Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

Είχα μια διαφωνία με ένα άτομο που έχει χονδροπάθεια. Θεωρεί λοιπόν ότι δεν πρέπει να κάνει ποδήλατο.

Συγκεκριμένα η διαφωνία μας είναι:

"Αν πρέπει να κάνεις 10 χλμ απόσταση και πάσχεις από χονδροπάθεια, προτιμάς ποδήλατο ή τα πόδια σου;"

Για δώστε μου τα φώτα σας γιατί έχουμε βάλει στοίχημα :p

Link to comment
Share on other sites

Είχα μια διαφωνία με ένα άτομο που έχει χονδροπάθεια. Θεωρεί λοιπόν ότι δεν πρέπει να κάνει ποδήλατο.

Συγκεκριμένα η διαφωνία μας είναι:

"Αν πρέπει να κάνεις 10 χλμ απόσταση και πάσχεις από χονδροπάθεια, προτιμάς ποδήλατο ή τα πόδια σου;"

Για δώστε μου τα φώτα σας γιατί έχουμε βάλει στοίχημα :p

Κοιμώμενοι γίγαντες:Το πως και το γιατί

Ποιά είναι μερικά από τα προβλήματα που μπορούν να προκαλέσουν οι αδύναμοι γλουτοί;

Κήλη μεσοσπονδύλιου δίσκου

Χονδροπάθεια επιγονατίδας

Συνεχόμενες ενοχλήσεις στην μέση

Σύνδρομο λαγοκνημιαίας ταινίας

Αδυναμία κορμού

Κακές επιδόσεις κατά την συνουσία(και στα 2 φύλα!!!)

Link to comment
Share on other sites

πρώτα πρέπει να γυμνάσει τον τετρακέφαλο και μετά ήπιο ποδήλατο-καλά ρυθμισμένο πάνω του (σωστό νούμερο σκελετού,σέλα,απόσταση από το έδαφος κτλ)

Γενικά μιλώντας όμως, κάποιος με χονδροπάθεια στο παράδειγμα που ανέφερα τι θα έπρεπε να προτιμήσει και γιατί;

Μιλάς με γρίφους γέροντα. :p

Δεν είμαι σίγουρος τι πρέπει να κρατήσω από αυτό το άρθρο σχετικά με την απορία μου. Έχει ήδη χονδροπάθεια, δεν ανησυχεί μήπως πάθει. Ούτε το στοίχημα μας έχει να κάνει με το πως να βελτιώσει την κατάσταση του.

Link to comment
Share on other sites

Στο ψιλοασχετο ...10κμ ειναι μια χαρα για να τα κανεις με τα ποδια σου προσπαθωντας να βελτιωσεις τη κατασταση σου σε οποιο τομεα και αν εννοει(ς).

Απο την αλλη μπορει να κανει ποδηλατο με την προυποθεση οτι ειναι σωστα ρυθμισμενο πανω του (κυριως να μη "κλεινει" το γονατο).

Το μονο που θα κερδισει στα 10κμ ειναι χρονος :p

Link to comment
Share on other sites

Γενικά μιλώντας όμως, κάποιος με χονδροπάθεια στο παράδειγμα που ανέφερα τι θα έπρεπε να προτιμήσει και γιατί;

πρώτα θα πρέπει να συνεννοηθεί με κάποιον ειδικό η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και κάλο είναι να μην αναζητάς γνώμες για τέτοια θέματα από εδώ.

άντε εγώ σου λέω ποδήλατο και με τα πρώτα χλμ βγάζει πρόβλημα.ποιον θα κατηγορήσει νομίζεις;

ας πάει σε ένα αθλητίατρο να πάρει μια γνώμη και βλέπει για παρακάτω

======================================================================================

today's special: αφιερωμενο στον [MENTION=23]DJD[/MENTION] που του αρέσουν οι ψηλές μ.ω:jump1:

Photo045_2.jpg

οι σφυγμοί στο θεό βέβαια αλλά απόλαυση,πέρασα ένα γκρουπ κουρσάδων σαν σταματημένους,σλιπστρεαμινγ με τα φορτηγά,τα χε όλα σήμερις το έργο,τώρα εχω ένα χαμόγελο μεχρι τα αυτιά :D

στην αναβάθμιση του φόρουμ θέλω ποδηλατοεικονίδια πλιζζ να βρεις ένα σετ για μας :p

Link to comment
Share on other sites

αν ναι λολλ τον ξέρω και εγώ μεγάλος γκιοζης,χάλασε το αμάξι του ανθρώπου(τίμιος βιοπαλαιστής) κεφάλι-αιο vs εργαζόμενου :p

Έγινε επεξεργασία από wrong method
Link to comment
Share on other sites

λοιπον...

