Jump to content



Official Cars, Motors, βελτίωση, τρακαρίσματα και οδήγηση Thread (MotorLab)


LevelOne

Recommended Posts

Στην εθνική έχει προηγήθεί και μπόλικο φρενάρισμα?

Σε πρώτη φάση, τσεκάρεις το τρομπάκι.

Σε δεύτερη φάση κάνεις μια εξαέρωση.

Σε τρίτη φάση αλλάζεις υγρά φρένων.(υποχρεωτικό κάθε 2 χρόνια όπως και δήποτε. Νορμάλ κάθε 1)

Σε 4η φάση ίσως το πλατό να είναι κλασμένο και όταν ζεστένεται να μην αποσυμπλέκει.

Link to comment
Share on other sites

πηγαινα με 80 και εφαγα μια πετρα, ηρθε απο φορτηγο που ηταν αντιθετο ρευμα , την ειδα μπροστα μου, να σκαει.

ευτυχως δεν εσκασε στο παμπριζ, αλλα βρηκε στο ουρανο του αμαξιου, εκανε και ενα μπαμ, και βρηκα σε ενα σημειο, να εχει φυγει το χρωμα στο μεγεθος μια κεφαλης καρφιτσας περιπου.

φαινεται ασπρο απο κατω.

υπαρχει περιπτωση να δημιουργησει προβλημα? να ανοιξει το χρωμα σιγα σιγα?

αλλιως να παω να το κοιταξω στην αντιπροσωπεια...

το ειδα, γιατι ειναι κοκκινο και γυαλιζει ακομα το αμαξι...

υ.γ μολις εκλεισα τα 1000χλμ...

Link to comment
Share on other sites

προς τονμαδαφακα που μου ματιασε τον ροκκο κ αδειασε την μπαταρια του κ τωρα αναψε λαμπακι μηχανης κ δν λεει να σβησει...εχω χωσει τον τζακο κ τον ατιμαν να μου γραψουν καστομ προγραμμα...ουγ ματζικ πηγαινε η στην τσιπς αγουεη η στον αλλον με σημα τον ταυρο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά!

Ψάχνω για ταπετσέρη να μου ντύσει το κάθισμα του οδηγού στο αμάξι και το τιμόνι που είναι δερμάτινα.Είχα έναν στις 3 γέφυρες απέναντι απο το βενζινάδικο euroil και μου ζήτησε 250€ το κάθισμα και 140€ το τιμόνι.Δεν τον ρώτησα καν για αλλαγή κουκούλας,βαστάει μέχρι το καλοκαίρι.

Έχετε κανέναν υπόψιν σας που να έχετε πάρει καλύτερη τιμή σε ανάλογο θέμα??

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι αυτοκίνητο έχεις, αλλά τιμόνι και κάθισμα μεταχειρισμένα πόσο έχουν?

Π.χ. εγώ είχα πάρει το δερμάτινο τιμόνι για το δικό μου με ~50 ευρώ μαζί με μεταφορικά από Αγγλία.

Link to comment
Share on other sites

Το αμάξι είναι ένα bmw z3.

Έχω ψάξει μεταχειρισμένα,αλλά το κάθισμα το δίνουν σε τιμή φαρμακείο.Είχα βρει απο αγγλία,κάθισμα συνοδηγού(αριστερό δηλαδή) με 140€ κομπλε με τον ηλεκτρικό μηχανισμό και μπεζ όπως είναι το σαλόνι,αλλά χτύπησε άλλος την δημοπρασία και το έχασα.

Τιμόνι κάνει και είναι το ίδιο με e36,κοντά στα 70-90€ με αερόσακο(χωρίς δεν έχουν και δεν δίνουν,δεν ξέρω γιατί),αλλά είναι ψιλοφθαρμένα και αυτά.

Link to comment
Share on other sites

care to elaborate

μιας και θα χρειαστει να τους χρησιμοποιησω συντομα

Λοιπόν αρχίζει το drama...

