Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

@karmen1983 οι αθλητές είναι γατάκια. Εγώ θα τα έδινα όλα, με λίγες στροφές και χωρίς spd και όταν αυτοί τερμάτιζαν θα είχα πάρει ήδη τις ντόπες για τον επόμενο αγώνα.

ντάξει στην αρχή με το που το είδα λέω πλάκα μου κάνουνε αλλά μπα

καλά είστε σοβαροί?

συγκρίνεται τους εαυτούς σας και εμένα μέσα με τους αθλητές και τους πρωταθλητές ποδηλασίας?

δλδ θα πέσει φωτιά να μας κάψει έλεος για όνομα του θεού

αλλά τέλος πάντων για να σου λύσω την απορία λοιπόν karmen

έχεις κάνει ποτέ ποδηλασία μέχρι να μην νιώθεις τα πόδια σου? να μην ξέρεις αν έχεις πόδια?

γτ αυτή είναι η προπόνηση και ο αγώνας των αθλητών

όταν τα δίνουν όλα και ανεβάζουν στροφές το πόδι μπορεί να παραλύσει και μια στραβή να γίνει και να σου φύγει το πεντάλ με τέτοια ορμή που θα έχει χαιρέτα το καλάμι(στο youtube είχα δει κάτι τύπους που κάνανε κάτι τέτοιες προπονήσεις)

αλλά ναι ξέχασα οι πρωταθλητές δεν ξέρουν είναι γατάκια πρέπει να πάμε να τους μάθουμε εμείς πως να κάνουν ποδηλασία:toomuchne

Λοιπόν έκανα μια βόλτα εδώ στην περιοχή.. προβληματισμών συνέχεια δηλαδή

Είδα το Kritton 2013 με τα υδραυλικά... βασικά από περιφερειακά δεν είδα να έχει κάτι το αξιόλογο καλύτερο από τα άλλα... πέρα τον υδραυλικών.... δε μου άρεσε καθόλου το χρώμα του δεν ξέρω αν βγαίνει σε άλλα χρώματα...

Έχει θέμα με το φρενάρισμα? τα πάει καλά ? γενικά ρωτάω γιατί έχω δει κάτι video στο youtube που λένε ότι έχει failarei...

είδα επίσης το GT Karakoram 4.0 HD αυτό πάει γύρο στα 600 euro...έχει επίσης υδραυλικά μου φάνηκε πιο μουράτο αλλά δε ξέρω από GT πως τα πάει σαν μάρκα.

http://www.gtbicycles.com/2013/bikes...koram-4-0-mech

Sector Twenty 9-R Hydraylic Το είδα μόνο από φυλλάδιο

Επίσης last ένα που είδα από Ballistic

Ballistic :: Ποδήλατο TAURUS 29?

πως τα βλέπετε ?

Υπάρχει κάτι πιο αξιόλογο στα ίδια χρήματα? Αυτό που κατάλαβα είναι ότι σχετικά όλα τα ποδήλατα αυτής της κατηγορίας και αυτού του χρηματικού εύρους κυμαίνονται στα ίδια περιφερειακά... τότε πώς κάνω επιλογή? με το τι μου κάθετε στο μάτι ?

όντως το 2013 στο χρώμα μου τα χαλούσε και εμένα γι αυτό πήγα στο 2012

φίλε το φρενάρισμα του είναι πένα τελείως smooth και δε μιλάμε στα 20 και στα 30km/h μιλάμε και πάνω από 60 άψογο (στο 2012 που έχω εγώ) όποιος σου είπε ότι είναι fail είναι ο ίδιος fail μέχρι στιγμής χτύπα ξύλο δεν με έχει προδώσει δεν έχει κάνει κιχ και κατεβαίνω και από διάφορες απότομες κατηφόρες με χαλικάκια

GT πολύ καλή μάρκα και αξιόλογη

πάνω κάτω όλα παρόμοια περιφερικά έχουνε (το balistic πέφτει μια σκάλα κατηγορίας στο κράμα του πλαισίου το sector δεν έγραφε πουθενα τι κράμα έχει)

παίζεις κυρίως τι θα σε κερδίσει σε εμφάνιση και σε τιμή:hehe:

Έγινε επεξεργασία από Guest
Link to comment
Share on other sites

καλά είστε σοβαροί?

