Jump to content



Official Cars, Motors, βελτίωση, τρακαρίσματα και οδήγηση Thread (MotorLab)


LevelOne

Recommended Posts

Μπορεί κάποιος να καταλάβει τί σημαίνουν οι παρακάτω πίνακες;

Το advanced και retarded αναφέρονται στο VANOS.

PartialMaps.gif

Ο οριζόντιος άξονας αφορά στο φορτίο. (κρίνεται μέσω της ροή αέρα απ το maf ή/και του σήματος από τον αισθητήρα γωνίας πεταλούδας γκαζιού)

Οι τιμές του χάρτη δεν αποτελούν απόλυτες τιμές, “ποσότητας καυσίμου” αλλά συντελεστές σχετικούς με το βαθμό ογκομετρικής απόδοσης του κινητήρα ανά περίπτωση (η ECU αντιλαμβάνεται την ικανότητα του κινητήρα να αντλεί αέρα μέσω του MAF sensor στη δική σου περίπτωση)

Το advance και retard αφορά τη γωνία του εκκεντροφόρου εισαγωγής. (δεν έχεις dual vanos φαντάζομαι) Advanced εκκεντροφόρος εισαγωγής = μικρότερο overlap, οικονομικότερη λειτουργία και καλύτερη απόδοση στις χαμηλομεσαίες στροφές.

Retard στον εκκεντροφόρο εισαγωγής = περισσότερο overlap, καλύτερη πλήρωση του κυλίνδρου στις υψηλές rpm, υψηλότερη κατανάλωση στις χαμηλές rpm.

Λίγο πολύ αυτό το παρατηρείς και στις αντίστοιχες τιμές συντελεστή καυσίμου τιμές του χάρτη.

Με το vanos σε κατάσταση advanced, έχεις χαμηλότερες τιμές στις υψηλές στροφές και μεγάλα φόρτια (κάτω δεξιά πλευρά του χάρτη), σε αντίθεση με τη κατάσταση “vanos retard” όπου βλέπεις να χώνει καύσιμο στις υψηλές rpm

Φυσικά το vanos λειτουργεί αναλογικά, παιρνοντας πολλες τιμες στην advanced και την retard πλευρα. Αυτοί οι δυο χάρτες όμως λειτουργούν ως δυο ακραίες ή χαρακτηριστικές ομάδες σημείων, όπου βάσει αυτών, και με τη χρήση κάποιας λογικής καμπύλης παρεμβολής, γίνεται δυνατό να υπολογιστούν και όλες οι ενδιάμεσες καταστάσεις (λιγότερο/περισσότερο - advance/retard.

Τώρα σχετικά με τις συγκεκριμένες τιμές του χάρτη.

Η λογική είναι ότι έχεις μια τιμή αναλογίας αέρα/καυσίμου… πχ λ=1 οπότε για κάθε 1 μέρος καύσιμου έχεις 14,7 μέρη αέρα. (για τη βενζίνη)

Για την ιδία αναλογία αέρα καυσίμου, όσο αυξάνεται η άντληση αέρα από τον κινητήρα, ευθέως ανάλογα αυξάνεται και η παροχή καύσιμου. (τα τελικά duty cycle των μπεκ επιλέγονται από την ECU δηλαδή και όχι από αυτόν που φτιάχνει τον χάρτη)

Αυτή την αναλόγια αέρα/καύσιμου η ECU έχει την δυνατότητα να την υπολογίσει, βασιζόμενη στη ποσότητα αέρα που μετρά μέσω του MAF, και γνωρίζοντας τη ποσότητα καύσιμου που ψεκάζει ανά την όποια μονάδα χρόνου, (υπολογίζεται από τα χαρακτηριστικά των μπεκ, το duty cycle και τη πίεση καύσιμου). Ο λ βρίσκεται εκεί μόνο για μικροδιορθώσεις.

