Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

Καλησπέρα καλησπέρα!:)

Θέλω να σας δείξω ένα μικρό project που αφορά τους ποδηλατάδες του forum και όχι μόνο.

Από μικρός έχω μία λόξα με τους φακούς, και μετά την αγορά του mtb έψαξα να βρω ένα δυνατό φως που να με καλύπτει.

Αρχικά πήρα ένα τέτοιο φακός ο οποίος είναι αρκετά δυνατός, αλλά αναζητώντας περισσότερο φως κατέληξα με τρεις.:hehe:

TMPYwcR.jpg

Πλέον το τιμόνι είχε γεμίσει οπότε έπρεπε να βρεθεί κάτι άλλο πιο μαζεμένο, αλλά και ισχυρό ταυτόχρονα.

Ψάχνοντας στο ebay έπεσα στα νέα φώτα ποδηλάτου που φέρουν μέχρι και 5(!) XM-L T6 Led, oοπότε σκέφτηκα να δοκιμάσω.:)5 x CREE XM-L T6 LED Bicycle Headlight

s9RMbuC.jpg

sillSbe.jpg

8C2tPvn.jpg

Το φως είναι απερίγραπτο και πραγματικά κάνει τη νύχτα μέρα!

Έχει αρκετά συγκεντρωμένη δέσμη η οποία φωτίζει πολλά μέτρα μακρυά, ενώ έχει τύχει αυτοκίνητο να μου κάνει σινιάλο ότι στραβώνει.

Σε δοκιμή δίπλα-δίπλα με Xt660 φίλου στη μεγάλη σκάλα το έχει χαλαρά, ενώ ανταγωνίζεται στα ίσα το xenon στο παπί μου.

Η μπαταρία που το συνοδεύει είναι 8.4volt 6400mah και τοποθετείται στον σκελετό.

Ty355TB.jpg

yyHAyo0.jpg

Τέλος το κουμπί που το ενεργοποιεί φωτίζεται πράσινο όταν η μπαταρία είναι γεμάτη, αλλάζει σε μπλε και τέλος σε κόκκινο όταν η μπαταρία ετοιμάζεται να τελειώσει.

Χρήσιμο αρκετά για να ξέρεις πόσο χρόνο έχεις, που στην προκειμένη περίπτωση βρίσκεται γύρω στα 60 λεπτά με την μπαταρία των 6400mah.

Φώτα τέτοιας κατηγορίας έχουν δύο μειονεκτήματα, υπερθέρμανση και διάρκεια μπαταρίας.

1)υπερθέρμανση: τα 5 led βγάζουν μεγάλα ποσά θερμότητας τα οποία το αλουμινένιο σώμα+τζάμι του προβολέα καλούνται να αποβάλουν.

Καλό είναι αν δεν κινείστε να κλείνετε το φως η να χαμηλώνετε τη σκάλα στη μικρή η μεσαία. Ακόμα και η μεσαία είναι εντυπωσιακά δυνατή ακόμα και για πορεία.

2)διάρκεια μπαταρίας: η μπαταρία διαρκεί μόνο μία ώρα στη μεγάλη σκάλα, πράγμα ενοχλητικό αφού 2 ώρες θεωρώ το ελάχιστο ικανοποιητικό χρόνο μίας βόλτας.

Έτσι αφού το θέμα υπερθέρμανσης αντιμετωπίζεται με λίγη προσοχή, σκέφτηκα να λύσω το θέμα της αυτονομίας.

Η μπαταρία που έρχεται μαζί με τον προβολέα 6400mah αποτελείται από τέσσερις μπαταρίες 18650.

Έχοντας extra μπαταρίες από το set up των τριών φακών σκέφτηκα να φτιάξω μία μπαταρία για να αυξήσω την αυτονομία.

Εδώ οι 18650 συγκριτικά με τις ΑΑ για να καταλάβετε το μέγεθος.

sIBjO2E.jpg

wywc0dB.jpg

Ψάχνοντας στο ebay βρήκα έτοιμες θήκες για τις 18650. case box

Η θήκη ήρθε αλλά τις συνδέει σε σειρά, σχηματίζοντας μία μπαταρία των 16.8volt αντί 8.4

u225l7S.jpg

78CCxOs.jpg

Εδώ ξεκινάει και το project με το ξεπριτσίνωμα των ελατηρίων.

fugXvWt.jpg

Βάζοντας τις θήκες δίπλα αποτυπώθηκε το πατρόν πάνω σε αλουμίνιο.

a27Oz5y.jpg

ZFwhV6G.jpg

Λαμαρινοψάλιδο, κόψιμο και φινίρισμα.

sB2nRuf.jpg

8lV4xjy.jpg

25Qwe8w.jpg

0O4LItr.jpg

WnAGErZ.jpg

FErgSL0.jpg

8ZPGauU.jpg

Οι βάσεις κεντραρίστηκαν μαζί με τα αλουμίνια, τα οποία μαρκαρίστηκαν, σημαδεύτηκαν με πόντα και τρυπήθηκαν.

