Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

Το μπροστινο ντεραγιε ανεβασε την αλυσιδα στον δευτερο αλλα δεν την κατεβαζει ουτε την ανεβαζει (triple crankset). Το ντεραγιε κουνιεται αλλα φαινεται σαν να μην του φτανει η διαδρομη.

Το πισω δεν ανεβαζει δισκο, οσες προσπαθειες και αν εκανα.

Βασικα αμα δεν το παω βολτα δεν βλεπω να βρισκω ακρη.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ανεβασε και το πισω ντεραγιε δισκο (οχι κανονικα, αλλα τουλαχιστον ανεβασε), οποτε πιστευω θελει ενα απλο ρυθμισμα, απο καποιον που να ξερει.

Υπαρχει κανενας πληρης οδηγος για ρυθμισμα των ντεραγιε?

Link to comment
Share on other sites

Χιλια like για παρτυ σου [MENTION=1006]wrong method[/MENTION], αψογο το βιντεακι.

Ετοιμο το πισω ντεραγιε, σειρα για το μπροστα τωρα (ή αυριο)...

EDIT: Ρυθμιστηκε και το μπροστα, αλλα δεν εχει γινει τελεια δουλεια.

Σε καποιες ταχυτητες η αλυσιδα γρατσουναει το ντεραγιε. Παρολο που παλεψα καμια ωρα με πολλες ρυθμισεις, την τελεια δεν την βρηκα και το παρατησα.

Μη χαλασω και αυτο που εφτιαξα.

Έγινε επεξεργασία από stefanakos8
Link to comment
Share on other sites

αυτο δεν εχει ξαναγινει...

ηθελα πριν καποιες μερες να κανω καλο Μ.Ο

οποτε εχουμε και λεμε:

1h 07min 39second.

36.9 km distance

32.74km/average

και λεω να βγω να κανω την ιδια διαδρομη για Μ.Ο παλι...

και τα σημερινα ειναι:

1h 07min 38second

36.9km distance

32.75km/average

:hehe::hehe: :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Τελειώνω τις φυσικοθεραπείες αυτή την βδομάδα!!! Μου ήρθαν κάποια πραγματάκια σήμερα και περιμένω μερικά χειμερινά ρούχα και έναn ritchey λαιμό ακόμα και είμαι έτοιμος!

post-44-1416077919,0319_thumb.jpg

post-44-1416077919,4627_thumb.jpg

post-44-1416077919,7229_thumb.jpg

post-44-1416077919,876_thumb.jpg

post-44-1416077919,9036_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα λίγο σήμερα το ροπόκλειδο, τελικά αυτού του τύπου νομίζω ότι είναι καλύτεροι σε σχέση με τους άλλους που κάνουν απλά ένα κλικ όταν φτάσεις στο επιθυμητό επίπεδο. Από όσο διάβασα είναι και πιο αξιόπιστοι χωρίς να θέλουν ρύθμιση όσο περνάει ο καιρός και φυσικά είναι πιο οικονομικοί!

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση στους πιο εμπειρους:

το ποδηλατο το εχω απο τον Απριλιο. Του εκανα ενα μικρο service μεσα Μαιου (οχι αναρτηση).

Απο εκει και μετα εχω κανει περιπου 2500km. Περιπου τα 1500km ηταν σε ασφαλτο. Τα υπολοιπα 1000km σε βουνο.

Ποτε παω για service? Εχω αργησει ε;

Για την αναρτηση κατι θα θελει και αυτη ε;

Απο την εμπειρια σας, ποσο θα παει το μαλλι για ενα καλο service?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αν οι ταχύτητες δουλεύουν καλά και το λαδώνεις τακτικά δεν υπάρχει λόγος για σερβις. Δες αν τα τακάκια σου είναι καλά και μια χαρά θα σαι. Για την ανάρτηση δε ξέρω αν χρειάζεται συχνό σερβις.

Επειδή εδώ που μαι βρέχει συνέχεια, αλλάζω ντίζες κάθε 2ο χειμώνα, προληπτικά, όχι γιατί χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Αν οι ταχύτητες δουλεύουν καλά και το λαδώνεις τακτικά δεν υπάρχει λόγος για σερβις. Δες αν τα τακάκια σου είναι καλά και μια χαρά θα σαι. Για την ανάρτηση δε ξέρω αν χρειάζεται συχνό σερβις.

Επειδή εδώ που μαι βρέχει συνέχεια, αλλάζω ντίζες κάθε 2ο χειμώνα, προληπτικά, όχι γιατί χρειάζεται.

-Ταχυτητες μια μικρη ρυθμιση θελουν αλλα αυτο ειναι το ευκολο.

-Λαδωμα και πλυσιμο κανω πολυ συχνα εννοειται!!

-Τακακια δεν εχω επαφη...ακομα φρεναρω καλα παντως!

-Ουσιαστικα ο προβληματισμος μου ειναι η αναρτηση. Δεν ξερω τι να τσεκαρω για να δω αν ειναι οκ ή οχι. Θα ρωτησω και τον ποδηλατα μου να πει τη γνωμη του κι αυτος.

-Επισης, εχω την εντυπωση οτι μια μικρη ακτινολογηση πισω τη θελω...

Ευχαριστω για τη βοηθεια φιλος.

Link to comment
Share on other sites

Θα ρωτησω και τον ποδηλατα μου να πει τη γνωμη του κι αυτος.

-Νεαρέ μου έχεις κάνει τόσα χιλιόμετρα και δεν έχεις κάνει ακόμα σέρβις στην ανάρτηση; Δεν το αγαπάς το ποδήλατό σου; Αλλά μη σε νοιάζει τίποτα, εγώ είμαι εδώ! Θα σου το κάνω καινούριο! (με το αζημίωτο βεβαίως, βεβαίως!) (τρίβει χέρια!)

Link to comment
Share on other sites

-Νεαρέ μου έχεις κάνει τόσα χιλιόμετρα και δεν έχεις κάνει ακόμα σέρβις στην ανάρτηση; Δεν το αγαπάς το ποδήλατό σου; Αλλά μη σε νοιάζει τίποτα, εγώ είμαι εδώ! Θα σου το κάνω καινούριο! (με το αζημίωτο βεβαίως, βεβαίως!) (τρίβει χέρια!)

Επειδη εχω κανει πολλα χιλιομετρα και ασφαλτο, θεωρω οτι δεν εχει ταλαιπωρηθει τοσο η αναρτηση (μαλακιες λεω;).

Παντως θα τον ρωτησω κι αυτον να δω και ποσο παει το μαλλι γιατι δυσκολα τα πραγματα....

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.