Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

Αυτό που έκανες ονομάζετε λασπολογία έως και συκοφαντική δυσφήμηση.

Μπορεί να θεωρείς ότι είμαι υπερβολικός όμως από αυτό μπορεί να μπλέξεις πολύ άσχημα

Δεν έχω ποδήλατο ideal και δεν θα με ένοιαζε αν δεν πίστευα ότι το κάνεις από αφέλεια χωρίς σκοπιμότητα. Κυρίως όμως είναι άδικο για την εταιρία

Κανεις πλακα ετσι; Να μπλεξω επειδη ειμαι σε ενα ελευθερο φορουμ και εκφραζω την αποψη καποιου-καπως-καποτε, δηλαδη τρεχα γυρευε..!!

Δηλαδη εσυ, αν πεις σε ενα φορουμ οτι δεν ειναι αξιοπιστες οι bmw, αυτοματως πρεπει να φας μηνυση για συκοφαντικη δυσφημιση;;;!!!

Γελιο...

Για εξηγησε μου λιγο, ποια ακριβως ειναι η σκοπιμοτητα μου; Εκανα διαφημιση σε κανενα μαγαζι και δε το προσεξα;

Η μηπως εκανα διαφημιση στην cannondale και specialized?

Μηπως παιρνω ποσοστα απο αυτες τις εταιριες για να δυσφημιζω την ideal??!!

Καταλαβαινεις οτι μονο γελιο προκαλουν αυτα που γραφεις.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=24707]kostas_gs[/MENTION]

Τα IDEAL πουλάνε επειδή είναι φθηνά, είναι ελληνικά και πρακτικά, δεν είναι κακά ποδήλατα! Είναι mainstream στην Ελλάδα, μπορέι να μην έχουν την ουάο τεχνολογία ή να μην είναι στο βάρος του ανταγωνισμού, ή να έχουν χάλια όνομα

Ideal-Pink-Toilet-600x900.jpg

αλλά για τον απλό χρήστη που δεν ζητάει πολλά είναι μια χαρά και δεν τα λες αναξιόπιστα..

Έχω ideal περισσότερα χρόνια από όσα ξέρεις τον μαγαζάτορα φίλο σου, του έχω κάνει τα πάντα, έχω σαβουρωθεί, έχω πάει παντού, το έχω υπερφορτώσει, έχει χαλάσει η ανάρτηση, έχω αλλάξει λάστιχα, χερούλια, αλυσίδα, πίσω δίσκους και σασμάν, αλλά ο σκελετός δεν έχει καταλάβει τίποτα πέρα από γρατζουνιές/χτυπήματα..

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=24707]kostas_gs[/MENTION]

Τα IDEAL πουλάνε επειδή είναι φθηνά, είναι ελληνικά και πρακτικά, δεν είναι κακά ποδήλατα! Είναι mainstream στην Ελλάδα, μπορέι να μην έχουν την ουάο τεχνολογία ή να μην είναι στο βάρος του ανταγωνισμού, ή να έχουν χάλια όνομα

Ideal-Pink-Toilet-600x900.jpg

αλλά για τον απλό χρήστη που δεν ζητάει πολλά είναι μια χαρά και δεν τα λες αναξιόπιστα..

Έχω ideal περισσότερα χρόνια από όσα ξέρεις τον μαγαζάτορα φίλο σου, του έχω κάνει τα πάντα, έχω σαβουρωθεί, έχω πάει παντού, το έχω υπορφορτώσει, έχει χαλάσει η ανάρτηση, έχω αλλάξει λάστιχα, χερούλια, αλυσίδα, πίσω δίσκους και σασμάν, αλλά ο σκελετός δεν έχει καταλάβει τίποτα πέρα από γρατζουνιές/χτυπήματα..

Εγω μαζι σου ειμαι! Δεν εχω ασχημη γνωμη για τα ideal εγω.

