Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

[MENTION=6199]SirDiman[/MENTION] For God's sake ρε συ...:laughing:

Να μονώσει το σύστημα από την υγρασία του περιβάλλοντος οκ το δέχομαι, αλλά ότι θα τον σκοτώσουν μπαταρίες συνολικής τάσης ~8V είναι για γέλια :)

Και όχι τίποτα άλλο ωρέ το έκανες και με bold. Θα το διαβάσει κανείς και δε θα αλλάζει ούτε μπαταρία σε τηλεκοντρόλ :p

Με τάση δικτύου ναι έχει θέμα σε αυτά τα A που αναφέρεις (και σε πολύ λιγότερα. Σκέψου ότι τα ρελέ διαφυγής λειτουργούν στα 30mA) αλλά άλλο >220V(AC) και άλλο 8V (DC) και αν τα πιάνει συνεχόμενα.

Τον προκαλώ για να σου το αποδείξει να ακουμπήσει το ένα χέρι στη μία πλάκα και το άλλο στην άλλη. (εμείς στο χωριό μου τις 9V μπαταρίες τις τσεκάραμε στη γλώσσα και όμως είμαι ακόμα εδώ και η γεύση μου είναι τούμπανο)

Δε θα πάθει τίποτα και αν πάθει κάτι, δε θα φταίνε οι μπαταρίες, αλλά το ότι θα έχει πιει τα κέρατα του και αντι να βάλει τα χέρια του στις πλάκες, τα έβαλε σε καμιά πρίζα τοίχου :p

ps Σκέψου το αλλιώς. Oταν ακουμπάς την μπαταρία του αυτοκινήτου πεθαίνεις; Εκεί έχεις 12 ολόκληρα Volt :)

Οταν τα μαστόρια κάνουν ηλεκτροσυγκόλληση και ακουμπάνε σίδερα με 50V απο δίπλα πεθαίνουν;

Και γενικά μπορώ να σου αναφέρω παραδείγματα μέχρι αύριο...

Απο εκεί και πέρα [MENTION=15018]Seafalco[/MENTION] ρίξε ένα σεντόνι

ps2 δε φέρω καμία ευθύνη για τυχόν διαρροή της κατασκευής πάνω στη σέλα και να παρατήσει o [MENTION=12156]Lakisss[/MENTION] το ποδήλατο και να ψάχνεται για άλλα :p

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=V7m61plCjVE&f]Surefire M3 Combatlight Explosion - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Ποιος με κάλεσε???:nerd:

Νίκο μας, τι σου λένε????:slap:

Λοιπόν για να βάλουμε τα πράματα σε μια σειρά.

Πράγματι η ωμική αντίσταση του χαλκού είναι μικρότερη από αυτήν του αλουμινίου, αλλά αυτή η σύγκριση, αναφέρεται σε υλικά της ίδιας διατομής.

Και φυσικά έχει κυρίως να κάνει με την πυκνότητα των υλικών -μεταξύ άλλων- και το πλήθος των ελεύθερων φορέων ρεύματος.

Αλλά εδώ, δεν πρέπει να μας διαφύγει το γεγονός ότι, η διατομή ενός καλωδίου που είναι κατασκευασμένο να αντέχει ρεύματα π.χ. 5 Α είναι περίπου 1 mm, ενώ η διαθέσιμη διατομή της κατασκευής του Νίκου, είναι πολύ μεγαλύτερη ! ! !

Συνεπώς, αν υπάρχει ένα σημείο όπου πρακτικά έχουμε απώλειες στην κατασκευή αυτή, αυτό είναι ακριβώς, τα καλώδια χαλκού που έχει χρησιμοποιήσει ! ! !:p

Και από ότι βλέπω τα καλώδια που έχει χρησιμοποιήσει, θα μπορούσαν να είναι και παχύτερα (αν το κόβω καλά πρέπει να είναι περίπου 1 mm^2)

Τώρα όσον αφορά την πιθανότητα μιας έστω και απειροελάχιστης "ηλεκτροπληξίας", αυτή θα έπρεπε να συμβεί πιάνοντας και τις δύο πλάκες, οπότε έρχεται στο προσκήνιο το ζήτημα της τάσης της μπαταρίας , σε σχέση με την αντίσταση του ανθρώπινου οργανισμού, και το συνεπαγόμενο δια του σώματος ρεύμα, που σημαίνει η όποια επαφή.

