Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

Μα οτι και να σου πω εάν δεν καβαλήσεις ο ίδιος δεν θα καταλάβεις.

Με τα λόγια κανείς δεν θα καταλάβει , αυτό θέλω να σου εξηγήσω. Εάν σου πώ οτι το 29άρι πχ το κουμαντάρεις πιο δύσκολα στο μονοπάτι δεν θα το καταλάβεις εάν δεν δεχτείς ο ίδιος το ερέθισμα.

και δεν είμαι ούτε περνιέμαι για προ..

εδιτ

για παράδειγμα δεν θα καταλάβεις πόση διαφορά έχει ένα τιμόνι 700mm με ένα 660mm εάν δεν το καβαλήσεις ο ίδιος, εγώ θα σου λέω οτι είναι πιο σταθερό ή οτι στρίβεις καλύτερα κ εσύ θα μου λες οτι και τα 2 τιμόνια είναι.

επίσης δεν μου έχεις προσδιορίσει το 'εμείς' και την χρήση που κάνεις. και ο djd πχ. μέσα στους 'εμείς' είναι άλλα δεν συγκρίνεται μαζί μου ή μαζί σου.

Έγινε επεξεργασία από Κωστάκης
Link to comment
Share on other sites

^^Αυτο που ειπα στην αρχη ειναι οτι για τη χρηση που κανουμε εμεις, οτι και αν καβαλησουμε ειναι το ιδιο. Αν θες βγαλε τον εαυτο σου εξω απο το "εμεις", κανενα προβλημα.

Για εμενα τουλαχιστον αυτο ισχυει μιας και κοιταζω απλα να διασκεδασω χωρις να χολοσκαω αν θα στριψω πιο δυσκολα ή οχι στο μονοπατι, ή αν θα τσουλησω πιο γρηγορα. Αυτο σημαινει "ερασιτεχνης" για εμενα Κωστα.

Σου ειπα οτι 29αρι εχω καβαλησει 2-3 φορες πριν το 26αρι το δικο μου, αλλα οχι σε μονοπατι για να συγκρινω τωρα με το 26αρι. Σε απλο χωματοδρομο...ε καμια διαφορα ομως. Αλλα οκ δε μπορω να τα συγκρινω γιατι δεν ειχα επαφη με 29αρι ουτε 26αρι τοτε.

Αλλα και να μπορουσα, δεν θα με ενοιαζε καθολου, αν κατεβηκα λιγο πιο γρηγορα το μονοπατι, ή αν εστριψα πιο δυσκολα. Αυτο εξηγω, οτι δεν εχουν σημασια αυτα για εμενα, ή εμας, οπως θες πεστο.

[MENTION=23]DJD[/MENTION] εισαι για μια κοντρα??:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Για τους απο πισω..(σελιδα :p)

δε παιρνω και ορκο γιατι

α)δεν εχω κατηφορες(προφανως ουτε ανηφορες)

β)δεν εχω 29αρι..

αλλα αν δεν κανεις πεταλι μονο η βαρυτητα και η τριβη(αεροδυναμικη αντισταση+τριβη κυλισης) θα παιξουν ρολο στο τσουλημα@κατηφορα

οverall θα συμφωνησω με τον gs..(μπλεξαμε με τους κωσταδες) ..

Ακομα και αν καταλαβεις διαφορα αμεσα απο την αλλαγη..δεν εχει νοημα σε ερασιτεχνικο επιπεδο..οποιο και αν ειναι αυτο.

Σαφως αν κανεις ενα ειδος ..καλο ειναι να εχεις ενα ποδηλατο οτι πιο κοντινο στο ειδος που σε ενδιαφερει.

Πχ και εγω κουρσακι θελω ..αλλα κλαιν..μια γρηγορη βολτα θελω να κανω για μενα..δε με νοιαζει να χασω χρονο απο το ποδηλατο μου που απεχει απο κουρσακι ..αρκετα :p

Link to comment
Share on other sites

μπαρδον αλλά τι λέτε;δεν έχει διαφορά αν μια Χ διαδρομή την κάνεις σε 5 ή 15;εντάξει να καταργήσουμε τους χρόνους σε όλα τα αθλήματα αφου δεν έχει σημασία άλλωστε...

η διαφορά υπάρχει και λέγεται ΒΕΛΤΙΩΣΗ είτε φυσικής ικανότητας είτε οχήματος/εξοπλισμού

σεβαστό αν κάποιος δεν την κυνηγάει και το κάνει για την πλάκα του αλλά όχι ότι αυτός είναι ο κανόνας,μην τρελαθούμε

Σου ειπα οτι 29αρι εχω καβαλησει 2-3 φορες πριν το 26αρι το δικο μου, αλλα οχι σε μονοπατι για να συγκρινω τωρα με το 26αρι. Σε απλο χωματοδρομο...ε καμια διαφορα ομως.

