Jump to content



Official Cars, Motors, βελτίωση, τρακαρίσματα και οδήγηση Thread (MotorLab)


LevelOne

Recommended Posts

Όντως όλα αυτά γίνονται αλλά γίνονται κ αλλά τοσά από τα αυτοκίνητα. Το θέμα είναι οτι εαν κάποιος οδηγάει μόνο αυτοκίνητο δεν το καταλαβαίνει.πρέπει να έρθεις κ λίγο στην άλλη μερια για να τα δεις ;)

Έχω έρθει στα νιάτα μου στην άλλη πλευρά την γλίτωσα με ελαφρά τραύματα και δεν επέστρεψα ποτέ...

Κυριως προς τον ckbond παει το ποστ μου. Παντως παλι αυτο που λες μπορω να βρω κατι αναλογο απο μεριας οδηγων αυτοκινητου.σαφως δεν δικαιολογω αυτον που κανει αυτο αλλά ούτε κ αυτόν που μου περνάει με κόκκινο κάθετα γιατί έρχεται μόνο ενα μηχανάκι (παθων)

Γενικα κανενας δεν εχει δικιο. Λογω της κατάστασης σχεδόν το 70% της οδήγησης και αυτοκινήτου και μηχανής είναι επικίνδυνη και λάθος.

Δεν νομίζω να έγραψα πουθενά ότι οι οδηγοί αυτοκινήτων είναι άγιοι... αν προσέξεις γράφω ότι ΟΛΟΙ είμαστε άνθρωποι και κάνουμε λάθη... (η παραβίαση κόκκινου δεν είναι λάθος αλλά έγκλημα)...

Αλλά όπως πολύ σωστά επισήμανε και ο αγαπητός AN7 OverClocker το μηχανάκι έχει να φοβάται περισσότερα από το αυτοκίνητο και όχι το αντίστροφο...

Εγώ με αυτά που έβλεπα επί 3 χρόνια στον Κηφισό ο βασικός λόγος που σταμάτησα να πηγαίνω με αυτοκίνητο στην δουλειά ήταν αυτός ακριβώς... Δηλαδή όλη αυτήν την καφρίλα που υπήρχε είτε από αυτοκινητιστές είτε από δικυκλιστές...

Δεν άντεχα άλλο να τσακώνομαι κάθε ημέρα με τον κάθε τρελό ή να περιμένω ποιος θα πέσει πάνω μου κάθε φορά που πατάγαμε φρένο λόγο κίνησης ή ποιο μηχανάκι θα μου πάρει αμπάριζα τον καθρέφτη.

Τώρα που δεν έχει έργα στον ΗΣΑΠ αποφάσισα να με πηγαίνει άλλος σπίτι μου... :fun:

Παντως εστω και να σπασεις ενα καθρεπτη δεν βλεπω λογο να μην σταματησεις.η ασφαλεια πληρωνει ετσι και αλλιως.βασικα ειναι ακριβως το ιδιο ,με το να σου φαει ο αλλος παρκαρισμενο το αυτοκινητο και μετα να την κανει...(η που αφηνουν και χαρτακι για ξεκαρφωμα)

Έχω δει 2-3 φορές να σπάνε καθρέφτη μηχανάκια και ούτε που γύρισαν να δουν τι έγινε, πόσο μάλλον να πλήρωσαν την ζημιά...

Στο ένα αυτοκίνητο έχω 4 μεγάλες ζημιές και μόνο την μία έκανα εγώ οι υπόλοιπες κάποιοι με αυτοκίνητα αποφάσισαν ότι δείχνει ποιο όμορφο έτσι και δεν άφησαν τα στοιχεία τους...

Στο άλλο αυτοκίνητο είναι 3 μικρές λακουβίτσες ευτυχώς η μία έγινε από έξοδο στα Μέγαρα που πάτησα χαλίκι και το πέταξε πάνω στο φτερό οι υπόλοιπες είναι αγνώστου προέλευσης...

