Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

η διαδρομή που έκανα σήμερα προς το χωρίο μου όσπου ξαφνικά τι να δώ:nada:

μια ανηφόρα να με καλεί:nada:

ε δεν μπορούσα να αντισταθώ:p

img0236wly.th.jpg

img0237jz.th.jpg

img0239bh.th.jpg

img0240if.th.jpg

img0241kft.th.jpg

img0242b.th.jpg

img0244la.th.jpg

img0245n.th.jpg

δεν έβγαλα καλές photo γτ δεν είχα το μιαλό μου στις photo

αλλά καμία σχέση οι photo με το original πράμα

μετά λεω ας παω και μια βόλτα από τη βρύση

img0250vem.th.jpg

img0255q.th.png

Έγινε επεξεργασία από Guest
Link to comment
Share on other sites

αντε να δούμε δεν έχουμε κάνει βολτα F430 -GTR

να δούμε θα κάνουμε καμιά βόλτα tjet - rotary engine ή θα πάμε για κάνα downhill/uphill?:hehe:

Link to comment
Share on other sites

αντε να δούμε δεν έχουμε κάνει βολτα F430 -GTR

να δούμε θα κάνουμε καμιά βόλτα tjet - rotary engine ή θα πάμε για κάνα downhill/uphill?:hehe:

Για downhill μας βλεπω παλι :rofl:

img0250vem.th.jpg

img0255q.th.png

Toυ πινεις το αιμα βλεπω :banging: Tρελη διαδρομη.

Link to comment
Share on other sites

αλλαγή ελαστικού για χρήση σε πόλη (σε σχέση με τα τακουνάτα που έχει πάνω αυτή τη στιγμή για βουνό/χωματόδρομο) ή σενιάρισμα της φωλιάς του άξονα (χαλασμενη ελαφρως, οταν ειχε σπασει και τον ειχα αλλαξει. Αντέχει ακόμη αλλά μου είπαν οτι μπορει να διαλυθεί όλο το ποδηλατο).

budget 30 ευρώ.

Τί να πρωτοφτιάξω; :rant::rant:

Link to comment
Share on other sites

Για downhill μας βλεπω παλι :rofl:

Toυ πινεις το αιμα βλεπω :banging: Tρελη διαδρομη.

ακόμα δεν έχει κάνει τπτ έρχονται τρελά διαδρομάκια

σου έχω το κατάλληλο για το style σου :hehe:

img0248mex.th.jpg:drool:

Link to comment
Share on other sites

αλλαγή ελαστικού για χρήση σε πόλη (σε σχέση με τα τακουνάτα που έχει πάνω αυτή τη στιγμή για βουνό/χωματόδρομο) ή σενιάρισμα της φωλιάς του άξονα (χαλασμενη ελαφρως, οταν ειχε σπασει και τον ειχα αλλαξει. Αντέχει ακόμη αλλά μου είπαν οτι μπορει να διαλυθεί όλο το ποδηλατο).

budget 30 ευρώ.

Τί να πρωτοφτιάξω; :rant::rant:

Τι ακριβώς έχει ο άξονας-hub ?

Link to comment
Share on other sites

όπως και να χει το μόνο που μπορεί να σου δώσει είναι μια μικρή μοίρα μέχρι να αρχίζει να πιέζει το τετρακέφαλο

από εκεί και πέρα είναι καθαρή δουλειά για τις 4 κεφαλές

και αν δεν είναι έτσι βγάλτε με ψεύτη

δικιμάστε να βάλτε τερμα σκάλα και να κάνετε τη αρνητική κίνηση το τράβηγμα δλδ χωρίς την πίεση του τετρακέφαλου

πόσες περιστροφές θα βγάλετε?

1?

2?

3?

:suicide:

θα σας πω εγώ

σκέτη αυτοκτονία

το σύστημα λειτουργεί όπως το μοτερ

αν τα πιστόνια σου δεν έχουνε δύναμη δεν μας πουθενά Απλά πράγματα

Το σύστημα λειτουργεί όπως το μοτέρ, μόνο που είναι vangel

Το ζητούμενο είναι οι περιστροφές και όχι η δύναμη. Τα πετάλια πρέπει να γυρνάνε μα 100+ στροφές. Αν ξεκινήσεις με βαριά πατήματα άσε το ποδήλατο καλύτερα δεν είναι για σένα, ξεκίνα βαθιά καθίσματα.

Link to comment
Share on other sites

Το σύστημα λειτουργεί όπως το μοτέρ, μόνο που είναι vangel

Το ζητούμενο είναι οι περιστροφές και όχι η δύναμη. Τα πετάλια πρέπει να γυρνάνε μα 100+ στροφές. Αν ξεκινήσεις με βαριά πατήματα άσε το ποδήλατο καλύτερα δεν είναι για σένα, ξεκίνα βαθιά καθίσματα.

wankel είναι αυτά τα πετάλια?