Ναι

συγκρίνεται τους εαυτούς σας και εμένα μέσα με τους αθλητές και τους πρωταθλητές ποδηλασίας?

Όχι. Απλά αφού δεν πιστεύεις εμάς, σου έφερα παράδειγμα τους αθλητές. Αυτοί κάνουν ποδήλατο με υψηλό cadence. Γιατί;

[MENTION=61]LuNaTiC[/MENTION] : Μπες στα site της Shimano/Sram/Campagnolo. Τα έχουν με την σειρά

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Απλά αφού δεν πιστεύεις εμάς, σου έφερα παράδειγμα τους αθλητές. Αυτοί κάνουν ποδήλατο με υψηλό cadence. Γιατί;

το γιατί το λέω πάνω διάβασε πρώτα

είναι άλλη κατηγορία απλά

τα πόδια τους δεν είναι πόδια είναι πιστόνια

και το λες λες και είμαστε το ίδιο

το να μου πείς ότι το θες για τον λόγο που είπα πάνω πάσο αλλά όχι ότι κερδίζεις km/h με αυτό:happy2:

άμα ήταν έτσι θα δίναμε και στα μοτέρ ανάποδη ανάφλεξη :victory:

Link to comment
Share on other sites

πωπωπω ρε παιδιά ότι θα έλεγα το τι ένιωσα και θα γινόταν τέτοια συζήτηση, δε το περίμενα.:hehe:

Βασικά το σκέφτομαι απο χθες και αναρωτιέμαι, αν κάνω λάθος, γιατί όλοι οι αθλητές έχουν δεμένα πόδια στα bikes? Μήπως κάτι ξέρουν;:unsure:

Να πω και το πόνο μου! Θέλω να πάω για καφέ και άνοιξαν οι ουρανοί. Πως θα πάω τώρα με το Bike???????:dots:

Sry κιόλας φιλενάδα αλλά την κουζουλάδα την έκανες με τα παπούτσια.

Τεσπα πούλα τα με κάνα pc πακέτο και με τα λεφτά γράψου σε γυμναστήριο.

Στο πάρα κάτω βίντεο ασκήσεις ιδικά για ποδήλατο.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=OwzkRwJ_ww4]Derek Poundstone 2013 Arnold Training Video - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

GokuSS4, καταρχήν οι δυνατότεροι μυς που μπορείς να χρησιμοποιήσεις στο ποδήλατο είναι οι γλουτιαίοι, όχι οι τετρακέφαλοι. Δεύτερον το ψηλό cadence είναι πιο αποδοτικό. Κάνε 100χλμ με 60 cadence, και κάνε 100χλμ me 100cadence κι έλα να το ξανασυζητήσουμε.

όταν τα δίνουν όλα και ανεβάζουν στροφές το πόδι μπορεί να παραλύσει και μια στραβή να γίνει και να σου φύγει το πεντάλ με τέτοια ορμή που θα έχει χαιρέτα το καλάμι(στο youtube είχα δει κάτι τύπους που κάνανε κάτι τέτοιες προπονήσεις)

Με το συμπάθειο, αλλά δεν έχεις ιδέα για τι πράγμα μιλάς.

Link to comment
Share on other sites

Sry κιόλας φιλενάδα αλλά την κουζουλάδα την έκανες με τα παπούτσια.

Τεσπα πούλα τα με κάνα pc πακέτο και με τα λεφτά γράψου σε γυμναστήριο.

Στο πάρα κάτω βίντεο ασκήσεις ιδικά για ποδήλατο.

