Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

"Η σημερινή βόλτα - ότι αρχίζει ωραία τελειώνει με πόνο."

Σήμερα πουρνό πουρνό (07.30) ξεκίνησα ορεξάτος για ασφάλτινη βόλτα.

Το κοντέρ έγραψε 28χλμ. απόσταση, ενώ έκανα και μια περίεργη ανακάλυψη...δρόμους δεν έχουμε, αυτοί που έχουμε

είναι γεμάτοι λακούβες και στη μέση του πουθενά με την άκρη του ματιού βλέπω αυτό:

Ένας ανολοκλήρωτος δρόμος μήκους 6 χλμ. με άριστη άσφαλτο, ο οποίος είναι σφραγισμένος με μπάζα εκατέρωθεν και εγκαταλελειμμένος. Α ρε Ελλάδα με τα περίεργα σου...

1v7t.jpg

Στη συνέχεια το πρόγραμμα είχε μπανάκι, και κατά την αναχώρηση από τη παραλία ήρθε η ώρα για τον πόνο...:p

Δίπλα από την άμμο της παραλίας υπάρχει ένας καλός χωματόδρομος.

Με το που ξεκινάω να φύγω (ζήτημα αν έχω κάνει 10μέτρα) βουτάει η μπροστινή σε μια καμουφλαρισμένη τρύπα από άμμο, το ποδήλατο σταματάει απότομα, και εγώ ξεκαβαλάω άτσαλα με την ιλιγγιώδη ταχύτητα ταν 6χλμ.:p

Θυμάστε την πατέντα με τις βιδούλες στα πετάλια?(να λέμε και τις μ@λακίες που κάνουμε)1008752j.jpg

Η συνέχεια δόθηκε στο χειρουργείο του κέντρου υγείας, όπου με πάλευαν για κανένα μισάωρο...

Έχουμε και λέμε: αντιτετανικός ορός, αντιβίωση για έξι ημέρες, θάλασσα 90% δεν ξαναβλέπω μέχρι να φύγω (ούτε νερό να πέσει επάνω γενικά), πόδι δεμένο, επανεξέταση τη Δευτέρα και βλέπουμε...

Μου το είχατε επισημάνει τότε αλλά εγώ που...το έμαθα με τον άσχημο τρόπο.:)

Απέφυγα να βάλω φωτό της γάμπας μου, αν θέλετε και δέν έχετε πρόβλημα πείτε το.

Link to comment
Share on other sites

ποοοο πακέτο:hm:

περαστικά

αυτό btw το είχα πάθει όταν τρέχαμε με έναν φίλο στην άμμο φέτος το Πάσχα και είχαμε βουτήξει και οι 2 σε κάτι τέτοιες παγίδες στην άμμο

Link to comment
Share on other sites

Πάμε σε μερικά ερωτήματα για κάτι αγορές που σκέφτομαι

1) https://www.runtastic.com/shop/en/runtastic-bluetooth-smart-combo-heart-rate-monitor

Μιας και χρησιμοποιώ τελικά την εφαρμογή Runtastic με το Nexus 4* που έχω... και θέλω να έχω παρακολούθηση καρδιακού ρυθμού σκέφτομαι τελικά να αγοράσω την ζώνη που σου προσφέρει.

Το ερώτημα είναι υπάρχει άλλη ζώνη συμβατή? Ενδεχομένως πιό φτηνή κτλ? Το έχει ψάξει κάποιος?

Αν υπάρχει κάποιος που σκέφτεται για την ίδια αγορά ή κάτι άλλο από το κατάστημα της Runtastic ίσως να μπορούμε να κάνουμε και μια ομαδική παραγγελία να γλυτώσουμε τυχόν μεταφορικά.

2) Έχει κανείς ή έχει άποψη για τα Crank Brothers Eggbeater 3 (pedals)

Σκέφτομαι για μια αγορά pedals και αυτά μου έχουν καθίσει στο μάτι χωρίς να το έχω ψάξει σχετικά πολύ ... Τα δικά σας suggestion επί του θέματος?

Σε περίπτωση που τα πάρω ή προτείνετε κάποιο άλλο παρόμοιο θα χρειαστεί και αγορά ανάλογου παπουτσιού... κάτι το οποίο δεν έχω ψάξει προς το παρών ΚΑΘΟΛΟΥ... Σε αυτό η συμβουλή σας είναι κάτι παραπάνω από πολύτιμη.

*3) Ψάχνω για θήκη για το κινητό να μπει κάπου στο τιμόνι και δε μου αρέσει σχεδόν τπτ... και τα θεωρώ και σχετικά ακριβά.

Κάποιο suggestion και για το συγκεκριμένο θέμα?

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

μόνο για τα spd μπορώ να σου απαντήσω.άλλοι τα θεωρούν τα καλύτερα στον κόσμο και ίσως λόγω εμφάνισης και σχεδίασης κερδίζουν σε αυτόν τον τομέα.

