Jump to content



Official Cars, Motors, βελτίωση, τρακαρίσματα και οδήγηση Thread (MotorLab)


LevelOne

Recommended Posts

Έχει σπάσει καπάκι + κορμός. Η κατάσταση είναι μη αναστρέψιμη. Στο ebay είδα αρκετά κομμάτια αλλά δεν ξέρω αν συμφέρει να έρθει από Αμερική.

Από e-bay και Αμερική δεν συμφέρει λόγο μεταφορικών(μεγάλο βάρος και όγκο).

Κοίτα σε μάντρες στην περιοχή σου και κανά μεταχειρισμένο από Γερμανία.

Από το συνεργείο σου δεν μπορούν να σε βοηθήσουν;

Link to comment
Share on other sites

Έχει σπάσει καπάκι + κορμός. Η κατάσταση είναι μη αναστρέψιμη. Στο ebay είδα αρκετά κομμάτια αλλά δεν ξέρω αν συμφέρει να έρθει από Αμερική.

ebay αγγλίας?

Link to comment
Share on other sites

Θα το ψάξω από εδώ Ευρώπη.

Τον κορμό τον έχουμε ξανακολλήσει αλλά τώρα δεν παίρνει άλλο. Από την άλλη ο κινητήρας έχει τραβήξει τα πάνδεινα και δεν περίμενα να συμβεί κάτι διαφορετικό.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το καπάκι είχαμε κολλήσει και τώρα άνοιξει και ο κορμός. Ο πάτέρας μου ασχολείται βασικά :p.

Εμένα μου είπε μήπως βρούμε καμία από εξωτερικό μιας και είχε γλυκαθεί από το ebay όταν είχα βρει και αγοράσει ένα ντεποζιτό για μια Honda CB 750 K 1978. Με λίγα λόγια μου είπε ότι δεν συμφέρει να επισκευαστεί.

Link to comment
Share on other sites

mother of God...

ΧΥΔΑΙΟ......!!

@suboy @PetrosD καλο το EB110, ειδικά το SS, αλλα ακόμα καλύτερο ήταν το Edonis της B-Engineering που φόραγε το ίδιο μοτέρ λιιιγο πιο ζορισμένο. :p

Το ήξερα το αυτοκίνητο αλλά δεν ήξερα ότι φόραγε αυτό το μοτέρ.:T:

Link to comment
Share on other sites

Volvo S70 2.0T '98 με κωδικό κινητήρα B5204T2 και 133.000χλμ στη πλάτη θέλει εναγωνίως service. Έχει φάει τις απίστευτα νερωμένες βενζίνες, δεν έχει αλλάξει ΑΚΟΜΑ ιμάντα χρονισμού :wall: .....και έχει ένα λαμπάκι σένσορα Lamda αναμμένο από πέρυσι (δοκίμασα και reset εγκεφάλου αλλά επανήλθε)

Πάμε στη λίστα λοιπόν:

Μπουζί 5x NGK BKR7EIX

Ιμάντας χρονισμού με τεντωτήρες και αντλία νερού

OEM part number: 74 39 440 383

Teeth Quant. : 142

Width : 23 mm

Φίλτρο βενζίνης

Φιλτρο λαδιού

και σένσορα λάμδα (έχει 2...δε γνωρίζω ποιος από τους 2 θα θέλει αλλαγή και στο νησί δεν υπάρχει διαγνωστικό για Volvo..... :wall: )

ΒΟΗΘΑΤΕΕΕΕΕΕΕΕ!!@!@!@! τηλέφωνα για μαγαζιά στην Αθήνα με καλές τιμές σε ανταλλακτικά μπας και γλιτώσουμε το γδάρσιμο από τους ντόπιους.

ας πληρώσω μόνο τοποθέτηση...τι να κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ σε ιμάντα χρονισμού θα πήγαινα στον φούλ ορίτζιναλ.

Για τους αισθητήρες λ, τσέκαρε/μάθε αν και οι 2 αισθητήρες είναι του ίδιου τύπου. Συνήθως είναι ένας πριν και μετά τον καταλύτη. Αν είναι ίδιοι, τότε τσίμπα έναν καινούριο και μετά έχεις 50-50 να αντικαταστήσεις τον σωστό.:p Αν αντικαταστήσεις τον σωστό καλή φάση, αλλιώς άλλο ένα βάλε-βγάλε.

Αν δεν είναι ίδιοι, άκυρο.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ σε ιμάντα χρονισμού θα πήγαινα στον φούλ ορίτζιναλ.

Για τους αισθητήρες λ, τσέκαρε/μάθε αν και οι 2 αισθητήρες είναι του ίδιου τύπου. Συνήθως είναι ένας πριν και μετά τον καταλύτη. Αν είναι ίδιοι, τότε τσίμπα έναν καινούριο και μετά έχεις 50-50 να αντικαταστήσεις τον σωστό.:p Αν αντικαταστήσεις τον σωστό καλή φάση, αλλιώς άλλο ένα βάλε-βγάλε.

Αν δεν είναι ίδιοι, άκυρο.

το διαγνωστικό της volvo σίγουρα θα λέει ποιο bank υπολειτουργεί.

Το αισθητήρα επίσης μπορεί να τον βρει φρατζή ή ακόμα καλύτερα να πάρει ΟΕΜ από ebay που λογικά θα είναι bosch

εδιτ: τώρα είδα ότι δεν παίζει διαγνωστικό :p

Link to comment
Share on other sites

είμαι Ρόδο για το επόμενο 10ήμερο. Θέλω να βρω τα ανταλλακτικά Αθήνα μέσω τηλεφώνου (ebay κλπ παραγγελία θα αργήσει) και να τα στείλω με courier ή καράβι κάτω.

ξέρω...μπέρδεμα αλλά τι να κάνω που το αμάξι δεν μπορεί να ανέβει στην πρωτεύουσα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι σε banks οι "Λ" μάλλον ένας πριν και ένας μετά τον καταλύτη είναι. Συνήθως οι bosch από ebay έχουν 80-100 ευρώ.

Για εξήγα λίγο.

Γιατί και εμένα που είναι 1 πριν και ένας μετά, bank 0 Και bank 1 τους διαβάζει

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.