Jump to content



Official Cars, Motors, βελτίωση, τρακαρίσματα και οδήγηση Thread (MotorLab)


LevelOne

Recommended Posts

ξερει κανεις ποια ειναι η διαφορα του αυτοφερομενο αμαξωμα με το σασι??

με απλά λόγια, το αυτοφερόμενο σασί δεν έχει κάποιο πλαίσιο που πάει και κάθεται ο κλοβός των επιβατών όπως είναι οι καρότσες από τις νταλίκες ας πούμε που έχουν ένα πλαίσιο σαν τρίλιζα και πάει και κάθεται το καρότσι και οι αναρτήσει πάνω.

Το αυτοφερόμενο βασίζεται στα ίδια του τα κομμάτια ώστε να είναι άκαμπτο(πάτωμα, κολόνες, γέφυρες, θόλους, φτερά, πόρτες κτλπ)

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι στη μεσογειων με το παπι με την κοπελα μου,στη μεσαια λωριδα,στην αριστερη πλευρα της και στην αριστερη λωριδα ειναι μια τρισασχετη με ενα yaris.ηθελε να αλλαξει λωριδα λοιπον η κυρια και οπως κλασσικα κανει ο ελληνας,κοβει δεξια χωρις να κοιταξει,μετα βγαζει φλας και μετα κοιταει καθρεφτη(αναποδα ακριβως απο οπως θα επρεπε να τα κανει).με βλεπει τελευταια στιγμη και κοβει λιγο αριστερα αλλα δεν μπαινει στην δικια της λωριδα.υποψιν οτι στη μεσαια ειχε αυτοκινητα.οποτε τι να κανω,πλακωνω φρενα κορναρω(πηγαινα με καμια 50αρια) και λιγο πριν βρω(στο υψος,πανω απο τον θολο στη πισω ροδα),προκειμενου να μην βρει το τιμονι και γυρισει και πεσουμε,βαζω ωμο και σκαω.ευτυχως ουτε με πολυ δυναμη εσκασα και γενικα δεν παθαμε τιποτα.

κοιταγα να δω αν χτυπησα η εγω η η κοπελα μου και η κυρια βαζει ταχυτητα και αλλαζει λωριδα σαν να μην συμβαινει τιποτα.της αρχιζω τα καντηλια(οσο μπινελικι εχωσα σημερα,δεν εχω χωσει 5 χρονια στο παπι και 2 χρονια στο αυτοκινητο) και παω διπλα της και της χτυπαω το αυτοκινητο με το χερι και την συνεχιζω.μια 35αρα ντιβα ηταν που γυρναει και μου πεταει την ατακα οπως της τα κατεβαζα:"θα σου κανω μηνυμη"

Ακου εκει δηλαδη.πηγε να με σκοτωσει ,θα μου κανει και μηνυση.που αν της φωναζα τροχαια θα της εκοβα τον κ@λο για εγκαταλειψη θυματος.της τραβαω ενα "Ε αντε στο δι@οΛ@ μωρη Μ********η".ευτυχως δεν παθαμε τιποτα αλλα τελικα επρεπε να της παρω πινακιδες να της κανω καμια πλακα...

ιδιο σκηνικο τωρα οπως γυρναγα σπιτι.2 λωριδες,η δεξια με κινηση η αριστερη κινουταν αργα και μια(παλι μια εξυπνη ξανθια με ενα τζιπ) απο την δεξια χωρις να κοιταξει κοβει αριστερα και μετα με βλεπει και σταματαει.ευτυχως ημουν μονος μου πανω και εκοψα ανετα...

Αλλα αναρωτιεμαι εγω...ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ ΤΟΥΣ ΔΙΝΟΥΝ ΔΙΠΛΩΜΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΦΗΝΟΥΝ ΝΑ ΚΥΚΛΟΦΩΡΟΥΝ ΡΕ ΓΜΤ??ΦΤΑΙΩ ΕΓΩ ΑΝ ΚΑΤΕΒΑΙΝΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΚΑΝΑ ΤΟ YARIS ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΟ??