καλά στο κατέβασμα όλοι ταπα πάνε,για δοκίμασε να ανέβεις full load με 26αρι τπτ κλίσεις 6-8-10% καμιά 20αρια χλμ και μετά πάρε και 29αρι και τα λέμε

Έγινε επεξεργασία από wrong method
typo
Link to comment
Share on other sites

^^Αυτο που ειπα στην αρχη ειναι οτι για τη χρηση που κανουμε εμεις, οτι και αν καβαλησουμε ειναι το ιδιο. Αν θες βγαλε τον εαυτο σου εξω απο το "εμεις", κανενα προβλημα.

Για εμενα τουλαχιστον αυτο ισχυει μιας και κοιταζω απλα να διασκεδασω χωρις να χολοσκαω αν θα στριψω πιο δυσκολα ή οχι στο μονοπατι, ή αν θα τσουλησω πιο γρηγορα. Αυτο σημαινει "ερασιτεχνης" για εμενα Κωστα.

Σου ειπα οτι 29αρι εχω καβαλησει 2-3 φορες πριν το 26αρι το δικο μου, αλλα οχι σε μονοπατι για να συγκρινω τωρα με το 26αρι. Σε απλο χωματοδρομο...ε καμια διαφορα ομως. Αλλα οκ δε μπορω να τα συγκρινω γιατι δεν ειχα επαφη με 29αρι ουτε 26αρι τοτε.

Αλλα και να μπορουσα, δεν θα με ενοιαζε καθολου, αν κατεβηκα λιγο πιο γρηγορα το μονοπατι, ή αν εστριψα πιο δυσκολα. Αυτο εξηγω, οτι δεν εχουν σημασια αυτα για εμενα, ή εμας, οπως θες πεστο.

[MENTION=23]DJD[/MENTION] εισαι για μια κοντρα??:hehe:

Εγώ προσωπικά θέλω να γίνω καλύτερος και να βελτιώσω και τον χρόνο μου και το στύλ μου και όλα.

Ένα μέσο λοιπόν για να επιτύχω το σκοπό αυτό είναι να έχω και το κατάλληλο ποδήλατο.

Έχω ht, όσο και να παλεύω το ποδήλατο με κόβει. Αντίστοιχα θα με έκοβε και ένα 26άρι σε σχέση με το 29άρι αν την έβρισκα με το xc.

Για εμένα η βελτίωσή μου είναι μέσα στο χαβαλέ μου που κάνω όταν βολτάρω.

Τώρα είτε είσαι πρό είτε δεν είσαι από την στιγμή που υπάρχει τρόπος να κάνεις την δουλειά σου ευκολότερα/καλύτερα επιλέγεις αυτόν. Με το να μου λες οτι δεν καταλαβαίνεις διαφορά και οτι όλα είναι ίδια τα ισοπεδώνεις λίγο τα πράγματα.

Όλα αυτά στα λέω με φιλική διάθεση, για τυχόν παρεξηγήσεις

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα μιλωντας βελτιωση φυσικης ικανοτητας με ενδιαφερει...εξοπλισμου οχι.

(με ενδιαφερει δλδ..αλλα ερχεται ...λιγο πιο μετα απο την δευτερη μοιρα.)

Τις ικανοτητες μου χρονομετρω ..οχι του ποδηλατου μου.

Βεβαια οπως προειπα περιοριζομαι σε γρηγορες ασφαλτινες διαδρομες που η ικανοτητα του ποδηλατου εγκειται απλα στο να μη χαλασει 20κμ μακρια απο το σπιτι.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα μιλωντας βελτιωση φυσικης ικανοτητας με ενδιαφερει...εξοπλισμου οχι.

(με ενδιαφερει δλδ..αλλα ερχεται ...λιγο πιο μετα απο την δευτερη μοιρα.)

Τις ικανοτητες μου χρονομετρω ..οχι του ποδηλατου μου.

Βεβαια οπως προειπα περιοριζομαι σε γρηγορες ασφαλτινες διαδρομες που η ικανοτητα του ποδηλατου εγκειται απλα στο να μη χαλασει 20κμ μακρια απο το σπιτι.

Άσε ρε ψεύτη. Τότε γιατί έκανες Full-Deore/SLX το IronWill? Μία χαρά πήγαινε και πριν :p

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται οτι μιλαμε σε φιλικη διαθεση παιδες. Δεν υπαρχει λογος για τσακωμους.

Καθενας εχει την αποψη του. Ολοι την εκφρασαμε. Σεβαστη απο ολους μας.

Στην τελικη σημασια εχει να κανουμε πεταλι. Τιποτα αλλο.

Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free

Link to comment
Share on other sites

Άσε ρε ψεύτη. Τότε γιατί έκανες Full-Deore/SLX το IronWill? Μία χαρά πήγαινε και πριν :p

γιατι η δευτερη μοιρα (με) (προσ)περασε ρε συ :p

Kαι οχι IronWill...αυτο ειμαι εγω...IronWheel ειναι το ποδηλατο μου:p

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.