εγώ έχοντας διαλύσει ένα ζευγάρι στους 2 πρώτους μήνες, βρήκα στοργή στα

deoreXT της shimano και από τότε δεν ξαναασχοληθηκα,παρ'ολο που έχουν

φάει άπειρη καταπόνηση(και σημαντικά φτηνότερα)

Wiggle | Shimano XT PD-M785 Trail Wide Platform Pedals | Clip-In Pedals

σταρτερς

Wiggle | Shimano M088 SPD Mountain Bike Shoes | Offroad Shoes

καλύτερα

Wiggle | Northwave Sparta MTB Shoes | Offroad Shoes

τοπ

Wiggle | Northwave Striker Carbon 5 MTB Shoes | Offroad Shoes

Wiggle | Sidi Dragon 3 Vernice MTB Shoes | Offroad Shoes

Link to comment
Share on other sites

Περαστικά! Εύχομαι να μη σου αφήσει σημάδι.

Είναι αστείο ότι έπαθα τέτοιο πράγμα χωρίς να πέσω καν, απλά ξεκαβαλώντας άτσαλα.

Δεν πειράζει...παράσημα. Πάντως αύριο το πρωί θα ξαναπάω βόλτα.:)

Τα σημάδια τα έχω σίγουρα, 3 βαθιά γδαρσίματα και καμιά δεκαριά τρύπες.

Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι πως έγιναν οι τρύπες στη σειρα σαν γαζί, πεντάλ η δίσκοι μπροστινοί?

Για να μην μιλάω στον αέρα πάρτε φωτό, ανοίγετε με δική σας ευθύνη.

Τρόμαξε ο γιατρός πόση ώρα να μου καθαρίσει τα λάδια από την αλυσίδα/γρανάζια.

orn9.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ WrongMethod...

Προτείνεις και το συγκεκριμένο μαγαζί για την αγορά τους ή απλά έτσι για να μου δείξεις?

όχι απαραίτητα αν και το wiggle έχει μεγάλη ποικιλία

δες και τα bike-discount,chainreaction,evans

Link to comment
Share on other sites

Πάμε σε μερικά ερωτήματα για κάτι αγορές που σκέφτομαι

1) https://www.runtastic.com/shop/en/runtastic-bluetooth-smart-combo-heart-rate-monitor

Μιας και χρησιμοποιώ τελικά την εφαρμογή Runtastic με το Nexus 4* που έχω... και θέλω να έχω παρακολούθηση καρδιακού ρυθμού σκέφτομαι τελικά να αγοράσω την ζώνη που σου προσφέρει.

Το ερώτημα είναι υπάρχει άλλη ζώνη συμβατή? Ενδεχομένως πιό φτηνή κτλ? Το έχει ψάξει κάποιος?

Αν υπάρχει κάποιος που σκέφτεται για την ίδια αγορά ή κάτι άλλο από το κατάστημα της Runtastic ίσως να μπορούμε να κάνουμε και μια ομαδική παραγγελία να γλυτώσουμε τυχόν μεταφορικά.

2) Έχει κανείς ή έχει άποψη για τα Crank Brothers Eggbeater 3 (pedals)

Σκέφτομαι για μια αγορά pedals και αυτά μου έχουν καθίσει στο μάτι χωρίς να το έχω ψάξει σχετικά πολύ ... Τα δικά σας suggestion επί του θέματος?

Σε περίπτωση που τα πάρω ή προτείνετε κάποιο άλλο παρόμοιο θα χρειαστεί και αγορά ανάλογου παπουτσιού... κάτι το οποίο δεν έχω ψάξει προς το παρών ΚΑΘΟΛΟΥ... Σε αυτό η συμβουλή σας είναι κάτι παραπάνω από πολύτιμη.

*3) Ψάχνω για θήκη για το κινητό να μπει κάπου στο τιμόνι και δε μου αρέσει σχεδόν τπτ... και τα θεωρώ και σχετικά ακριβά.

Κάποιο suggestion και για το συγκεκριμένο θέμα?

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.

Έχω αλλάξει πολλά παπούτσια και κανένα δεν ήταν βολικότερο από το Shimano FN23.

Το μεγάλο τους προτέρημα είναι ότι το cleats χώνετε μέσα και μπορείς να περπατήσεις άνετα.

Link to comment
Share on other sites

Πάμε σε μερικά ερωτήματα για κάτι αγορές που σκέφτομαι

1) https://www.runtastic.com/shop/en/runtastic-bluetooth-smart-combo-heart-rate-monitor

Μιας και χρησιμοποιώ τελικά την εφαρμογή Runtastic με το Nexus 4* που έχω... και θέλω να έχω παρακολούθηση καρδιακού ρυθμού σκέφτομαι τελικά να αγοράσω την ζώνη που σου προσφέρει.

Το ερώτημα είναι υπάρχει άλλη ζώνη συμβατή? Ενδεχομένως πιό φτηνή κτλ? Το έχει ψάξει κάποιος?

Αν υπάρχει κάποιος που σκέφτεται για την ίδια αγορά ή κάτι άλλο από το κατάστημα της Runtastic ίσως να μπορούμε να κάνουμε και μια ομαδική παραγγελία να γλυτώσουμε τυχόν μεταφορικά.