Εδώ θα δικαιώσω ολοκληρωτικά την Αγάπη!

Η αντίσταση του ανθρώπινου δέρματος είναι από 100.000 Ohm (στεγνό και ξηρό) μέχρι 1000 Ohm (βρεμένο/ ιδρωμένο) οπότε αν εξετάσουμε, την χειρότερη εκδοχή ακόμα και αν υποθέσουμε ότι ο ποδηλάτης μας είναι πιο αγώγιμος κι από "ψάρι", (ας πούμε δηλαδή ότι η αντίστασή του είναι μονο1000 OHM) τότε οι πράξεις δίνουν :

8,4 Volt / 1000 Ohm = 8,4 mA

Αν τώρα υπολογίσουμε ότι για να μπούμε σε επικίνδυνα χωράφια, θα πρέπει το ρεύμα που διαπερνά το σώμα να είναι της τάξης των 300 - 500 mA DC (προσέξτε λέω DC, γιατί για το AC το ρεύμα, αυτό είναι 30 mA), βλέπουμε ότι δεν υπάρχει καμία περίπτωση να έχουμε πρόβλημα!!!

Οπότε αν μην μπερδεύουμε την κατανάλωση του φακού που έχει μια πολύ χαμηλή εσωτερική αντίσταση, με αυτήν του ανθρώπινου σώματος που θα έρθει σε τυχαία επαφή με μια τάση χαμηλή!

Συνεπώς ουδείς φόβος υπάρχει, εκτός ίσως από ενδεχομένως περιδιαβαίνουσες τρυφερές υπάρξεις και αυτό μόνο στην περίπτωση που συμβεί η διαρροή του ps2 της προλαλήσασας.! :)

Link to comment
Share on other sites

Τι είσαστε εσείς ρε?:p

Ζηλεύετε...με γλωσσοφάγατε, σήμερα στο πάρκο έπαθα μπροστινό λάστιχο και το ποδήλατο πήγε στο σπρώξιμο για 2km.

Τέτοιο κλατάρισμα δεν παίζει...σε 5sec. πίτα το μπροστινό!

Στο θέμα μας.

Σας είπα ότι οι μπαταρίες μου έμειναν καβάτζα από τους τρεις φακούς που αγόραζα κατά καιρούς.

Τις οκτώ αυτές μπαταρίες τις φορτίζω ανά δύο με τους φορτιστές των φακών (φακός) και μετά τις βάζω στη θήκη.

[MENTION=6199]SirDiman[/MENTION] οι μπαταρίες έχουν protection και τόσο καιρό δουλεύουν ρολόι, τώρα αν αστοχήσει κάποια κάποτε δεν μπορώ να το ξέρω.

Πιστεύω υπερβάλλεις όσον αφορά το ρεύμα, αν καρβουνιάσω στον αφήνω στη διαθήκη μου.:p

Στο θέμα μόνωσης κάτι θα γίνει, άλλωστε η θήκη δεν έχει μπει ακόμα επάνω στο ποδήλατο μιας και προχτές φτιάχτηκε.

edit: [MENTION=15018]Seafalco[/MENTION] το καλώδιο που έβαλα είναι 1.5άρι και το μαμίσιο που συνεχίζει στον προβολέα γράφει επάνω 22awg πίνακας

Έγινε επεξεργασία από Lakisss
Link to comment
Share on other sites

ps Σκέψου το αλλιώς. Oταν ακουμπάς την μπαταρία του αυτοκινήτου πεθαίνεις; Εκεί έχεις 12 ολόκληρα Volt :)

Οταν τα μαστόρια κάνουν ηλεκτροσυγκόλληση και ακουμπάνε σίδερα με 50V απο δίπλα πεθαίνουν;

Και γενικά μπορώ να σου αναφέρω παραδείγματα μέχρι αύριο...