Θέλω να καταλήξω ότι κανένας δεν σκέφτεται την ασφαλιστική του, είτε γιατί θα πρέπει να πληρώσει αυξημένα ασφάλιστρα, είτε γιατί απλά βαριέται να ταλαιπωρηθεί να κάνει δήλωση και ότι επακόλουθα έχει αυτό...

Με όλα αυτά θέλω να καταλάβεις ότι με αυτά που έγραψα στο αρχικό μου post και με αυτά που έγραψα εδώ είναι ότι όλοι (δικυκλιστές και αυτοκινητιστές) βράζουν στο ίδιο καζάνι... έχω στο εξωτερικό γύρο στα 20.000 χιλιόμετρα και ποτέ δεν ένοιωσα όπως νοιώθω όταν οδηγώ στην Ελλάδα...

Ελπίζω να έχω καταφέρει να γίνω κατανοητός... και συγγνώμη για το μακροσκελές μου post...:o

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν σου λέω τι κάνω εγώ. Μαγκιά πούλησε ο μηχανόβιος, μαγκιά πούλησε κι η κυρά.

Αν το πας μία σου και μία μου, στην προκειμένη η κυρά είχε το μεγαλύτερο όχημα = αν ήξερε να οδηγάει και τον είχε πατήσει φάλτσα και όχι με τη μούρη θα τον είχε όντως σακατέψει :p :P

Εγώ δεν μπλέκομαι σε καβγάδες με αυτοκίνητα εκτός αν με φέρουν τελείως εκτός εαυτού, που μέχρι στιγμής δεν έχει συμβεί πάνω από 1-2 φορές στα 10 χρόνια που οδηγάω (που και πάλι δεν χειροδίκησα, απλά μπινελίκωσα). Και συνήθως τα βάζω με νταλίκες. Εδώ στο UK το τι κράξιμο τρώνε τα lorries από τον ελληνάρα δεν περιγράφεται. Βγαίνουν σε 2 λωρίδες εθνική για προσπέραση και κάνουν 5 λεπτά. Άντε μαμήσου και κάτσε ... αριστερά που θες και να προσπεράσεις!!!111!!! (οκ το 1-2 φορές στα 10 χρόνια είνια υπερβολή, 1-2 φορές το μήνα είναι το πιο σωστό :p).

Τώρα το τι θα έκανε ο καθένας είναι θεωρία, στην πράξη ακούς ότι ο άλλος βγάζει το καλάσνικοφ και σε στέλνει με τη μία. Οπότε το θα έβγαζα το κράνος κλπ. είναι θεωρία τύπου θα έβγαζα το σταυρό που έχω για να αλλάζω λάστιχα και θα στον φόραγα στο κράνος. Δεν πάει έτσι όμως, αξίζει πιστεύω να είμαστε και λίγο civilized. Και οι μηχανόβιοι δεν είναι. Στην Αθήνα οι μηχανόβιοι είναι civilized για να πω την αλήθεια, οι περισσότεροι πολύ καλοί οδηγοί, αλλά οι κάτω των 125cc σκοτώνουν εν ψυχρώ.

Αν χωρίς λόγο μου κοπάναγες το φτερό πάντως επίτηδες, ναι, θα σε πάταγα, αλλά όχι σαν την κυρά, θα ένιωθες το ESP να κάνει τσακ τσακ τσακ στα πλευρά σου. Και μετά θα πούλαγες μαγκιά εκεί που σε παίρνει. (καμία σχέση με την πραγματικότητα απλά λέμε επιχειρήματα τύπου την έχω μεγαλύτερη ... εν βρασμώ ψυχής κ. Τσάκωνα!!!).

Ας μείνουμε στο θέμα μας, το τι θα έκανες ΑΝ ΥΠΟΘΕΤΙΚΑ σου χτυπούσε κάποιος το φτερό ή το μπούτι είναι δικιά σου υπόθεση.