29/9 παρκαρισμένος και κουκουλωμένος κάτω από το σπίτι (KIA CEED μεικτή ΕΘΝΙΚΗ)

τρώω ντουφεκιά από ραμολιμέντο με chrysler (ΕΘΝΙΚΗ ΑΠΛΗ)

κάνει και το θεατρικό του, σιγά τη ζημιά ίσα που σου έκανα τσακ την κουκούλα,

πετάει και ένα ληγμένο ασφαλιστήριο και φεύγει.

κάνω δήλωση στον ασφαλιστή μου,καλή του ώρα...

από τα μεγαλύτερα αχρηστίδια που έχω συναντήσει,

μόνο με τέτοιους έχω συνεργαστεί, σε βαθμό που πλέον πιστεύω πως

1.άλλοι δεν υπάρχουν

2.αξίζει η ΜΟΝΟ η φτηνότερη ασφάλεια με την ΚΑΛΥΤΕΡΗ νομική προστασία.

τηλέφωνο στον κύριο "σιγά τη ζημιά"

είμαι Ν.Υόρκη

είμαι εξωτερικά

είμαι στα δαχτυλίδια του κρόνου.

Δήλωση έκανε 9/12

το αμάξι έχει ήδη περάσει πραγματογνωμοσύνη στην ΚΙΑ καλυφτάκη(τα κεντρικά της ΛΑΜΔΑ)

εκεί μου πρότειναν το σύστημα συνεργαζόμενων συνεργείων.

Να πληρώσει η ΕΘΝΙΚΗ άμεσα την ΛΑΜΔΑ,χωρίς να βάλω το χέρι στην τσέπη.

Η ζημιά μου ήταν φανάρι πίσω αριστερό ~200ε, σκισμένη κουκούλα στο ανάλογο σημείο

(PAN CAR με χοντρό αλεξήλιο αδιάβροχο πλαστικό με πολύ προσεγμένο "ύφασμα" απο μέσα.

Αγορά 120€ προ τριετίας )

και προφυλακτήρας βάψιμο

το φτερό ήταν λέει φανερό οτι ήταν παλιό χτύπημα.

το αμάξι κερωμένο/teflon πηλό twice, μια στα καλορίζικα και μια στον ενάμιση περίπου χρόνο.

η ΜΕΙΚΤΗ είχε αρχικά απαλλαγή 200€, στην τελευταία ανανέωση εκτινάχθηκε στα 400€

αυτοβούλως και μονομερώς χωρίς καμία ενημέρωση.

Η ΕΘΝΙΚΗ μετέφερε το υποκατάστημα του Αμαρουσίου στο κτήριο της Συγγρού

με νοιάζει?

ε κι όμως...

"χάθηκε" 3 φορές η δήλωση ατυχήματος μου.

Έτσι λέει ο ασφαλιστής τουλάχιστον.

ο φάκελος ο δικός μου 29/12

είχε μέσα ένα ξερό FAX

τι θα πει που το ξέρω?

μετά από δυο μέρες κοροϊδίας με το τηλεφωνικό κέντρο της ΕΘΝΙΚΗΣ και ασυννενοησίας

με τον αντικαταστάτη του φανοποιείου της ΛΑΜΔΑ

βρεθήκαμε σε ώρα μη κοινού

να αναζητούμε ΤΟΝ........

ΑΝΤΩΝΙΟΥ

οι υφιστάμενοι δεν τον γνώριζαν, η γραμματεία δεν μπορούσε να παρέχει προσωπικές πληροφορίες

και η κοροϊδία σύννεφο.

ΑΛΛΑ σύμφωνα με την ΕΘΝΙΚΗ τηλεφωνικό κέντρο έπρεπε να επισκευάσει ΑΦΟΥ σταλεί το voucher(KANONAΣ ΤΕΤΟΙΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ)

όπως παραδέχτηκε το τμήμα VOUCHER και μας περιέπεζε κιόλας "α καλά κατάλαβα και η ΛΑΜΔΑ δεν επισκευάζει χωρίς το VOUCHER ε?"