Απο εκεί και πέρα [MENTION=15018]Seafalco[/MENTION] ρίξε ένα σεντόνι

ps2 δε φέρω καμία ευθύνη για τυχόν διαρροή της κατασκευής πάνω στη σέλα και να παρατήσει o [MENTION=12156]Lakisss[/MENTION] το ποδήλατο και να ψάχνεται για άλλα :p

Μιλας για ταση , μιλαω για ενταση (Α) + ταση (V)

Εγω δεν θα ακουμπαγα τους πολους μπαταριας που βρισκεται σε κλειστο κυκλωμα και με αντισταση που τρωει 6χιλιαδες μιλιαμπερ την ωρα και 15 V (δες το λινκ που εβαλα για ποσα ειναι ικανα να κανουν βλαβη στο ανθρωπινο σωμα)

Link to comment
Share on other sites

Εδώ θα δικαιώσω ολοκληρωτικά την Αγάπη!

Η αντίσταση του ανθρώπινου δέρματος είναι από 100.000 Ohm (στεγνό και ξηρό) μέχρι 1000 Ohm (βρεμένο/ ιδρωμένο) οπότε αν εξετάσουμε, την χειρότερη εκδοχή ακόμα και αν υποθέσουμε ότι ο ποδηλάτης μας είναι πιο αγώγιμος κι από "ψάρι", (ας πούμε δηλαδή ότι η αντίστασή του είναι μονο1000 OHM) τότε οι πράξεις δίνουν :

8,4 Volt / 1000 Ohm = 8,4 mA

Αν τώρα υπολογίσουμε ότι για να μπούμε σε επικίνδυνα χωράφια, θα πρέπει το ρεύμα που διαπερνά το σώμα να είναι της τάξης των 300 - 500 mA DC (προσέξτε λέω DC, γιατί για το AC το ρεύμα, αυτό είναι 30 mA), βλέπουμε ότι δεν υπάρχει καμία περίπτωση να έχουμε πρόβλημα!!!

Οπότε αν μην μπερδεύουμε την κατανάλωση του φακού που έχει μια πολύ χαμηλή εσωτερική αντίσταση, με αυτήν του ανθρώπινου σώματος που θα έρθει σε τυχαία επαφή με μια τάση χαμηλή!

Συνεπώς ουδείς φόβος υπάρχει, εκτός ίσως από ενδεχομένως περιδιαβαίνουσες τρυφερές υπάρξεις και αυτό μόνο στην περίπτωση που συμβεί η διαρροή του ps2 της προλαλήσασας.! :)

Τελικα οντως στη σύνδεση του εχει 8V, αρχικά νομιζα ειχε 16 , τελοσπαντων.

Εξήγησε μου τοτε γιατι:

-Σε 1 ωρα λειτουργίας ο φακος εχει τελειώσει τη μπαταρια (εστω 6000κατι mah = 6A *1 ωρα σωστα? ). Πως τα 6 Amper σε κλειστό κύκλωμα ( ο φακος να δουλευει στο 100%) και ο Λακης αμέριμνος να ακουμπάει τις πλάκες της μπαταρίας δεν ειναι επικίνδυνο.

-Το ρευμα δεν θα περασει απο εκει που θα βρει χοντρικα τη λιγοτερη αντίσταση? (σε αυτο δεν είμαι σίγουρος αν περνα ολο ή ενα μερος απο αυτο γιατι οπως ειπα δεν το εχω διδαχτει, ικαζω με μια διαφορα δυναμικου θα παει εκει το ρευμα και ας εχει μεγαλυτερη αντισταση απο τον αλλο αγωγο)

When I touched my metal wrench to the positive (ungrounded) side of the 12 volt battery,εδω λεει για συνεχες αφου ειναι μπαταριακαι σε ανοικτο κυκλωμα, σε κλειστο θα ηταν καπως δυνατοτερο I could feel a tingling sensation at the point where my leg was touching the bumper. The combination of firm contact with metal and my sweaty skin made it possible to feel a shock with only 12 volts of electrical potential.