JjbFeQO.jpg

TckUjIn.jpg

AtKSaZG.jpg

Phziyhs.jpg

Ώρα για συναρμολόγηση...τα υλικά.

flMQad6.jpg

Η μπαταρίες κάθε θήκης θα συνδεθούν παράλληλα, και οι θήκες μεταξύ τους σε σειρά για να μας δώσουν τα 8.4volt.

YoFxBzG.jpg

Παντού ανοξείδωτες βίδες (Μ2.5) ροδέλες και παξιμάδια. Πλέον το ρεύμα θα μεταφέρεται μέσα απ' τις βίδες.

P3OVcu6.jpg

2uQ5dV4.jpg

HUGgStA.jpg

4xERxb3.jpg

BeNSj7n.jpg

Η μία πλάκα κόπηκε στη μέση και έγινε το τελικό μοντάρισμα.

LGwPpI7.jpg

Yh9r3x0.jpg

dJ8dCq0.jpg

SedQqZv.jpg

Δοκιμή με μισογεμάτες μπαταρίες και είμαστε ok.

tW6wYWe.jpg

Κόψιμο στις βίδες.

RmtRekm.jpg

Φτιάχτηκε ένα μικρό plexiglass για να δέσει τις δύο θήκες και να προστατεύσει από τυχόν βραχυκυκλώματα.

vJpm3nw.jpg

Τελικό αποτέλεσμα.

x0fPz0j.jpg

E1rulHD.jpg

izyvh4S.jpg

b3siFQH.jpg

Σύγκριση των δύο μπαταριών.

duMSxgH.jpg

MjkAukF.jpg

Μπήκε παχύτερο καλώδιο και έγινε και η τελική δοκιμή χωρίς καπνούς!:p:dance3:

vKJeZ7q.jpg

m6N3ZlB.jpg

Η μπαταρία έδωσε αυτονομία 125 λεπτών έναντι 56 αυτής που συνοδεύει τον φακό, οπότε πιστεύω ότι η κατασκευή αξίζει τον κόπο.

Τώρα θα θα πει κάποιος...''ρε φίλε εσένα σου ήρθε τσάμπα αφού είχες τις μπαταρίες! γιατί να μην πάρω μία έτοιμη μεγαλύτερη?"

Οι spare μπαταρίες που είχα εγώ έδωσαν χωρητικότητα 13800mAh.

ΑΝ θέλετε να αγοράσετε κάτι αντίστοιχο θα πρέπει να δώσετε 20 ευρώ. 12800mAh

Το καλό είναι ότι πατέντα συστοιχία μου μπορεί με 17 euros (+ 3euro θήκες/βίδες) να πάρει 8 μπαταρίες των 5000mAh , φτιάχνοντας μία μπαταρία των 20.000mah.

Για να αγοράσετε κάτι αντίστοιχο απλά δείτε την τιμή. 22000 mAh

Όσο ανεβαίνουν τα mah ανεβαίνει και το κέρδος.

Για τυχόν απορίες στη διάθεσή σας.

Ευχαριστώ.:)

δεν τόλμησα να τη ζυγίσω μην φάω κράξιμο

:p

Έγινε επεξεργασία από Lakisss
Link to comment
Share on other sites

O djd το καθαριζει και απο σκονες για να κερδισει κανα γραμμαριο..η δε γεμιζει τα μπουκαλακια με νερο γτ τσαμπα εσκασε 19.000ευρω για να κατεβει 1 κιλο

Lakiss εμενα το 900αρη λουμεν κραταει 3 ωρες και 4.5 σε λοου ενταση.γτ τοσο λιγο το δικο σου?

Link to comment
Share on other sites

Lakiss εμενα το 900αρη λουμεν κραταει 3 ωρες και 4.5 σε λοου ενταση.γτ τοσο λιγο το δικο σου?

Βρε σεις...τσάμπα βάζω τα link?:p

Μιλάμε για προβολέα με 5 xm-l led μέσα, τα οποία σύμφωνα με εδώ μπορούν να δώσουν 5x 975 Lumen max.

Ας υποθέσουμε ότι δεν δουλεύει full ρεύμα στα 4875 lumen, αλλά στα κοντά 4000 ας πούμε.

Δεν μπορείς να συγκρίνεις αυτονομία με το δικό σου στα 900, αλλά και πάλι 2 ώρες στο high δεν είναι και λίγο.

Να το μετρήσω και στο low να μετρήσουμε χρόνο, και δώσε link απ' το δικό σου να το δούμε.:)

Αγορασε καλες μπαταριες ιδιας μαρκας και ασε τις κινεζιες γιατι σε βλεπω πάνω στα βουνα να προσφέρεις θέαμα με πυροτεχνήματα..:)!!!!!