και γενικα τωρα τελευταια ο ελληνας παει απο το κακο στο χειροτερο στο δρομο.εχω δει να περνανε με τρελα κοκκινα ,να παραβιαζουν προτεραιοτητες και να σου ζητανε και τα ρεστα(ακου δικαιολογια που μου ειπε ο αλλος:εστριβες εσυ και εγω πηγαινα ευθεια,αρα ειχα προτεραιοτητα)

Για ονομα του θεου δηλαδη...

και σαν να μην ειχαμε αυτα ,εχουμε και τα αλλα...

τρακαρε ενας εξυπνος πριν κανα εξαμηνο τον αδελφο μου(παρκαρισμενος ο αδερφος μου) και αφου τον κυνηγουσαμε να κανει δηλωση(τελικα την εκανε),αφου εμεις φτιαξαμε το αυτοκινητο γιατι μας το ειχε κανει καλοκαιρινο,γυρναει τωρα η ασφαλιστικη του και μας λεει οτι επειδη δεν μπορουν να τον βρουν δεν μας δινουν τα λεφτα και μας κατηγορουν οτι το μαγειρεψαμε ολο αυτο για να παρουμε τα λεφτα.και μας ζηταγανε και τιμολογια απο περσινο(!!!) ατυχημα για να δουν οτι δεν το ειχαμε μαγειρεψει και αυτο...οτι να ειναι δηλαδη.

Αθανατη μπανανια...

Έγινε επεξεργασία από Dant3
Link to comment
Share on other sites

Δεν επρεπε να την αφησεις, επρεπε να τη σταματησεις και να φερεις τροχαια κλπ. Μπορει εσυ, σημερα να μην επαθες τιποτα. Αυριο ομως, καποιος οχι με 50 αλλα με 80-100 να παθει μεγαλη ζημια αν του κανει μπινια η τυπισα...

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι στη μεσογειων με το παπι με την κοπελα μου,στη μεσαια λωριδα,στην αριστερη πλευρα της

Σορρυ αλλά σαν οδηγός αυτοκινήτου επίσης θα έπρεπε να ξέρεις ότι παπί που δεν κάθεται στην μέση της λωρίδας είναι 2 φορές πιο ευάλωτο από αμάξια γιατί θα πάνε να σφηνοθούνε και απ τα δεξιά και μπορεί να δημιουργήσουν πρόβλημα και στην αριστερή λωρίδα. Τα μηχανάκια/παπάκια/ποδήλατα ορ γουατ εβαχ δίκυκλο, οφείλουν να κινούνται στην μέση της λωρίδας.

Link to comment
Share on other sites

Οταν ειμαι με αδειο δρομο η εστω ειναι αδεια η λωριδα μου παντα παω μεση η ακομα και στην αντιθετη πλευρα απο εκει που εχει κινηση γιατι ξερω τις κινησεις του ελληνα(για αυτο και τοσο καιρο εχω αποφυγει τα παντα ολα και δεν εχω φαει ουτε μια φορα τα μουτρα μου).αλλα τοση αδιαφορια και ασχετοσυνη,μου την δινει

τωρα οταν εχει κινηση παω αναμεσα,ποιο το κερδος απο το να ειχα παπι εξαλλου αν δεν το εκανα.το θεμα ειναι οτι αν η κυρα ειχε κοιταξει καθρεπτη η εστω οταν με εβλεπε εμπαινε στη λωριδα της και δεν υπεθετε οτι θα κανω σουζα και θα περασω απο πανω της,δεν θα ειχε γινει τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Οταν ειμαι με αδειο δρομο η εστω ειναι αδεια η λωριδα μου παντα παω μεση η ακομα και στην αντιθετη πλευρα απο εκει που εχει κινηση γιατι ξερω τις κινησεις του ελληνα(για αυτο και τοσο καιρο εχω αποφυγει τα παντα ολα και δεν εχω φαει ουτε μια φορα τα μουτρα μου).αλλα τοση αδιαφορια και ασχετοσυνη,μου την δινει

τωρα οταν εχει κινηση παω αναμεσα,ποιο το κερδος απο το να ειχα παπι εξαλλου αν δεν το εκανα.το θεμα ειναι οτι αν η κυρα ειχε κοιταξει καθρεπτη η εστω οταν με εβλεπε εμπαινε στη λωριδα της και δεν υπεθετε οτι θα κανω σουζα και θα περασω απο πανω της,δεν θα ειχε γινει τιποτα