**η ΛΑΜΔΑ επισκεύασε μετά απο δεύτερη πραγματογνωμοσύνη της ΕΘΝΙΚΗΣ (είχαν ξεχάσει φωτό της κουκούλας)

εντός του χρονοδιαγραμμάτος της το αυτοκίνητο. **

η κουκούλα δεν μπορούσε να αποζημειωθεί γιατί την δεύτερη φορά ο πραγματογνώμονας είχε

φωτογραφήσει μόνο την τρύπα

και όχι την κουκούλα φορεμένη (δουλειά του συνεργείου λέει να φορέσει την κουκούλα)

ώστε να φωτογραφηθεί στην τρύπα το ναυάγιο.

Τάδε έφη προισταμένη των VOUCHER

ΟΠΟΤΕ και πρότεινε για να μην περιμένω 2 μέρες πραγματογνωμονα και 5-8 εργάσιμες μέρες

πόρισμα να καλέσει τον υπαίτιο και να ρωτήσει ήταν κουκουλωμένο το ΚΙΑ?

την επόμενη μέρα ο bro στο άνοιγμα εκεί(ΕΘΝΙΚΗ) παίξαν πάλι διάλογοι φωτιά

και τελικά αποφάσισαν να στείλουν το vouccer ΜΕ ΤΗΝ κουκούλα μέσα στην περιγραφή ζημιάς

"ΜΕ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΕΩΣ 150ε"

το αποτέλεσμα ήταν να μείνω χωρίς αμάξι τα Xmas να σπάσει το στομάχι μου,

να πληρώνω κινητά για να μιλάω με την κάθε αγαπούλα

και μετά να μάθω ότι η κλώσσα ΩΦΕΙΛΕ να με αποζημειώσει εξαρχής για την κουκούλα

μιας και είχε ξεχάσει να αναφέρει οτι ο ΠΡΑΓΜΑΤΟΓΝΟΜΩΝΑΣ είχε ήδη πάρει την παλιά κουκούλα την περασμένη ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ με το σκεπτικό "θα αποζημειωθεί"

μαγκιές επι ψεμμάτων και το ανάστροφο με σκοπό να μου φάνε την αποζημείωση κουκούλας

και την ίδια την κουκούλα,

ειλικρινά θέλω να πάρω την ΝΟΜΙΚΗ προστασία και να ρωτήσω αν μπορώ να κινηθώ εναντίον του ΣΥΝΕΡΓΕΙΟΥ, του ΠΡΑΓΜΑΤΟΓΝΩΜΟΝΑ και της ΕΘΝΙΚΗΣ δικής μου και αντιδίκου

για την όλη συνεργαζόμενη ταλαιπωρία και το ΔΟΛΟ που προφανώς υπάρχει στην αντιμετώπιση μου.

έκανα ΔΗΛΩΣΗ 30/9

και αποζημειώθηκα μετά από καυγάδες 28/29-12

και πως? απλά πήρα το επισκευασμένο αμάξι

η κουκούλα εκκρεμεί! ως παραγγελία στην ΚΙΑ.

158€ κόστος και άντε να δούμε τη ποιότητα θα έχει.

το σύστημα δεν λειτούργησε,

επέλεξαν να δυσαρεστήσουν έναν πελάτη 500€ το εξάμηνο

με απώτερο σκοπό δεν ξέρω τι.

3μήνες μετά εγώ δεν είχα καμία δουλειά να ψάχνω τον κωδικό πραγματογνώμονα να απειλώ με νόμους

και καταγγελίες

ούτε και να είμαι χωρίς αμάξι! 10 μέρες εντός Γιορτών.

απο τις 15 του μήνα θα είμαι σε νέα ασφαλιστική, δεν έχω αποφασίσει

κάτι μέσω direct πάντως , χωρίς νταβά πράκτορα

και ελπίζω με το κεφάλι ήσυχο.

έχω γράψει τόσα και προφανώς θα έχω ξεχάσει άλλα τόσα,

όποιος θέλει κάποια διευκρίνηση ας ρωτήσει.