Και εγω τωρα ideal εχω. Και μαλιστα ειναι 15 χρονων το ποδηλατο. Παρατημενο ηταν και απο το καλοκαιρι που το ξαναεφτιαξα, εχω κανει περιπου 1500km απροβληματιστα. Αρα δεν εχω ασχημη αποψη για αυτα.

Απλα μετεφερα την αποψη ενος φιλου θελοντας να δειξω οτι δεν κοιταζει το κερδος.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί απλά να μην πουλάει Ideal :)

[MENTION=2868]Myralis[/MENTION], αριστερός είσαι, μλκία θα πεις

:rofl:

Έχεις δει το race pro?

Να μην έχουν την wow τεχνολογία που; Μόνο τον σκελετό έχουν δικό τους (που και αυτός κάπου στο εξωτερικό κατασκευάζεται).

Link to comment
Share on other sites

Reba??? Αέρος?? αυτή έχει όσο το μισό ποδήλατο..

Εμένα κάτι altus και κάτι acera μου έβγαλαν το μάτι... :...:

Μάλλον ήμουν πολύ αισιόδοξος...!! Δηλαδή wtf??? Από το 2011 έχουν πάρει 30% σε όλα τα μοντελα!!Έλεος...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί απλά να μην πουλάει Ideal :)

[MENTION=2868]Myralis[/MENTION], αριστερός είσαι, μλκία θα πεις

:rofl:

Έχεις δει το race pro?

Να μην έχουν την wow τεχνολογία που; Μόνο τον σκελετό έχουν δικό τους (που και αυτός κάπου στο εξωτερικό κατασκευάζεται).

Μα αυτο κανει ρε συ. Δεν πουλαει ideal.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

περι ανθεκτικοτητα/αξιοπιστια frame δεν αξιζει να ασχολειται κανεις και ειδικα σ αυτη την κατηγορια.

αστοχιες συμβαινουν παντου, ακομα και στις high brand εταιριες. Οι διαδικασιες επεξεργασιας/συγκολλησης alu

ειναι γνωστες χρονια. το ride feel σε ολα τα alu ειναι το ιδιο.

το 7005 που εχει πχ η ideal ειναι το πιο ανθεκτικο απ ολα απο αποψη πιεσης, ειναι το πιο φθηνο απ ολα, συγκολλειται πιο ευκολα απ ολα

το συναντας σε πιο φθηνα μοντελα γιατι εχει τον πιο ευκολο/φθηνο τροπο συγκολλησης και γενικα ειναι πιο διαθεσιμο, αρα λιγοτερα $$$. Δεν επεξεργαζεται ευκολα απο την αποψη οτι δεν μπορεις να κανεις σχεδια στις σωληνες ωστε να κανεις πιο συγχρονα και τλχ πριν λιγα χρονια δεν ηταν διαθεσιμο σε πολλα μεγεθη, επισης το frame ειναι βαρυτερο, συνηθως, γιατι ειναι πιο δυσκολο να αυξομειωσεις το παχος των σωληνων δλδ μακρια απο τις ενωσεις.

το 6061 σαν alu (σκετο, απο μονο του) ειναι λιγοτερο ανθεκτικο, απαιτει ακριβοτερες μεθοδους για να γινει το ιδιο ανθεκτικο το frame στις ενωσεις οπως στο 7005 ομως δουλευεται πιο ευκολα. Αν το θελησει η εταιρια μπορει να αυξομειωσει το παχος εξωτερικα στις ενωσεις (πχ στην ενωση λαιμου οριζοντιου πιο χοντρο -> μεγαλυτερη επιφανεια συγκολλυσης, παχος του κατω σωληνα, στην μεσαια τριβη να ανοιξει σε συγκεκριμενα σημεια πολυ ψαλιδια για χωρο κτλ) αλλα και εσωτερικα να αφαιρεσει πολυ υλικο απο σημεια που δεν χρειαζεται και να φτιαχτει τελικα ενα πιο συγχρονο και πιο ελαφρυ πλαισιο. Δηλαδή αν το θελησει η εταιρια και αν εχει την προθεση μ αυτο μπορει να κανει το ιδιο και πιο ανθεκτικο και πιο ελαφρυ πλαισιο. Για ολα αυτα εχει επικρατησει στην βιομηχανια και το συναντας συνηθως σε πιο ακριβα πολδηλατα απο το 7005.