Εν κινήση με χαμηλή ταχύτηα δεν πιστεύω πως υπάρχει χειρότερο από το να περνάνε δίκυκλα ενδιάμεσα απ τα αμάξια. Ξέρω ότι δεν γίνεται αλλιώς, αλλά όταν είσαι σε μια κίνηση που πάτε με 10-20 και σε περνάει το παπί με 30+ είναι επόμενο κάποιος να μην υπολογίσει.(δεν το λέω για εσένα προσωπικά αυτό )

Και επειδή λες εσύ για το πως θα έπρεπε να βγαίνει η οδηγός, μην ξεχνάς ότι και εσύ ενδιάμεσα από τα αμάξια είσαι εκτός του κοκ. Δεν έχει σημασία επειδή χωράει το παπί να περνάει ενδιάμεσα από τα αμάξια.(αν και δεν έχω καταλάβει ακόμα αν ήσουν ενδιάμεσα από αμάξια ή απλά καθόσουν εκεί)

Δεν στο λέω με υφάκι και τα σχετικά, αλλά ξέρεις πολύ καλά, ότι και εσύ προχωράς ανορθόδοξα οπότε ξέρεις και τι ρίσκο παίρνεις και το αποδέχεσαι στην τελική.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα αν το παρουμε θεωρητικα ημουν και εγω στη λωριδα μου(την μεσαια) αφου γραμμη δεν παταγα οποτε και παλι δικιο θα ειχα...

και το οτι αποδεχομαι το ρισκο οτι κυκλοφορω στους ελληνικους δρομους δεν σημαινει οτι πρεπει να με σκοτωσουν κιολας επειδη ο καθενας ασχετος κυκλοφορει και δεν ξερει γιατι χρησιμευει το φλας η ο καθρεπτης.δηλαδη μενα με το αυτοκινητο γιατι δεν μου εχει κορναρει ποτε κανενας οταν κανω ελιγμους κτλ?γιατι παντα κοιταω τι γινεται γυρω μου και βγαζω φλας ακομα και εαν ειναι αδειος ο δρομος.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα αν το παρουμε θεωρητικα ημουν και εγω στη λωριδα μου(την μεσαια) αφου γραμμη δεν παταγα οποτε και παλι δικιο θα ειχα...

και το οτι αποδεχομαι το ρισκο οτι κυκλοφορω στους ελληνικους δρομους δεν σημαινει οτι πρεπει να με σκοτωσουν κιολας επειδη ο καθενας ασχετος κυκλοφορει και δεν ξερει γιατι χρησιμευει το φλας η ο καθρεπτης.δηλαδη μενα με το αυτοκινητο γιατι δεν μου εχει κορναρει ποτε κανενας οταν κανω ελιγμους κτλ?γιατι παντα κοιταω τι γινεται γυρω μου και βγαζω φλας ακομα και εαν ειναι αδειος ο δρομος.

όπως και εσύ έχεις παράπονα από τα αμάξια έτσι και εγώ έχω από τα παπάκια.

Αυτό που δεν θα ξεχάσω ποτέ γιατί θα τον μαζεύαμε ακόμα κομματάκια.

Μόλις έχω βγεί από Παπάγου και ανεβαίνω κατεχάκη, στην κατεχάκη έχω βγεί στην αριστερή, κοζάρω καθρέφτη για να μπω μεσαία μπροστά από άλλο αμάξι, ανάβω φλάς, ξανα κοιτάω να δώ και αν έχω περάσει το αμάξι και πάω να μπώ στην μεσαία μπροστά από άλλο αμάξι(είμαι ακόμα στα πρώτα 50-80μ από την διασταύρωση), σε πληροφορώ μια tdm ξεκίνησε τάπα από το φανάρι από κάτω και πάει διαγώνια ενδιάμεσα σε μένα με καμιά 140άρα από εμένα την στιγμή που πήγαινα να μπώ στην μεσαία και από το όχημα που είχα πίσω δεξιά μου και πηγαίναμε με 50-60.

1 πράγμα τον έσωσε, είχα ανοιχτά παράθυρα και τον άκουσα.