είμαι μεταξύ:

caad 8

specialiazed allez elite

και merckx amx. με λίγα περισσότερα πάω και σε carbon willier αλλά με φτηνότερη σειρά (sora). τι θα προτείνατε (δέχομαι και προτάσεις από άλλου κατασκευαστές).

Link to comment
Share on other sites

λοιπον...

είμαι μεταξύ:

caad 8

specialiazed allez elite

και merckx amx. με λίγα περισσότερα πάω και σε carbon willier αλλά με φτηνότερη σειρά (sora). τι θα προτείνατε (δέχομαι και προτάσεις από άλλου κατασκευαστές).

Αναμεσα στα specialized allez elite και merckx amx θα ημουν εγω και αναλογα την τιμη θα αποφασιζα ποιο απο τα δυο.

Εγω παντως πηρα προσφατα το ktm strada 1000 αλλα δεν του εχω κανει ουτε βολτα ακομα (λιγο το κρυο, λιγο η σχολη και τα πολλα μαθηματα που χρωσταω, λιγο και η βαρεμαρα που με διακατεχει τον τελευταιο καιρο) και θελω να το δωσω για να φτιαξω καινουργιο κομματι κομματι. Οποτε προχωρα στην αγορα αφου εισαι σιγουρος πως το θες...

Link to comment
Share on other sites

Γενικά μιλώντας όμως, κάποιος με χονδροπάθεια στο παράδειγμα που ανέφερα τι θα έπρεπε να προτιμήσει και γιατί;

Μιλάς με γρίφους γέροντα. :p

Δεν είμαι σίγουρος τι πρέπει να κρατήσω από αυτό το άρθρο σχετικά με την απορία μου. Έχει ήδη χονδροπάθεια, δεν ανησυχεί μήπως πάθει. Ούτε το στοίχημα μας έχει να κάνει με το πως να βελτιώσει την κατάσταση του.

Αν και σε γενικές γραμμές η άσκηση και πως αυτή επενεργεί στο μυϊκό μας σύστημα είναι περίπου ίδια για όλους , εν τούτοις διαφοροποιείτε στον καθένα από μας στο βαθμό που διαφέρουμε μεταξύ μας. Πολύ δε περισσότερο όταν πρόκειται για άνθρωπο με προβλήματα. Οι περισσότεροι με τέτοια προβλήματα είναι άκωλοι με αδύνατα πόδια. Τέτοιου είδους προβλήματα αντιμετωπίζονται στο γυμναστήριο από έμπυρο γυμναστή.

Το ποδήλατο είναι αεροβική άσκηση με κάποιο βαθμό ενδυνάμωσης κυρίως για τους τετρακέφαλους ανάλογα το βάρος του πεταλιού. Καταπονεί την κάτω πλάτη και τους προσαγωγούς χωρίς να τους ενδυναμώνει ιδιαίτερα, επίσης η άρθρωση του γονάτου επαναλαμβάνει την ίδια κίνηση εκατοντάδες φορές.

Δεν μπορεί κανένας να σου απαντήσει με βεβαιότητα αν τον βλάψει ή τον ευεργετήσει το ποδήλατο.

Link to comment
Share on other sites

Στη χθεσινη μου βολτα, βαζω τριτο δισκο και μου βγηκε η αλυσιδα ξαφνικα. Το περιεργο ειναι οτι βγηκε απο την εξω πλευρα και αμεσως κοκκαλο ολα. Ελαχιστη δυναμη αν εβαζα στο πεταλ ακομα, το λιγοτερο θα ειχε σπασει η αλυσιδα...δε θελω να σκεφτομαι τι αλλο θα μπορουσε να παθαινε το πιστολι μου.

Link to comment
Share on other sites

Στη χθεσινη μου βολτα, βαζω τριτο δισκο και μου βγηκε η αλυσιδα ξαφνικα. Το περιεργο ειναι οτι βγηκε απο την εξω πλευρα και αμεσως κοκκαλο ολα. Ελαχιστη δυναμη αν εβαζα στο πεταλ ακομα, το λιγοτερο θα ειχε σπασει η αλυσιδα...δε θελω να σκεφτομαι τι αλλο θα μπορουσε να παθαινε το πιστολι μου.

Quote στο δικο μου ποστ γιατι μπορω...χαχα

Σημερα ξαναβγηκε η αλυσιδα με την πρωτη αλλαγη που εκανα απο δευτερο σε τριτο δισκο, απο την εξω πλευρα στο δισκοβραχιωνα.

