Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

μια βοήθεια plx...

φίλος δίνει ένα Sportster 55 - SCOTT Sports του 2013 σε πολύ καλή κατάσταση, ούτε γρατζουνιά δεν έχει. Το ποδήλατο το πήγα και βόλτα και εκτός από ένα ελαφρύ σφύριγμα από τα μπροστινά φρένα όλα τα υπόλοιπα φαίνεται να είναι σε καλή κατάσταση.

350€ είναι καλά ή να κοιτάξω κάτι φτηνότερο ή/και καλύτερο;

στόχος είναι να get-in-shape και για την ώρα βουνά δεν είναι στο menu

Link to comment
Share on other sites

μια βοήθεια plx...

φίλος δίνει ένα Sportster 55 - SCOTT Sports του 2013 σε πολύ καλή κατάσταση, ούτε γρατζουνιά δεν έχει. Το ποδήλατο το πήγα και βόλτα και εκτός από ένα ελαφρύ σφύριγμα από τα μπροστινά φρένα όλα τα υπόλοιπα φαίνεται να είναι σε καλή κατάσταση.

350€ είναι καλά ή να κοιτάξω κάτι φτηνότερο ή/και καλύτερο;

στόχος είναι να get-in-shape και για την ώρα βουνά δεν είναι στο menu

Εμένα καλό μου φαίνεται, αν αναλογιστείς κιόλας πως η τιμή του είναι στα 450+ και είναι σχεδόν καινούριο, αλλά από εκεί και πέρα δες και τίποτα άλλο μπας και σου κολλήσει καλύτερα :)

ρε παιδια εχω ενα ποδηλατο της πλακας ειναι full suspension ομως.μπορω να βαλω καλυτερες αναρτησεις γιατι αυτες δεν παλευονται?

Για την πίσω δεν γνωρίζω, αλλά την μπροστά κατά 99% μπορείς να την αλλάξεις. Από όσο ξέρω, κυκλοφορούν δυο τύποι πλέον, οι straight και οι tappered αναρτήσεις που ουσιαστικά η διαφορά τους είναι στο σχήμα του λαιμού. Άν έχεις ένα από τους δύο τύπους, θα βρείς άνετα. Το αν αξίζει να την αλλάξεις, είναι άλλο θέμα.

Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση. Χρησιμοποιώ τελευταία το Runtastic mountain bike pro για να καταγράφω τις βόλτες μου στην πόλη. Το θέμα μου είναι πως έχω mountain bike, αλλά είμαι προς το παρόν μόνιμα στην πόλη μέσα. Οπότε, όταν βάζω σαν activity το mountain bike, μου βγάζει ας πούμε 900 θερμίδες για μια διαδρομή. Το αλλάζω σε cycling μιας και δεν είναι στο βουνό, μου βγάζει 300 θερμίδες για την ίδια διαδρομή.

Τι κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση; Το βάζω σε cycling λόγω πόλης κι ας είμαι με το mountain; Δεν με καίνε τα νούμερα τόσο, απλώς η διαφορά είναι πολύ μεγάλη κι αναρωτιέμαι τι να εννοεί ο ποιητής :p

Link to comment
Share on other sites

παίδες θέλω να αγοράσω κάποια πράγματα και χρειάζομαι την βοήθεια σας

αρχικά θέλω φώτα (μπρος, πίσω). Έχω δει αυτά, αξίζει να πάω σε κάτι πιο ακριβό ποιοτικό, ενώ έχω ήδη το πίσω στο ποδήλατο του αδερφού μου και με καλύπτει?

2ον, χρειάζομαι παγούρι και παγουροθήκη για το δικό μου ποδήλατο. Βλέπω κάτι παγούρια με 2πλά στρώματα και ειδικά υλικά που κρατούν την θερμοκρασία του νερού ώρες ... ισχούν αυτά ή τσάμπα τα λεφτά?

και 3ον θέλω ένα τσαντάκι (είτε τριγωνικό για να το βάλω στην γωνία του σκελετού ανάμεσα στα πόδια μου ή αυτό που τοποθετείται κάτω από την σέλα για να βάζω κλειδιά, κινητά, χρήματα, κτλπ.

Για ρίξτε μερικές προτάσεις παρακαλώ - μπορώ να αγοράσω και από εξωτερικό!

Link to comment
Share on other sites

Έχετε κανα tip στο τι να προσέξουμε για entry level αναρτήσεις; ας πούμε κατά πόσο είναι χρήσιμο το remote lockout κι άλλα τέτοια. Πρέπει να αλλάξω την δική μου (το ότι το αναφέρει ένα αυτοκόλλητο της πως δεν πρέπει να την χρησιμοποιούμε σε οτιδήποτε άλλο εκτός δρόμου, είναι ένα hint μάλλον) και κυμαίνομαι γύρω στα 150-180€. Βλέπω πως σε αυτές τις τιμές υπάρχουν κάνα δυο μοντέλα της Rockshox, αλλά δεν ξέρω τι παίζει. Στα ίδια λεφτά βρίσκεις και μοντέλα της RST με διαδρομή 180mm και υδραυλικά, αλλά δεν έχω ακούσει καλά λόγια για αυτήν την εταιρεία.
ρε παιδια εχω ενα ποδηλατο της πλακας ειναι full suspension ομως.μπορω να βαλω καλυτερες αναρτησεις γιατι αυτες δεν παλευονται?

παιδιά δεν γίνεται έτσι....αρχικά πρέπει να είστε λίγο πιο συγκεκριμενοι.

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

Μπα.. συνέχισε να το καβαλάς μέχρι να διαλυθεί, μετά δώσε κάτι παραπάνω και πάρε κάτι της προκοπής.

τα 1200 που ειχα δωσει για δυο αλλα που κλαπηκαν δεν το ξανακανω

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.