Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

Να ρωτήσω και εγώ κάτι.

Χθες πήγα πάλι για τρέξιμο (και το ξαναχάρηκα), αλλά σε κάποια φάση, σαν να πάτησα λάθος και μου "γυρισε" το γόνατο.. (δεν γύρισε φυσικά, απλά σαν στραμπούίγμα, σαν κάτι τέτοιο), έβγαλα όλη την διαδρομή με ενόχληση, και .. ακόμα με ενοχλεί όταν στηριζομαι σε αυτό το πόδι και το λυγίζω..

Να αρχίσω να ανησυχώ ή θα περάσει?

[ame]

[/ame]
Link to comment
Share on other sites

Παπούτσι ΚΑΛΟ, τρεξίματος πάντα έτσι?

Τώρα σε γόνατο => όχι καθαρά μυικό δεν ξέρω πόσο καλό θα κάνει μια κρέμα να σου πω την αλήθεια.

[ame=http://www.amazon.com/Salomon-Mens-Exit-GTX-Walking/dp/B003X4K51O]Amazon.com: Salomon Men's Exit 2 GTX Walking Shoe: Shoes[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα κατάφερα με τα πετάλια, αν και με ζόρισαν αρκετά στο ξεβίδωμα τα μαμά.

Μου πήρε καμιά ώρα να τα ρυθμίσω με κουμπώματα ξεκουμπώματα και το γελοίο είναι ότι την πρώτη φορά, δεν μπορούσα να βγάλω με τίποτα από το πετάλι το παπούτσι. Οπότε έβγαλα το πόδι απο το παπούτσι :jump1:

ozUoWkQ.jpg

Προς αναζήτηση λοιπόν της πρώτης μου τούμπας λόγω των νέων αξεσουάρ :p

Link to comment
Share on other sites

Μου πήρε καμιά ώρα να τα ρυθμίσω με κουμπώματα ξεκουμπώματα και το γελοίο είναι ότι την πρώτη φορά, δεν μπορούσα να βγάλω με τίποτα από το πετάλι το παπούτσι. Οπότε έβγαλα το πόδι απο το παπούτσι :jump1:

Έχει μια βιδούλα πάνω στα πετάλια που επιλέγεις πόσο σκληρό ή μαλακό να ναι το ελατήριο, αν το χαμηλώσεις εντελώς τότε σε βαρύ πετάλι μπορεί να ξεκουμπώσεις χωρίς να το θες.

Link to comment
Share on other sites

ναι το είδα απο εκεί ρύθμισα για να καταφέρω αρχικά να τα κουμπώσω. Στις πρώτες προσπάθειες καν δεν μπορούσα να πετύχω κούμπωμα.

Νομίζω με μία βόλτα τριγύρω στο λόφο, θα τα ρυθμίσω ακόμα καλύτερα :)

Link to comment
Share on other sites

ναι το είδα απο εκεί ρύθμισα για να καταφέρω αρχικά να τα κουμπώσω. Στις πρώτες προσπάθειες καν δεν μπορούσα να πετύχω κούμπωμα.

Νομίζω με μία βόλτα τριγύρω στο λόφο, θα τα ρυθμίσω ακόμα καλύτερα :)

Δεν ακούγεται καλή ιδέα να πας σε "λόφο" πριν τα μάθεις.. Καλύτερα στο παρκάκι της γειτονιάς που πάιζουν τα 10χρονα για να αποφύγεις τις επιζήμιες πτώσεις..:jump1:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ακούγεται καλή ιδέα να πας σε "λόφο" πριν τα μάθεις.. Καλύτερα στο παρκάκι της γειτονιάς που πάιζουν τα 10χρονα για να αποφύγεις τις επιζήμιες πτώσεις..:jump1:

άμα είναι να φάω τούμπα ας τη φάω στο χώμα ρε συ να το ευχαριστηθώ τουλάχιστον :p

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν δεν έπεσα!!! Βασικότατο αυτό.:secret:

Από ότι φάνηκε η ρύθμιση ήταν πολύ καλή. Μια δυο φορές που ήμουν σε πεζόδρομο προς Ακρόπολη και χρειάστηκε να σταματήσω απότομα λόγω παιδιών κλπ, το πόδι ελευθερώθηκε όπως έπρεπε.

