Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

Είμαι ενα κλίκ απο το να παραγγείλω απο Γερμανία τα:

Schwalbe Marathon Racer Evolution 2 x 31.5€

Schwalbe SV17 2 x 3.75€

SKS Velo 42 12€

Έχει ψωνίσει κανείς απο bike-components.de ? Χρόνος παράδοσης ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν το βρήκα να έχει μπει, οπότε το βάζω.

Κανόνες του αγώνα:

1. Όλα τα ποδήλατα είναι με fixed ταχύτητα

2. Κανένα ποδήλατο δεν έχει φρένα

Περνάνε από προκαθορισμένα σημεία, παίρνουν σφραγίδα ή οδηγίες για το επόμενο και φεύγουν.

Απολαύστε το :-O

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=0npCFw9TEnA]Line Of Sight - Lucas Brunelle - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Επιστροφή λοιπόν στην αγορά ποδηλάτου (όχι κούρσα αυτή τη φορά δυστυχώς).

Μετά το δίλλημα του [MENTION=24707]kostas_gs[/MENTION] για το μελλοντικό του ποδήλατο, έχω κι εγώ κάποια πράγματα να σκεφτώ.

Χορηγός και μαγαζί όπως κι εταιρία, έχουν βρεθεί. Οπότε πάμε στα:

1) Specialized Hardrock Sport Disc 29 + ζαντολάστιχα για πιο flat καταστάσεις αργότερα.

2) Specialized Crosstrail Comp/Sport Disc

Τα λοιπά στοιχεία είναι:

Βόλτες κλπ στο χωριό (που κάθε δρόμος είναι σαν μονοπάτι βουνού....), στην Θεσσαλονίκη (Σειχ Σου κλπ) και γενικώς όπου βρεθεί δρόμος και μονοπάτι.

Κλίνω προς το Hardrock προς το παρόν.

Any help?

P.S. Άν ξαναλλάξω γνώμη και πάω σε τίποτα άλλο πιο άσχετο αργότερα, πυροβολήστε με plz....

Link to comment
Share on other sites

Τόσο "χάλια" το Crosstrail; Ούτως ή άλλως, το "κλίνω προς Hardrock" σημαίνει πως το έχω κλείσει σχεδόν και ψάχνω το χρώμα :p , αλλά είπα μήπως έπαιζε και τίποτα άλλο αξιόλογο.

Όσο για το δεύτερο σχόλιο, λογικό αυτό που λες και το έχω κατά νου. Το δεύτερο σετ ζαντολάστιχα θα είναι για αργότερα, αν θα δω πως θα πηγαίνω και πολύ μέσα στην πόλη κλπ, άρα να είναι πιο άνετο κλπ. Αυτό φυσικά άν θα περισσεύουν κιόλας εκείνη την περίοδο και άν θα υπάρχει και ουσιαστικό όφελος.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ενα κλίκ απο το να παραγγείλω απο Γερμανία τα:

Schwalbe Marathon Racer Evolution 2 x 31.5€

Schwalbe SV17 2 x 3.75€

SKS Velo 42 12€

Έχει ψωνίσει κανείς απο bike-components.de ? Χρόνος παράδοσης ?

Πολύ χρήμα έχω δώσει στους συγκεκριμένους δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα.

Το τυπικό που κάνει η dhl Γερμανία Ελλάδα. Γύρω στην μια εβδομάδα είχα την παραγγελία στο χωριό.

Link to comment
Share on other sites

1) Specialized Hardrock Sport Disc 29 + ζαντολάστιχα για πιο flat καταστάσεις αργότερα.

2) Specialized Crosstrail Comp/Sport Disc

όπως σωστά σου είπε ο Dem το crosstrail άστο απ'έξω δεν είναι για πολλά και η ανάρτησή του προσφέρει τα βασικά

το 29 που κοιτάς έχει καλή συμπεριφορά στο δρόμο(ακόμα και με τα λάστιχα που φοράει) και σε χωμάτινες διαδρομές

σε στενάχωρα μονοπάτια όμως,δυσκολεύεται λόγω μεγέθους και επειδή είναι ψηλό χρειάζεται κάποια προσοχή και διάστημα προσαρμογής

ζύγισε τα υπέρ και τα κατά και αν γίνεται δοκίμασε το πριν το αγοράσεις

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ενα κλίκ απο το να παραγγείλω απο Γερμανία τα:

Schwalbe Marathon Racer Evolution 2 x 31.5€

Schwalbe SV17 2 x 3.75€

SKS Velo 42 12€

Έχει ψωνίσει κανείς απο bike-components.de ? Χρόνος παράδοσης ?

~2 εβδομάδες υπολόγισε..

Link to comment
Share on other sites

οκ πάντα θα υπάρχει και αυτός που θέλει την νίκη με οποιοδήποτε κόστος.

υπάρχουν όμως και αυτοί που αγωνίζονται για την εμπειρία, για την ομάδα

και για κάποιο μυστήριο λόγο σε κάνει να θες και εσύ να κάνεις το ίδιο

αυτούς πρέπει να έχουμε σαν πρότυπο

όχι το εργαστήρι χημείας (γιατί δεν αναφέρει κανένας πόσο κακό κάνουν στο συκώτι (αρχικά) όλα αυτά τα boosters,δεν το καταλαβαίνω)

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα αποφάσισα να κάνω ένα καλό πλύσιμο στο ποδήλατο+λίπανση.

Τα φρένα μου είναι tektro draco και το πίσω ήδη άρχισε να τρώγεται...βλέπω ότι θέλω μεγαλύτερο πάτημα στη μανέτα.

Έβγαλα έξω τα τακάκια και έχουν ακόμα πολύ ψωμί, αλλά η επιφάνεια τους ήταν κατάμαυρη.

Λαπάρισα τα τακάκια με 180αρι γυαλόχαρτο σε επίπεδο μάρμαρο, τα καθάρισα με βενζίνη και τα επανατοποθέτησα.

Έγιναν καινούργια αλλά η αυριανή βόλτα θα δείξει (αν πετύχει θα το κάνω και στο μπροστινό που σκούζει σαν γαλοπούλα:p)...λέει να συμπληρώσεις υγρό να σηκωθεί η μανέτα?

Link to comment
Share on other sites

ανά 1,2 χρόνια ή κάποια χλμ χρήσης, καλό θα ήταν να ελέγχεις την πίεση στα σωληνάκια.

δύσκολο πάντως να χάνει υγρό το κλειστό κύκλωμα.

δοκίμασε μήπως η μανέτα έχει απορυθμιστεί

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.