το 6066 ειναι ακομα πιο ακριβο και μεταγενεστερο στην ποδηλατικη βιομηχανια κραμα εχει τις παραπανω και περισσοτερες ιδιοτητες απο το 6061 και ειναι ενα κλικ πιο στιβαρο και ανθεκτικο. Μπορεις να κανεις ακομα πιο ελαφρια πλαισια και το ιδιο ανθεκτικα. Μεσα στη κριση οι εταιριες στα ιδια μοντελα (ιδιας τιμης) αντικατεστησαν το 6066 με το 6061 για να μειωσουν το κοστος ( πχ Trek. ) και εχουν το 6066 μονο στα τοπ alu μοντελα.

Στην ουσια δεν χρειαζεται να απασχολει κανεναν η ανθεκτικοτητα εφοσον μιλαμε για απλο αλουμινιο, ειναι θεμα επεξεργασιας περισσοτερο, υπαρχουν εγγυησεις. Ασε που σε οποιοδηποτε εργοστασιο και να δωσεις το 7005 θα σου κανει πιο ευκολα το frame ανθεκτικο απ οτι το 6061 με λιγοτερα λεφτα γιατι δεν χρειαζεται την προσοχη που θελει η 6000 σειρα. Ακομα και το βαρος δεν ειναι θεμα μονο του τι γραφει πανω ο σκελετος, αλλα πως αυτος ειναι επεξεργασμενος αναλογα με το τι και κατα ποσο επιτρεπει τον σχεδιαστη το υλικο και αν τελικα αυτος τα κανει. Οσο περισσοτερο θελει να τον επεξεργαστει τοσα $$$ απαιτουνται κατα την παραγωγή.

το κραμα αλουμινιου ειναι ανευ σημασιας για την επιλογη. (στα carbon ti ατσαλι ειναι αλλη ιστορια)

τωρα τελευταια καθε εταιρια δινει ονοματα στα βασικα κραματα που χρησιμοποιει για marketing περισσοτερο.

πχ απο Spec Μ4 Μ5 κοκ απο Τrek alpha, platinum ( που ειναι τα 6061 και 6066 κτλ)

μπορει να παιζουν και μικροδιαφορες στα ποσοστά Si, Mg, Cu υλικου καθε εταιριας αλλα ολη ιστορια βασιζεται στα παραπανω

η οικογενεια του 7005 δεν σημαινει οτι ειναι χειροτερη, υπαρχουν και "μεγαλες εταιριες" που το χρησιμοποιουν.

πχ μεχρι πριν λιγα χρονια η Santa Cruz εβαζε 7005 σωληνες.

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

Πηγα χθες και ειδα και τους καταλογους της specialized και της lapierre. Αν ομως σου κολλησει κατι οπως μου κολλησε το cannondale, ολα σου φαινονται μετρια μετα.

Ετσι αποφασισα το παρακατω εργαλειο το οποιο ομως εχει ενα τεραστιο μειον: διαθεσιμο απο τον Μαρτιο ρε γαμωτο! :angry:

δε πειραζει, καλυτερα να κανω υπομονη παρα να βιαστω να παρω κατι αλλο...

Trail_SL_5.jpg

Link to comment
Share on other sites

^^Για αυτο που κανω τωρα, δηλαδη αποστασεις οσο μπορω και αναβασεις, δεν ειναι το καλυτερο σιγουρα.

Ομως, κουρσα απορριπτεται.

Πολης το σκεφτομαι αλλα δε ξερω....

Σκεφτηκα κατι τετοιο και με ενα ζευγαρι λαστιχα θα ειναι ετοιμο για μενα...αναρτηση κλειδωνει ετσι κι αλλιως...οποτε...