Ο χάρτης που βλέπεις είναι ανεξάρτητος από τη πραγματική ποσότητα καύσιμου που ψεκάζεται, αλλά άμεσα συνδεδεμένος με την αναλόγια αέρα καύσιμου ανά κατάσταση λειτουργιάς.

Αν οι τιμές που βλέπεις αντιπροσώπευαν ακριβώς τον λόγο λ που θα επιλέγεται ανά περίπτωση, θα έβλεπες παντού τιμές κοντά στο 1, να παίζουν μεταξύ 0,9 και 1,1.

Εδώ όμως η τιμή που βλέπεις είναι απλά ένας συντελεστής… που επηρεάζει αναλογικά και το λ. Παρ το σα μια μεταβλητή στην εξίσωση που καθορίζει την τελικά επιλεγμένη αναλογία AFR.

Όπως και να χει όμως, δε χρειάζεται να ξέρεις 100% την εξίσωση υπολογισμού που χρησιμοποιεί η ECU. Τα πάντα μπορούν να πειραχτούν διαισθητικά… αλλά απαραίτητη προϋπόθεση είναι να έχεις τουλάχιστον έναν wideband λ αλλά και να ελέγχεις συχνή την απόδοση/κατάσταση του μοτέρ σου (επικαθήσεις – χρώμα στα μπουζι, που υποδηλώνουν τις πραγματικές συνθήκες λειτουργίας…

Επίσης μη ξεχνάμε οτι οι αισθητήρες λ μετράμε απλά τη ποσότητα οξυγόνου… δε μπορούν να καταλάβουν ακριβώς ποσό καύσιμο ψεκάστηκε. Μπορεί πχ εσύ να τρως misfires από υπερούσιο μείγμα… και επειδή στο misfire φεύγει και πολύ άκαυτο οξυγόνο στην εξάτμιση, ο λ να διαβάζει lean… (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι αυτό είναι συχνό φαινόμενο ή ότι ο λ είναι ένα άχρηστο εργαλείο. Γι αυτό συνήθως στα εργοστασιακά συστήματα συγκρίνονται οι τιμές λ πριν και μετά τον καταλύτη, καθώς όποια καύση δεν έγινε στο μοτερ, γίνεται στον καταλύτη.)

Έγινε επεξεργασία από kaynd
Link to comment
Share on other sites

μπράβο στα υπερφίαλα αγγλάκια που

α) τάραξαν την ήρεμη ζωή των φτωχών μαύρων και

β) τάραξαν την ακόμη πιο ήρεμη ζωή των ζώων με τις 2 εκρήξεις που έκαναν έτσι για ένα χαζοτέστ τηλεθέασης λίγων δευτερολέπτων......

εντάξει δε λέω...αρκετά καλή εκπομπή το top gear αλλά πολλές φορές τους πιάνω να έχουν χάσει τη μπάλα.

Link to comment
Share on other sites

μπράβο στα υπερφίαλα αγγλάκια που

α) τάραξαν την ήρεμη ζωή των φτωχών μαύρων και

β) τάραξαν την ακόμη πιο ήρεμη ζωή των ζώων με τις 2 εκρήξεις που έκαναν έτσι για ένα χαζοτέστ τηλεθέασης λίγων δευτερολέπτων......

εντάξει δε λέω...αρκετά καλή εκπομπή το top gear αλλά πολλές φορές τους πιάνω να έχουν χάσει τη μπάλα.

Οι τύποι πατρονάρουν το αυτοκίνητο.

Επειδή δεν απευθύνετε σε περιηγητές εξερευνητές κλπ αλλά σε ανθρώπους που εγείρουν μίσος γύρο τους , οι εκρήξεις είναι μείζον κομμάτι της παρουσίασης.

Link to comment
Share on other sites

Άμα δεις top gear που δοκιμάζουν porsche το ίδιο είναι. Ακόμα και όταν ο γείτονας μου πήγε να τεστάρει μια GT3 RS στις φωτογραφίες το ιδιο ηταν.

O Γείτονας σου σε ποια χώρα?

