Jump to content



Official Cars, Motors, βελτίωση, τρακαρίσματα και οδήγηση Thread (MotorLab)


LevelOne

Recommended Posts

Η ροπη δεν εχει να κανει τοσο σε ποια ταχύτητα θα τραβαει αλλα με ποια σχεση στο κιβωτιο θα τραβαει , 2λιτρο με 30 κιλα πχ θα ανεβαζει εστω και ας εισαι ξεχασμενος με μια πανω ενω το ατμοσφαιρικο θα θελει την συγκεκριμενη για να δουλεψει στο μικροτερο ωφελιμο φασμα .

Link to comment
Share on other sites

καλα κανανε και το εβγαλαν με "χαμηλη" σε σχεση με τα υπολοιπα ροπη αλλα ελαφρυτερο...Τα αντιστοιχα του VAG με τον γνωστο 2λιτρο παιζουν στα 1400-1500 κιλα με ροπη 350nm..Και τι καταλαβανε?Χιλιες φορες καλυτερα 300 κιλα ελαφρυτερο και λιγοτερη ροπη ,παρα +300 κιλα (τρελλη διαφορα) και παραπανω ροπη...Χαζη ειναι η honda/lotus που πανε για μικρο βαρος-πολυστροφους κινητηρες και χαμηλοτερη ροπη κλπ?Δηλ σιγα το πραγμα αμα δεν τραβαει στα 200 οπως ενα tts/s3/golf R/scir R/cupra R ,αφου (λογικα θα) στριβει/συμπεριφερεται καλυτερα στα λιγα χλμ απο τους αντιστοιχους vago-βροντοσαυρους? Η δε εξτρα ροπη σε κακη ασφαλτο βγαινει σε βαρος του αυτοκινητου...

ελα....λεγε ...ποιος εισαι και τι εκανες τον τσακωνα!!

Υστερα απο τα λαδια-εξατμιση...αυτο??:p

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιος λογος που δεν λεω ονομα.Δεν θελω να εκθεσω καποιον επαγγελματια κλπ... :)

Μεγαλύτερος από το να πάμε εκεί και να μας ρουφάει το μεδούλι + να μας κοροϊδεύει?

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλύτερος από το να πάμε εκεί και να μας ρουφάει το μεδούλι + να μας κοροϊδεύει?

Δεν νομιζω πως με κοροιδεψε.Το ξερα εξ αρχης οτι δαγκωνει,και λογικο ειναι καποιος που εχει λιωσει στην δουλεια να κανει ονομα να πουλα τον κοπο του και την εμπειρια του οσο γουσταρει.Υπαρχουν ενα σωρο αλλα συνεργεια να κανουν την ιδια δουλεια πολυ φτηνοτερα.Εξαλλου απο την στιγμη που πλερωνω ευρα στο αυτοκινητο οχι για να φερνω ψωνια απο την λαικη αλλα για να εχω το κεφαλι μου ησυχο οτι εκει που θα στριψω με τοσα ολα θα λειτουργησουν ρολοι και δεν θα γινω χαλκομανια,εχω ξεφυγει πια απο το σκεπτικο value for money,και απλα αναφερω την διαφορα στην τιμη για να γελασουμε...

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω πως με κοροιδεψε.Το ξερα εξ αρχης οτι δαγκωνει,και λογικο ειναι καποιος που εχει λιωσει στην δουλεια να κανει ονομα να πουλα τον κοπο του και την εμπειρια του οσο γουσταρει.Υπαρχουν ενα σωρο αλλα συνεργεια να κανουν την ιδια δουλεια πολυ φτηνοτερα.Εξαλλου απο την στιγμη που πλερωνω ευρα στο αυτοκινητο οχι για να φερνω ψωνια απο την λαικη αλλα για να εχω το κεφαλι μου ησυχο οτι εκει που θα στριψω με τοσα ολα θα λειτουργησουν ρολοι και δεν θα γινω χαλκομανια,εχω ξεφυγει πια απο το σκεπτικο value for money,και απλα αναφερω την διαφορα στην τιμη για να γελασουμε...

Την μία μέρα 70 και την άλλη 40 είναι κοντά τα μισά λεφτά. Αυτό το πιο πιθανό είναι κοροϊδία γιατί αποκλείεται να μείωσε την τιμή τόσο.