2) Έχει κανείς ή έχει άποψη για τα Crank Brothers Eggbeater 3 (pedals)

Σκέφτομαι για μια αγορά pedals και αυτά μου έχουν καθίσει στο μάτι χωρίς να το έχω ψάξει σχετικά πολύ ... Τα δικά σας suggestion επί του θέματος?

Σε περίπτωση που τα πάρω ή προτείνετε κάποιο άλλο παρόμοιο θα χρειαστεί και αγορά ανάλογου παπουτσιού... κάτι το οποίο δεν έχω ψάξει προς το παρών ΚΑΘΟΛΟΥ... Σε αυτό η συμβουλή σας είναι κάτι παραπάνω από πολύτιμη.

*3) Ψάχνω για θήκη για το κινητό να μπει κάπου στο τιμόνι και δε μου αρέσει σχεδόν τπτ... και τα θεωρώ και σχετικά ακριβά.

Κάποιο suggestion και για το συγκεκριμένο θέμα?

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.

Περαστικα καταρχην. Γρηγορη αναρρωση.

Στο 3ο σου ερωτημα: κοιταξε στο ebay για ενα τσαντακι που μπαινει στον οριζοντιο σωληνα. Εχει παρα πολλα ιδια.

Πολυ καλη λυση για το κινητο, για μικροπραγματα και ειναι και αδιαβροχο. Εχω παρει ενα στα 3,50€. Δεν ειμαι σε υπολογιστη να σου δωσω link.

Δες εδω το τσαντακι:

gupy2ede.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free

Edit: και τα δικα μου πεταλ εχουν βιδουλες που αν φυγει κανα ποδι με βλεπω να παθαινω τα ιδια....

Έγινε επεξεργασία από kostas_gs
Link to comment
Share on other sites

Δεν βρίσκω κάτι σε καλή τιμή τελικά. Μόνο Fizik μοντέλα 2012 και Diadora στο Chainreaction.

Κλίνω προς τα Fizik, τα R3 μάλιστα τα βρίσκω στα 75Ε στο PlanetX σε ασημί ή κόκκινο χρώμα, 125Ε σε άσπρο και 150 τα R1.

Τα κόκκινα R3 δεν είναι καθόλου άσχημα! Για πετάλια λέω να πάω σε Look Keo 2 max carbon.

20111104_1616798.jpg

cx331-specs.png

: P

Link to comment
Share on other sites

Πάμε σε μερικά ερωτήματα για κάτι αγορές που σκέφτομαι

1) https://www.runtastic.com/shop/en/runtastic-bluetooth-smart-combo-heart-rate-monitor

Μιας και χρησιμοποιώ τελικά την εφαρμογή Runtastic με το Nexus 4* που έχω... και θέλω να έχω παρακολούθηση καρδιακού ρυθμού σκέφτομαι τελικά να αγοράσω την ζώνη που σου προσφέρει.

Το ερώτημα είναι υπάρχει άλλη ζώνη συμβατή? Ενδεχομένως πιό φτηνή κτλ? Το έχει ψάξει κάποιος?

Αν υπάρχει κάποιος που σκέφτεται για την ίδια αγορά ή κάτι άλλο από το κατάστημα της Runtastic ίσως να μπορούμε να κάνουμε και μια ομαδική παραγγελία να γλυτώσουμε τυχόν μεταφορικά.

2) Έχει κανείς ή έχει άποψη για τα Crank Brothers Eggbeater 3 (pedals)

Σκέφτομαι για μια αγορά pedals και αυτά μου έχουν καθίσει στο μάτι χωρίς να το έχω ψάξει σχετικά πολύ ... Τα δικά σας suggestion επί του θέματος?

Σε περίπτωση που τα πάρω ή προτείνετε κάποιο άλλο παρόμοιο θα χρειαστεί και αγορά ανάλογου παπουτσιού... κάτι το οποίο δεν έχω ψάξει προς το παρών ΚΑΘΟΛΟΥ... Σε αυτό η συμβουλή σας είναι κάτι παραπάνω από πολύτιμη.

*3) Ψάχνω για θήκη για το κινητό να μπει κάπου στο τιμόνι και δε μου αρέσει σχεδόν τπτ... και τα θεωρώ και σχετικά ακριβά.

Κάποιο suggestion και για το συγκεκριμένο θέμα?

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.

Εγω χρησιμοποιω eggbeater και συγκεκριμενα τα CANDY ειμαι πολυ ευχαριστημενος κυριως XC χρηση, ΑΛΛΑ δεν εχω δοκιμασει SPD και δεν μπορω να σου πω διαφορες :hm:

Απο παπουτσια εχω τα MAVIC Alpine επισης πολυ ευχαριστημενος αν και τα εχω λιγο καιρο.

Link to comment
Share on other sites

ναι έχει γίνει χαμός με αυτό:p

εδώ Ρέθυμνο έχουμε πολλά τέτοια και κυκλοφορούν:p

Τις κυριες στο ποδηλατο τις ειδε κανεις, ή εχουμε καει τοσο απο την ποδηλασια που αδιαφορουμε;;

Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.