Γιατί εδώ δεν έχουν καλά καλά PDK να δοκιμάσεις σε απλό Carrera S, όχι να έχουν και RS :D

Link to comment
Share on other sites

O Γείτονας σου σε ποια χώρα?

Γιατί εδώ δεν έχουν καλά καλά PDK να δοκιμάσεις σε απλό Carrera S, όχι να έχουν και RS :D

Ο γείτονας δουλεύει στου 4 τροχούς και είχε πάει Γερμανία :p (νομίζω ηταν στο επετειακό τεύχος 40 χρονια 4 τροχοί)

Link to comment
Share on other sites

Ο οριζόντιος άξονας αφορά στο φορτίο.

Να ξέραμε και τις μονάδες μέτρησης;

δεν έχεις dual vanos φαντάζομαι

Μονό VANOS, λειτουργεί σαν ON-OFF από ότι έχω διαβάσει, αλλάζοντας τη γωνία του εκκεντροφόρου εισαγωγής κατά +/- 6 μοίρες = 12, χωρίς ενδιάμεσες τιμές. Επίσης λέει εδώ ότι είναι λειτουργία 3 θέσεων.

Χαμηλές στροφές -> Retard - which improves idling quality and smoothness.

Μεσαίες στροφές -> Advanced - which boosts torque and permits exhaust gas re-circulation inside the combustion chambers, reducing fuel consumption and exhaust emissions.

Υψηλές στροφές -> Retard - so that full power can be developed.

Δεν ξέρω τις στροφές ακριβώς που γίνεται αυτή η αλλαγή, επίσης δεν ξέρω αν η αλλαγή από Advanced σε Retard γίνεται και ανάλογα το φορτίο. Υπάρχει μια υποψία ότι μετά τις 5000 γίνεται μια αλλαγή, καθώς τότε "δίνει" γκάζια.

Φυσικά το vanos λειτουργεί αναλογικά, παιρνοντας πολλες τιμες στην advanced και την retard πλευρα. Αυτοί οι δυο χάρτες όμως λειτουργούν ως δυο ακραίες ή χαρακτηριστικές ομάδες σημείων, όπου βάσει αυτών, και με τη χρήση κάποιας λογικής καμπύλης παρεμβολής, γίνεται δυνατό να υπολογιστούν και όλες οι ενδιάμεσες καταστάσεις (λιγότερο/περισσότερο - advance/retard.

Αυτό ισχύει στα διπλά VANOS.

Η λογική είναι ότι έχεις μια τιμή αναλογίας αέρα/καυσίμου… πχ λ=1 οπότε για κάθε 1 μέρος καύσιμου έχεις 14,7 μέρη αέρα. (για τη βενζίνη). Για την ιδία αναλογία αέρα καυσίμου, όσο αυξάνεται η άντληση αέρα από τον κινητήρα, ευθέως ανάλογα αυξάνεται και η παροχή καύσιμου.

Σωστά! Εκεί ακριβώς θέλω να επέμβω έτσι ώστε στο ταξίδι με σταθερή ταχύτητα (πχ εθνική οδός) με 3000-4000 rpm ή 120-160 Km/h να έχω φτωχό μείγμα 16:1 ή 18:1, να ανοίγω περισσότερο την πεταλούδα αλλά να μην δίνει extra καύσιμο ώστε να είμαι οικονομικός.

(τα τελικά duty cycle των μπεκ επιλέγονται από την ECU δηλαδή και όχι από αυτόν που φτιάχνει τον χάρτη)

Αυτό είναι νέα πληροφορία για εμένα! Αυτό που φτιάχνουν χάρτες, αν έχω καταλάβει καλά, παίζουν με προπορεία του σπινθήρα για βγάλουν άλογα. Δεν πειράζουν το μείγμα;; Τις αναλογίες;; Ο Shadow keeper αν μπορούσε να εξηγήσει τί κάνει στο τούρμο του και παίζει με φτωχά μείγματα στο ταξίδι (έτσι είχε πει τουλάχιστον ότι ήθελε να κάνει).