Είναι τεσταρισμένες βρε καιρό τώρα, δεν έχουν θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο [MENTION=12156]Lakisss[/MENTION], μπράβο, αλλά έχω 2 παρατηρήσεις να κάνω.

1) Πως έχεις τώρα τις μπαταρίες στο ποδήλατο? μήπως να τις έβαζες σε κανά DEUTER ENERGY Frame Bag - Για το τιμόνι ή τον σκελετό - Σακίδια/Τσάντες - Αξεσουάρ | τα πάντα για τα ποδήλατα ή DEUTER FRONT TRIANGLE Frame Bag - Για το τιμόνι ή τον σκελετό - Σακίδια/Τσάντες - Αξεσουάρ | τα πάντα για τα ποδήλατα ?

2) Δεν θυμάμαι τίποτα από κυκλώματα, αλλά, δεν μου "κάθεται" καλά το ότι χρησιμοποιείς μερικά κομμάτια αλουμινίου αντί για καλώδια. Ίσως κάτι να μην λειτουργεί όσο καλά όσο θα λειτουργούσε με καλώδια. Όλα αυτά εξαρτώντε από την αγωγιμότητα (και τις διαστάσεις) των υλικών. Με άλλα λόγια, ίσως χάνεις διάρκεια από τα κομμάτια αλουμινίου.

EDIT: Hλ. αντίσταση χαλκού ρ=0,017 Ω mm2, Hλ. αντίσταση αλουμινίου ρ=0,028 Ω mm2/m.

Έγινε επεξεργασία από Myralis
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=12156]Lakisss[/MENTION] έχει ένα ψιλοδίκιο ο [MENTION=6199]SirDiman[/MENTION].

Δεν ξέρω κατά πόσο αληθεύουν οι μετρήσεις του τυπά στο λινκ, αλλά το βάζω για να ρίξει καμιά ματιά όποιος θέλει.

Επίσης το ότι υπάρχουν ultrafile 5000mah δε σημαίνει ότι είναι και όντως τόσα.

Torchy the Battery Boy: 18650 Batteries / Chargers

Link to comment
Share on other sites

1) Πως έχεις τώρα τις μπαταρίες στο ποδήλατο?

inkFrog.

2) Δεν θυμάμαι τίποτα από κυκλώματα, αλλά, δεν μου "κάθεται" καλά το ότι χρησιμοποιείς μερικά κομμάτια αλουμινίου αντί για καλώδια. Ίσως κάτι να μην λειτουργεί όσο καλά όσο θα λειτουργούσε με καλώδια. Όλα αυτά εξαρτώντε από την αγωγιμότητα (και τις διαστάσεις) των υλικών. Με άλλα λόγια, ίσως χάνεις διάρκεια από τα κομμάτια αλουμινίου.

EDIT: Hλ. αντίσταση χαλκού ρ=0,017 Ω mm2, Hλ. αντίσταση αλουμινίου ρ=0,028 Ω mm2/m.

Πιστεύω ότι αυτό είναι μηδαμινό γιατί με αυτό το σκεπτικό πρέπει να αλλαχτούν παντού τα πάντα με χαλκό.

[MENTION=15018]Seafalco[/MENTION] αμόλα ένα σεντόνι και πες μας αν η διαφορά είναι άξια λόγου.:p

[MENTION=12156]Lakisss[/MENTION] έχει ένα ψιλοδίκιο ο [MENTION=6199]SirDiman[/MENTION].

Δεν ξέρω κατά πόσο αληθεύουν οι μετρήσεις του τυπά στο λινκ, αλλά το βάζω για να ρίξει καμιά ματιά όποιος θέλει.

Επίσης το ότι υπάρχουν ultrafile 5000mah δε σημαίνει ότι είναι και όντως τόσα.

Εγώ μίλησα για ονομαστικά mah, ότι γράφουν επάνω οι μπαταρίες.

Φυσικά και μπαταρίες πχ. Panasonic θα ήταν καλύτερες, αλλά εγώ συγκρίνω σε αυτονομία Κινέζικες με Κινέζικες πάντα.

Έχεις να δώσεις να πάρεις 8 καλές? Panasonic

και για να τελειώνουμε έχω το καλύτερο ποδήλατο, με το δυνατότερο φως, και σας έχω όλους για πλάκα και χωρίς spd να ουμ.:p

Link to comment
Share on other sites

Η φόρτιση παντως ειναι ενα πρόβλημα στο κύκλωμα σου γιατι εδω εχεις διαφορετικούς χρόνους φόρτισης -αποφόρτισης -χωρητικότητες του καθε κελιού και παει λέγοντας.