εχω μερες μπροστα μου ομως να το σκεφτω...

Το σιγουρο ειναι ενα : ή cannondale ή specialized ή lapierre(δυσκολο...)

1.imo XC hardtail και 26" δεν θα επαιρνα μηπως να κοιτουσες κανα 29er ?

εχω χρονια και τα 2 και ειναι εμφανες γιατι τα 29 εχουν επικρατησει σ αυτην την κατηγορια

(σε αγωνες και επιπεδο πωλησεων)...βεβαια με τα ιδια περιφερειακα ακομα ειναι λιγο πιο ακριβα... και υπαρχουν ακομα λογοι για καποιον να παρει 26" ΧC hardtail που δεν ξερω αν τους εχεις εντοπισει και αν σε ενδιαφερουν.

2. Μετά σκεφτεσαι για πολης...λες οτι θα αλλαξεις λαστιχα σ αυτο...που σημαινει οτι κανεις (και) ασφαλτινα...

υπ' οψη ειδικα για ασφαλτο, αν αλλαξεις λαστιχα σε 29er θα ειναι πολυ πιο σωστο ποδηλατο στο δρομο απ οτι με 26"

και πιθανοτατα πιο γρηγορο και απο trekking, λογο πιο επιθετικης γεωμετριας.

ξερω ξερω εχεις ενα φιλο που κανει σεμιναρια, απλα μου φαινεται περιεργος ο τροπος σκεψης σας σχετικα με το θεμα...

Αν εχεις ήδη δοκιμασει καποια 2-3 ποδηλατα και θελεις αυτο ok πασο, καμια αντιρρηση...ειναι προσεγμενο ποδηλατο, ειναι για το βουνο παντως με μια αναρτηση στο μελλον, και 2-3 αλλαγες σε αναλωσιμα οταν αυτα χαλασουν θα γινει εργαλειο για το βουνο

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

1.imo XC hardtail και 26" δεν θα επαιρνα μηπως να κοιτουσες κανα 29er ?

εχω χρονια και τα 2 και ειναι εμφανες γιατι τα 29 εχουν επικρατησει σ αυτην την κατηγορια

(σε αγωνες και επιπεδο πωλησεων)...βεβαια με τα ιδια περιφερειακα ακομα ειναι λιγο πιο ακριβα...και υπαρχουν ακομα λογοι για καποιον να παρει 26" που δεν ξερω αν τους εχεις εντοπισει και αν σε ενδιαφερουν.

2. Μετά σκεφτεσαι για πολης...λες οτι θα αλλαξεις λαστιχα σ αυτο...που σημαινει οτι κανεις (και) ασφαλτινα...

υπ' οψη ειδικα για ασφαλτο, αν αλλαξεις λαστιχα σε 29er θα ειναι πολυ πιο σωστο ποδηλατο στο δρομο απ οτι με 26"

και πιθανοτατα πιο γρηγορο και απο trekking, λογο πιο επιθετικης γεωμετριας.

ξερω ξερω εχεις ενα φιλο που κανει σεμιναρια, απλα μου φαινεται περιεργος ο τροπος σκεψης σας σχετικα με το θεμα...

κοιταξε φιλε μου, 29αρι το σκεφτηκα αλλα οπως ξαναειπα αν σου κολλησει κατι δεν αλλαζεις ευκολα γνωμη.

το ειδα, το ερωτευθηκα.

Το ιδιο, αλλα οχι σε αυτο το χρωμα, βγαινει και σε 29αρι. αλλα θελω το χρωμα αυτο. Εξαλλου οπως ειπα επειδη το θελω για βολτες ερασιτεχνικες και οχι για κατι πιο εξειδικευμενο, θα με καλυψει το 26αρι πιστευω.

Τωρα θα μου πεις γιατι δινω 700 ευρω για ποδηλατο που θα καν απλες βολτες...ε μια φορα θα το παρω.