Το "μα δε σου λέω τι κάνω εγώ" τι πάει να πει; Είπες "Προσωπικά είμαι υπέρ της κυράς, καλά τού 'κανε." για ένα video στο οποίο βλέπουμε ξεκάθαρα ότι μια μλκω πήγε να σκοτώσει έναν άνθρωπο για ψίλου πήδημα.

"Αξίζει να είμαστε και λίγο civilized"; Χαχαχα, καλό. Αυτό έρχεται από κάποιον ο οποίος γούσταρε το γεγονός ότι κάποιος πήγε να σκοτώσει κάποιον εν ψυχρώ, άνανδρα κιόλας πατώντας τον με το αμάξι.

Το ποιανού πλευρά θα σπάζανε μην είσαι τόσο σίγουρος για τον εαυτό σου, αλλά αυτό δεν είναι κάτι που θα το αναπτύξουμε εδώ μέσα.

Είσαι αδικαιολόγητος για αυτό που είπες πριν αλλά και γι' αυτό που συνεχίζεις και υποστηρίζεις, ότι δηλαδή αν κάποιος σου ακουμπούσε το φτερό θα άκουγες το ESP στα πλευρά του. Το ESP είναι αρχικά του Extension Sotiris Penis μάλλον.

Και ξεκομπλεξαριστείτε λίγο γενικότερα με τις μηχανές. Ναι τα τσουτσέκια 15-20κάτι είναι κάγκουρες με τα μηχανάκια, αλλά είναι εξίσου κάγκουρες πίσω από το τιμόνι ενός αυτοκινήτου. Βλέπετε το δέντρο και χάνετε το δάσος, άνοιξε μια κουβέντα επί ανθρωπιστικού επιπέδου για ένα βίντεο, και το κάνατε μηχανές vs cars, AMD vs Intel. Έλεος.

Over and out, μαθήματα ανθρωπιάς online δε παραδίδονται από κανένα και δεν έχω σκοπό να τα ξεκινήσω εγώ.

Link to comment
Share on other sites

τι είναι η "Διήθηση"...???

η προσπέραση δίκυκλου στα τετράτροχα όταν οι λωρίδες κυκλοφορίας είναι μπλοκαρισμένες λόγω κίνησης.

με απλά λόγια όταν πήζει ο κόσμος στα αυτοκίνητα και είναι σταματημένοι όλοι, συζητιέται για το αν είναι νόμιμο ή όχι να μπορεί ο μηχανόβιος να χώνεται ανάμεσα. σε κάποιες χώρες στο εξωτερικό έχει νομιμοποιηθεί. Ελλάδα ακόμα όχι.

Link to comment
Share on other sites

σχετικά με τη διήθηση για τα δίκυκλα που συζητάτε.

Οδική Ασφάλεια και δίκυκλα: Η γνώμη των ειδικών

Έχει επιτραπεί σε κάποια άλλη χώρα αυτό?

edit.

Σε ποιες χώρες?

Link to comment
Share on other sites

Νταξει οπως και να το κανουμε μηχανη δεν παιρνεις για να πηγαινεις οπως τα αυτοκινητα.ουσιαστικα το πλεονεκτημα της μηχανης ειναι ακριβως αυτη η δυνατοτητα.αν το κανεις παντως με προσοχη δεν υπαρχει καποιος προβλημα.εγω θα μιλησω για τον εαυτο μου ,πλεον εχω 30000 χλμ στη πολη με την παπια.ενα καθρεπτη ειχα φαει απο ενα ταριφα(δεν τον εσπασα,απλα τον βρηκα και γυρισε πισω) και σταματησα τον εφτιαξε μου ειπε οκ και εφυγα.δεν μου εχουν κορναει καν(παρα μονο μια φορα απο οσο θυμαμαι).