αν έκανες και εσύ με αυτά τα kg θα έδεινες με όλο το σώμα

γυμναστήριο δεν είναι αυτό που δείχνεις

αυτό που θέλω να πω είναι ότι με τα λευτά που θα έδινα για τα παπούτσια και τα πετάλια για να κάνω μόνο ποδίλατο πέρνω παπούτσια που θα έχω και για το ποδίλατο και για το τρέξημο:smoke:

GokuSS4, καταρχήν οι δυνατότεροι μυς που μπορείς να χρησιμοποιήσεις στο ποδήλατο είναι οι γλουτιαίοι, όχι οι τετρακέφαλοι. Δεύτερον το ψηλό cadence είναι πιο αποδοτικό. Κάνε 100χλμ με 60 cadence, και κάνε 100χλμ me 100cadence κι έλα να το ξανασυζητήσουμε.

όταν λες cadence τι εννοείς

και δεν είδα πουθενά να λέω ότι υ δύναμη είναι αυτή που μετράει στη διαδρομή

είχα ότι είναι η χρυσή τομή δύναμης στροφών

γι αυτό εξάλλου έχουμε τις ταχύτητες

δεν αμφιβάλω ότι οι δυνατότεροι μυς που μπορείς να χρησιμοποιήσεις είναι οι γλουτιαίοι

αλλά πραγματικά στις διαδρομές που έχεις κάνει πόσες φορές σε έχουνε εγκαταλείψει οι γλουτιαίοι και σε πόσες τα τετρακέφαλα και εννοώ να τα νιώθεις να καίγονται:smoke:

Με το συμπάθειο, αλλά δεν έχεις ιδέα για τι πράγμα μιλάς.

εγώ όχι αυτοί πάντως σίγουρα

[ame]

[/ame]

και ναι προτρέχω να πω ότι το ξέρω ότι είναι άλλη κατηγορία

αλλά αυτό που λέω ότι να ξέρεις αν έχεις πόδια ή ξυλοπόδαρα παραμένει

Έγινε επεξεργασία από Guest
Link to comment
Share on other sites

Κωστα διαφωνω.δεν ειμαιι τυπος του cadence.ειναι θεμα ποσο μπορεις να σπρωξεις.το ψηλο στροφαρισμα κουραζει τη καρδια παραπανω.το σπρωξιμο παραπανω τα ποδια.βρισκεις την αναλογια που σε βολευει για να κρατας τις αντοχες σου.

Απλο.αλλη η δυναμη του καθενος στα ποδια.

Link to comment
Share on other sites

Αυτοί γυρνάμε με 200+ στροφές, αυτό δε το κάνεις ποτέ σε ποδηλασία δρόμου-βουνού. Το κάνεις όμως στο track, που ναι.. κι εκεί κουμπωμένοι είναι.

Λοιπόν για τα υπόλοιπα σκέψου το διαφορετικά. Κρατάω έναν αναπτήρα κάτω από το δάχτυλο μου. Αν τον αφήσω εκεί για ώρα θα καώ. Αν τον γυρνάω πέρα-δώθε σε 3 δάχτυλα όμως θα καώ πολύ αργότερα. Ίδια αναλογία, αν χρησιμοποιείς μόνο τους τετρακέφαλους, μόνο αυτοί θα καούν. Με τα πετάλια που κουμπώνεις, μπορείς να σπρώχνεις με γλουτιαίο, να συνεχίζεις με τετρακέφαλο και να τα τραβάς με γάμπα. Αυτό είναι αδύνατο να το κάνεις με απλά πετάλια.

Link to comment
Share on other sites

Κωστα διαφωνω.δεν ειμαιι τυπος του cadence.ειναι θεμα ποσο μπορεις να σπρωξεις.το ψηλο στροφαρισμα κουραζει τη καρδια παραπανω.το σπρωξιμο παραπανω τα ποδια.βρισκεις την αναλογια που σε βολευει για να κρατας τις αντοχες σου.

Απλο.αλλη η δυναμη του καθενος στα ποδια.

αυτό λέω λέγοντας την χρυσή τομή

Αυτοί γυρνάμε με 200+ στροφές, αυτό δε το κάνεις ποτέ σε ποδηλασία δρόμου-βουνού. Το κάνεις όμως στο track, που ναι.. κι εκεί κουμπωμένοι είναι.