Επισης ειπα οτι το πρωτο πραγμα για μενα θα ειναι η εξωτερικη εμφανιση και 2-3 αλλα πραγματακια.

Ισως να σκεφτομαι λαθος για εσενα που μπορει να ζητας κατι πιο εξειδικευμενο στο δρομο.

Εγω θελω πρωτα να μου αρεσει αυτο που καβαλαω και μετα να δω πως θα ρολαρει στο δρομο σε σχεση με ενα αλλο.

Οσο για το σχολιο σου σχετικα με τα σεμιναρια και το φιλο μου, ξερεις πολλους που να εχουν γυρισει ποσες χωρες, με δικα τους εξοδα στις περισσοτερες περιπτωσεις(εκτος των αεροπορικων), για να μαθουν 5 πραγματα παραπανω απο σεμιναρια απο σοβαρες εταιριες? Δε νομιζω...

Ο ιδιος ξερει τη χρηση θελω το ποδηλατο και μου προτεινε 5-10 ποδηλατα...αυτο ηταν μεσα σε αυτα, μου αρεσε και αυτο ηταν...

Πες μου αν θες τους λογους για να παρει καποιος 26αρι. ΓιΑ 29αρι μου ειπες.

Ευχαριστω για τις συμβουλες.

Link to comment
Share on other sites

Aν διαλέγεις ποδηλατο κυριως με βαση μονο την εξωτερικη εμφανιση,σεβαστο.

ξεχασε συγκεκριμενα εσυ (εφ οσον εχεις κατασταλαξει) οτι ειπα

κατα τ αλλα προσπαθησε να καταλαβεις οτι δεν σε ξερω και με ξερεις και φυσικα

ουτε τον φιλο σου. Δεν εχω κανενα κερδος, με το να λεω την γνωμη μου σε ενα forum και δεν εχω καταστημα με 29er ποδηλατα σε πολλες χρωματικες αποχρωσεις στη Πατρα : p. Αγαθες προθεσεις και μονο, συμβουλευομαι συχνα forum - γραφονται πραγματα που μενουν- και τα βρισκω χρησιμα. : )

καμια παρεξηγηση

Στο κατω κατω αν διαλεγεις κυριως με την εξωτερικη εμφανιση δεν γινονται και πολλα οτι σεμιναρια και να κάνει κανείς, ειναι προσωπικο το θεμα.

Όταν υπαρξει χρονος θα το επανελθω για το τελευταιο. εξ αλλου η αποφαση εχει παρθει.

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

Κάθε ποδήλατο είναι κατασκευασμένο για συγκεκριμένη χρήση.

Ποδήλατο για βουνό και για άσφαλτο απλά δέν υπάρχει.

Προσωπική μου άποψή αφού θες να πατάς και στα 2 πάρε 29άρι στο οποίο εάν βάλεις ένα 'πολιτισμένο' λάστιχο θα σε υποστηρίξει πολύ καλύτερα από κάποιο 26άρι for sure.

Σίγουρα εάν δεν χορτάσει το μάτι δεν χορταίνει ούτε το στομάχι απλά επειδή όπως είπες μία φορά θα πάρεις ποδήλατο πάρε κάτι που θα σε καλύψει όσο το δυνατόν περισσότερο.

Επίσης σκέψου την πιθανότητα να γουσταρίσεις χώμα και κοπάνημα και να καταριέσαι την ώρα που πήρες ΗΤ :p :P

edit

Εγω θελω πρωτα να μου αρεσει αυτο που καβαλαω και μετα να δω πως θα ρολαρει στο δρομο σε σχεση με ενα αλλο.

Σεβαστό ΑΛΛΑ imo τί να το κάνεις να έχεις ένα ποδήλατο που θα το βλέπεις και θα τον παίζ..ς και όταν τον καβαλάς για να κάνεις κανα χλμ θα σου πέφτουν τα @@?

Έγινε επεξεργασία από Κωστάκης
Link to comment
Share on other sites

Dem:

Εννοειται οτι δεν ειπα οτι εχεις καποιο κερδος. Ειμαστε σε forum και ανταλλασουμε αποψεις.

