Jump to content



Official Cars, Motors, βελτίωση, τρακαρίσματα και οδήγηση Thread (MotorLab)


LevelOne

Recommended Posts

Την παρασκευή άλλαξα ζαντολαστιχα στο οπελακι μου:clap:

68108628.jpg

Σημερα ομως που εκανα μερικα χιλιομετρα διαπιστωσα οτι μολις παταω τα 80-90 τρεμει το τιμόνι:confused:

Κοντεύω να σκάσω:weep:

Θα το παω μαλλον αυριο απο κει να το δουν:hm:

Link to comment
Share on other sites

Την παρασκευή άλλαξα ζαντολαστιχα στο οπελακι μου:clap:

68108628.jpg

Σημερα ομως που εκανα μερικα χιλιομετρα διαπιστωσα οτι μολις παταω τα 80-90 τρεμει το τιμόνι:confused:

Κοντεύω να σκάσω:weep:

Θα το παω μαλλον αυριο απο κει να το δουν:hm:

νομιζω στα καινουρια ζαντολαστιχα χρειαζεται και 2η ζυγοσταθμιση αφου πατησουν τα ελαστικα...πιεσεις τσεκαρες?αν βρεις τα σκουρα στειλε πμ για ευθυγραμμισα...

Link to comment
Share on other sites

νομιζω στα καινουρια ζαντολαστιχα χρειαζεται και 2η ζυγοσταθμιση αφου πατησουν τα ελαστικα...πιεσεις τσεκαρες?αν βρεις τα σκουρα στειλε πμ για ευθυγραμμισα...

Λοιπον τα λάστιχα ειναι michelin primacy hp (205/55/r16) και αυτος εβαλε πιεση 32.

Θα παω αυριο να μου τα κοιταξει..

Εγινε τσακονα σε ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον τα λάστιχα ειναι michelin primacy hp (205/55/r16) και αυτος εβαλε πιεση 32.

Θα παω αυριο να μου τα κοιταξει..

Εγινε τσακονα σε ευχαριστω :)

Μια ζυγοσταθμισούλα και είσαι εντάξει. (μάλλον δωρεάν, αφού με την πρώτη έπρεπε να είναι εντάξει).

[MENTION=555]AN7 OverClocker[/MENTION]

Μόνο αυτές τις φωτό; Δεν έχεις άλλες;

Έχω παραγγείλει λαστιχάκια επισκευής μονού VANOS για το δικό μου, χωρίς να ξέρω αν έχω πρόβλημα. Πιστεύω ότι δεν έχουν αλλαχτεί ποτέ και μετά από 180Κ χιλιόμετρα καλό είναι να αλλαχτούν, με την ευκαιρία που θα ανοίξω καπάκι βαλβίδων για αλλαγή στεγανοποιητικών λαστίχων και καθάρισμα. Αν το επιτρέψουν οι τελωνιακοί και το Παρασκευιάτικο clubbing, Σάββατο πρωί θα γίνει το εγχείρημα με πολλές φωτό!

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=555]AN7 OverClocker[/MENTION]

Μόνο αυτές τις φωτό; Δεν έχεις άλλες;

Έχω παραγγείλει λαστιχάκια επισκευής μονού VANOS για το δικό μου, χωρίς να ξέρω αν έχω πρόβλημα. Πιστεύω ότι δεν έχουν αλλαχτεί ποτέ και μετά από 180Κ χιλιόμετρα καλό είναι να αλλαχτούν, με την ευκαιρία που θα ανοίξω καπάκι βαλβίδων για αλλαγή στεγανοποιητικών λαστίχων και καθάρισμα. Αν το επιτρέψουν οι τελωνιακοί και το Παρασκευιάτικο clubbing, Σάββατο πρωί θα γίνει το εγχείρημα με πολλές φωτό!

Δυστυχώς δεν έχω άλλες :(

Γενικώς δεν είμαι καλός στο να έχω photos σε τέτοια θέματα :p και αυτές που με βγάλανε καλά είναι αλλά επειδή μετά απο αυτή τη φάση το πήγα λίγο τροχάδην για αυτό δεν έχουμε photos :(

Λαστιχάκια vanos? what is dat(όχι το vanos)?

το έκανες καμιά βόλτα? είδες διαφορά στον θόρυβο?

Το έκανα βόλτα, δεν ακούγεται πια κροτάλισμα και χαμηλά πηγαίνει καλύτερα αλλά δεν είναι λόγο των κλαπέτων αλλά λόγο του καθαρισμού της πολλαπλής/iac/tps/map.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το έφτιαξα το πρόβλημα με το τρέμουλο στο τιμόνι!!

Μου είχαν βάλει λάθος δαχτυλίδια,πιο μικρά και δεν καθόντουσαν καλά οι ζάντες.

Του έκανα και μια ευθυγράμμιση και είναι εντάξει τώρα:clap:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το έφτιαξα το πρόβλημα με το τρέμουλο στο τιμόνι!!

Μου είχαν βάλει λάθος δαχτυλίδια,πιο μικρά και δεν καθόντουσαν καλά οι ζάντες.

Του έκανα και μια ευθυγράμμιση και είναι εντάξει τώρα:clap:

Η ερώτηση είναι γιατί έβαλες δαχτυλίδια εξ αρχής.

Link to comment
Share on other sites

Την προηγούμενη εβδομάδα με το που έσφιξαν τα κρύα το avensis του 99 μου έκανε κόλπα στην εκκίνηση, ενώ κανονικά γυρνάει 1μιση φορά και αρπάζει, ήθελε κάνα 6-8 για να πάρει. ΣΚ πήγα εκδρομή και το άφησα στο κρύο, όταν γύρισα δεν πήρε με τη 1η αλλά τη δεύτερη (προσπάθεια), δηλαδή όλο και χειροτέρευε. Αφού έπαιρνε μπρος όλα ΟΚ. Πριν κάνα 6μηνο είχα check engine μετά τις 5.000 στροφές το οποίο δε το κοίταξα και εξαφανίστηκε πριν κανα 2μηνο από μόνο του. Σημερα το πρωί που πήγα να το βάλω μπρος (ψοφόκρυο) δεν έπαιρνε με την καμία. Μπαταρία είναι κομπλέ. Πήρα ένα μάστορα που εμπιστεύομαι ( ; ) και ήρθε να το κοιτάξει, και πήγα να του δείξω και πήρε μπρος, όχι τσακμάκι όπως πάντα αλλά πήρε. Είχε φέρει EBD connector και λαπτοπ μαζί του, οπότε το σύνδεσε και έδειξε "camshaft position sensor". Απλά δεν πρόσεξα αν αυτό το έδειχνε στο ιστορικό ή εάν είναι τωρινό πρόβλημα. Του έδωσα το αμάξι και το πήρε συνεργείο και αύριο πρωί θα με πάρει τηλ. Το αμάξι αυτό σε -30 στο νευροκόπι έπαιρνε μπρος με τη μία έτσι. Τι παίζει ρε μάγκες, τι μπορεί να φταίει; Εκτός του προφανές που είναι μπουζί.

Έγινε επεξεργασία από dimitris_s
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.