Λοιπόν για τα υπόλοιπα σκέψου το διαφορετικά. Κρατάω έναν αναπτήρα κάτω από το δάχτυλο μου. Αν τον αφήσω εκεί για ώρα θα καώ. Αν τον γυρνάω πέρα-δώθε σε 3 δάχτυλα όμως θα καώ πολύ αργότερα. Ίδια αναλογία, αν χρησιμοποιείς μόνο τους τετρακέφαλους, μόνο αυτοί θα καούν. Με τα πετάλια που κουμπώνεις, μπορείς να σπρώχνεις με γλουτιαίο, να συνεχίζεις με τετρακέφαλο και να τα τραβάς με γάμπα. Αυτό είναι αδύνατο να το κάνεις με απλά πετάλια.

σύμφωνα με τα λεγόμενα σου και το σχεδιάγραμμα που είχες δώσει πιο πριν οι γλουτιαίοι βοηθάνε και στο συμβατικό πετάλι γτ δεν γίνεται στην ίδια κίνηση στο ένα να βοηθάνε και στο άλλο όχι

το έχω πει και πιο πριν για να βοηθήσει το δικέφαλο στο τράβηγμα η δύναμη πρέπει να είναι ανάλογη του σπρωξίματος για να υπάρχει συμμετρία αλλιώς έχεις 2 εναλλακτικές

το 2κέφαλο δεν θα μπορεί να τραβήξει και θα τραβάει αέρα ή δεν θα δίνεις τόση δύναμη με το 4κεφαλο

θεωρώντας έτσι ότι δεν θα κουράσεις τα 4κέφαλα τόσο γρήγορα οκ

αλλά μην περιμένεις να έχουν τα 2κεφαλα την ίδια αντοχή με τα 4κέφαλα σύντομα θα κουραστούνε και αυτά οπότε να διπλασιάσεις τον χρόνο που θα μπορείς να δώσεις απλώς θα το επιβραδύνεις έχοντας μετά κόπωση και στα 4κεφαλα και στα 2κέφαλα

Link to comment
Share on other sites

Η διαφωνια ποια ειναι περαν των τεχνικων λειτουργειων των μυων? Αν αξιζουν τα spd? Και ολα τα παραπανω που σκοτωνεστε να μην ισχυαν, σαφως και παλι θα αξιζαν για αλλους λογους.δε τιθεται θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Από τα 35-40? Πόσο αγύμναστος είσαι ρε; :hehe:

Πέρα από την γυμναστική της μέσης, κοίταξε αν έχεις σωστή θέση στο ποδήλατο, σωστά ρυθμισμένο το ποδήλατο και ...σωστό ποδήλατο :p

Αγυμναστος ειμαι σιγουρα. Μου εχει μεινει κουσουρι απο οταν ημουν σαν μπιφτεκι. Χεχεχε...

Ποδια κατι γινεται...αλλα απο τη μεση και πανω βραστα.

Οπως ειπα η σελα ειναι σωστα ρυθμισμενη.

Για το λαιμο δε ξερω...θεωρω οτι και αυτος παιζει το ρολο του.

Ποδηλατο αν εννοεις το μεγεθος, σωστο ειναι...

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ντάξει στην αρχή με το που το είδα λέω πλάκα μου κάνουνε αλλά μπα

καλά είστε σοβαροί?

συγκρίνεται τους εαυτούς σας και εμένα μέσα με τους αθλητές και τους πρωταθλητές ποδηλασίας?

δλδ θα πέσει φωτιά να μας κάψει έλεος για όνομα του θεού

αλλά τέλος πάντων για να σου λύσω την απορία λοιπόν karmen

έχεις κάνει ποτέ ποδηλασία μέχρι να μην νιώθεις τα πόδια σου? να μην ξέρεις αν έχεις πόδια?