Πές μου τώρα, ποιος νοήμον άνθρωπος πάει να περάσει τάπα έτσι αμάξι που έχει ανάψει φλας για να αλλάξει λωρίδα.Επειδή εν το μεταξύ είχε άπλα, πήγαινα αργά αργά να αλλάξω την λωρίδα μου. Που να φανταστώ ότι μέσα σε 3-4 sec από την τελευταία φορά που κοίταξα τον καθρέφτη και έχω αναμμένο φλας θα έχει γίνει αυτό

Αυτόν τον άνθρωπο θα τον είχα σκοτώσει. Πόσες φορές στο κέντρο της αθήνας δεν έχω στρίψει σε στενό γιατί παρόλο που έχω φλας αναμμένο έρχονται και σφηνόνουν ανάμεσα στο αμάξι μου και στο πεζοδρόμιο και για να μην τους κολλήσω στο τοίχο απλά έστριψα στο επόμενο. Ο κοκ δεν λέει τυχαία τα μηχανάκια να είναι στην λωρίδα σαν αμάξι.

Αλλά ο ελληνικός δρόμος, εκτός από μ@λάκες με αμάξια, έχει και μ@λάκες καραγκιόζηδες με μηχανάκια. Μην το ξεχνάς αυτό ;)

Δεν είμαι υποχρεωμένος εκτός από τα αμάξια να κοιτάω 200μ πίσω αν έρχεται μηχανή.

Έγινε επεξεργασία από AN7 OverClocker
Link to comment
Share on other sites

Μα φυσικα και δεν λεω οτι οσοι κυκλοφορουν με παπακια η και μεγαλες ειναι αρχοντες η οδηγαρες.εγω μιλαω για τον εαυτο μου και εφοσον δεν τα κανω αυτα και εχω μια α' οδηγικη συμπεριφορα που θεωρω οτι ειναι σωστη,περιμενω και τον αλλο να τηρει καποια βασικα πραγματα του κοκ ειτε ειναι παπι ειτε ειναι λεωφορειο ειτε αυτοκινητο.απλα απο οτι καταλαβαινω δεν εχεις οδηγησει και ποτε μηχανη για να δεις και απο αυτην την οπτικη γωνια το τι βλακειες μπορει να κανει καποιος σε αυτοκινητο,που δεν τις αντιλαμβανεσαι καν εαν εισαι μεσα σε αυτοκινητο.

ΥΓ και ναι εισαι υποχρεωμενος να κοιτας στα 200μ πισω ειτε οδηγας αυτοκινητο ειτε μηχανη.τωρα φυσικα οι περιπτωσεις που αναφερεις ειναι περιπτωσεις μ@λ@κ@.νομιζω οτι και οι 2 μας μιλαμε για κανονικα ατομα και οχι για το καθε καραγκιοζη που επιασε τιμονι και θελει να το πατησει οπου βρει

Link to comment
Share on other sites

Μα φυσικα και δεν λεω οτι οσοι κυκλοφορουν με παπακια η και μεγαλες ειναι αρχοντες η οδηγαρες.εγω μιλαω για τον εαυτο μου και εφοσον δεν τα κανω αυτα και εχω μια α' οδηγικη συμπεριφορα που θεωρω οτι ειναι σωστη,περιμενω και τον αλλο να τηρει καποια βασικα πραγματα του κοκ ειτε ειναι παπι ειτε ειναι λεωφορειο ειτε αυτοκινητο.απλα απο οτι καταλαβαινω δεν εχεις οδηγησει και ποτε μηχανη για να δεις και απο αυτην την οπτικη γωνια το τι βλακειες μπορει να κανει καποιος σε αυτοκινητο,που δεν τις αντιλαμβανεσαι καν εαν εισαι μεσα σε αυτοκινητο.

ΥΓ και ναι εισαι υποχρεωμενος να κοιτας στα 200μ πισω ειτε οδηγας αυτοκινητο ειτε μηχανη.τωρα φυσικα οι περιπτωσεις που αναφερεις ειναι περιπτωσεις μ@λ@κ@.νομιζω οτι και οι 2 μας μιλαμε για κανονικα ατομα και οχι για το καθε καραγκιοζη που επιασε τιμονι και θελει να το πατησει οπου βρει

Μα αυτό σου λέω, εσύ καλά τα λες για τους αυτοκινητιστές αλλά σου λέω και γω για τους μηχανόβιους. Και οι 2 φάρες έχουν τους μλκες τους. Δεν λέω τίποτα παραπάνω, τίποτα λιγότερο και πίστεψέ με, με το ποδήλατο σε κεντρικούς δρόμους, βιώνω τις λαλακίες των αυτοκινητιστών και μηχανόβιων πολύ καλά.

