Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

πατα πατα τοκοψα το συρματόσχοινο στην μανετα,μέσα έμεινε το καψούλι που τη σταθεροποιεί..πως να το τραβήξω;δοκίμασα με μυτοτσιμπηδο τπτ,πέρασα το σύρμα ανάποδα δεν ένιωθε

τελικά η λύση δόθηκε από άτομο του άλλου φύλου που σε μια κρίση εξυπνάδας λέει:δεν δοκιμάζεις με το τσιμπιδάκι;

λαλακας :p

Στο κουρσάκι; Δεν νομίζω να είχες μηχανικά δισκόφρενα στο MTB.. Τα σεξιστικά σχόλια θα κάνω ότι δεν τα άκουσα επειδή είσαι καλό παιδι :tomato:

Link to comment
Share on other sites

Δώστε μου καμιά συμβουλή για αξεσουάρ ρε μάγκες.

Διάβαζα όλη μέρα σήμερα στο podilates.gr συμβουλές για κλείδωμα ποδηλάτου, καθώς και το thread δήλωσης κλοπής ποδηλάτου (το οποίο έχει έναν ασταμάτητο ρυθμό αναρτήσεων).

Μου σηκώθηκε η τρίχα κάγκελο, σε τι κόσμο έφερα το ποδηλατάκι μου;

Το ποδήλατο δεν σκοπεύω να το αφήνω έξω το βράδυ, ούτε ανεπιτήρητο μέσα στην πόλη. Όμως στην πολυτεχνειούπολη όταν έχω μάθημα, εκτός και αν το παίρνω μαζί μου μέσα στο αμφιθέατρο, θα πρέπει να το δένω έξω.

Προς το παρόν έχω μια κλειδαριά με συρματόσκοινο ή οποία γνωρίζω ότι δεν μου προσφέρει καμία απολύτως προστασία αν αποφασίσει κάποιος να μου πάρει το ποδήλατο. Δεν μπορώ να φανταστώ ποιες είναι οι πιθανότητες να σκάσει μύτη κάποιος στο πολυτεχνείο με κόφτη για να την κόψει.

Πως ασφαλίζετε τα ποδήλατα σας;

Link to comment
Share on other sites

εγώ για μέσα την πόλη εχω ένα παλιό ideal και ένα από το πρακτικερ 18 κιλά :p

δεν κυκλοφορώ ποτέ με τα δικά μου,τα βγάζω μόνο για την προπόνηση και μετά μέσα

θες την συμβουλή μου;μην αφήνεις ένα τέτοιο ποδήλατο έξω

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά έχεις δυο "beater" ποδήλατα που και να τα κλέψουν κλάϊν.

Σκέφτομαι να το παίρνω μαζί μου μέσα στο αμφιθέατρο ώστε να μην το χάνω από τα μάτια μου.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς να το έχεις στο αμφιθέατρο θα είσαι μια χαρά...

Δες πέταλα Abus και kryptonite. (άνω του πενηντάρικου :p)

και εαν δεν θέλεις να επιστρέψεις και να σου λείπει καμια σέλα η καμία ρόδα

PitLock Schnellspannachsen-Set verschliebar

Zfal Diebstahlsicherung Lock NRoll Set fr Laufrder + Sattelsttze

Link to comment
Share on other sites

Άμα μπω σε αυτό το λούκι, τα αντικλεπτικά θα μου κοστίσουν περισσότερο από ολόκληρο το ποδήλατο μου. Αυτές είναι λύσεις για πολύ ακριβά ποδήλατα >1k όπου το να δώσεις 100-150€ για κλειδαριά δεν είναι τίποτα όταν έχεις ήδη δώσει τόσα χρήματα (ένα 5-10% της τιμής του ποδηλάτου).

Θα κάνω ότι μπορώ για να μην το αφήσω ποτέ από τα μάτια μου.

Link to comment
Share on other sites

6,8km σύμφωνα με το google maps καλά δεν είναι για πρώτη μέρα μετά από μερικά χρόνια που είχα να κάνω ποδήλατο?

Θα πόσταρα και photo το Crosstrail μου αλλά δεν έχω την φωτογραφική :S

Έγινε επεξεργασία από nucleus
Link to comment
Share on other sites

Άμα μπω σε αυτό το λούκι, τα αντικλεπτικά θα μου κοστίσουν περισσότερο από ολόκληρο το ποδήλατο μου. Αυτές είναι λύσεις για πολύ ακριβά ποδήλατα >1k όπου το να δώσεις 100-150€ για κλειδαριά δεν είναι τίποτα όταν έχεις ήδη δώσει τόσα χρήματα (ένα 5-10% της τιμής του ποδηλάτου).