Συνεχισα τη βολτα και αλλαζα πιο προσεκτικα τις ταχυτητες.

Αυριο παω να το κοιταξω και βλεπω.

Αν και μου ειχε πει ο ποδηλατας μου, οτι ειχα ελαχιστο στραβο δισκοβραχιωνα πριν κανα 2 μηνες, αλλα τιποτα ανησυχητικο. Ισως φταιει αυτο.

Θα δω....

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να ρεγουλάρεις το συρματόσχοινο-μήπως έχει χαλαρώσει;σφίχτο 2-3 βόλτες,δοκιμή και ξανά πάλι

Επειδη δεν βαζω χερι στο ποδηλατο μου (εκτος απο αλλαγη ελαστικων και τετοια), αυριο θα βγω και θα παω να το δει. Ετσι κι αλλιως στο δρομο μου ειναι...

Link to comment
Share on other sites

χωρίς να κάνω τον μάστορα,θεωρώ ότι είναι καλό να ξέρεις μερικές τεχνικές λεπτομέρειες

για το ποδήλατό σου,ώστε σε περίπτωση μιας μικροζημιάς να μπορείς τουλάχιστον να φτάσεις στον πολιτισμό....

φαντάσου στο ανέβα ξαφνικά να αρχίσει να "βρίσκει" η αλυσίδα στο derailleur

και να κάνεις καμιά 15αρια χλμ ακούγοντας το "τσικ-τσικ"

όταν συνέβη σε μένα,ήθελα να σπάσω το ποδήλατο,απίστευτα εκνευριστικό

Link to comment
Share on other sites

χωρίς να κάνω τον μάστορα,θεωρώ ότι είναι καλό να ξέρεις μερικές τεχνικές λεπτομέρειες

για το ποδήλατό σου,ώστε σε περίπτωση μιας μικροζημιάς να μπορείς τουλάχιστον να φτάσεις στον πολιτισμό....

φαντάσου στο ανέβα ξαφνικά να αρχίσει να "βρίσκει" η αλυσίδα στο derailleur

και να κάνεις καμιά 15αρια χλμ ακούγοντας το "τσικ-τσικ"

όταν συνέβη σε μένα,ήθελα να σπάσω το ποδήλατο,απίστευτα εκνευριστικό

Συμφωνω. Γι αυτο και οταν το ειχα παει για σερβις πριν κανα 2μηνο, ημουν εκει και τον ρωτουσα διαφορα και εμαθα 2-3 πραγματακια.

Ετσι θα γινει και τωρα man.

Αλλα δε θελω να πειραματιστω εγω με το συρματοσχοινο π.χ. που μου λες, γιατι δε ξερουμε αν ειναι αυτο.

Το παω και βλεπω.

Link to comment
Share on other sites

Irish racing cyclist left with seven-week erection after fall onto crossbar; cured in Dublin hospital - Sticky Bottle

A mountain biker who fell “astride” onto the crossbar of his bike was left with a freak injury that resulted in a permanent erection for seven weeks before a Dublin hospital was finally able to cure the problem.

:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω. Γι αυτο και οταν το ειχα παει για σερβις πριν κανα 2μηνο, ημουν εκει και τον ρωτουσα διαφορα και εμαθα 2-3 πραγματακια.

Ετσι θα γινει και τωρα man.

Αλλα δε θελω να πειραματιστω εγω με το συρματοσχοινο π.χ. που μου λες, γιατι δε ξερουμε αν ειναι αυτο.

Το παω και βλεπω.

Δεν πρόκειται να χαλάσεις τίποτα, όρεξη και λίγος χρόνος για πειραματισμούς χρειάζεται. Στο τέλος θα το ρυθμίζεις μόνος σου καλύτερα από ότι ο ποδηλατάς!

Προσωπικά άλλαξα πριν λίγο καιρό συρματόσχοινα μόνος μου για πρώτη φορά χωρίς πρόβλημα. Για πεντάλ, παλουκόσελα, σέλες, λαιμούς, λάστιχα δεν το συζητάμε καν, αυτά είναι ευκολάκια!

Έγινε επεξεργασία από unstoppable
Link to comment
Share on other sites

χωρίς να κάνω τον μάστορα,θεωρώ ότι είναι καλό να ξέρεις μερικές τεχνικές λεπτομέρειες

....

όταν συνέβη σε μένα,ήθελα να σπάσω το ποδήλατο,απίστευτα εκνευριστικό

Ούτε εσύ ξέρεις; :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.