Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

κκκαλά φόρα εσύ θώρακα,κράνος,επιγονατίδες/αγκωνιδες πωςταλενα,σακίδιο,υδροδοχείο και σαν τρανσφορμερ πάενε βόλτα :p

Βόλτα κάνoυν τα παιδάκια, οι άντρες παλεύουν με τη φύση!! :p:p:p:tomato::tomato:

Link to comment
Share on other sites

Επεστρεψε το ποδηλατο και το κολαν απο την επισκευη τους. Μας τα χαλαει ο καιρος για την ωρα.

1) Ερωτηση: πιο κατω στις φωτο βλεπετε ενα τσαντακι που βαζω στον οριζοντιο στο ποδηλατο. Η επιφανεια (σαν δερματινι ειναι) που φαινεται στη φωτο, ακουμπα στο σωληνα. Με την τριβη και το ταρακουνημα απο τις πετρες, μου εκανε μικρες γρατσουνιες (την που&@.να μου μεσα) στο σωληνα.

Εχετε καμια ιδεα τι να βαλω στο τσαντακι για την τριβη; Με εχει βολεψει πολυ εκει το τσαντακι αλλα δε θελω να το ξαναβαλω ετσι.

2) Ερωτηση: εχω παρει ενα cree led. Οι μπαταριες του απο το ταρακουνημα παραμορφωνονται ετσι οπως ειναι δεμενες μεταξυ τους, μετα απο καποιο χρονικο διαστημα. Εβαλα μονωτικη ταινια γυρω απο τις μπαταριες σφιχτα, αλλα παλι τα ιδια. Τι να κανω για να μην παραμορφωνονται;;

9y6ume4y.jpg

5urame9e.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οι μπαταριες του απο το ταρακουνημα παραμορφωνονται ετσι οπως ειναι δεμενες μεταξυ τους, μετα απο καποιο χρονικο διαστημα. Εβαλα μονωτικη ταινια γυρω απο τις μπαταριες σφιχτα, αλλα παλι τα ιδια. Τι να κανω για να μην παραμορφωνονται;;

Σφίξε τες με δύο δεματικά και τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Τα εχω δει αυτα τα αυτοκολλητα αλλα εγω δε θελω να τα κολλησω στο σκελετο. Θελω να τα κολλησω στο τσαντακι επανω. Θα κολλανε λες;

Θα δοκιμασω για τις μπαταριες 2 ταιερ απς και θα δω.

Τις μπαταριες τις βαζω μεσα στο τσαντακι αυτο, αρα στο παλουκοσελο δε βολευει.

Link to comment
Share on other sites

Τα εχω δει αυτα τα αυτοκολλητα αλλα εγω δε θελω να τα κολλησω στο σκελετο. Θελω να τα κολλησω στο τσαντακι επανω. Θα κολλανε λες;

Έχω το ίδιο τσαντάκι, γρατζουνιές δεν παρατήρησα ακόμα, αλλά κουνιέται δεξιά-αριστερά όταν στρίβεις το τιμόνι.

Δοκιμαστικά πήρα μια λωρίδα βέλκρο, έβαλα το ένα κομμάτι στο σκελετό, το άλλο το κόλλησα στο τσαντάκι και ήταν ακλόνητο.

Όμως ξεκόλλησε από το τσαντάκι, οπότε μην δοκιμάσεις να κολλήσεις κάτι εκεί, ράψε το καλύτερα.

Μπορείς να ράψεις απο κάτω του ένα κομμάτι τσόχα για τις γρατσουνιές η σαμπρέλα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το ίδιο τσαντάκι, γρατζουνιές δεν παρατήρησα ακόμα, αλλά κουνιέται δεξιά-αριστερά όταν στρίβεις το τιμόνι.

Δοκιμαστικά πήρα μια λωρίδα βέλκρο, έβαλα το ένα κομμάτι στο σκελετό, το άλλο το κόλλησα στο τσαντάκι και ήταν ακλόνητο.

Όμως ξεκόλλησε από το τσαντάκι, οπότε μην δοκιμάσεις να κολλήσεις κάτι εκεί, ράψε το καλύτερα.

Μπορείς να ράψεις απο κάτω του ένα κομμάτι τσόχα για τις γρατσουνιές η σαμπρέλα.

Οταν πηγαινω ασφαλτο που δεν εχω κραδασμους, δεν μου κανει γρατζουνιες. Αλλα το τελευταιο 3μηνο παω μονο χωμα και εκει εγινε η ζημια.

Αρα δε θα αγορασω τα αυτοκολλητα εφοσον δεν κολλανε στο τσαντακι. Θα δοκιμασω να ραψω σαμπρελα. Αν βαλω τσοχα, λογικα θα γλιστραει πολυ το τσαντακι.

Σιγουρα δε θα μου κανει τιποτα χειροτερο ετσι;

Link to comment
Share on other sites

Για μένα η καλύτερη λύση είναι το βέλκρο, πιάσε το κομμάτι που θα ακουμπήσει στο σκελετό με δύο δεματικά και είσαι οκ, το άλλο ράψε το στο τσαντάκι.

Άλλη λύση είναι να πιάσεις τη σαμπρέλα στο σκελετό με δύο δεματικά αντί να τη ράψεις στο τσαντάκι.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα η καλύτερη λύση είναι το βέλκρο, πιάσε το κομμάτι που θα ακουμπήσει στο σκελετό με δύο δεματικά και είσαι οκ, το άλλο ράψε το στο τσαντάκι.

Άλλη λύση είναι να πιάσεις τη σαμπρέλα στο σκελετό με δύο δεματικά αντί να τη ράψεις στο τσαντάκι.

Επειδη το τσαντακι το βγαζω οταν πχ πλενω το ποδηλατο, δε μου ειναι ευκολο να βαλω οτιδηποτε πανω στο σκελετο. Γι αυτο θα δοκιμασω να ραψω στο τσαντακι σαμπρελα μονο για αρχη και θα δω πως θα παει.

Ευχαριστω για τη βοηθεια man.

Link to comment
Share on other sites

Με το συμπάθειο κιόλας ρε παιδιά, αλλά για offroad ποδήλατο μιλάμε. Και οι γρατσουνιές του θα γίνουν και σιγά μην κάτσεις να σκάσεις λες και πήρες αγκαλιά κανά κολονάκι με τη Φερράρι. Από τη στιγμή που το παρατήρησες και θες να προστατέψεις το χρώμα του σκελετού σε εκείνο το σημείο, βάλτου ένα διαφανές αυτοκόλλητο σε εκείνο το σημείο και τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.