Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

μια τρόμπα όπως και δήποτε:hehe:

και βουρτσάκια για καθαρισμό (και αν θες μπορείς να πάρεις και υγρά για καθαρισμό:p)

(Επίσης το lidl φέρνει κατά καιρούς ένα τσαντάκι που έχει κάτι εργαλειάκια για πρώτες ανάγκες και κάτι μπαλώματα και τα πλαστικά για να βγάλεις το λάστιχο καλά είναι και αυτά)

Έγινε επεξεργασία από Guest
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτά που λες από το LIDL τα είδα χτες συγκεκριμένα ... Δεν ξέρω ακόμα αν χρειάζομαι τα εργαλεία αυτά γιατί πιθανά να τα έχει μέσα το ποδήλατο... θα δω όταν μου το στείλουν δεν είμαι σίγουρος

Link to comment
Share on other sites

Λογικά από την επόμενη βδομάδα θα έχω και εγώ το ποδήλατό μου οπότε σιγά σιγά πρέπει να αρχίσω να μαζεύω πρώτα τον ΑΠΑΡΑΊΤΗΤΟ εξοπλισμό.

Πέρα του κοντέρ κτλ που καλό θα ήταν να έχω από την αρχή μιας και δε θέλω να ξεφεύγω πολύ από παλμούς κτλ γιατί υπάρχει ένα θεματάκι... θα το παρακάμψω και κυρίως θέλω suggestions για ένα κράνος και ένα κολάν...

Θα αγοράσω επίσης φώτα κτλ (μπρος - πίσω) οπότε αν και για αυτά έχετε κάτι καλό ευχαρίστως να το ακούσω.

Πάω στα άμεσα πραγματάκια που κατά την γνώμη μου θα βοηθήσουν να είμαι άνετος και ασφαλής για αρχή.

Τι άλλο θεωρείτε πως είναι αναγκαίο για αρχή και τι είναι καλό να έχω/υπάρχει στο ποδήλατο ή σε εμένα... απο όλες τις απόψεις.

Για τις αγορές δεν έχω θέμα να παραγγείλω και κάτι από εξωτερικό αν αξίζει τον κόπο οπότε προτείνετε άφοβα ότι νομίζετε πως αξίζει.

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων

Αν θυμάμαι καλά περιμένεις το Canyon Yellowstone 29? 5.9 η 6.9?

Εγώ περιμένω το 6.9 το έστηλαν σήμερα :dance3::dance3:

Link to comment
Share on other sites

Ναι το 5.9

Το έστειλαν 29 του μηνός είναι τώρα στην Bologna αλλά μου έστειλε πριν λίγο το UPS μήνυμα για "Late trailer" ... λογικά θα καθυστερήσει κι άλλο λίγο πέρα της 5 του μηνός που προβλέπεται

:( :(

Link to comment
Share on other sites

ποσο σας βγήκε ρε παιδιά σύνολο μαζί με μεταφορικά?

αυτά από που στέλνονται μέσα από Ευρώπη?

δεν πιστεύω να είναι απ έξω και να περάσουν τελωνίο?

Link to comment
Share on other sites

ποσο σας βγήκε ρε παιδιά σύνολο μαζί με μεταφορικά?

αυτά από που στέλνονται μέσα από Ευρώπη?

δεν πιστεύω να είναι απ έξω και να περάσουν τελωνίο?

1170 euros το 6.9 με ενα extra νύχι που πήρα εγώ.

~40ε τα μεταφορικά + 17,50ε η κούτα.

Link to comment
Share on other sites

Msg απο την UPS

Thank you for reaching out to us regarding your package. There was no room on the ferry to Greece, causing your package to be transported by ground movement

Θα έχω κάνα δυο μέρες delay ?

*Το ποδήλατο αν και δε καταλαβαίνω την σημασία της ερώτησης. Όπως γράφει και στο site** --- 799ευρώ

** https://www.canyon.com/_en/mountainbikes/bike.html?b=3005

Έγινε επεξεργασία από LuNaTiC
Link to comment
Share on other sites

Νεα mtb σημερινη διαδρομη...το runtastic με εχει σωσει καθως μου μαθαινει νεες διαδρομες και με καθοδηγει! Φοβερο πραγματικα.

runtastic

Σε 3 τρια σημεια η διαδρομη πeρνουσε μεσα απο χωραφια! Εκει που λεω χαθηκα, συνεχισα και ολα καλα!

Σε αλλο σημειο μπερδευτηκα και περασα περπατωντας ενα ποταμι :cool: Μεχρι τον αστραγαλο το νερο, μετα το ξαναπερασα γιατι εκανα λαθος...:rofl::rofl:

Επομενη διαδρομη μαλλον Λαμια-Στυλιδα...

Ακολουθει φωτογραφικο υλικο:

post-24707-1416077595,6238_thumb.jpg

post-24707-1416077595,7028_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

^^Πως διαολο πανε ετσι???? Εγω κατεβαινα τα μονοπατια στην Οιτη σαν κυρια :toomuchne και αυτοι πανε τσουρουλια!!