Thankfully, nothing bad happened, but had the engine been running and the shock felt at my hand instead of my leg, I might have reflexively jerked my arm into the path of the rotating fan, or dropped the metal wrench across the battery terminals (producing large amounts of current through the wrench with lots of accompanying sparks). This illustrates another important lesson regarding electrical safety; that electric current itself may be an indirect cause of injury by causing you to jump or spasm parts of your body into harm's way.

Εγω ξερω οτι και τα 12βολτ σκοτωνουν παντως με μεγαλα ρευματα 1+ Α

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
Link to comment
Share on other sites

Μιλας για ταση , μιλαω για ενταση (Α) + ταση (V)

Τώρα για να μην ξεχάσουμε όσα ξέρουμε από ηλεκτρισμό, δεν μας εξηγείς πως με 8 Volt, θα δημιουργηθούν οι εντάσεις που λες μέσα από μια "αντίσταση" του 1 KOhm* ?

Και για να θέσουμε και τα πράγματα σε μια βάση, να πούμε ότι τάση χωρίς ρεύμα υπάρχει, το αντίθετο όχι (τουλάχιστον στο μακροσκοπικό επίπεδο που μας ενδιαφέρει εδώ!

* Και εδώ να τονίσω ότι αυτό είναι το σενάριο με τις χειρότερες συνθήκες (πλήρης δραγμός χειρός σε μεταλλική επιφάνεια και των δυο χεριών , με τις επιφάνειες αυτές υπό τάση μεταξύ τους), πράγμα που δεν είναι η περίπτωσή μας , αλλά έστω και σαν ασκηση !!)

Link to comment
Share on other sites

Βελτιώσαμε την θέση της σέλας για πιο επιθετική θέση. Τα έδωσα σχεδόν όλα σήμερα και είμαι πολύ κοντά στα 30Km/h (29,5 έδειξε το Runkeeper).

http://www.strava.com/activities/57971503

Έγινε επεξεργασία από unstoppable
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για να μας μείνει και κάτι πέρα από τα καλοπροαίρετα αστεία, να δουμε αυτό που ρωτάς:

"-Σε 1 ωρα λειτουργίας ο φακος εχει τελειώσει τη μπαταρια (εστω 6000κατι mah = 6A *1 ωρα σωστα? ). Πως τα 6 Amper σε κλειστό κύκλωμα ( ο φακος να δουλευει στο 100%) και ο Λακης αμέριμνος να ακουμπάει τις πλάκες της μπαταρίας δεν ειναι επικίνδυνο.

-Το ρευμα δεν θα περασει απο εκει που θα βρει χοντρικα τη λιγοτερη αντίσταση? (σε αυτο δεν είμαι σίγουρος αν περνα ολο ή ενα μερος απο αυτο γιατι οπως ειπα δεν το εχω διδαχτει, ικαζω με μια διαφορα δυναμικου θα παει εκει το ρευμα και ας εχει μεγαλυτερη αντισταση απο τον αλλο αγωγο)"

Το ρεύμα μοιράζεται στην διαδρομή του , σε όλους τους διαθέσιμους δρόμους που θα βρει.

Έτσι αν ο Νίκος ακουμπήσει και στις δύο πλάκες (με το ένα χέρι στην μία και με το αλλά στην άλλη) τότε το ρεύμα θα περάσει και μέσα από το σώμα του!

Για να δούμε όμως πόσο θα είναι αυτό?

Έστω ότι ο φακός απορροφά όπως λές και εσύ 6 Α * (* Δεν τα αποροφά , αλλα αυτό ειναι ένα αλλο θέμα !)