γτ αυτή είναι η προπόνηση και ο αγώνας των αθλητών

όταν τα δίνουν όλα και ανεβάζουν στροφές το πόδι μπορεί να παραλύσει και μια στραβή να γίνει και να σου φύγει το πεντάλ με τέτοια ορμή που θα έχει χαιρέτα το καλάμι(στο youtube είχα δει κάτι τύπους που κάνανε κάτι τέτοιες προπονήσεις)

αλλά ναι ξέχασα οι πρωταθλητές δεν ξέρουν είναι γατάκια πρέπει να πάμε να τους μάθουμε εμείς πως να κάνουν ποδηλασία:toomuchne

ρε συ τώρα συγνώμη είμαστε σοβαροί;

Σου έφερα ένα παράδειγμα με αθλητές μπας και καταλάβεις αν δίνουν το κάτι παραπάνω και ανέφερα ότι διαδρομή που ΕΚΑΝΑ μία μέρα πριν και για να βγει έκανα απαραίτητα διάλειμμα, τώρα βγήκε. Και ένιωσα κάτι για το οποίο ΔΕΝ είχα διαβάσει ΤΙΠΟΤΑ. Είπα εγώ ότι θα τους μάθω πως να ποδηλατούν; Εχω παραδεχτεί νομίζω ότι είμαι ΑΣΧΕΤΗ!

Να στο πω πιο ωμά; Τα πήρα σαν έξτρα αξεσουάρ για το γαμώτο, αλλά είπα χαλάλι τα λεφτά. Κάτι που δε το λέω ούτε καν στα τούμπανα Pc που έχω, που ξέρω ότι πετάω τα λεφτά μου και το έχω παραδεχτεί πολλές φορές.

Επειδή πριν ανέφερες ότι δεν έχεις δοκιμάσει, θα ήθελα για να μιλάμε επι ίσοις όροις, να δανειστείς ή να ανέβεις σε ένα ποδήλατο που έχει τεσπα ή να αγοράσεις και να δοκιμάσεις.

ΑΝ δεν δεις ΚΑΜΙΑ διαφορά, θα σου πληρώσω και τα παπούτσια και τα πετάλια.

Και ξέρεις κάτι; Όταν έχω δοκιμάσει κάτι επιμένω μέχρι τελικής πτώσεως. Και σε αυτή τη περίπτωση ΕΓΩ έχω δοκιμάσει έστω και λίγο τη πράξη, ενώ ΕΣΥ μιλάς με τη θεωρία σου.

Φιλικά πάντα έτσι;

Link to comment
Share on other sites

ρε συ τώρα συγνώμη είμαστε σοβαροί;

Σου έφερα ένα παράδειγμα με αθλητές μπας και καταλάβεις αν δίνουν το κάτι παραπάνω και ανέφερα ότι διαδρομή που ΕΚΑΝΑ μία μέρα πριν και για να βγει έκανα απαραίτητα διάλειμμα, τώρα βγήκε. Και ένιωσα κάτι για το οποίο ΔΕΝ είχα διαβάσει ΤΙΠΟΤΑ. Είπα εγώ ότι θα τους μάθω πως να ποδηλατούν; Εχω παραδεχτεί νομίζω ότι είμαι ΑΣΧΕΤΗ!

Να στο πω πιο ωμά; Τα πήρα σαν έξτρα αξεσουάρ για το γαμώτο, αλλά είπα χαλάλι τα λεφτά. Κάτι που δε το λέω ούτε καν στα τούμπανα Pc που έχω, που ξέρω ότι πετάω τα λεφτά μου και το έχω παραδεχτεί πολλές φορές.

Επειδή πριν ανέφερες ότι δεν έχεις δοκιμάσει, θα ήθελα για να μιλάμε επι ίσοις όροις, να δανειστείς ή να ανέβεις σε ένα ποδήλατο που έχει τεσπα ή να αγοράσεις και να δοκιμάσεις.

ΑΝ δεν δεις ΚΑΜΙΑ διαφορά, θα σου πληρώσω και τα παπούτσια και τα πετάλια.

Και ξέρεις κάτι; Όταν έχω δοκιμάσει κάτι επιμένω μέχρι τελικής πτώσεως. Και σε αυτή τη περίπτωση ΕΓΩ έχω δοκιμάσει έστω και λίγο τη πράξη, ενώ ΕΣΥ μιλάς με τη θεωρία σου.

