Jump to content



Official Cars, Motors, βελτίωση, τρακαρίσματα και οδήγηση Thread (MotorLab)


LevelOne

Recommended Posts

Η καταναλωση συνηθως υπολογιζεται απο το pulse width των μπεκ, κατι που σιγουρα δεν περναει κανενα obd.

Κι όμως! Θα μιλήσω για τα BMW επειδή τα γνωρίζω. Συγκεκριμένα τα μοντέλα E30, E36 και E34.

Ένα καλώδιο, φέρνει από τον εγκέφαλο το σήμα των pulse width των μπεκ στον πίνακα οργάνων. Ένα άλλο καλώδιο φέρνει το σήμα ταχύτητας από το διαφορικό (συγκεκριμένα, 6 παλμούς για κάθε στροφή του πίσω τροχού).

Ο πίνακας οργάνων έχει ένα τσιπάκι που περιέχει πληροφορίες για την περιφέρεια του πίσω τροχού (ανάλογα με το ποιο αυτοκίνητο έχεις, άλλη περιφέρεια το 316, άλλη το 325) και για την παροχή των μπεκ. Με αυτά τα δεδομένα, υπολογίζει την κατανάλωση και τη δείχνει στο καταναλοσίμετρο (E30) ή ψηφιακά σε άλλο display (E34, E36).

Για τα Ντατσούνια δεν ξέρω τι παίζει, ας ψάξει ο Χάγιας και κάτι θα βρει στη βιβλιογραφία!

Έγινε επεξεργασία από PetrosD
Link to comment
Share on other sites

Mμμμμ δεν ειμαι και τόσο υπέρ στο να αλλάζεις το καρέ του τροχού με πατέντες....

Link to comment
Share on other sites

Μετραω ηδη 10k km με αυτα πανω, με 0 προβληματα. Δεν ειναι τοσο τραγικο, τα δαχτυλιδια ειναι solid machined και απλα το στελεχος του μπουλονιου ειναι ελαχιστα πιο λεπτο σε αυτο το σημειο για να μπορει να καθεται λιγο παρακεντρα το δαχτυλιδι και να εξακολουθει να βιδωνει το μπουλονι ισια.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα πηρα 1 ρολο απο αυτο CAR WINDOW TINT FILM KIT 35% LIGHT SMOKE 76CM X 6M | eBay

Θα το βάλουμε στο bmw και σε ενα ford fusion φιλου.

Ειναι οτι καλύτερο εχει στο ebay νομίζω με τιμή χώμα :smoke:

Εντυπωσεις φωτογραφιες οταν ερθει

Το εγκαταστησατε? Επειδη ειμαστε και εμεις σε ψαξιμο δυο ερωτησουλες:

1)Πως ακριβως τοποθετειται? Το εφαρμοζεις στο τζαμι και κοβεις γυρω-γυρω? Δεν μου κανει και για τελειο οπτικο αποτελεσμα...

2)Νομιζω εχει απαντηθει, αλλα αντε να το βρω στις τοσες σελιδες, το πισω τζαμι (του πορτ παγκαζ) γινεται να καλυφθει?

Link to comment
Share on other sites

Το εγκαταστησατε? Επειδη ειμαστε και εμεις σε ψαξιμο δυο ερωτησουλες:

1)Πως ακριβως τοποθετειται? Το εφαρμοζεις στο τζαμι και κοβεις γυρω-γυρω? Δεν μου κανει και για τελειο οπτικο αποτελεσμα...

2)Νομιζω εχει απαντηθει, αλλα αντε να το βρω στις τοσες σελιδες, το πισω τζαμι (του πορτ παγκαζ) γινεται να καλυφθει?

Ναι φυσικά και γίνεται. Η εφαρμογή είναι μεγάλο μανίκι αν δεν το έχεις ξανακάνει. Πρέπει να βρέχεται με νερό στο τζάμι που θες να το περάσεις και να το εφαρμόζεις εκατοστό-εκατοστο για να μην μεινουν φουσκάλες αέρα με θερμοπίστολο.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα νομιζω ηρθε στο ταχυδρομείο, θα προσπαθήσουμε να το τοποθετήσουμε αυτες τις μερες.

Εχω την εντύπωση πως δεν χρειάζεται θερμο αερα για να κολλησει,εχει οδηγιες μεσα θα δουμε

Link to comment
Share on other sites

πιστεύω πως δεν αξίζει για 200e να ρισκάρεις να τα κάνεις μπάχαλο.

το πας σε έναν επαγγελματία και τελειώνει η υπόθεση.

άλλωστε δεν είναι και κανα αστρονομικό ποσό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι κατι το τραγικό να το κανεις και μόνος σου, θέλει λιγο κοπο και χρόνο αλλα πιστεύω πως αμα το καταφέρεις μπορείς να κανεις και τοποθετήσεις σε αυτοκίνητα γνωστών σου για ενα έξτρα χαρτζιλίκι :)

[ame]

[/ame]
Link to comment
Share on other sites

πιστεύω πως αμα το καταφέρεις μπορείς να κανεις και τοποθετήσεις σε αυτοκίνητα γνωστών σου για ενα έξτρα χαρτζιλίκι :)

πρόσεξε μην κάνεις κανα λάθος και σε κυνηγάνε μετά:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.