δεν νομίζω τάκη

και το παράδειγμα ήταν για να καταλάβεις την διαφορά δύναμης δικεφάλου με 4κεφάλου

όταν έχεις μια κίνηση στην οποία πρέπει να σπρώξεις με Α με τα τετρακέφαλα στην καλύτερα θα τραβήξεις με Α/2 με τα δικέφαλα οπότε αυτό που καταφέρνεις είναι να μην έχεις συμμετρία στην κίνηση σου

παράδειγμα στον wankel? τροφοδότηση στον ίδιο κύκλο με λιγότερο καύσιμο:jester:

ποδήλατο αμα πας να ξεκινήσεις τέρμα με τραβήγματα δεν πας πουθενά αν ξεκινήσεις όμως με πιέσεις τότε προχωράς απλως πας αργά μεχρι να αναπτύξεις ταχύτητα δεν είναι αδύνατο όμως

και ποιος σου είπε ότι δεν κάνω /έκανα βαθιά καθίσματα?

Τεσπα και τη γωνία που λένε ότι κερδίζεις με αυτά τα πετάλια δεν την κερδίζεις

αυτή την γωνία την κάνεις εξίσου και με τα απλά πετάλια

Το ζητούμενο είναι οι περιστροφές και όχι η δύναμη.

sure when?

το ζητούμενο είναι η χρυσή τομή τους

να μπορέσεις να έχεις τις μέγιστες στροφές με την κάθε φορά μεγαλύτερη δύναμη όπου αυτό είναι δυναμικό και αλλάζει

στην πρώτη ταχύτητα βαράω 10000 στροφές και πάω σε μια απόσταση 10 μέτρα σε 10 λεπτά

στην τελευταία ταχύτητα βαράω 10 στροφές και πάω σε μια απόσταση 10 μέτρα σε 1 λεπτό

talk about rpm -τζούφια rpm

Έγινε επεξεργασία από Guest
Link to comment
Share on other sites

wankel είναι αυτά τα πετάλια?

δεν νομίζω τάκη

και το παράδειγμα ήταν για να καταλάβεις την διαφορά δύναμης δικεφάλου με 4κεφάλου

όταν έχεις μια κίνηση στην οποία πρέπει να σπρώξεις με Α με τα τετρακέφαλα στην καλύτερα θα τραβήξεις με Α/2 με τα δικέφαλα οπότε αυτό που καταφέρνεις είναι να μην έχεις συμμετρία στην κίνηση σου

παράδειγμα στον wankel? τροφοδότηση στον ίδιο κύκλο με λιγότερο καύσιμο:jester:

ποδήλατο αμα πας να ξεκινήσεις τέρμα με τραβήγματα δεν πας πουθενά αν ξεκινήσεις όμως με πιέσεις τότε προχωράς απλως πας αργά μεχρι να αναπτύξεις ταχύτητα δεν είναι αδύνατο όμως

και ποιος σου είπε ότι δεν κάνω /έκανα βαθιά καθίσματα?

Τεσπα και τη γωνία που λένε ότι κερδίζεις με αυτά τα πετάλια δεν την κερδίζεις

αυτή την γωνία την κάνεις εξίσου και με τα απλά πετάλια

sure when?

το ζητούμενο είναι η χρυσή τομή τους

να μπορέσεις να έχεις τις μέγιστες στροφές με την κάθε φορά μεγαλύτερη δύναμη όπου αυτό είναι δυναμικό και αλλάζει

στην πρώτη ταχύτητα βαράω 10000 στροφές και πάω σε μια απόσταση 10 μέτρα σε 10 λεπτά

στην τελευταία ταχύτητα βαράω 10 στροφές και πάω σε μια απόσταση 10 μέτρα σε 1 λεπτό

talk about rpm -τζούφια rpm

Θα στο γράψω δυο φορές Μπάμπη και τέλος.

Στο ποδήλατο δεν πατάμε ούτε τραβάμε, μόνο στροφάρουμε

Στο ποδήλατο δεν πατάμε ούτε τραβάμε, μόνο στροφάρουμε

Η ποδηλασία δρόμου - βουνού δεν είναι άθλημα δύναμης είναι αντοχής. Για αυτό το λόγο Μπάμπη κατατάσσεται στα αερόβια.

Όταν οι στροφές πέφτουν κάτω από 80 και η δύναμη αυξάνει τότε υπονομεύεις την αντοχή των μυών σου που μαζεύουν γαλακτικό, πιέζοντας επίσης χωρίς λόγο τους μύες της κάτω πλάτης που θα γυρεύει περίσσιο οξυγόνο και καύσιμα.