Παρηγγειλα αυτο για εξτρα μπαταρια στο κινητο μου για να μπορω να γραφω διαδρομες με το runtastic απροβληματιστα...ελπιζω να βοηθησει..

Αντε να ερθει και το cree led για να ξεκινησω και βραδινες περιπολιες...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση.

Προσφατα αγορασα ενα ποδηλατο για μετακινηση μεσα στην πολη αλλα και για βολτιτσες-γυμναστικουλα.

Η ερωτηση ειναι η εξης:

Το ποδηλατο φοραει ελαστικα 700χ28c και η "ζαντα" πανω της γραφει 622χ21.

Μπορω να βαλω πιο λεπτα ελαστικα(πχ 700χ25c)?

Ο λογος που θελω πιο λεπτα ελαστικα ειναι για ακομη καλυτερη κυλιση-σβελταδα του ποδηλατου, αλλα ειμαι εντελως Noob στον τομεα "ποδηλατο" και φοβαμαι μην κανω καμια γκαφα:p

Link to comment
Share on other sites

ναι γίνεται,απλά να θυμάσαι ότι τα φαρδύτερα ελαστικά,έχουν καλύτερη "καβάλα"

δλδ απορροφούν πιο καλά τις ανωμαλίες του δρόμου

Ok ευχαριστω για την απαντηση!

Το γνωριζω αυτο αλλα δεν με ενδιαφερει και τοσο, μιας και το ποδηλατο το χρησιμοποιω καθαρα σε "ασφαλτινες" διαδρομες.

Σε ποδηλαταδικο που ρωτησα, μου ειπε να τοποθετησουμε 700χ23c (δεν ειχε 25c) αλλα μου φανηκανε πολυ λεπτα και δεν τα εβαλα, για αυτο σκεφτομαι κατι σε 25c.

Καμια προταση για καποιο οικονομικο ελαστικο?:)

Link to comment
Share on other sites

η 700χ23c είναι κουρσάδικη διάσταση,θα κερδίσεις σε τελική,αλλά θα είσαι επιρρεπής σε σκασίματα και η βόλτα σου θα γίνει πολύ άβολη μια και θέλουν από 110psi και πάνω

Continental Ultra Sport Road Bike Tyre - Wire | Chain Reaction Cycles

Link to comment
Share on other sites

η 700χ23c είναι κουρσάδικη διάσταση,θα κερδίσεις σε τελική,αλλά θα είσαι επιρρεπής σε σκασίματα και η βόλτα σου θα γίνει πολύ άβολη μια και θέλουν από 110psi και πάνω

Continental Ultra Sport Road Bike Tyre - Wire | Chain Reaction Cycles

22c και βάζω 100 και 110 (το πολύ)

Για μέσα στην πόλη τα 28 πιστεύω ίσως είναι και λίγα.Για εκτός είναι μία χαρά. Δεν μας είπες και ποια ελαστικά έχεις τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Φρεσκο πραμα συν-ποδηλατες...νεα διαδρομη χθες απογευμα, τη φορτωσα στο χαρτη και ακολουθουσα το gps.Δεν ειχα ιδεα που πηγαινα.

Καποια στιγμη στα κατσαβραχα βλεπω μια πορτα (δειτε φωτο) να μου κλεινει το δρομο ετσι απλα...και επειδη ημουν και περιεργος και μεσα απο εκει μου εδειχνε ο χαρτης να περασω, την ανοιξα, περασα και παω να συνεχισω...δε προλαβαινω να κανω 20 μετρα, βλεπω να κατεβαινει ενα σκυλι τρεχοντας και γαυγιζοντας προς εμενα. Κατεβαινω απο το ποδηλατο και αρχιζω και τρεχω προς την πορτα μαλλον πιο γρηγορα απο το σκυλο. :bye:

Γυρισα πισω και πηγα απο αλλο δρομο τελικα.

Αυτος τωρα τι σκατα ειχα κανει? Ιδιωτκος ηταν ο δρομος και τον ειχε κλεισει? Πηγαινα κανονικα στο δρομο και βλεπω εναν φραχτη και μια πορτα να κοβουν το δρομο! Γινονται αυτα ρε σεις??

Κατα τα αλλα τελεια διαδρομη.

runtastic

post-24707-1416077602,7761_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

μπορεί άμα ήταν χοράφι του

και εγώ μια φορά περνούσα από το βουνό στο χωριό μου και πετάγετε ένα σκυλί με αλυσίδα στη μέση του δρόμου και πήγα τέρμα άλλη άκρη επειδή στο δρόμο πάνω ένας είχε έναν χώρο

Link to comment
Share on other sites

παιδιά η eddy merckx έχει ένα κουρσάκι γύρω στο χιλιάρικο με carbon πηρούνι και tiagra. ξέρει κανείς να μου πει ποιο μοντέλο είναι; και τι άποψη έχετε για τον κατασκευαστή;

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.