Τότε με βάση το γνωστό νόμο του Ohm έχουμε R= V/I => Rφακού = V μπαταρίας / Ι φακού => R φ = 8,4 V /6 A => Rφ= 1,4 Ohm

Άρα την στιγμή που θα πιάσει ο Νίκος τις πλάκες θα έχουμε δύο αντιστάσεις παράλληλα,

μία του φακού (1,4 Ohm ) και μία του σώματος του (1000 Ohm).

Το ρεύμα θα μοιραστεί σε αυτές τις δύο, σε ποσοστό αντιστρόφως ανάλογο με τις τιμές τους, δηλαδή το περισσότερο ρεύμα θα ακολουθήσει τον ευκολότερο δρόμο, αυτό ν με την χαμηλότερη αντίσταση!

Αν κάνουμε τις αναλογίες από το γεγονός ότι ισχύει ότι :

V φακού = V σώματος => R φ x Iφ = Rσ x Iσ =>

Από εδώ προκύπτει ότι:

Ισ = (Rφ x Iφ) / R σ => Ισ = Ιφ (Rφ/ Rσ) =>

Ισ = 6000[mA] x ( 1,4 ohm / 1000 ohm) =>

Ισ = 6000[mA] x 1,4 x 10^-3 = (6000 / 1000) x 1,4 = 8,4 mA

Iσ = 8,4 mA

Άρα κανένα πρόβλημα!

Τώρα για το θέμα αν τα 12 volt είναι αισθητά κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες , ναι μπορεί να είναι και εξαρτάται και από τον άνθρωπο και την ευαισθησία του, αλλά σε καμία περίπτωση , δεν μπορούν να δημιουργήσουν άμεσα πρόβλημα ασφάλειας!

Έμμεσα και αν μπορέσουν να διοχετευτούν σε αντικείμενο χαμηλής αντίστασης (π.χ. ένα καλώδιο που βραχυκυκλώνει μια μπαταρία) μπορεί να προκαλέσουν σοβαρά προβλήματα λόγω των έντονων θερμικών φαινομένων που σημαίνει αυτή η επαφή (ας μην ξεχνάμε ότι μια μπαταρία αυτοκινήτου κάλλιστα μπορεί να δώσει σε μια μίζα ρεύματα μέχρι και 300 + Α !!

Άρα η τάση είναι ένα θέμα σοβαρό και το ρεύμα επίσης αλλά πάντα πρέπει να έχουμε κατά νου και το μέσον που θα βρει δρόμο το ρεύμα και την αντίσταση του μέσου αυτού!

Σε αυτό το πεδίο μπορούμε να κάνουμε διάφορους περίεργους συνδυασμούς, όπου μια τάση 10 KV είναι αβλαβής και χρησιμοποιείται για κακόγουστα αστεία (σπινθήρας από πιεζοηλεκτρικό φαινόμενο), μέχρι το άναμμα μια λάμπας με υψίσυχνα ρεύματα που ρέουν μέσα από την επιδερμίδα του σώματος χωρίς να το βλάπτουν!

Θυμήσου ότι όλα τα κλασικά δοκιμαστικά κατσαβίδια , χρησιμοποιούν το σώμα μας για να ανάψουν το λαμπάκι (αίγλης) του κατσαβιδιού, εκεί η τάση είναι 230 VAC , αλλά το ρεύμα απειροελάχιστο!

Ελπίζω να μην παρεξηγήθηκε η παιχνιδιάρικη διάθεσή μου, και τελικά να βοήθησα στο να καταλάβουμε τι συμβαίνει.

Να ' μαστε καλά και πάντα να θυμόμαστε όπως λέει και ο σοφός:

"Το ρεύμα είναι ο καλύτερος φίλος του ανθρώπου, αλλά ..... χάδια δεν θέλει!"