Όπως και να χει όμως, δε χρειάζεται να ξέρεις 100% την εξίσωση υπολογισμού που χρησιμοποιεί η ECU. Τα πάντα μπορούν να πειραχτούν διαισθητικά… αλλά απαραίτητη προϋπόθεση είναι να έχεις τουλάχιστον έναν wideband λ αλλά και να ελέγχεις συχνή την απόδοση/κατάσταση του μοτέρ σου (επικαθήσεις – χρώμα στα μπουζι, που υποδηλώνουν τις πραγματικές συνθήκες λειτουργίας…

Απ' ό,τι ξέρω, ο εγκέφαλος του μοτέρ μου δεν υποστηρίζει έναν wideband λ. Και να είχα, δεν θα μπορούσε να κάνει κάτι με τις τιμές που θα διάβαζε, δε θα τις καταλάβαινε.

Ευχαριστώ για την ενδιαφέρουσα ανάλυση. Προσπαθώ να δω αν όλα πάνε καλά στο μοτέρ μου (αν και από το συνεργείο μετά την αλλαγή πλεξούδας μου είπαν ότι πάει καλά).

Έγινε επεξεργασία από PetrosD
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=4802]PetrosD[/MENTION] Εμένα ο aftermarket εγκέφαλος δέχεται wideband, όταν θα τον φορέσω πάνω τότε ανάλογα με το λεγόμενο target AFR που έχεις ορίσει εσύ στον χάρτη για συγκεκριμένες στροφές και πίεση στην εισαγωγή, ο εγκέφαλος αυξομειώνει κατάλληλα το pulsewidth (ms) που μένουν ανοιχτά τα μπέκ, επιτυγχάνοντας το ορισμένο AFR. (το duty cycle των μπέκ είναι συνδυασμός του pulsewidth και των στροφών του κινητήρα, δεν θυμάμαι την σχέση)

Αν δεν παίρνει wideband και έχεις μόνο τον κλασσικό λ, τότε είσαι "κολλημένος" στο στοχιομετρικό μείγμα 14.7:1 όπως εγώ για την ώρα. (Πάντοτε όταν είσαι σε λειτουργία closed loop, συνήθως αυτό ρυθμίζεται από το πόσο % είναι ανοιχτή η πεταλούδα και στα περισσότερα αμάξια είναι από 0 έως 20%, δηλάδη σε ταξίδι και ελαφριές επιταχύνσεις)

Αν ανοίξεις γκάζι πάνω από το όριο του closed loop, τότε αγνοεί ο ecu την μέτρηση και ακολουθεί ότι λεει ο base map. (πάντοτε ο base map είναι κατάλληλα πλούσιος στο μείγμα). Αν θές λοιπόν να παίξεις φτωχά μείγματα γύρω στο 16-16.5:1 που είναι η μικρότερη δυνατή κατανάλωση χοντρικά αλλά χωρίς wideband τότε θες προγραμματισμό πάνω σε δυναμόμετρο για να αλλάξεις τον ίδιο τον base map ενώ μετράνε με εξωτερικό αισθητήρα λ to μείγμα.

Link to comment
Share on other sites

Α, και πόσο πάει το μαλλί; Κάνα 300άρι που έχω ακούσει;

Με κανα 180 -200άρι καθαριζεις με έναν innovate ή aem wideband με όργανο ένδειξης του afr ώστε να μπορείς να φτιάχνεις τα μίγματα του μαμα σου εγκεφάλου με κάποια ακρίβεια . Το να πας σε κάποιον άγραφο η παράλληλο θα έχεις έναν πονοκέφαλο στην αρχή και μαζί με το module του megasquirt για το vvt θα φτάσεις κοντά στα 500€

Έγινε επεξεργασία από AN7 OverClocker
Link to comment
Share on other sites

Σωστά! Εκεί ακριβώς θέλω να επέμβω έτσι ώστε στο ταξίδι με σταθερή ταχύτητα (πχ εθνική οδός) με 3000-4000 rpm ή 120-160 Km/h να έχω φτωχό μείγμα 16:1 ή 18:1, να ανοίγω περισσότερο την πεταλούδα αλλά να μην δίνει extra καύσιμο ώστε να είμαι οικονομικός.

