτο εννοω.4 ευρω κοστιζει να σε καθαρισει το καθε μπεκ ;)

Καντο μην το σκεφτεσε.Και εγω οταν σκεφτομουν να το κανω με λεει ο μηχανικος μου

"ελα ρε ριξε ενα καθαριστικο" εριξα 2 τετοια τα οποια με κοστισαν 10 ευρω.Οταν τον ρωτησα ποσο

κοστιζει ο καθαρισμος φυσικα τον εκραξα :p

Link to comment
Share on other sites

Ωχ, με βλέπω να τα ψωνίζω!

Νομίζω υπάρχει μια παρεξήγηση διάχυτη. ΓιαγκΤ και 2cpu, χειροκίνητο πεντάρι έχω (4η 1:1), όχι αυτόματο.

Και μένα η 4η ειναι 1:1 αλλά πρέπει να μας πείς και τι διαφορικό κορωνοπήνιο έχει.

EDIT

Έγινε επεξεργασία από Shadow Keeper
Link to comment
Share on other sites

Άσχετο με τα λάδια που λέγαμε παραπάνω, αλλά να σας πω.

1st 3.83:1

2nd 2.20:1

3rd 1.40:1

4th 1.00:1

5th 0.81:1

R 3.71:1

με βήμα 3.46 και 25% μπλοκέ (από ιταλικό Μ3 "Cecotto").

Έχω δει 220 πραγματικά στις περίπου 6000 στρ/λ. μια φορά.

EDIT: Οπότε τώρα θα ρωτήσεις με τι διάσταση λάστιχο. Περίμετρος ελαστικού 1760mm μετρημένα.

Έγινε επεξεργασία από PetrosD
Link to comment
Share on other sites

Ωχ, με βλέπω να τα ψωνίζω!

Νομίζω υπάρχει μια παρεξήγηση διάχυτη. ΓιαγκΤ και 2cpu, χειροκίνητο πεντάρι έχω (4η 1:1), όχι αυτόματο.

Στο cooper αναφερόμουν.

Δεν υπάρχει περίπτωση να συγκριθεί άνθρωπος με το αυτόματο Σανιδώνει η γκόμενα το γκάζι και όλα τα κάνει το αμάξι.

Link to comment
Share on other sites

pwnage

λιγο μυστηρια η φωτο...εχει σπασει η ζαντα σε τετοιο βαθμο και δεν εχει καμια παραπλευρη απωλεια.

(φτερο προφυλακτηρας πλαστικος θολος μαρσπιε)Παρκαρισμα [MENTION=12158]Dant3[/MENTION] λιγο δυσκολα γιατι εχει λασπη

ο τροχος και στο παρκαρισμα με ποσα χιλιομετρα παρκαρεις? :p Μπαντες :hm:μπροστινος τροχος? .Το μονο που μπορω να πω οτι να επεσε σε λακκουβα που αφηνει πισω του ο μετροποντικας

και παλι κατι θα ειχε φυγει.Διατηρω τις επιφυλαξεις μου.

[MENTION=4802]PetrosD[/MENTION] για τον κολλητο αναφερομουν , ξερω οτι ειχεις χειροκινητο κιβωτιο. :p

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=3128]2cpu[/MENTION] δεν γνωρίζω τι έγινε στην φώτο, απλά την βρήκε ένας φίλος:p

[MENTION=4802]PetrosD[/MENTION] έκανα απο πρίν τα διαγράμματα των σχεσεών για να δώ με τα πιθανά κορωνοπήνια τι γίνεται στο μχ5, οπότε σε χρησιμοποιήσα για σύγκριση:p:p. Εδώ είσαι αν δεν το έχεις ψάξει μόνος σου.

screenshot1hlm.png

Link to comment
Share on other sites

Έχω απ' όλα τα διαγράμματα και πίνακες χειροποίητα στο excel! Είναι δυνατόν να μην το είχα ψάξει;;)

Βασικά τα δικά μου σταματάνε στις 6500 (κ@τ@ρ@μένος κόφτης...) Ρε θα του βάλω εκκεντροφόρια από αμερικάνικο M3 να στροφάρει 8άρες!!

Στον κόφτη έχω 1η περίπου 52

2α, 95

3η, 140

4η, 195

5η άγνωστο.

Έγινε επεξεργασία από PetrosD
Link to comment
Share on other sites

Τα Redline συγνωμη κιολας αλλα πρωτη φορα τα ακουω.Και το λεω αυτο γιατι στην δουλεια μου εχουμε αντιπροσωπεια λαδιων οπωτε πρεπει να γνωριζω τι γινεται.Τα Eneos αντιθετα τα γνωριζω ;) Μπορει να ειναι τελεια αλλα δεν τα γνωριζω και μεχρι να μαθω δεν εκφερω γνωμη.

Δεν ξέρεις τα redline Μάκης?

Μου κάνει εντύπωση, εδώ κάτω και πιο νότια, είναι αρκετά γνωστά και αποδεδειγμένα καλά.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2165]Shadow Keeper[/MENTION] έχεις δυναμομετρήσει; Θα ήθελα να δω διάγραμμα. Πηγα σημερα με εναν φιλο για να πάρει το 4ο του MX5 (NB 18αρι Nardi, οχι sporty) και απεδείχθη μετατροπή ξε-κομπρεσοραρισμένο (αναθεμα και αν βγαίνει νοημα :p)

[MENTION=3128]2cpu[/MENTION] 25€ πλήρωσα καθαρισμο σημερα μπεκ και αλλαγή ολα τα o-rings :) (1% απόκλιση εχουν πλεον) :triniti:

Link to comment
Share on other sites

Εγω είμαι κομπλέ απο αυτοκίνητο, θα ερθω επιβατης σε φιλου. [MENTION=12156]Lakisss[/MENTION] θενκς παντως, μακαρι να βρεθείτε κι αλλοι και να έρθετε.

Το τηλ. μου το έχεις Lakisss οτι θές με παίρνεις αν τελικα έρθετε να βρεθούμε.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.