Θα κάνω ότι μπορώ για να μην το αφήσω ποτέ από τα μάτια μου.

Δυστυχώς έτσι είναι.

Καλύτερα πάντως να περιμένεις, να μαζέψεις λίγα χρήματα ακόμα, και να επενδύσεις 80-130 ευρώ για σωστή αντικλεπτική προστασία, να μπορείς να το αφήνεις λίγο μόνο του.

Όχι τίποτα άλλο, θα σε κράξουνε αν σε δούνε με το ποδήλατο μέσα στο αμφιθέατρο.

Εναλλακτική λύση, πάνε σε κατάστημα μηχανών και πάρε μια μεγάλη φαρδιά αλυσίδα των 30-40 ευρώ. Τέτοια έχω στην Ελλάδα, Αν έχω καταλάβει καλά, έχει ένα φαρδύ περυτίλιγμα και νομίζεις ότι είναι όλο μέταλο, αλλά μέσα πρέπει να έχει απλά ένα συρματόσχοινο. Εσύ θα το ξέρεις, ο κλέφτης δεν θα το ξέρει.. Οπότε σε κλειστό χώρο (μέσα στο πανεπιστήμιο, αλλά όχι στο αμφιθέατρο), ο άλλος που θα το δει, δεν θα δοκιμάσει να πάει να το κόψει, δεν θα μπορεί κιόλας αν δεν έχει 2-3 εργαλεία που φαίνοντε...

5km καλά δεν είναι για πρώτη μέρα μετά από μερικά χρόνια που είχα να κάνω ποδήλατο?

μια χαρά!

Link to comment
Share on other sites

6,8km σύμφωνα με το google maps καλά δεν είναι για πρώτη μέρα μετά από μερικά χρόνια που είχα να κάνω ποδήλατο?

Θα πόσταρα και photo το Crosstrail μου αλλά δεν έχω την φωτογραφική :S

Ο λαος θελει φωτο!!!!

Περιμενουμε!!

Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free

Link to comment
Share on other sites

6,8km σύμφωνα με το google maps καλά δεν είναι για πρώτη μέρα μετά από μερικά χρόνια που είχα να κάνω ποδήλατο?

Θα πόσταρα και photo το Crosstrail μου αλλά δεν έχω την φωτογραφική :S

Όχι. Να κάνεις και άλλα :p

Βάλε μία εφαρμογή στο κινητό να καταγράφει. Δωρεάν είναι οι περισσότερες.

Link to comment
Share on other sites

Δώστε μου καμιά συμβουλή για αξεσουάρ ρε μάγκες.

Διάβαζα όλη μέρα σήμερα στο podilates.gr συμβουλές για κλείδωμα ποδηλάτου, καθώς και το thread δήλωσης κλοπής ποδηλάτου (το οποίο έχει έναν ασταμάτητο ρυθμό αναρτήσεων).

Μου σηκώθηκε η τρίχα κάγκελο, σε τι κόσμο έφερα το ποδηλατάκι μου;

Το ποδήλατο δεν σκοπεύω να το αφήνω έξω το βράδυ, ούτε ανεπιτήρητο μέσα στην πόλη. Όμως στην πολυτεχνειούπολη όταν έχω μάθημα, εκτός και αν το παίρνω μαζί μου μέσα στο αμφιθέατρο, θα πρέπει να το δένω έξω.

Προς το παρόν έχω μια κλειδαριά με συρματόσκοινο ή οποία γνωρίζω ότι δεν μου προσφέρει καμία απολύτως προστασία αν αποφασίσει κάποιος να μου πάρει το ποδήλατο. Δεν μπορώ να φανταστώ ποιες είναι οι πιθανότητες να σκάσει μύτη κάποιος στο πολυτεχνείο με κόφτη για να την κόψει.

Πως ασφαλίζετε τα ποδήλατα σας;

Πολυτεχνειουπολη ...χανια??

Γιναν επικινδυνα και τα κουνουπιδιανα εε?

Link to comment
Share on other sites

Πολυτεχνειουπολη ...χανια??

Γιναν επικινδυνα και τα κουνουπιδιανα εε?