Μετά από μερικά χιλιόμετρα ο τυπάκος με τις τζούφιες περιστροφές θα σε περάσει Μπάμπη και θα χαθεί στο βάθος του δρόμου.

-----

Όποιος θέλει να καταλάβει την αξία του "δεμένου" ποδιού στο πετάλι ας δοκιμάσει να πεταλάρει με το ένα πόδι

pedalangle.jpg

Έγινε επεξεργασία από ΓιαγκΤ
Link to comment
Share on other sites

Θα στο γράψω δυο φορές Μπάμπη και τέλος.

Στο ποδήλατο δεν πατάμε ούτε τραβάμε, μόνο στροφάρουμε

Στο ποδήλατο δεν πατάμε ούτε τραβάμε, μόνο στροφάρουμε

Η ποδηλασία δρόμου - βουνού δεν είναι άθλημα δύναμης είναι αντοχής. Για αυτό το λόγο Μπάμπη κατατάσσεται στα αερόβια.

Όταν οι στροφές πέφτουν κάτω από 80 και η δύναμη αυξάνει τότε υπονομεύεις την αντοχή των μυών σου που μαζεύουν γαλακτικό, πιέζοντας επίσης χωρίς λόγο τους μύες της κάτω πλάτης που θα γυρεύει περίσσιο οξυγόνο και καύσιμα.

Μετά από μερικά χιλιόμετρα ο τυπάκος με τις τζούφιες περιστροφές θα σε περάσει Μπάμπη και θα χαθεί στο βάθος του δρόμου.

-----

Όποιος θέλει να καταλάβει την αξία του "δεμένου" ποδιού στο πετάλι ας δοκιμάσει να πεταλάρει με το ένα πόδι

pedalangle.jpg

ok ψηλέ έγινε

για κάνε μια ανάλυση στο κύκλο σου που έβαλες το σχήμα και τα ξαναλέμε

για να υπάρξει στροφή πρέπει να υπάρξει επιτάχυνση και η επιτάχυνση είναι δύναμη που εφάπτεται

λαϊκιστή πίεση και τράβηγμα

φυσικά και κατατάσσεται στην αερόβια αλλά όταν έχεις 10000rpm στα πρώτα λεπτά νομίζεις ότι θα έχεις 10000 rpm και στα επόμενα 5 λεπτά?

πολύ θα ήθελα να το δω αυτό

μέχρι να διανύσει ο τυπάκος με τα τζούφια rpm την απόσταση που διένυσε ο άλλος αυτός θα έχει κάνει 10 τσιγάρα θα έχει κάνει γεύμα θα έχει πιει και κάνα ξίδι και θα έχει ρίξει και έναν ύπνο και ο άλλος ακόμα θα πεταλάρει

Τώρα ποιος είναι ο Μπάμπης?

γαλακτικό θα μαζευτούν στους μύς και του ενός και του αλλουνού σε περίπτωση που "κάψουν" τους μύς

αν δεν θες να κάψεις τους μείς πήγαινε βόλτα με λίγα km

όταν κάνεις όμως προπόνηση αλλάζουν τα πράγματα πας για τραυματισμό του μυ και να τον ξαναχτίσεις

Link to comment
Share on other sites

Οποιος θελει να καταλαβει την αξια του δεμενου ποδιου στο πεταλι ας δοκιμασει να ξεκινησει τραβωντας και οχι πιεζοντας. Μαλλον δεν θα παει και πολυ μακρια.

Iσως βοηθαει για σταθερη ταχυτητα αλλα για οταν θελεις πολλα χλμ σε καποια αναβαση ισως που θελεις ενταση και αντοχη μαλλον δε θα κανει την διαφορα ο τυπος ο πολυστροφος.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έκανα μια βόλτα εδώ στην περιοχή.. προβληματισμών συνέχεια δηλαδή

Είδα το Kritton 2013 με τα υδραυλικά... βασικά από περιφερειακά δεν είδα να έχει κάτι το αξιόλογο καλύτερο από τα άλλα... πέρα τον υδραυλικών.... δε μου άρεσε καθόλου το χρώμα του δεν ξέρω αν βγαίνει σε άλλα χρώματα...

Έχει θέμα με το φρενάρισμα? τα πάει καλά ? γενικά ρωτάω γιατί έχω δει κάτι video στο youtube που λένε ότι έχει failarei...

είδα επίσης το GT Karakoram 4.0 HD αυτό πάει γύρο στα 600 euro...έχει επίσης υδραυλικά μου φάνηκε πιο μουράτο αλλά δε ξέρω από GT πως τα πάει σαν μάρκα.

http://www.gtbicycles.com/2013/bikes...koram-4-0-mech

Sector Twenty 9-R Hydraylic Το είδα μόνο από φυλλάδιο

Επίσης last ένα που είδα από Ballistic

Ballistic :: Ποδήλατο TAURUS 29?