(...)

Αυτό που φτιάχνουν χάρτες, αν έχω καταλάβει καλά, παίζουν με προπορεία του σπινθήρα για βγάλουν άλογα. Δεν πειράζουν το μείγμα;; Τις αναλογίες;; Ο @Shadow-keeper αν μπορούσε να εξηγήσει τί κάνει στο τούρμο του και παίζει με φτωχά μείγματα στο ταξίδι (έτσι είχε πει τουλάχιστον ότι ήθελε να κάνει).

Ο χάρτης που βλέπεις είναι ανεξάρτητος από τη πραγματική ποσότητα καύσιμου που ψεκάζεται, αλλά άμεσα συνδεδεμένος με την αναλόγια αέρα καύσιμου ανά κατάσταση λειτουργιάς.

Οι τιμές στο χάρτη, είναι συντελεστές που επηρεάζουν το τελικό AFR που θα επιλέξει η ECU.

Φυσικά και ο tuner κατευθύνει την ECU ως προς το πλουσιότερο ή φτωχότερο μείγμα ανάλογα με αυτό που βλέπει να αποδίδει καλύτερα. Απλά σε αυτά τα συστήματα δε χρειάζεται να πονοκεφαλιάζει, αυτός που κάνει τη ρύθμιση, για μικρές μεταβολές στο hardware που επιτρέπουν το μοτέρ να αντλεί περισσότερο ή λιγότερο αέρα, αφού έχοντας ορίσει τη σχέση μεταξύ AFR και ογκομετρικής αποδωσης, η ECU επιλέγει μονή της τη ποσότητα καυσίμου ανάλογα τη ροή αέρα.

πχ Αν αυτά που βλέπεις ήταν ποσοστά % σε σχέση με τον λ=1 (14,7AFR-βενζίνης) και Αν η σχέση που υπολογίζει το επιλεγόμενο λ βάσει του χάρτη είναι: (στοιχειομετρικό λ*100)/(τιμή χάρτη).. οταν η τιμή που διαβάζει εκείνη τη στιγμη ειναι 128 θα σου έδινε λ= 100/128 λ=0,78 ή 11,38 AFR.

Αυτό είναι το υπολογιζόμενο λ... το afr που επιστρέφει ο λ είναι απλά η επιβεβαίωση για τη σωστή λειτουργιά και μάλιστα κυρίως για το θέμα των ρύπων. Σε συνθήκες υψηλού φορτίου η ECU αγνοεί εντελώς τον narrowband αισθητήρα λ. (Αυτό το αναφέρω για να μη συνδέουμε αποκλειστικά τη τιμή λ με αυτό που δίνει ο αισθητήρας)

Δε ξέρω όμως ποια είναι η σχέση με την οποία υπολογίσει η ECU το επιλεγόμενο λ. Δε χρειάζεται όμως να ξέρεις με ακρίβεια... δε χρειάζεται ούτε καν να ξέρεις αν είναι αύξουσα ή φθίνουσα η συνάρτηση. Κάνεις μικρές μεταβολές πάνω/κάτω και βλέπεις το αποτέλεσμα της μεταβολής στην ένδειξη του WB.