Το όνομα δεν μου λέει κάτι όταν μπορώ να πάω σε έναν άλλον που ρυθμίζει αμάξια που τρέχουν σε αναβάσεις κτλπ και με τα μισά λεφτά να κάνω την δουλειά μου. Πλέον όπως έχουν γίνει τα πράγματα με τα club και το internet είναι πολύ εύκολο να κάνεις όνομα....

Ρε τσάκο, μην μου λες για value for money, εδώ έψαχνες την φθηνότερη ασφάλεια για το αμάξι από κατεστραμένους.

Link to comment
Share on other sites

Ρε τσάκο, μην μου λες για value for money, εδώ έψαχνες την φθηνότερη ασφάλεια για το αμάξι από κατεστραμένους.

αν απειλησω τον μαστορα και με χρεωσει λιγοτερο,θα γραψει στα @@ του το αυτοκινητο και πιθανως αποκτησω ενα ελαττωμα που δεν θα ξερω καν να το εντοπισω.Ειναι ομως πιο διασκεδαστικο το να απειλησω εναν κάποιον που δεν μπορει να με ξεγελασει πουθενα γιατι ενα συμβολαιο ξερω να το διαβασω και να αρχισει τις κωλοτουμπες σε χρονο dt ...

Έγινε επεξεργασία από astrolabos
Link to comment
Share on other sites

αν απειλησω τον μαστορα και με χρεωσει λιγοτερο,θα γραψει στα @@ του το αυτοκινητο και πιθανως αποκτησω ενα ελαττωμα που δεν θα ξερω καν να το εντοπισω.Ειναι ομως πιο διασκεδαστικο το να απειλησω εναν κάποιον που δεν μπορει να με ξεγελασει πουθενα γιατι ενα συμβολαιο ξερω να το διαβασω και να αρχισει τις κωλοτουμπες σε χρονο dt ...

Τι να σου πω, κουμάντο στο πορτοφόλι σου δεν κάνω, αλλά εμένα θα με είχε βιδώσει αν την μία με χρέωνε 70 και την άλλη 40 επειδή πήγα αλλιώς ντυμένος. Εκτός αν της πρώτη φορά σου έκανε περισσότερη δουλειά στο αμάξι απ ότι την τελευταία που πήγες αλλά όπως και να το κάνεις 70€ για μια ευθυγράμμιση είναι πολλά.

Και αν κατάλαβα καλά το λόγο που έσβησες το ποστ του ζάχου, ο ευθυγραμμισάς πρέπει να είναι ο Κρίκης.

Link to comment
Share on other sites

Απορω τι προσπαθεις να πετυχεις.

Αν ειναι αυτος,μολις με σταμπαρε και μου προκαλεις προβλημα

Αν δεν ειναι αυτος ,τσαμπα τον ξεφτιλισες.

Δεν ξερω,κανε ο,τι νομιζεις.Καθενας εχει διαφορετικη αντιληψη για τη διακριτικοτητα και το τακτ.

Link to comment
Share on other sites

Απορω τι προσπαθεις να πετυχεις.

Αν ειναι αυτος,μολις με σταμπαρε και μου προκαλεις προβλημα

Αν δεν ειναι αυτος ,τσαμπα τον ξεφτιλισες.

Δεν ξερω,κανε ο,τι νομιζεις.Καθενας εχει διαφορετικη αντιληψη για τη διακριτικοτητα και το τακτ.

Να προσπαθώ να πετύχω τι? Δεν καταλαβαίνω που το πας.

Αν είχες τακτ κτλπ που επικαλείσαι, ας μην το ανέφερες καθόλου το σκηνικό, να το κράταγες για την πάρτι σου και να το έλεγες μόνο σε φίλους σου.

Είναι γεγονός αυτό που συνέβη ή όχι? Εσύ ο ίδιος ανέφερες το σκηνικό και εσύ ο ίδιος μπορεί και να καρφώθηκες για το ποιος είναι.

Πως κατάφερα να τον ξεφτιλίσω? Επειδή είπα την άποψή μου δημόσια? Παρέχει υπηρεσίες στο κοινό και έχει το δικαίωμα κάποιος να τον κρίνει για τις υπηρεσίες του και την συμπεριφορά του στους πελάτες ή όχι?

