Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

Δεν καταλαβαίνω τη χρήση ακριβών λαδιών στο ποδήλατο, ούτε θερμοκρασίες πιάνει το λάδι, ούτε πιέσεις, ούτε σε κινητήρα F1 βρισκόμαστε.

Όλα λιπαίνουν και όλα βρωμίζουν με τη σκόνη/χώμα, αγοράζεις ένα λίτρο λεπτό ορυκτέλαιο (5ράκι) από βενζινάδικο και είσαι κομπλέ με 6-7 ευρώ για χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω τη χρήση ακριβών λαδιών στο ποδήλατο, ούτε θερμοκρασίες πιάνει το λάδι, ούτε πιέσεις, ούτε σε κινητήρα F1 βρισκόμαστε.

Όλα λιπαίνουν και όλα βρωμίζουν με τη σκόνη/χώμα, αγοράζεις ένα λίτρο λεπτό ορυκτέλαιο (5ράκι) από βενζινάδικο και είσαι κομπλέ με 6-7 ευρώ για χρόνια.

Ότι άλλο έχω δοκιμάζει μαυρίζει την αλυσίδα με μία βόλτα, τουλάχιστον με το RocknRoll Extreme κρατιέται αρκετά καθαρή. Το μόνο αρνητικό είναι ότι πρέπει να λιπαίνω κάθε 150-200Km.

Link to comment
Share on other sites

Ότι άλλο έχω δοκιμάζει μαυρίζει την αλυσίδα με μία βόλτα, τουλάχιστον με το RocknRoll Extreme κρατιέται αρκετά καθαρή. Το μόνο αρνητικό είναι ότι πρέπει να λιπαίνω κάθε 150-200Km.

λιπαίνεις τόσο συχνά αφού το έχεις πλύνει πρώρα ή το πλένεις πιο αραιά?

Link to comment
Share on other sites

Δεν το πλένω ποτέ:happy2:. Το καθαρίζω κάθε 1-2 μήνες με ένα βρεγμένο πανάκι.

Σήμερα δοκίμασα επιτέλους τα Assos S7 T.ÉQUIPE σε μία βόλτα 52χλμ, πραγματικά εξαιρετικά, Πολύ πιο άνετα από τα Sugoi RS, Sugoi RSE και Giordana FR-C που είχα. Φαίνεται να αξίζουν τα λεφτά τους.

Έγινε επεξεργασία από unstoppable
Link to comment
Share on other sites

Δεν το πλένω ποτέ:happy2:. Το καθαρίζω κάθε 1-2 μήνες με ένα βρεγμένο πανάκι.

Σήμερα δοκίμασα επιτέλους τα Assos S7 T.ÉQUIPE σε μία βόλτα 52χλμ, πραγματικά εξαιρετικά, Πολύ πιο άνετα από τα Sugoi RS, Sugoi RSE και Giordana FR-C που είχα. Φαίνεται να αξίζουν τα λεφτά τους.

η τιμή όμως λίγο τσιμπημένη,κοίτα και τα φετινά GORE πολύ καλή εφαρμογή και ποιότητα,το αν θα αντέξουν στο καλοκαίρι θα το δούμε (πήρα ένα σετακι προχτές)

Link to comment
Share on other sites

η τιμή όμως λίγο τσιμπημένη,κοίτα και τα φετινά GORE πολύ καλή εφαρμογή και ποιότητα,το αν θα αντέξουν στο καλοκαίρι θα το δούμε (πήρα ένα σετακι προχτές)

Στα 200Ε είναι και το Xenon, αν συγκρίνουμε κάτι καλό είναι να συγκρίνουμε παρόμοια μοντέλα κάθε εταιρίας.

Link to comment
Share on other sites

μπα προτιμώ φτηνότερα αλλά περισσότερα,έτσι και αλλιώς θα τα λιώσω είτε ακριβά είτε όχι...τα περσινά μου σετ έχουν αλλάξει χρώμα/μαύρο έγινε ανοιχτό καφέ,οποτε αγοράζω 1-2 σετ για τη σεζόν και βλέπουμε,να μείνει και τπτ για upgrade :p

Link to comment
Share on other sites

Φανταστικος αγωνας ο σημερινος στην Οιτη! Αψογη διοργανωση, το βουνο απιστευτο, καιρος ιδανικος, πολυ κοσμος!!!!!!

Στα δικα μου τωρα...1 ωρα και 5 λεπτα πιο γρηγορος απο περυσι! Δεν περιμενα να παω τοσο καλα ουτε εγω...3 ωρες και 15 λεπτα στα 35Km.

Στην αρχη σταθηκα τυχερος μεσα στην ατυχια μου...εφαγα πολλη λασπη στα πρωτα 5-6 Km, η αλυσιδα στεγνωσε αμεσως και κανοντας πεταλ μου κολλαγε. Ηθελα λαδι επειγοντως και στον ανεφοδιασμο εβαλα λαδι απο ξυλοκοπτικο που ειχε ενας τυπος!! Μια χαρα δουλεια εκανε!! :hehe:

Κερδισα και μια δωροεπιταγη της ENDURA...μια χαρα! :banging:

Και του χρονου με υγεια!!

Περιμενω αποτελεσματα επισημα.

post-24707-1416078413,0444_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

:clap::clap:

μπράβο Κώστα,πολύ καλή επιδοση. να θυμάσαι λάσπες και υγρασία; wet lube/σκόνη και στεγνό τεραιν, dry*

*αυτά και για κάτι άλλους που βάζουν τηγανολαδο,ακούς ΝικοΛακι;;; :p:P:P:P

Έγινε επεξεργασία από wrong method
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Χρηστο!

Στην εκκινηση σκαει ενας διπλα μου με cyclocross...τον κοιταζα καλα καλα και λεω μας δουλευει τωρα..:p

Πως διαολο κατεβηκε μονοπατι με αυτο το ποδηλατο, ακομα απορω!! Μπραβο του! :clap:

Link to comment
Share on other sites

*αυτά και για κάτι άλλους που βάζουν τηγανολαδο,ακούς ΝικοΛακι;;; :p:P:P:P

Το ποδήλατο είναι αντρικό σπορ, εμείς βάζουμε τηγανόλαδο, φοράμε σορτσάκι χωρίς μαξιλάρι, και δεν ξυρίζουμε τα πόδια μας. :p

Link to comment
Share on other sites

Απο τον Κυριακάτικο αγώνα SuperTrail DH #2 στον Δρίσκο Ιωαννίνων

https://www.facebook.com/events/452010814943196/?fref=ts

Bonus materials :)

Και κάποιες φώτος που έβγαλα για την πλάκα μου

https://www.facebook.com/LuNaT1C/media_set?set=a.10152441978262871.1073741850.609342870&type=1

Cheers !

Link to comment
Share on other sites

Βγηκαν και τα αποτελεσματα απο την Οιτη!

72ος στους 235 απο ολους τους συμμετεχοντες στην διαδρομη των 35Km.

Πολυ καλα για μενα που μεχρι πριν απο εναμιση χρονο ημουν 98 κιλα και επαιζα playstation non stop!!! :upside::upside:

Αποτελεσματα

Link to comment
Share on other sites

ξέρεις τι θα κάνεις τώρα ε;θα παίρνεις στην πλάτη και τους αλουμινενιους για το κατέβασμα :p

μόλις φτάσεις σε ιδιαδι,ξαναμανα οι καρμπον,τακάκια φελλου και τάματα στον Άγιο της μετακίνησης :upside:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.