Είναι τελικά πολύ βολικά αυτά τα μαραφέτια ρε σεις. Διαπίστωσα ότι στην ανηφόρα βοηθάει το πόδι που είναι πίσω να γυρίσει το πετάλι και δεν τραβάει όλο το ζόρι το άλλο πόδι.

Μόνιμα σπρώχνουν δύο πόδια δηλαδή. Εκανα μία διαδρομή που άλλες φορές έκανα και κανένα διάλειμμα, αλλά τώρα βγήκε μονοκοπανιά. Δεν ξέρω αν ήταν η εντύπωσή μου, αλλά ένιωθα πιο άνετα και πιο ξεκούραστα τα πόδια μου. Οπότε χαλάλι τα λεφτά :)

Κώστα thanks για τη βοήθεια ρε συ :T:

Link to comment
Share on other sites

άμα είναι να φάω τούμπα ας τη φάω στο χώμα ρε συ να το ευχαριστηθώ τουλάχιστον :p

χαχα:p

έπρεπε να ερχόσουνα εκεί που πήγα σήμερα να γουστάρεις:p

ανηφόρα όσο δεν πάει θα δείξω σε λίγο photos

αλλά πραγματικά δεν ξέρω κατά πόσο βολεύει αυτό που κλειδώνει το παπούτσι στο πετάλι

ούτος η άλλως με τα μεταλλικά πεντάλ έχει αυτές τις προεξοχές που γαντζώνει στο παπούτσι εμένα δλδ όταν κάνω πετάλι τα πόδια μου είναι γαντζωμένα δεν γλιστράει το παπούτσι από το πεντάλ

Link to comment
Share on other sites

χαχα:p

έπρεπε να ερχόσουνα εκεί που πήγα σήμερα να γουστάρεις:p

ανηφόρα όσο δεν πάει θα δείξω σε λίγο photos

αλλά πραγματικά δεν ξέρω κατά πόσο βολεύει αυτό που κλειδώνει το παπούτσι στο πετάλι

ούτος η άλλως με τα μεταλλικά πεντάλ έχει αυτές τις προεξοχές που γαντζώνει στο παπούτσι εμένα δλδ όταν κάνω πετάλι τα πόδια μου είναι γαντζωμένα δεν γλιστράει το παπούτσι από το πεντάλ

Μα ούτε εμένα γλυστρούσαν απλά πως να στο πω; Επειδή είναι κλειδωμένο το πόδι όταν γυρίσεις πετάλι και πάει πλέον προς τα πίσω το πόδι σου, στα κλασικά πετάλια το ζόρι το τραβάει το άλλο πόδι που είναι πλέον έτοιμο για την επόμενη πεταλιά.

Με αυτά το ένα πόδι σπρώχνει και το άλλο τραβάει. Αυτό κατάλαβα εγώ.

Ανετα είναι πάντως και δε περίμενα να προσαρμοστώ από τη πρώτη βόλτα. Από ένα σημείο και μετά δε το είχα καν στο μυαλό μου.

Link to comment
Share on other sites

Μα ούτε εμένα γλυστρούσαν απλά πως να στο πω; Επειδή είναι κλειδωμένο το πόδι όταν γυρίσεις πετάλι και πάει πλέον προς τα πίσω το πόδι σου, στα κλασικά πετάλια το ζόρι το τραβάει το άλλο πόδι που είναι πλέον έτοιμο για την επόμενη πεταλιά.

Με αυτά το ένα πόδι σπρώχνει και το άλλο τραβάει. Αυτό κατάλαβα εγώ.

Ανετα είναι πάντως και δε περίμενα να προσαρμοστώ από τη πρώτη βόλτα. Από ένα σημείο και μετά δε το είχα καν στο μυαλό μου.

