Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

Στο ποδήλατό μου σκάει η σαμπρέλα για 3η φορά από την Παρασκευή. Υποψιάζομαι ότι κάποιο γυαλί έχει ξεμείνει μέσα στο ελαστικό. Χτες βράδυ που άλλαξα τη σαμπρέλα πέρασα το εσωτερικό του ελαστικού με τα δάχτυλά μου αλλά δεν ένιωσα κάτι αιχμηρό. Καμία ιδέα για troubleshooting να βρω τι φταίει;

Link to comment
Share on other sites

Η επιλογή να πάρω αντί για trekking-hybrid να πάρω ένα καθαρό MTB να του βγάλω τα λάστιχα, να του βάλω ένα ζευγάρι πιο πολύ για πόλη, και έτσι να έχω και μια "mountain" version για όοοοοοοταν αρχίζει να με "τρώει", αξίζει;

Μου το πρότεινε φίλος που ψιλοασχολείται με το άθλημα....έχει και MTB και κούρσα βέβαια αυτός... :getlost:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω ναι.

Γιατί με το trekking δεν έχεις ΤΙΠΟΤΑ καθαρό για άσφαλτο ή χώμα αλλά κάτι που θα σε κρεμάσει και στα 2 αν το λιώσεις.

Άποψη μου πάντα.

Ενα MTB με λάστιχα δρόμου είναι παρεμφερές με το τρεκ και αν σου ταυλώσει πας και παντού εκτός.

Εγώ με αυτό το σκεπτικό το πήρα και μέχρι τώρα έτσι κάνω.

ΜΕ τρώει και εμένα για κούρσα να βρω λεφτά αλλά το ΜΤΒ είναι αγορά που την έχω χαρεί τρελά γιατί και ασφαλτο πάω και στα βουνα σκοτώνομαι!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

με την κουρσα χωμα δε πας

με το τρεκκινγκ βαρυ χωμα δε πας , απλως το αγγιζεις (μακρια και αγαπημενοι δλδ)

με το ΜΤΒ πας παντου αν αυτο σου λεει κατι

και ολα επι του πρακτικου και οχι με πιο κανεις καλυτερα τη δουλεια σου.

MTB και παλι MTB.

Πηγα χθες αιγαλεω με 115PSI στην αναρτηση κατεβηκα κατι βραχια και με πεθανε η αναρτηση.Το γυρναω στα 110πσι , καλυτερα αλλα παλι ειχα προβλημα.Πισω στα 105 λοιπον :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δε ξερω αν το εχετε δει

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=GxbIrNDH3pQ&feature=mfu_in_order&list=UL]YouTube - ‪toympes‬‏[/ame]

ειναι η παρεα που βγαινουμε για βολτες

και απο το 1.08 ειμαι εγω...στο ορειβατικο μονοπατι του μπαφι

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

δε ξερω αν το εχετε δει

ειναι η παρεα που βγαινουμε για βολτες

και απο το 1.08 ειμαι εγω...στο ορειβατικο μονοπατι του μπαφι

Βλέποντας το videaki μου δημιουργήθηκε η εξής απορία ρε παιδιά. (Noob γαρ στο σπόρ, είμαμε).

Παρά τις αναρτήσεις του ποδηλάτου, η μεσούλα αντέχει; Δηλαδή τόσα πάνω-κάτω δεν την καταπονούνε μακροπρόθεσμα;

Επίσης όλα αυτά τα κολάν κρίνονται απαραίτητα για διαδρομές του είδους; :hang3:

Link to comment
Share on other sites

αυτα ειναι τα απλα....:p

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=7RsBobue7mE&feature=channel_video_title]YouTube - ‪Aigalew me xelwnitsa‬‏[/ame]

αυτο θεωρειται κροκαλα και κοτρονι.

εμενα πιο πολυ με κουραζει η μεση απο την πολλη ωρα ποδηλασιας , παρα απο τα κοπανηματα.Γιατι στα κοπανηματα εισαι ορθιος και λειτουργει το σωμα σου σαν αναρτηση.

Επισης τα κολαν ναι λογω του pad απο κατω ειναι απαραιτητα για την σελα.Οπως επισης και γυαλια για τυχων κλαδια που μπορει να φας στην μαπα :p

edit: ο εικονιζομενος ποδηλατης στο ανωθεν βιντεακι ειμαι εγω για οσους δε το καταλαβαν :p

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

FU? Το δικό μου FSA (31.6 350mm) βγήκε 233gr -240gr έλεγαν τα specs- αλλά 85gr κάτω ακριβώς στην ίδια διάσταση είναι εντυπωσιακό. Πόσο πήγε το μαλλί;

BTW, να του βάλω βαζελίνη για να το βάλω στο σκελετό μου;

BTW2, LOL

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=bzE-IMaegzQ]YouTube - ‪bike lanes‬‏[/ame]

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Χρωματικά έδεσε πολύ καλά πιστεύω, και για 20€ δεν ήταν άσχημη αγορά :D. Δεν ξέρω κατά πόσο οφείλεται σε ψυχολογικό παράγοντα, λόγω αγοράς κλπ, αλλά νομίζω έχει διαφορά σε σχέση με το αλουμινένιο noname που είχα πριν σε απόσβεση κραδασμών.

DSC02268.jpg

DSC02269.jpg

DSC02271.jpg

(τελικά έβαλα βαζελίνη :p)

Link to comment
Share on other sites

για αρχή θα καλούσα την τροχαία και τη δημοτική να κόψουν κλήσεις σε όλους...ακόμα και στο μαγαζάτορα με τα μηχανάκια ντελίβερι....

σε περίπτωση που με γράφαν στα παπάκια τους θα πέρναγα και θα έσπαγα όλους τους καθρέφτες.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Εδώ δεν ενδιαφέρονται που παρκάρουν μπροστά στις ράμπες για τους ανάπηρους, θα ενδιαφερθούν για τα ποδήλατα; Και μετά περιμένουμε να αλλάξει η κυβέρνηση και το καθεστώς χωρίς να αλλάξουμε εμείς οι ίδιοι, κουκορούκου μανταλάκια.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.