:)

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
Link to comment
Share on other sites

2 ερωτήματα

1) Για android συσκευές τι προτείνετε για παρακολούθηση διαδρομής κτλ ? Αξίζει κάτι ή καλύτερα να πάρω μια ξεχωριστή συσκευή κτλ ...

2)Σχετικά με τις διαστάσεις και την επιλογή ποδηλάτου

Μπορεί να με κατατοπίσει κάποιος ?

Διάβασα οτι πολλαπλασιάζεις το ύψος από το πάτωμα ως τον καβάλο με το 0.65? και ότι βγει βγάζεις -10 για επιλογή mountain ποδηλάτου?

Τα δικά μου στοιχεία είναι

Ύψος 1.86

Από πάτωμα ως λαιμό 1.57

Ώμους 42

Από ώμο ως παλάμη 70

Καβάλος 87

Και γι αυτό το θέμα είδα υπάρχουν κάποιες εφαρμογές είναι αξιόπιστες ?

Link to comment
Share on other sites

"Το ρεύμα είναι ο καλύτερος φίλος του ανθρώπου, αλλά ..... χάδια δεν θέλει!"

:)

Πέρα από την ανάλυση, που δε θα την έκανα σε καμία περίπτωση, καθώς δε το έχω το σεντόνιον και μου αρέσει να μιλώ με παραδείγματα και όχι με τύπους, η γράφουσα για τα λεγόμενα σου -καθότι φυσικός- σου βάζει άριστα. Πέρασες το μάθημα δε χρειάζεται Σεπτέμβριος. :innocent:

Ας σου διορθώσω όμως τουλάχιστον το ρητό, καθώς ο σοφός το λέει λίιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιγο διαφορετικά.

Το ρεύμα είναι ο καλύτερος φίλος του ανθρώπου, αλλά........ δε θέλει χάδια! (μακάρι να τον άκουγε κάποια στα 5 της χρόνια. Δε θα πάθαινε καρδιά η γιαγιά της :p)

Μη παραφράζεις λόγια σοφών, θα πέσει φωτιά να σε κάψει βρε! :p

ps πλάκα πλάκα πολύ θα γούσταρα ο σοφός να έγραφε τώρα εδώ, αλλά δεν είναι όλα δυνατά :)

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=12156]Lakisss[/MENTION]

Μπορεις να βγαλεις 2 φωτος της προκοπης το φως σου?

Αν ναι...να σου στειλω πμ αυριο με το τι θελω...

Bάζω το χέρι μου στη φωτιά ότι θες το RAW!!!!!!!!!:innocent:

Link to comment
Share on other sites

Αγάπη έχεις δίκιο τώρα μεγάλο !!!

Mea culpa!!!

Αλλά βγήκε ο ποιητής από μέσα μου! :)

Όσο για την έρμη την γιαγιά της πεντάχρονης μετενσάρκωσης του "σατανά", η αγάπη της την έσωσε την λεγάμενη , αλλιώς ακόμα θα την έδερνε μάλλον!!!!!:rofl:

Link to comment
Share on other sites

στη φωτια βαλτο..στο ρευμα μη το βαλεις :p

ναι ναι έλα πες ότι δε θες το RAW :p

Στο ρεύμα το έβαλα και με πρόκα μάλιστα για ένα παγωτό παρακαλώ :p

τη βλέπω τη κάρτα στρίβει στη γωνία :hehe:

Link to comment
Share on other sites

ναι ναι έλα πες ότι δε θες το RAW :p

Στο ρεύμα το έβαλα και με πρόκα μάλιστα για ένα παγωτό παρακαλώ :p

τη βλέπω τη κάρτα στρίβει στη γωνία :hehe:

Ε τωρα ειναι η σειρά μου να συμβάλω στην ιστορική ακρίβεια των γεγονότων!!!

Το καμάρι μας, είχε φροντίσει -κρυφά- πρώτα με δοκιμαστικό κατσαβίδι , να δει ποιος είναι ο ουδέτερος !!!!!! :yes4::yes4:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.