Δεν έχω ακούσει τίποτα τέτοιο εδώ γύρω, πάλι καλά. Όμως φύλα τα ρούχα σου για να έχεις τα μισά έλεγε η γιαγιά μου, δεν είναι ανάγκη να γίνουμε οι πρώτοι :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις παληκαρος (οχι κανας επαγγελματιας, ιδανικα n00bzor) εμπειρια απο καθημερινη οδηγηση ΣΕ ΚΙΝΗΣΗ στο κεντρο της Αθηνας??

Σκεφτομαι να παω σε road bike αλλα τα πολυ λεπτα λαστιχα πιστευω οτι θα ειναι τρελλο mis-match με τις γλυκουλες ανομοιομορφοιες του tarmac στους γραφικους δρομους της π.χ. Πατησιων. Επισης φοβαμαι οτι αυτες οι ποιητικες πινελιες απο σχαρες (για τα βροχονερα στους υπονομους ντε) αν σκασω ατσαλα θα την καταπιουν την ροδιτσα του racing και εγω θα μετραω δοντια κατω απο το τρολλευ που με ακολουθει απο πισω.

Χωρια του οτι ψιλοχανω την επιλογη "ανεβα πεζοδρομιο"

Μηπως να ξεχασω το racing στην Αθηνα και να μεινω σε MTB?

Οπως ειπα με ενδιαφερουν αποψεις απο καποιον που να κυκλοφορει σε καθημερινη βαση κεντρο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ακούσει τίποτα τέτοιο εδώ γύρω, πάλι καλά. Όμως φύλα τα ρούχα σου για να έχεις τα μισά έλεγε η γιαγιά μου, δεν είναι ανάγκη να γίνουμε οι πρώτοι :hehe:

Δε ξερω πως ειναι τα πραματα εκει κατω πλεον..Παλια ηταν ηρεμα.

Κλειδωσε το απλα ειτε στα καγκελα στη γεφυρα εξω απο τη βιβλιοθηκη (το βλεπεις και το βλεπουν απο παντου) ειτε στο εστιατοριο.

Eναλλακτικα για τα πλεον ησυχα μερη βρες κανενα κτιριο με γραφεια καθηγητων (πισω απο κυλικειο πχ αν θυμαμαι καλα..ή στο κτιριο μπροστα απο το μικρο parking .

Mεταπτυχιακοι-βοηθοι αντε κανενας καθηγητης να το δει εκει..

(το οποιο αυτοματα ειναι μειονεκτημα αν το δει καποιος που δεν πρεπει.)

Αυτα αν εχεις περασει ημμυ και δουλευετε ακομα στα κτιρια που ηξερα :p

Αnyway θεωρω οτι απεχει παρα πολυ απο το γινει η περιοχη "αθηνα".

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα DMT Prisma 2.0 σε 44 ήταν μικρά, πφφφ. Σκέφτομαι τώρα να πάω είτε στα Team Edition σε 45(αν και το πρασινάκι δεν με τρελαίνει) είτε σε Sworks 2013 που είναι 90Ε ακριβότερα όμως.

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις παληκαρος (οχι κανας επαγγελματιας, ιδανικα n00bzor) εμπειρια απο καθημερινη οδηγηση ΣΕ ΚΙΝΗΣΗ στο κεντρο της Αθηνας??

Σκεφτομαι να παω σε road bike αλλα τα πολυ λεπτα λαστιχα πιστευω οτι θα ειναι τρελλο mis-match με τις γλυκουλες ανομοιομορφοιες του tarmac στους γραφικους δρομους της π.χ. Πατησιων. Επισης φοβαμαι οτι αυτες οι ποιητικες πινελιες απο σχαρες (για τα βροχονερα στους υπονομους ντε) αν σκασω ατσαλα θα την καταπιουν την ροδιτσα του racing και εγω θα μετραω δοντια κατω απο το τρολλευ που με ακολουθει απο πισω.

Χωρια του οτι ψιλοχανω την επιλογη "ανεβα πεζοδρομιο"

Μηπως να ξεχασω το racing στην Αθηνα και να μεινω σε MTB?

Οπως ειπα με ενδιαφερουν αποψεις απο καποιον που να κυκλοφορει σε καθημερινη βαση κεντρο.

Το Trek 7.2fx που μου είχαν προτείνει εδώ πριν από 3 χρόνια τα κατάφερνε περίφημα σε καθημερινή διαδρομή 21χλμ από Αγία Παρασκευή προς Κορωπί και πίσω, παρά τις ανωμαλίες του δρόμου. Δεν είναι πολύ βαρύ και δεν κουράζει. Στο συστήνω ανεπιφύλακτα.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.