πως τα βλέπετε ?

Υπάρχει κάτι πιο αξιόλογο στα ίδια χρήματα? Αυτό που κατάλαβα είναι ότι σχετικά όλα τα ποδήλατα αυτής της κατηγορίας και αυτού του χρηματικού εύρους κυμαίνονται στα ίδια περιφερειακά... τότε πώς κάνω επιλογή? με το τι μου κάθετε στο μάτι ?

Link to comment
Share on other sites

πωπωπω ρε παιδιά ότι θα έλεγα το τι ένιωσα και θα γινόταν τέτοια συζήτηση, δε το περίμενα.:hehe:

Βασικά το σκέφτομαι απο χθες και αναρωτιέμαι, αν κάνω λάθος, γιατί όλοι οι αθλητές έχουν δεμένα πόδια στα bikes? Μήπως κάτι ξέρουν;:unsure:

Να πω και το πόνο μου! Θέλω να πάω για καφέ και άνοιξαν οι ουρανοί. Πως θα πάω τώρα με το Bike???????:dots:

Link to comment
Share on other sites

Που κατέληξες; Είμαι ένα κλικ πριν την παραγγελιά

Η τιμή του Garmin 800 είναι ιδιαίτερα ελκυστική αλλά παραείναι μεγάλο νομίζω. Αμφιταλαντεύομαι μεταξύ του 500 red και του 510 ακόμα, μάλλον θα παραγγείλω το 510 μέσα στην εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδες δικαιολογειται μετα απο 54km περιπου, να με πονεσει η μεση;

Τα περισσοτερα ηταν σε ασφαλτο ανηφορα και αρκετα σε κατηφορα με πολλες πετρες...

Σελα ειναι οκ πιστευω.

Λαιμος δε ξερω....

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδες δικαιολογειται μετα απο 54km περιπου, να με πονεσει η μεση;

Τα περισσοτερα ηταν σε ασφαλτο ανηφορα και αρκετα σε κατηφορα με πολλες πετρες...

Σελα ειναι οκ πιστευω.

Λαιμος δε ξερω....

Μέση όμως...ξέρεις;

Έχεις κάνει άλλες φορές τόσα χιλιόμετρα; Είχε ενοχληθεί;

[MENTION=20975]karmen1983[/MENTION] οι αθλητές είναι γατάκια. Εγώ θα τα έδινα όλα, με λίγες στροφές και χωρίς spd και όταν αυτοί τερμάτιζαν θα είχα πάρει ήδη τις ντόπες για τον επόμενο αγώνα.

[MENTION=44]unstoppable[/MENTION] Έλα ρε, τι να το κάνεις το 800άρη; Μία χαρά είναι η σειρά 5, απλά με προβληματίσατε με την υποστήριξη. Δεν θα μπορώ να ανεβάσω τις διαδρομές, θα κοπούν τα μισά στατιστικά, δεν θα μπορώ να βάλω φόντο στο profile μου;

Στατιστικά και να μου δείχνει τη διαδρομή στο πισί θέλω εγώ. Αν χαθώ έχω και το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Μέση όμως...ξέρεις;

Έχεις κάνει άλλες φορές τόσα χιλιόμετρα; Είχε ενοχληθεί;

[MENTION=20975]karmen1983[/MENTION] οι αθλητές είναι γατάκια. Εγώ θα τα έδινα όλα, με λίγες στροφές και χωρίς spd και όταν αυτοί τερμάτιζαν θα είχα πάρει ήδη τις ντόπες για τον επόμενο αγώνα.

[MENTION=44]unstoppable[/MENTION] Έλα ρε, τι να το κάνεις το 800άρη; Μία χαρά είναι η σειρά 5, απλά με προβληματίσατε με την υποστήριξη. Δεν θα μπορώ να ανεβάσω τις διαδρομές, θα κοπούν τα μισά στατιστικά, δεν θα μπορώ να βάλω φόντο στο profile μου;

Στατιστικά και να μου δείχνει τη διαδρομή στο πισί θέλω εγώ. Αν χαθώ έχω και το κινητό.

Στη μεση νιωθω τις ενοχλησεις...

Χιλιομετρα ναι εχω κανει και περισσοτερα.

Εχω παρατηρησει οτι απο τα 35-40km και μετα, εχω ενοχλησεις...

Τι λες; Να δω λιγο τον λαιμο;

Μηπως ηταν απο τους κραδασμους;;;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από τα 35-40? Πόσο αγύμναστος είσαι ρε; :hehe:

Πέρα από την γυμναστική της μέσης, κοίταξε αν έχεις σωστή θέση στο ποδήλατο, σωστά ρυθμισμένο το ποδήλατο και ...σωστό ποδήλατο :p

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.