δεν έχω δοκιμάσει και δεν ξέρω

δλδ εννοείς ότι στην πετάλια πλέον συμβάλουν και τα 2 πόδια? με το ένα να σπρώχνει και το άλλο να τραβάει?

αυτό πως μπορείς να το κάνεις όταν ο εγκέφαλος έχει μάθει με τον κλασσικό τρόπο να πήγες εκτός και αν αυτό το έκανες όταν έβαζες εσύ τα πόδια σου να κάνουν την κίνηση αυτή

Link to comment
Share on other sites

Μα ούτε εμένα γλυστρούσαν απλά πως να στο πω; Επειδή είναι κλειδωμένο το πόδι όταν γυρίσεις πετάλι και πάει πλέον προς τα πίσω το πόδι σου, στα κλασικά πετάλια το ζόρι το τραβάει το άλλο πόδι που είναι πλέον έτοιμο για την επόμενη πεταλιά.

Με αυτά το ένα πόδι σπρώχνει και το άλλο τραβάει. Αυτό κατάλαβα εγώ.

Ανετα είναι πάντως και δε περίμενα να προσαρμοστώ από τη πρώτη βόλτα. Από ένα σημείο και μετά δε το είχα καν στο μυαλό μου.

Ή πιο απλά...

Με τα απλά μπορείς μόνο να πιέσεις.

Με τα spd, μπορείς και να τραβήξεις προς τα πάνω. Για τις ανηφόρες ειδικά είναι τρελή κλεψιά (cheat)

Link to comment
Share on other sites

πόση δύναμη μπορείς να έχεις στο δικέφαλο και στη γάμπα ώστε να τραβήξεις τόσο δυνατά όσο την πίεση του τετρακέφαλου

Έγινε επεξεργασία από Guest
Link to comment
Share on other sites

όπως και να χει το μόνο που μπορεί να σου δώσει είναι μια μικρή μοίρα μέχρι να αρχίζει να πιέζει το τετρακέφαλο

από εκεί και πέρα είναι καθαρή δουλειά για τις 4 κεφαλές

και αν δεν είναι έτσι βγάλτε με ψεύτη

δικιμάστε να βάλτε τερμα σκάλα και να κάνετε τη αρνητική κίνηση το τράβηγμα δλδ χωρίς την πίεση του τετρακέφαλου

πόσες περιστροφές θα βγάλετε?

1?

2?

3?

:suicide:

θα σας πω εγώ

σκέτη αυτοκτονία

το σύστημα λειτουργεί όπως το μοτερ

αν τα πιστόνια σου δεν έχουνε δύναμη δεν μας πουθενά Απλά πράγματα

Έγινε επεξεργασία από Guest
Link to comment
Share on other sites

όπως και να χει το μόνο που μπορεί να σου δώσει είναι μια μικρή μοίρα μέχρι να αρχίζει να πιέζει το τετρακέφαλο

από εκεί και πέρα είναι καθαρή δουλειά για τις 4 κεφαλές

και αν δεν είναι έτσι βγάλτε με ψεύτη

δικιμάστε να βάλτε τερμα σκάλα και να κάνετε τη αρνητική κίνηση το τράβηγμα δλδ χωρίς την πίεση του τετρακέφαλου

πόσες περιστροφές θα βγάλετε?

1?

2?

3?

:suicide:

θα σας πω εγώ

σκέτη αυτοκτονία

το σύστημα λειτουργεί όπως το μοτερ

αν τα πιστόνια σου δεν έχουνε δύναμη δεν μας πουθενά Απλά πράγματα

Καθολου ψευτης οπως τα λες ειναι δε νομιζω πως δινουν τιποτα τα δικεφαλα στην επιστροφη του πενταλ.

Ασε που αυτα τα κλιιπς τα βλεπω λιγο σκοτωστρες (ειδικα για τις διαδρομες που κανουμε εμεις :rofl:) Tωρα για τιποτα δρομου που δε θες να χανεται πουθενα δυναμη ισως εχεις αποτελεσμα...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.