Τωρα βεβαια μιλαω για την μειοψηφια(γιατι τα ιδια ισχυουν και οταν οδηγαω αυτοκινητο αλλα εχω λιγοτερα χλμ με το αυτοκινητο)

Παντως θα δειτε που σε λιγο καιρο τα ιδια θα λεγονται και για τα ποδηλατα που θα αρχισουν να πληθαινουν λογω αναγκης και δεν θα τους χωνευουν οι οδηγοι,"γιατι πανε αργα,τρωνε λωριδες,οταν μαζευονται πολλοι κλεινουν ολοκληρους δρομους κοκ"

Με την ίδια λογική και το να περάσεις ένα κόκκινο αφού δεις δεν είναι εγκληματικό.

Εγώ με 120,000+χλμ πάνω σε αμάξι με τα 100,000+ να είναι στην αθήνα σε αυτά τα λίγα χρόνια που έχω δίπλωμα και καμια 5,000χλμ με το ποδήλατο σε κεντρικές οδικές αρτηρίες, η εμπειρία μου μου έχει δείξει ότι και οι 2 φάρες είναι γτπ. Αλλά αυτό που με τρελένει πιο πολύ στους μηχανόβιους όταν βλέπω να κάνουν λαλακίες είναι ότι αν γίνει η στραβή η πιθανότητα να σκοτωθούν είναι πολύ μεγάλη ενώ για εμένα θα είναι απλά μια δήλωση στην ασφαλιστική μου.

Το όλο σκηνικό μηχανόβιοι vs αυτοκινητιστές μου θυμίζει τη φάση που ένα τσιουάουα γαβγίζει απειλητικά σε ένα pitbull μόνο και μόνο επειδή είναι σε μειονεκτική θέση.

Link to comment
Share on other sites

Ας μείνουμε στο θέμα μας, το τι θα έκανες ΑΝ ΥΠΟΘΕΤΙΚΑ σου χτυπούσε κάποιος το φτερό ή το μπούτι είναι δικιά σου υπόθεση.

Το "μα δε σου λέω τι κάνω εγώ" τι πάει να πει; Είπες "Προσωπικά είμαι υπέρ της κυράς, καλά τού 'κανε." για ένα video στο οποίο βλέπουμε ξεκάθαρα ότι μια μλκω πήγε να σκοτώσει έναν άνθρωπο για ψίλου πήδημα.

"Αξίζει να είμαστε και λίγο civilized"; Χαχαχα, καλό. Αυτό έρχεται από κάποιον ο οποίος γούσταρε το γεγονός ότι κάποιος πήγε να σκοτώσει κάποιον εν ψυχρώ, άνανδρα κιόλας πατώντας τον με το αμάξι.

Το ποιανού πλευρά θα σπάζανε μην είσαι τόσο σίγουρος για τον εαυτό σου, αλλά αυτό δεν είναι κάτι που θα το αναπτύξουμε εδώ μέσα.

Είσαι αδικαιολόγητος για αυτό που είπες πριν αλλά και γι' αυτό που συνεχίζεις και υποστηρίζεις, ότι δηλαδή αν κάποιος σου ακουμπούσε το φτερό θα άκουγες το ESP στα πλευρά του. Το ESP είναι αρχικά του Extension Sotiris Penis μάλλον.

Και ξεκομπλεξαριστείτε λίγο γενικότερα με τις μηχανές. Ναι τα τσουτσέκια 15-20κάτι είναι κάγκουρες με τα μηχανάκια, αλλά είναι εξίσου κάγκουρες πίσω από το τιμόνι ενός αυτοκινήτου. Βλέπετε το δέντρο και χάνετε το δάσος, άνοιξε μια κουβέντα επί ανθρωπιστικού επιπέδου για ένα βίντεο, και το κάνατε μηχανές vs cars, AMD vs Intel. Έλεος.

Over and out, μαθήματα ανθρωπιάς online δε παραδίδονται από κανένα και δεν έχω σκοπό να τα ξεκινήσω εγώ.