Ευχαριστω για τις συμβουλες.

Κωστακης:

Εσυ τι θα προτιμουσες; Εξωτερικη εμφανιση και θα θυσιαζες λιγο απο ασφαλτο, ή 29αρι οχι τοσο ωραιο αλλα πιστολι στην ασφαλτο;

Αυτη τη στιγμη ειμαι για ποδηλατο με κατι παιδια. Εχει ενας ενα 29 αρι specialized crosstrail. Ασχημο για μενα μιας και ειναι καταμαυρο, αλλα το εκανα μια βολτα και πραγματι ρολαρει εκπληκτικα σε σχεση με το δικο μου 26αρι.

Βεβαια αλλο ποδηλατο το ενα, αλλο το αλλο...

Σας ευχαριστω για τις συμβουλες.

Περιμενω προτασεις και αποψεις μιας και μου ειναι πολυ δυσκολο να βρω αυτα τα 700€ και θελω οτι παρω να το εχω χρονια και να το ευχαριστιεμαι.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Dem:

Εννοειται οτι δεν ειπα οτι εχεις καποιο κερδος. Ειμαστε σε forum και ανταλλασουμε αποψεις.

Ευχαριστω για τις συμβουλες.

Κωστακης:

Εσυ τι θα προτιμουσες; Εξωτερικη εμφανιση και θα θυσιαζες λιγο απο ασφαλτο, ή 29αρι οχι τοσο ωραιο αλλα πιστολι στην ασφαλτο;

Αυτη τη στιγμη ειμαι για ποδηλατο με κατι παιδια. Εχει ενας ενα 29 αρι specialized crosstrail. Ασχημο για μενα μιας και ειναι καταμαυρο, αλλα το εκανα μια βολτα και πραγματι ρολαρει εκπληκτικα σε σχεση με το δικο μου 26αρι.

Βεβαια αλλο ποδηλατο το ενα, αλλο το αλλο...

Σας ευχαριστω για τις συμβουλες.

Περιμενω προτασεις και αποψεις μιας και μου ειναι πολυ δυσκολο να βρω αυτα τα 700€ και θελω οτι παρω να το εχω χρονια και να το ευχαριστιεμαι.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Κατ'αρχήν να σου πώς ξέρω πώς είναι να κολλάς με κάτι γιατί είμαι και εγώ αρκετά της εμφάνισης :)

Εάν ήμουν στην θέση σου τώρα με την όποια εμπειρία μου στο ποδήλατο θα προτιμούσα να χάσω λίγο από εμφάνιση..

Link to comment
Share on other sites

Από τη μικρή εμπειρία που έχω, να πω ότι για πόλη + βόλτα, το 29άρι είναι must. Και εγώ 26άρι mtb έχω με ασφάλτινα λάστιχα, αλλά έχοντας δοκιμάσει 2 29άρια φίλων για βόλτα μέσα στην πόλη μπορώ να πω ότι το λάστιχο μετράει πολύ. Επίσης να έχεις στο μυαλό σου ότι το ποδήλατο με το ασφάλτινο λάστιχο θα χάσει αρκετά από την αλητεία που έχει αυτή τη στιγμή. Στο λέω γιατί το βίωσα και εγώ.

Τώρα θα μου πεις εγώ γιατί πήρα 26άρι... Το πήρα γιατί έψαχνα φτηνό μεταχειρισμένο ποδήλατο άμεσα (ήταν πολύ γρήγορη απόφαση μου να πάρω ποδήλατο) και το πήρα με τη λογική του παίρνω αυτό τώρα, βλέπω αν με βολεύει και πόσο θα το χρησιμοποιώ, και στο μέλλον θα πάρω ένα καλό ποδήλατο. Εγώ όμως έδωσα 200, εσύ που δίνεις 700 κατά τη γνώμη μου πρέπει να πάρεις κάτι που θα το κρατήσεις αρκετά χρόνια :)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.