Γι αυτό και είναι απαραίτητη η ύπαρξη ενός wideband ειδικά όταν μαθαίνεις το μοτέρ σου. Κάποιος που έχει ρυθμίσει καμία 100αρια μοτερ σα το δικό σου, μπορεί βάσει εμπειρίας να κάνει και 2-3 αλλαγές στα τυφλά… Για εσένα όμως, όχι μόνο δεν είναι ασφαλές να κάνεις αλλαγές στα τυφλά, αλλά δε θα σου προσφέρει και πολλά πράγματα ως εμπειρία αυτό… Μη περιμένεις δηλαδή πρώτα να "μάθεις" και μετά να επενδύσεις σε ένα τέτοιο εργαλείο... γιατί είναι ακόμα περισσότερο χρήσιμο γι αυτόν που ξεκινάει και δε ξέρει τι τον περιμένει.

Όπως καταλαβαίνεις, δεν είναι απαραίτητο να συνδεθεί ο WB με την ECU σου... αρκεί να ενημερώνει εσένα που πειραματίζεσαι με τον χάρτη, τι γίνεται στο μοτέρ.

Το κλειδί σε αυτή τη διαδικασία είναι να μπορείς να κάνεις datalog τις ενδείξεις του λ σε συνδυασμό με φορτίο και στροφές κινητήρα γιατί είναι πολλές φορές αδύνατο και πάντα επικίνδυνο να παρακολουθείς το AFR την ώρα που οδηγείς.

Γι αυτό επιλεγείς κάποιον wideband controller που να συνδέεται άμεσα με υπολογιστή.

πχ LC-1 Lambda Cable with 02 Sensor : Wideband Controller Cable for Dyno, ECU, Data Acquisition, or Gauge Applications

Πιό συγκεκριμένα για τη ρύθμιση του χάρτη.

Ο οριζόντιος άξονας δεν έχει μονάδες μέτρησης. Είναι μια ανάλογη τιμή με το % load.

Σε συστήματα που αξιοποιούν map sensor, αυτός ο άξονας αντιστοιχεί σε μονάδα μέτρησης υποπίεσης/πίεσης εισαγωγής. Αλλά η δική σου ECU κάνει χρήση MAF οπότε δε μπορεί να μπει εύκολα μια συγκεκριμένη μονάδα μέτρησης, αφού η ροή αέρα δε παίρνει αυστηρά καθορισμένες τιμές στο μέγιστο και το ελάχιστο.

(Σε ένα σύστημα με MAP, σε ατμοσφαιρικό μοτέρ, ξέρεις ότι πάντα τα 0psi σχετικής πίεσης εισαγωγής αντιστοιχεί στο wide open throttle. Σε σύστημα με MAF το wot δεν αντιστοιχεί σε μια συγκεκριμένη τιμή ροής πχ όγκου/sec αέρα...)

Για να δουλέψεις τον χάρτη, θα πρέπει να είσαι σε θέση να κάνεις datalog από την ECU, έτσι ώστε να ξέρεις ποια τιμή φορτίου επιλεγεί ανά πάσα στιγμή. Δε ξέρω τι ακριβώς γίνεται στην σκηνή reverse engineering της ECU σου... αλλά είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα εχει βρεθεί κάποιο πρωτόκολλο επικοινωνίας για τη καταγραφή αυτών των δεδομένων.

Οπότε, υποθέτουμε ότι έχεις βρει τρόπο να κάνεις datalog από την ECU.

Βλέπεις ότι κινείσαι με τη ταχύτητα “τάδε”, στις 3000rpm, με load "3", vanos στο retard, και έχεις AFR 14. Επιλέγεις στον ανάλογο χάρτη ένα η και τα 4 κελιά τιμών μεταξύ 2920rpm - 2,6load , 3248rpm -3.2load και πειράζεις τη τιμή προς όποια κατεύθυνση σου δίνει το AFR που επιθυμείς.

Μη βιάζεσαι να στοχεύσεις σε 18αρια AFR… δεν είναι απαραίτητο ότι θα λειτούργει σωστά το μοτέρ εκεί. Σε χαλαρό φορτίο δε τίθεται θέμα ασφάλειας κλπ. Αλλά σίγουρα τίθεται θέμα απόδοσης.