Βέβαια, η ιστορία που μας είπες, όπως προανέφερα και στο προηγούμενο ποστ, μπορεί να έχει κενά, όπως το, άλλη δουλειά να σου έκανε την μία μέρα και λιγότερο απαιτητική την άλλη.

Η όλη σου αντίδραση πραγματικά μου προκαλεί απορία πάντως.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=12156]Lakisss[/MENTION] Μου αρέσει η ιδέα για boxer κινητήρα, σε ελαφριά αμάξια λέει, γιατί έχει ελαφρώς μικρότερο βάρος και λόγω σχήματος μπορεί να μπεί χαμηλά προς το έδαφος και έτσι χαμηλώνει το κέντρο βάρους του αυτοκινήτου.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι το λες αυτο?

Ούτε τέρατα αξιοπιστίας είναι ούτε εύκολα/αντοχής βελτιώσιμα έχουν αποδειχτεί.

Μπορούσε η Toyota να βάλει δικό της μοτέρ, αφού και το ''know how'' έχει, και αξιοπιστία.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε τέρατα αξιοπιστίας είναι ούτε εύκολα/αντοχής βελτιώσιμα έχουν αποδειχτεί.

Μπορούσε η Toyota να βάλει δικό της μοτέρ, αφού και το ''know how'' έχει, και αξιοπιστία.

Τεσπα εγω εχω διαφορετικη γνωμη οσο αφορα την αξιοπιστια, απο προσωπικη εμπειρια,απο φιλους και απο τα παιδια του club..:)

Οχι πως τα αυτοκινητα της Toyota δεν ειναι αξιοπιστα...ισα ισα..

Τωρα για το συγκεκριμενο Toyota δεν το εχω ψαξει δεν ξερω τι παιζει..:T:

Link to comment
Share on other sites

Το πάρκινγκ στις μέρες μας είναι μεγάλο βάσανο. Πολλές φορές μέσα στην “απελπισία” μας αφήνουμε το αυτοκίνητο όπου βρούμε. Κυριολεκτικά!

Δεν σκεφτόμαστε όμως ότι ίσως να εμποδίζουμε την κυκλοφορία. Πόσες φορές δεν σας έχουν κλείσει και δεν μπορείτε να βγείτε; Πόσες φορές σας έχει τύχει να είστε στο λεωφορείο και να σταματάει γιατί δεν μπορεί να περάσει από δρόμο που είναι διπλοπαρκαρισμένα αυτοκίνητα;

Σε αυτή την περίπτωση οι κάτοικοι της πλατείας Εξαρχείων βρήκαν μία πρωτότυπη και άμεση λύση για να διευκολύνουν την κυκλοφορία. Αναποδογύρισαν το αυτοκίνητο που έκλεινε το δρόμο!

Βέβαια δεν ξέρουμε πως αντέδρασε ο ιδιοκτήτης του οχήματος όταν το είδε σε αυτή την θέση, σίγουρα όμως οι υπόλοιποι οδηγοί ήταν πολύ ευχαριστημένοι που κατάφεραν να “ξεκολλήσουν” από το σημείο!

post-1109-1416075652,0961_thumb.jpg

πηγή newsit

Αν ενδιαφέρει κανέναν η γνώμη μου θεωρώ ότι πολύ καλά του έκαναν... :magic:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά του έκαναν.

Καταπληκτικά.

Το αποτέλεσμα είναι με όλα αυτά τα κόλπα και την ελεγχόμενη στάθμευση να μην παίρνει κανείς το αμάξι στο κέντρο.

Εγώ δεν το παίρνω π.χ. (έστω, έπαιρνα)

Ποιος χάνει?

Ο μαγαζάτορας του κέντρου, γιατί θα πάω στο mall ή κάπου αλλού που έχει άπλα και σεβασμό στο αμάξι μου και στην περιουσία μου.

(γιατί όπως είναι η συγκεκριμένη γειτονιά, ούτως ή άλλως τζογος είναι το παρκάρισμα εκεί, μπορεί να το βρεις καμμένο).

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.