Φιλικά πάντα έτσι;

εσύ έχεις λεφτά για πέταμα

εγώ δεν έχω

και σου είπα προτιμώ να πάρω παπούτσια με το οποία θα μπορώ και να τρέχω και να κάνω ποδήλατο

anyway

Link to comment
Share on other sites

ok κατάλαβα και με κάλυψες :)

ναι όποιος περνάει από Ρέθυμνο δεν έχω κανένα πρόβλημα να μου τα δώσει για ενα test drive αλλά δεν γνωρίζω κάποιον από τους φίλους μου να έχει so:pleasantry:

Link to comment
Share on other sites

ρε συ είσαι και Κρητικός τρομάρα σου. Ενα απλό ερώτημα θα σου θέσω.

Πως μπορείς να είσαι τόσο κάθετος σε κάτι που δεν έχεις δοκιμάσει; Πως;

Και όχι τίποτα άλλο ρε συ έχω δείξει πολλές φορές ότι όταν κάνω τη μαλ@κία το παραδέχομαι. Αυτό από μόνο του έπρεπε να σε βάλει σε σκέψεις.

Δε θα το συνεχίσω άλλο πραγματικά απλά σκέψου το ερώτημα και δε χρειάζεται ούτε να μου απαντήσεις. :)

Link to comment
Share on other sites

ρε συ είσαι και Κρητικός τρομάρα σου. Ενα απλό ερώτημα θα σου θέσω.

Πως μπορείς να είσαι τόσο κάθετος σε κάτι που δεν έχεις δοκιμάσει; Πως;

Και όχι τίποτα άλλο ρε συ έχω δείξει πολλές φορές ότι όταν κάνω τη μαλ@κία το παραδέχομαι. Αυτό από μόνο του έπρεπε να σε βάλει σε σκέψεις.

Δε θα το συνεχίσω άλλο πραγματικά απλά σκέψου το ερώτημα και δε χρειάζεται ούτε να μου απαντήσεις. :)

ΈΤΣΑ ΜΑ ΣΤΕ ΜΩΡΕ ΕΜΕΙΣ ΕΠΑ ΣΤΗ ΚΡΗΤΗ

χαχαχαχα:p

sorry κοπελιά αλλά δεν κάθομαι κάθε μέρα να βλέπω thelab και το τι κάνεις post

όποτε το θυμηθώ μπαίνω τη μια βδομάδα 10 φορές την άλλη 20 την άλλη καθόλου και βλέπω κάνα νέο για να σκοτώσω την ώρα όταν βαριέμαι να δουλέψω μέχρι να ξεβαρεθώ:p

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω η λύση στη διαφωνία είναι απλή.

Έστω ότι η δύναμη που ασκείται στο τράβηγμα είναι πολύ μικρή, πχ. το 10% του πατήματος.

Γιατί να μην την εκμεταλλευτείς αν υπάρχει ο τρόπος? Μπορείς να το κάνεις και αντέχεις οικονομικά? Πάρε παπούτσια και πετάλια...απλά!

Link to comment
Share on other sites

ΈΤΣΑ ΜΑ ΣΤΕ ΜΩΡΕ ΕΜΕΙΣ ΕΠΑ ΣΤΗ ΚΡΗΤΗ

χαχαχαχα:p

sorry κοπελιά αλλά δεν κάθομαι κάθε μέρα να βλέπω thelab και το τι κάνεις post

όποτε το θυμηθώ μπαίνω τη μια βδομάδα 10 φορές την άλλη 20 την άλλη καθόλου και βλέπω κάνα νέο για να σκοτώσω την ώρα όταν βαριέμαι να δουλέψω μέχρι να ξεβαρεθώ:p

Ετσα δεν είμαστε στη Κρήτη, που να γκρεμιστούνε όλοι οι τράφοι σύντεκνε και με τους τσι ρουκούνους μαζί :p

Έγινε επεξεργασία από karmen1983
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.