Μπορεί το πολύ φτωχό μείγμα να μειώσει αρκετά την απόδοση του μοτέρ σου, με αποτέλεσμα να χρειάζεται να ανοίγεις περισσότερο τη πεταλούδα του γκαζιού για να παραγεις το ίδιο εργο…

Μπορεί εσύ να βλέπεις το 18αρι AFR και να χαίρεσαι… αλλά λόγω της μειωμένης απόδοσης, αν αναγκάζεις τον κινητήρα να αντλήσει παραπάνω αέρα σε σχάση με πριν. Οπότε η απόλυτη ποσότητα καύσιμου που ψεκάζεται ανά το χρόνο να έχει αυξηθεί. (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι σίγουρα το μοτερ σου δε θα γουστάρει αυτό το μείγμα, απλά το αναφέρω για να το έχεις στο μυαλό σου σαν ενδεχόμενο… υπάρχει ακόμα και η πιθανότητα να κάνει misfires με τόσο φτωχό μείγμα ενω απο την αλλη θα μπορουσε να δουλεύει υποδειγματικά)

Γι αυτό το λόγο η ρύθμιση του AFR πάει πακέτο με τη ρύθμιση του ignition advance. Όταν φτωχαίνεις το μείγμα αέρα βενζίνης πέρα από το 13:1, αυτο έχει τη τάση να αναφλέγεται λίγο πιο αργά. Η συμπεριφορά είναι κάπως flat σε μια περιοχή μεταξύ από το 13-14. Όταν πας σε πολύ φτωχότερα μείγματα, η καύση επιβραδύνεται αρκετά οπότε είναι απαραίτητο να μπει μια ανάλογη προπορεια στην ανάφλεξη για να αντισταθμιστεί αυτή η καθυστέρηση και να μη πέσει η απόδοση του μοτέρ υπερβολικά.

Αυτό όμως είναι κάτι που ρυθμίζεται με δοκιμές και παρατήρηση γιατί το κάθε μοτέρ έχει τα δικά του χούγια.

Ένας μεγάλος παράγοντας είναι ο χρονισμός τον εκκεντροφόρων αφού επηρεάζει άμεσα τη δυναμική σχέση συμπίεσης του μοτέρ ανα τις όποιες στροφές λειτουργίας.

Advance στον εκκεντροφόρο εισαγωγής -> υψηλότερη δυναμική σχέση συμπίεσης στις χαμηλές στροφές.

Υψηλότερη δυναμική συμπίεση συμπίεσης-> ταχύτερη καύση-> λιγότερη ανάγκη για ignition advance.

Το θέμα έχει αρκετό ψωμί αλλά εγώ δε θα επεκταθώ άλλο γιατί δεν ξέρω την ECU σου αλλά ούτε και το μοτέρ σου.

Συγκεκριμένα για το δικό σου setup θα πρέπει να διαβάσεις από ανθρώπους που έχουν εμπειρία πάνω σε αυτά.

Θα έπρεπε ήδη να έχεις λιώσει τα ξένα forum και write-ups διαφόρων που ασχολούνται συγκεκριμένα με αυτό το θέμα.

Μιάς και τα βασικά τα καλύψαμε, προσπάθησε να βγάλεις μια άκρη απ τα δυο παρακάτω threads.

Understanding and tuning with the 413 ECU - Bimmerforums - The Ultimate BMW Forum

v2.0 413 Tuning thread - Bimmerforums - The Ultimate BMW Forum

Έγινε επεξεργασία από kaynd
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την ανάλυση σου (και των κυρίων παραπάνω). Κατανόησα κάποια πράγματα ακόμα. Τα 2 τελευταία λινκς που μου έδωσες τα διαβάζω από την προ-περασμένη Παρασκευή, έχω φτάσει σελίδα 11 στο πρώτο και 2-3 στο δεύτερο και έχω διαβάσει και 4-5 άλλα τόπικς. Ακόμα δεν έχουν βγάλει άκρη (και μερικοί δεν μοιράζονται γνώση), αλλά έχω ακόμα διάβασμα.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.