Επειδή φαίνεται δεν παίρνεις από πλάκα (όπως αυτό με το ESP), να στο πω στα σοβαρά: επειδή έχεις μάθει να ζεις σε καθεστώς που ο τσαμπουκάς περνάει, δεν σημαίνει ότι η πράξη του μηχανόβιου δεν είναι ποινικά κολάσιμη και υπό ΚΣ πρέπει να τον πας στο δικαστήριο. Πώς θα αποδείξεις όμως τα αυτονόητα?

Δίνει δίκιο αυτό στη θείτσα?

Για μένα κοιτώντας το στο youtube, ναι, καλά τού 'κανε, όπως μετά αν αυτός την πλάκωνε στο ξύλο πάλι καλά θα της έκανε. Η βία φέρνει βία.

Μπροστά δεν ήμουνα όμως για να ξέρω περισσότερα.

Σε κάθε περίπτωση, τα αισθήματά μου δεν ταυτίζονται με εκείνο το video με τον σφάχτη στη Βραζιλία που πέρασε πάνω από 20 ποδήλατα. Εκείνος ναι, είναι για τα σίδερα. Αυτή η τύπισσα εδώ, παίζει κι αυτή να είνια για τα σίδερα, αλλά έχει ελαφρυντικό.

Δεν νομίζω ότι έχει κανείς κόμπλεξ με τις μηχανές, προσωπικές εμπειρίες λέμε.

Το μεγάλο όχημα vs μικρό είναι στάνταρ σύγκριση, όπως με το αμάξι αν κάνει βλακεία ο νταλικέρης θα πας άκλαφτος, έτσι και με τη μηχανή αν κάνει βλακεία ο αυτοκινητάκιας πας άκλαφτος. Αλλά θα πρέπει να μην παίζεις το κεφάλι σου.

Προσωπικά πάντως για μένα κάποιος που ρισκάρει να οδηγεί μηχανή / μηχανάκι σε πόλεις τύπου αθήνα / θεσσαλονίκη δεν είναι και το πρότυπο εξυπνάδας, δηλαδή να βάζει μισή ώρα κίνησης τη μέρα παραπάνω από την προσωπική του ασφάλεια και αρτιμέλεια, αλλά αυτό είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο. Εγώ προσωπικά δηλώνω ότι φοβάμαι να οδηγήσω δίκυκλο αθήνα - θεσσαλονίκη με συνοδοιπόρους αυτούς που ήδη φοβάμαι ενώ οδηγώ αυτοκίνητο. (εντελώς άσχετοι με το θέμα).

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πάντως για μένα κάποιος που ρισκάρει να οδηγεί μηχανή / μηχανάκι σε πόλεις τύπου αθήνα / θεσσαλονίκη δεν είναι και το πρότυπο εξυπνάδας, δηλαδή να βάζει μισή ώρα κίνησης τη μέρα παραπάνω από την προσωπική του ασφάλεια και αρτιμέλεια, αλλά αυτό είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο. Εγώ προσωπικά δηλώνω ότι φοβάμαι να οδηγήσω δίκυκλο αθήνα - θεσσαλονίκη με συνοδοιπόρους αυτούς που ήδη φοβάμαι ενώ οδηγώ αυτοκίνητο. (εντελώς άσχετοι με το θέμα).

Το αυτό, όλο λέω να πάρω μια πάπια για την Αθήνα για λόγους χρόνου αλλά κυρίως για λόγους χρήματος αλλά κάθε φορά που βγαίνω στον δρόμο με το αμάξι αλλάζω γνώμη.

Ακόμα και όσες φορές έχω πάει συνοδηγός σε πάπια, σε κάτι Συγγρού και τέτοια είμαι με το σκ@το στην κάλτσα.

Link to comment
Share on other sites

η προσπέραση δίκυκλου στα τετράτροχα όταν οι λωρίδες κυκλοφορίας είναι μπλοκαρισμένες λόγω κίνησης.

