Jump to content



Official Cars, Motors, βελτίωση, τρακαρίσματα και οδήγηση Thread (MotorLab)


LevelOne

Recommended Posts

Χειρότερο απ'όλα για μένα είναι να μην κρατάς τις αποστάσεις ασφαλείας.

Εγώ εκεί τρελαίνομαι.

Μολις βλεπω καποιον να ερχεται και να κολλαει επικινδυνα χαιδευω το φρενο ωστε να αναψει το φως πισω και να ψαρωσει , ωστε να καταλαβει οτι ειναι πολυ κοντα. Παντα πιανει το "φρενακι" , true story..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το χειρότερο απο όλα αυτα, μακράν, είναι να σου παίζουν φώτα στην δεξιά λωρίδα... Πάσχω και λίγο απο road rage... :/

Δεν μπορω να σκεφτω κατι αρκετα κακο να ευχηθω στον φουστη που το κανει αυτο. Μαζι με το "δεν ξεκουβαλαω ΠΟΤΕ απο την αριστερη λωριδα", "Τι, αναψε το πρασινο? Νταξ, χαλαρα μωρε" κλπ κλπ.

Εχτες το βραδακι, ειμαστε 4 ατομα παρεα σε 2 αυτοκινητα (εγω στο πισω) και κινουμαστε σε συνοικιακο, οχι ιδιαιτερα μεγαλο, δρομο με 1 λωριδα ανα κατευθυνση και διαζωμα στη μεση. Φτανοντας σε διασταυρωση που εχουμε προτεραιοτητα και κινουμενοι με 50km/h max, περναει συρριζα απο καθετο στενο με ενα στοπ ΝΑ γκομενα με μικρο αυτοκινητο, που οχι απλα δεν σταματησε, οχι απλα δεν κοντοσταθηκε, ουτε καν γυρισε το κεφαλι. Απο τις στιγμες που παγωνει το αιμα σου. Ηταν τετοιος δε ο συγχρονισμος και περασε τοσο αποτομα και τοσο κοντα, που ειδα τα φωτα απο το (ενστικτωδες) φρενο του φιλου οταν σχεδον ειχε περασει απο μπροστα του. Πως τα φερνει και ο δρομος που ακολουθησε αυτη, κατεληγε στο δρομο που στριβαμε εμεις. Διαλογος:

-Μωρη &^%^*% *^%&(& &^&^)(*&^^%$ δεν το ειδες το στοπ?

-Το ειδα βεβαια.

-Και γιατι δε σταματησες?

-Σταματησα.

....

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Κάθε φορά στις γιορτές τα ίδια λέμε :)

Ο Έλληνας οδηγός, ή για να το πω σωστά ο ΕλληΝΑΡΑΣ οδηγός, δεν έχει ΚΑΜΙΑ παιδία, και ΚΑΝΕΝΑ σεβασμό στον δρόμο.

Αυτό που λέει ο Σταύρος πάνω, η ιστορίες του Αστρολάβου και της αγάπης μου (Λ1) είναι καθημερινά δυστηχώς.

Οσο δεν έχουμε τραυματισμούς να λέτε πάλι καλά, και οι λαμαρίνες φτιάχνονται και πετιούνται. Απλά θέλει μόνιμα τα μάτια 14.

Link to comment
Share on other sites

ασχετο ...να ρωτησω και εγω κατιτις??

Αν και χλωμο το κοβω...μπας και εχει βαλει καποιος τα michelin energy saver να πει εντυπωσεις??

Αν ναι ας πει διαστασεις/φορτιο και μετα απο τι τα εβαλε σε περιπτωση που τα συγκρινει

Link to comment
Share on other sites

Νίκο, χωρίς να κόβω τίποτα βαρύ, πραγματικά κάποτε είχα διαβάσει ένα άρθρο για τα energy λαστιχα και δεν νομίζω πως σε πραγματικές συνθήκες κέρδιζες κάτι ουσιαστικό...

(το 1 λεπτό ανά 10 ή 30 χμ ΔΕΝ το θεωρώ σημαντικό εννοώ, οταν το λαστιχο υστερεί σε άλλα θέματα).

μπορεί να και λέω λαλακίες βέβαια αλλά είναι και ΠΟΛΥ δύσκολο να μετρηθεί

Link to comment
Share on other sites

κλασσικα ξε..σκιστηκα στα reviews ....

Λενε οτι ειναι αθορυβα στην κυληση (απο αλλα) το οποιο και με ενδιαφερει περισσοτερο...και συμβαλλουν και καμποσο στην καταναλωση...το οποιο καλο ειναι να γινει αλλα εννοειται δεν περιμενω να γινει υβριδικο το αμαξι.

Καλο θα ηταν να εβρισκα και καποιον που να τα εχει βαλει ..(εκει αποσκοπει το ποστ)

Λαστιχα καποια στιγμη θα πρεπει να αλλαξω ουτως η αλλως ...δεν θα γινει ντε και καλα η αλλαγη επειδη την ειδα ακριβα την βενζινη.Θα αλλαξω και διασταση μιας και αυτη που εχω διαπιστωσα οτι δε με βολευει πλεον για διαφορους λογους.