Καταρχας το αλουμινιο δεν ειναι καλός αγωγος οπως ειπε και ο [MENTION=2868]Myralis[/MENTION] και χανεις απο εκει κατι ψιλα.

Οι μπαταρίες ελπιζω τουλαχιστον να εχουν pcb protection η καθε μια και καλα θα ηταν να εχεις στο battery pack το ιδιο.

Και κατι που συνειδητοποίησα τωρα...(δεν ειναι τομεας μου αλλα)

FOR **** SAKES!

Μονωσε λιγο το κύκλωμα σου, εχεις το αλουμινένιο αγωγό φάτσα φόρα στα στοιχειά της φυσης και το σώμα σου :no:

και ρεύματα που σε λειτουργία του φακού ειναι ικανα ισως να σου προκαλεσουν βλαβη! (να μη σου πω καρβουνο) (500+ mah στη καθισιά του καιει ο φακος για να λες οτι τελειωνει σε 1 ωρα)

Τελος να σου πω:

10/10 WOULD DIE AGAIN:T:

Διάβασε εδω

Ohm's Law (again!) : Electrical Safety

eJzrRt4.png

30 volt ειναι αρκετα για να σκοτωσουν εσυ εχεις τα μισα ηδη!

Για παραδειγμα δες για τη Firepeak που εχεις εκει

Decided to do some closer checking , Firepeak 3200 diameter = 18mm , length 66mm ,weight 36g , ex computer battery pack cell ( never throw them away without checking :-) ) diameter 16.7mm , length 67mm, weight 38g , so despite, supposedly, having overcharge/discharge protection and being 14% larger by volume it weighs less ! , Testing my ex computer cells ( best ones from failed packs with no individual cell protection ) in an Arduino battery capacity checker setup discharging into a constant load at 200mA showed that they would run for an average of around 11 hours before the voltage reached the 3.1V cutout , so capacity works out at around 2200mAh , The 4 Firepeak cells ( the one that dropped to 0.2V in the torch was cactus anyway !) managed :- 1) 4 hours (800mAh capacity ) 2) 7 hours (1400 mAh capacity ) 3) 4.5 hours (900mAh capacity) and the standout...... 4) 1.3/4 hours (350mAh capacity)

So final conclusion , the these "Firepeak" 3200 mAh cells are a waste of time, space and money , I would have to add the proviso that the ones I bought were cheap and may, possibly, not be genuine , with such errors as "Shore circuit" rather than short circuit protection and a "Sheef life of around 10 years" rather than a shelf life

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=6199]SirDiman[/MENTION] For God's sake ρε συ...:laughing:

Να μονώσει το σύστημα από την υγρασία του περιβάλλοντος οκ το δέχομαι, αλλά ότι θα τον σκοτώσουν μπαταρίες συνολικής τάσης ~8V είναι για γέλια :)

Και όχι τίποτα άλλο ωρέ το έκανες και με bold. Θα το διαβάσει κανείς και δε θα αλλάζει ούτε μπαταρία σε τηλεκοντρόλ :p

Με τάση δικτύου ναι έχει θέμα σε αυτά τα A που αναφέρεις (και σε πολύ λιγότερα. Σκέψου ότι τα ρελέ διαφυγής λειτουργούν στα 30mA) αλλά άλλο >220V(AC) και άλλο 8V (DC) και αν τα πιάνει συνεχόμενα.

Τον προκαλώ για να σου το αποδείξει να ακουμπήσει το ένα χέρι στη μία πλάκα και το άλλο στην άλλη. (εμείς στο χωριό μου τις 9V μπαταρίες τις τσεκάραμε στη γλώσσα και όμως είμαι ακόμα εδώ και η γεύση μου είναι τούμπανο)

Δε θα πάθει τίποτα και αν πάθει κάτι, δε θα φταίνε οι μπαταρίες, αλλά το ότι θα έχει πιει τα κέρατα του και αντι να βάλει τα χέρια του στις πλάκες, τα έβαλε σε καμιά πρίζα τοίχου :p

ps Σκέψου το αλλιώς. Oταν ακουμπάς την μπαταρία του αυτοκινήτου πεθαίνεις; Εκεί έχεις 12 ολόκληρα Volt :)

Οταν τα μαστόρια κάνουν ηλεκτροσυγκόλληση και ακουμπάνε σίδερα με 50V απο δίπλα πεθαίνουν;

Και γενικά μπορώ να σου αναφέρω παραδείγματα μέχρι αύριο...

Απο εκεί και πέρα [MENTION=15018]Seafalco[/MENTION] ρίξε ένα σεντόνι

ps2 δε φέρω καμία ευθύνη για τυχόν διαρροή της κατασκευής πάνω στη σέλα και να παρατήσει o [MENTION=12156]Lakisss[/MENTION] το ποδήλατο και να ψάχνεται για άλλα :p

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.