με απλά λόγια όταν πήζει ο κόσμος στα αυτοκίνητα και είναι σταματημένοι όλοι, συζητιέται για το αν είναι νόμιμο ή όχι να μπορεί ο μηχανόβιος να χώνεται ανάμεσα. σε κάποιες χώρες στο εξωτερικό έχει νομιμοποιηθεί. Ελλάδα ακόμα όχι.

Μάλιστα.... σ' ευχαριστώ πολύ...:clap:

Link to comment
Share on other sites

Με την ίδια λογική και το να περάσεις ένα κόκκινο αφού δεις δεν είναι εγκληματικό.

Δεν ειναι το ιδιο.μην υπερβαλλουμε...

Προσωπικά πάντως για μένα κάποιος που ρισκάρει να οδηγεί μηχανή / μηχανάκι σε πόλεις τύπου αθήνα / θεσσαλονίκη δεν είναι και το πρότυπο εξυπνάδας, δηλαδή να βάζει μισή ώρα κίνησης τη μέρα παραπάνω από την προσωπική του ασφάλεια και αρτιμέλεια, αλλά αυτό είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο. Εγώ προσωπικά δηλώνω ότι φοβάμαι να οδηγήσω δίκυκλο αθήνα - θεσσαλονίκη με συνοδοιπόρους αυτούς που ήδη φοβάμαι ενώ οδηγώ αυτοκίνητο. (εντελώς άσχετοι με το θέμα).

Το οτι φοβασαι εσυ η ο καθενας δεν σημαινει οτι δεν πρεπει να το κανει κανεις...

Με την ιδια λογικη μπορουμε να "απαγορεψουμε" πολλα και να τους βγαλουμε ολους ηλιθιους.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν το αμφισβητω αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ειναι και ηλιθιος...

Και ειδικα να το πει και καποιος που φανταζομαι οτι δεν θα εχει οδηγησει και ποτε μηχανη.γιατι και εγω απο την εξωτερικη σκοπια μπορω να πω το οτιδηποτε για το καθε καμμενο με καποιο αντικειμενο

Link to comment
Share on other sites

Πωωω το thread μου έχει ήδη κοστίσει αρκέτα πρόωρα γεμίσματα βενζίνης με τα διάφορα βιντεάκια και τώρα έχουμε τον LevelOne να αγοράζει ακριβώς ότι μου λείπει στο δικό μου κάρο:fist::p:p

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν το αμφισβητω αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ειναι και ηλιθιος...

Και ειδικα να το πει και καποιος που φανταζομαι οτι δεν θα εχει οδηγησει και ποτε μηχανη.γιατι και εγω απο την εξωτερικη σκοπια μπορω να πω το οτιδηποτε για το καθε καμμενο με καποιο αντικειμενο

Εξωτερική σκοπιά ποια είναι?

Γιατί σαν οδηγός αυτοκινήτου και σαν οδηγός ποδηλάτου έχω δει τα πάντα στον δρόμο. Νομίζω μπορώ να εκφέρω γνώμη ακόμα και αν δεν έχω δίπλωμα για μηχανάκι.

Link to comment
Share on other sites

Καθαρά θέμα εφαρμοστή είναι. Το υλικό ειναι το ίδιο, οποτε αν πιάνουν τα χέρια αυτου που θα το τοποθετήσει και αν ενδυκνειται η επιφάνεια της ζάντας σου, τοτε γινεται.

Αν το κάνει επίσημα η 3Μ αυτο δεν το γνωρίζω αλλα δεν βλέπω καποια ιδιαίτερη τεχνη.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω δει αυτό το βιντεάκι από το Δεκέμβριο και σκεφτόμουν για το δικό μου. Τη μια ή την άλλη λύση:

scaled.php?server=837&filename=borbettypea.jpg&res=medium

Πιο πολύ μου αρέσει η δεξιά (και στο κέντρο έχω 6γωνο μπουλόνι), αλλά τελικά αποφάσισα να τις αφήσω ως έχουν. Τί λέτε; Μπορεί στο μέλλον για αλλαγή να κάνω κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.