Link to comment
Share on other sites

αυτο ηθελα να σου πω... την διασταση.

δηλαδη πιστευω πως θα έχεις 10χ πιο ουσιαστικά οφέλη απο αυτό παρά απο μια άλλη γομα...

τέτοιο παράδειγμα έχω με φίλο με Wrangler (ναι ναι έχει αεροδυναμική περιπτερου και 2,4 λίτρα έιναι ψόφιο) αλλά όταν άλλαξε 1 διάσταση κάτω τα λάστιχα του (All terain - BF ) πραγματικά το αμάξι κέρδισε 15 χμ τελική, και είχε αισθητή διαφορά και στην κατανάλωση.

αν σε παίρνει απο ζάντες / διαστάσεις για λίγο πιο μικρό ίσως είναι πιο ουστιαστικό.

Link to comment
Share on other sites

Απόσυρση μόνο για να αγοράσεις νέο;

ναι,αν το αυτοκινητο ειναι με πρωτη αδεια μεχρι το 1998 ...

χοντρικα οι εκπτωσεις που ειδα ειναι 800-900 ευρα σε αυτοκινητο ~10.000 και γυρω 2800 σε αυτοκινητο 30.000

Link to comment
Share on other sites

Το γράφω κι εδώ, just in case:

κάποια στιγμή από χθες το βράδυ μέχρι σήμερα το μεσημέρι μας κλέψανε το αυτοκίνητο. Είναι ένα Toyota Carina E [μοντέλο 1992 νομίζω], 4θυρο, χρώματος μωβ-μελιτζανί, με αριθμό κυκλοφορίας ΥΧΒ 9309. Έχει 3-4 χαρακτηριστικά γνωρίσματα:

-Το καπώ μπροστά έχει ένα βαθούλωμα 3-4 εκατοστών

-Το χρώμα του καπώ έχει ξεφλουδίσει

-Το χρώμα της οροφής έχει χαλάσει [ξεβάψει]

-Το πίσω δεξιά φανάρι [πιθανώς - εξαρτάται από τα κέφια του] δεν ανάβει, και το κόκκινο τμήμα του [το φως των φρένων] είναι κολλημένο με άσπρη κόλλα.

Το αυτοκίνητο κλάπηκε από την Πεύκη Αττικής. Αν τύχει και δει κάποιος κάτι, ας ρίξει ένα πμ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να τονωθεί ιδιαίτερα η αγορά πάντως με τόσα λίγα χρήματα όφελος.

Πάει με τα κυβικά, και πλέον όλα τα αμάξια είναι χαμηλού κυβισμού λόγω turbo άρα δεν νομίζω ότι μιλάμε για όφελος, εκτός συγκεκριμένων περιπτώσεων.

Με μεγάλη μερίδα του πληθυσμού να μην ξέρει αν θα έχει δουλειά αύριο και την υπόλοιπη να δέχεται περικοπές, δεν νομίζω ότι οι dealers θα γλιτώσουν την ύφεση.

Link to comment
Share on other sites

ασφάλεια για ολική κλοπή είχε?

Nope... Αβλεψία μας, αλλά δεν ήταν ότι το κάναμε γιατί "δε θα τύχει ποτέ σε εμάς". Απλώς η ασφάλιση είχε γίνει στην Εθνική, γιατί η μητέρα μου ήταν υπάλληλος στην Εθνική Τράπεζα [είναι στον ίδιο όμιλο] και έχει εκπτώσεις για τους υπαλλήλους, αλλά οι καλύτερες τιμές, τελικά, είναι επειδή κόβουν αρκετές καλυψεις. Το πάθαμε, και το μάθαμε :/

Link to comment
Share on other sites

κρίμα :weep:

Nope... Αβλεψία μας, αλλά δεν ήταν ότι το κάναμε γιατί "δε θα τύχει ποτέ σε εμάς". Απλώς η ασφάλιση είχε γίνει στην Εθνική, γιατί η μητέρα μου ήταν υπάλληλος στην Εθνική Τράπεζα [είναι στον ίδιο όμιλο] και έχει εκπτώσεις για τους υπαλλήλους, αλλά οι καλύτερες τιμές, τελικά, είναι επειδή κόβουν αρκετές καλυψεις. Το πάθαμε, και το μάθαμε :/

καλά, τόσα χρόνια, δεν έτυχε ποτέ να διαβάσεις το ασφάλιστρο να δεις σε τι σε καλύπτει?

Link to comment
Share on other sites

Ανακοινωση προς αχρηστους οδηγους αυτ/των....

Οι καθρεπτες ειναι στον στανδαρ εξοπλισμο του αυτ/του!

Τους εχετε πληρωσει και η χρηση τους ειναι εντελως δωρεαν.

:fist::fist:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.