Για το υγ, κάνεις λάθος. Γιατί αν οι μηχανές πήγαιναν στην λωρίδα σαν τα αμάξια δεν υπάρχει λόγος να κοιτάς 200μ πίσω. Να κοιτάξεις γιατί? Το μόνο που σε ενδιαφέρει είναι το όχημα δίπλα σου, είτε αυτό είναι δίκυκλο είτε τετράτροχο.

Link to comment
Share on other sites

Στο πρωτο δεν εχω παρα να συμφωνησω.εξαλλου και σαν πεζος βλεπεις οτι ακυρο μπορει να κατεβει στον καθενα.

στο δευτερο,θα διαφωνησω γιατι εαν σου ερθει ο αλλος με την Ζ4(τυχαιο παραδειγμα) και σου κανει σφηνες μια χαρα μπορει να σου χωθει και να μην παρεις χαμπαρι για ποτε στην φορεσε απο πισω οταν αλλαζες λωριδα ;)

Link to comment
Share on other sites

στο δευτερο,θα διαφωνησω γιατι εαν σου ερθει ο αλλος με την Ζ4(τυχαιο παραδειγμα) και σου κανει σφηνες μια χαρα μπορει να σου χωθει και να μην παρεις χαμπαρι για ποτε στην φορεσε απο πισω οταν αλλαζες λωριδα ;)

Ναι ρε συ, θα κοιτάξεις στον καθρέφτη όσο πιάνει το μάτι, δεν θα κάτσεις να εστιάζεις να δεις αν αχνοφαίνεται στο βάθος καμια μηχανή κτλπ.

Τεσπα, το θέμα γενικώς είναι πολυσυζητημένο και εξαντλημένο γενικώς. Απλά προσπαθούμε όλοι να προσέχουμε και τελειώνει εκεί το θέμα. Να αλλάξει το σκηνικό με τις μηχανές ενδιάμεσα από τα αμάξια, προφανώς και δεν γίνεται και ούτε οι οδηγοί αυτοκινήτων να γίνουν όλοι πιλότοι.

btw, τώρα που γύριζα σπίτι, η ρόδα μου πρέπει να ξύρισε την ουρά μιας γάτας. Αχ θείο ABS που στρίβεις και φρεναριστός :p

Link to comment
Share on other sites

Απλά προσπαθούμε όλοι να προσέχουμε και τελειώνει εκεί το θέμα.

thats true.παντως πανω απο ολα μενα με εκνευρισε η αναισθησια της αλληνης...δεν σταματησε καν να δει μπας και ειχα σκοτωθει ο ανθρωπος.βαζει ταχυτητα και συνεχιζει ακαθεκτη...

και εδω σκαει το σχετικο βιντεακι :p

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=hTpCz25Iphk]funny greek bike accident - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

thats true.παντως πανω απο ολα μενα με εκνευρισε η αναισθησια της αλληνης...δεν σταματησε καν να δει μπας και ειχα σκοτωθει ο ανθρωπος.βαζει ταχυτητα και συνεχιζει ακαθεκτη...

και εδω σκαει το σχετικο βιντεακι :p

Εγώ στην θέση σου πάντως θα την σταμάταγα στην άκρη και θα καλούσα την τροχαία επι τόπου. Γιατί πριν λίγο κυρία με Punto έσφαξε κόκκινο για να κόψει την βουλιαγμένης στο ύψος της ηλιούπολης, μηχανάκι ερχόταν ήδη από κάτω, του έκατσε το πράσινο και αν ο παπόβιος δεν ήταν και λίγο τιμόνι, την είχε καρφώσει.

Link to comment
Share on other sites

Turbanοφοροι gangstadriftοκαγκουρες... σε δημοσιους δρομους και διπλα σε σχολικο

πειραζει που θα γουσταρα να το φερνε καμια 10ρια τουμπες την ωρα που ειχαν βγει απο τα παραθυρα οι πισω?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.