Γιώργο θα προτιμούσα να τα είχα πληρώσει και να τα έπαιρνα απο την γρήγορη ΕΘΝΙΚΗ,

ξεκίνησε ως ευκολία και ως ακίνδυνη λύση(ΒΡΕΙΤΕ ΤΑ ΜΕΤΑΞΥ ΣΑΣ) αλλά κατέληξε ΕΠΟΣ....

και στην τελική αν φοβάσαι οτι η ασφαλιστική θα σκάσει αύριο

και θα μείνει απλήρωτο το συνεργείο πάλι απο σένα θα τα ζητάνε, δεν κερδιζεις τίποτα.

υπήρχε ένα site βαρόμετρο κάτι με αποθεματικά ασφαλιστικών και προγνώσεις "θα σκάσει/δε θα σκάσει"

λειτουργεί ακόμα?

Link to comment
Share on other sites

για να πουμε και κατι πρακτικο, εχει λυωσει το πατακι του οδηγου και φυσικα τα υπολοιπα ειναι σε αριστη κατασταση (συνοδηγου κλπ). Εχετε δει πουθενα να παρω μονο ΕΝΑ πατακι και να το βαλω? Γιατι δεν πανε καλα οι εμποροι, 35 ευρω εχει το φτηνοτερο με μοκετα, τοσο κανει ενα χαλι στο ΙΚΕΑ...

Link to comment
Share on other sites

για να πουμε και κατι πρακτικο, εχει λυωσει το πατακι του οδηγου και φυσικα τα υπολοιπα ειναι σε αριστη κατασταση (συνοδηγου κλπ). Εχετε δει πουθενα να παρω μονο ΕΝΑ πατακι και να το βαλω? Γιατι δεν πανε καλα οι εμποροι, 35 ευρω εχει το φτηνοτερο με μοκετα, τοσο κανει ενα χαλι στο ΙΚΕΑ...

δες στο πρακτικερ. οι τιμες ειναι αρκετα χαμηλες. και ειναι καλης ποιοτητας.

edit

http://www.praktiker.gr/Catalog/aytokinito-mixani/dapeda-aytokinitou

Έγινε επεξεργασία από MaGiCMaN
Link to comment
Share on other sites

εχω κι εγω εθνικη μεικτη με 340 το εξαμηνο. εψαχνα μια αφπρμη να την κανω απλη anytime online με τα μισα λεφτα. αλλωστε στο εξωτερικο δεν ισχυουν οι εξτρα καλυψεις, μεικτες κλπ + η εθνικη βγαζει πλεον την πρασινη καρτα ανα τριμηνο για να με κουραζει περισσοτερο...

thank you darksaga!

Link to comment
Share on other sites

για να πουμε και κατι πρακτικο, εχει λυωσει το πατακι του οδηγου και φυσικα τα υπολοιπα ειναι σε αριστη κατασταση (συνοδηγου κλπ). Εχετε δει πουθενα να παρω μονο ΕΝΑ πατακι και να το βαλω? Γιατι δεν πανε καλα οι εμποροι, 35 ευρω εχει το φτηνοτερο με μοκετα, τοσο κανει ενα χαλι στο ΙΚΕΑ...

Πρόσφατα αγόρασα τα 2 μπροστινά, πλαστικά (τα υφασμάτινα απ'όσο ξέρω είναι φθηνότερα) με 16€ σε βενζινάδικο. Τα 2 μπροστινά σε μοκέτα τα είχε 12€.

Link to comment
Share on other sites

που ρε ζαχο?

Σε βενζινάδικο όπως γράφω στην Περαία. Από Περαία, κατεύθυνση Θεσσαλονίκη, ακριβώς μετά το 0 (μηδέν) αν ξέρεις έχει 3 βενζινάδικα.

Ένα Shell, ένα AVIN και ένα ΕΚΟ. Στο AVIN τα πήρα. Έχει και ΤΕΡΑΣΤΙΑ ποικιλία.

Το μηδέν είναι η διασταύρωση για στροφή Τριλόφου, Επανωμής.

post-51-1416075715,37_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.