Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

πως βγαζουμε το συμπερασμα πως ΜΤΒ = μονοπατια

δε μπορω να το καταλαβω.

και με κουρσα αν θες πας στο χωμα

ξεκιναω λεγοντας οτι επειδη ελειπα 2 μερες τις τελευταιες σελιδες τις διαβασα γρηγορα οποτε μπορει κατι να καταλαβα λαθος.

Απο τη στιγμη που οπως λες μπορεις να πας σε χωμα με οτιδηποτε γιατι πρεπει ολοι να παιρνουμε χωματινο 26αρι??

Θεωρω οτι απο τη στιγμη που δεν παιζει χρονομετρηση-ανταγωνισμος δεν χρειαζεται πουθενα εξιδεικευση.(ουτε σε συγκεκριμενο τυπο ποδηλατου ουτε σε εξοπλισμο).

Σαν αρχη ..να παρει ο,τι της αρεσει (και γενικα αρεσει στον εκαστοτε ενδιαφερομενο).

Σε δευτερη φαση ειμαι φαν του τρεκκινγ ....τυπου scott metrix/sub/sportster και τα αντιστοιχα απο αλλες εταιριες.(δε εχω κολλημα σε μαρκες..και ideal θα παιρνα..αλλα τα αντιστοιχα τα κοβω πιο "αντρικια")

Ουτε καν αναρτηση δεν θεωρω απαραιτητη ..11 κιλα ποδηλατακι εχει αλλη χαρη.Μπορεις να τρεξεις και λιγακι χωρις να σου βγαινει η πιστη με τερατολαστιχα 2.10 που προοριζονται για αλλη χρηση.

(θυμηθηκα και τα 2.35 που ειχε το κονα...ημαρτον το τρακτερ.)

Χωμα πας παντου και παντα με οτιδηποτε.

Το δυσκολα ξεκινανε οταν η προσφυση θα παιζει ρολο σε ανταγωνιστικο επιπεδο.

Οποτε για απλη χρηση και δη γυναικεια...κλαιν.

Ειχα για ενα καλοκαιρι ενα σπορτστερ χωρις αναρτηση ..το πιο φθηνο νομιζω με alivio/acera.12 κιλα ποδηλατακι το καταχαρηκα σε καροδρομους και μιας και εγω δεν παιζω σε ελαφρια κατηγορια...ουτε καν ακτινολογηση δεν ηθελε μετα το περας του καλοκαιριου για οποιον ανησυχει.

Μιας και καμποσες σελιδες πισω αναφερθηκε για αλλο βημα σε τετοια ποδηλατα..η αληθεια ειναι οτι δεν ειναι τελειως διαφορετικο.

Το μονο που εχει εμφανως αλλο βημα ειναι τα 29αρια.

Στα 28αρια με 37αρια (μεσο ορο βαζω) λαστιχα εχουν αλλο προφιλ οποτε ειναι σε παρομοιa φαση με τα 26αρια 2,1".Τα δε κουρσακια με 0.9-1" εχουν μικροτερο βημα απο οτιδηποτε 26αρι.

keep fighting....τωρα θα παιξω και εγω:p

Link to comment
Share on other sites

εεε μου το χαλας...εγω ηθελα να μαλωσουμε τωρα που γυρισα:p

Σαφεστατα παντως.Και στο canyon που το συζητουσαμε πρωτιστως πρεπει να σου αρεσει πριν οτιδηποτε αλλο.

Αν μη τι αλλο υπαρχει ποικιλια να βρεις οτιδηποτε θελησεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλο ποδηλατο αλλα δε ξερω αν θα το εκμεταλευτεις τοσο για αυτα που σου δινει! Εκτος και αν εξελιχθεις τοσο που θα βαζεις φωτια στα υδραυλικα δισκοφρενα κτλπ!

Δεν παιρνεις καμια κουρσα λεω εγω :red::red:BeOne Jade Sport Womens Road Bike 2012 | Buy Online | ChainReactionCycles.com(αστειευομαι,παρε αυτο που σου κανει κλικ αλλα ΚΑΝΤΟ ΤΕΣΤ DRIVE)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αποφάσισα ποιο μου αρέσει, αλλά δεν βγαίνει με λίγο κόκκινο ή φούξια αντί για μπλε γμτ:wall:

CUBE AIM DISC 2012 | lazaridisbike.gr

xmmm μυριζομαι "υπογεια" μυνηματα fragma/gomar =busdev/gm . Κατω το κατεστημενο!! Παιδια τα cv σας παρακαλω για ρετουσαρισμα κ αποστολη στην cube.com :D

edit> κ εντατικα γερμανικα, wir kommen!!

Link to comment
Share on other sites

xmmm μυριζομαι "υπογεια" μυνηματα fragma/gomar =busdev/gm . Κατω το κατεστημενο!! Παιδια τα cv σας παρακαλω για ρετουσαρισμα κ αποστολη στην cube.com :D

edit> κ εντατικα γερμανικα, wir kommen!!

λαθος μυριζεσαι*...τις αποψεις μου τις λεω δημοσιως και η καρμεν κρινει και αποφασιζει

*παντα μιλαω προσωπικα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στο ποδήλατο μάλλον κατέληξα. Τι μάλλον δηλαδή .-

Τώρα ψάχνομαι για ρουχα και λοιπά :D

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες πάντως. Είναι κουκλί το άτιμο και απο κοντά :red:

post-20975-1416076343,7076_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα! βαλε το μυαλο σου να δουλεψει, μεσα παιζουν κ τα μετρητικα τυπου Khz, Mhz, etc!

κοιτα δε θα φαω κοκκινη καρτα για OFF topic παλι...το λες δημοσιως , θα γραψεις και δημοσιως τι εννοεις..Αλλιως μην μπαινεις στον κοπο για σχολιασμο.

Link to comment
Share on other sites

πως βγαζουμε το συμπερασμα πως ΜΤΒ = μονοπατια

δε μπορω να το καταλαβω.

και με κουρσα αν θες πας στο χωμα

Φυσικά και mtb= μονοπάτια.

Οποιοδήποτε άλλο σημείο του βουνού(πατημένο χώματοδρομο/δασικό) το κάνεις αρκετά καλά και με ένα αξιοπρεπές trekking. Αν βγάλουμε έξω την εξίσωση Μάρκετινγκ οι 26άρες ρόδες μελλοντικά θα μείνουν μόνο για τα μεγάλου μήκους(<170ΜΜ) αναρτήσεων ποδήλατα(all mountain/downhill)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και εγώ είμαι κατά τον τρέκ η αλήθεια είναι.

Δεν μου αρέσουν τα ποδήλατα που δεν ειναι ουτε το ενα ουτε το άλλο.

Αν είσαι για άσφαλτο πάρε ασφάλτινο, αν είσαι για χώμα ΜΤΒ, αν θες και τα 2, πάλι ΜΤΒ.

Η ταπεινή μου άποψη πάντα.

Για την Αγάπη τώρα δεν ξέρω, αν δεν έχει σκοπό να πάει ΠΟΤΕ σε χώμα, και το χρώμα είναι το μόνο που την νοιάζει τότε ας παρει ένα αμιγώς ασφάλτινο να κάνει την δουλειά της. Η στάση του τρεκ για ώρα με κουράζει, και γενικά σαν γεωμετρία δεν με βολεύουν.

Εγώ θα έλεγα γενικά ΜΤΒ με σλικ στην τελικη για την καβάτζα του εξω αλλα αν δεν την απασχολεί δεν έχει λόγο.

Στο κάτω κάτω όλα τέλεια θα της φανούν.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.