Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

Δεν είμαι τύπος που θα πάω απο μόνος μου να πάρω τα βουνά , για καμιά βόλτα όμως στην πόλη το έχω...

Μου άρεσε αρκετά το pro rider απο κοντά και το Megisto σχετικά καθόλου :(

Το ενδεχόμενο να πάρω το 29άρι και να παίξω σε πιό πολύ ασφάλτινες ρυθμίσεις ( λάστιχα κυρίως ) είναι ικανοποιητικό?

Το να αλλάζω λάστιχα κάθε λίγο και λιγάκι είναι εύκολο?

Επειδή το κόβω τελικά να παίρνω κάτι σε 29αρι... και μάλλον το pro rider που είδα θέλω να μου πείτε πόσα διαφορετικά μοντέλα υπάρχουν και αν γίνεται να κάνεις μετατροπες πχ να μη πάρεις δισκόφρενα και να βάλεις κάποιο άλλο καλύτερο εξάρτημα πάνω του

οι διαφορές που παίζουν είναι κυρίως στα περιφερειακά που φοράνε εξού και οι διαφορές στην τιμή

στα 29" το πιο οικονομικό είναι το pro rider κρίνοντας από τα περιφερειακά μετά zig zag και το kritton αφού φέτος το ρίξανε κατηγορία και τα top της κατηγορίας είναι τα prisma και το race proη διαφορά τους από ότι είδα είναι στην ανάρτηση και στο κράμα του σκελετού το race pro είναι carbon κερδίζεις στο βάρος κατα τα άλλα όλα τα υπόλοιπα έχουν 7005 κράμα αλουμινίου

όσο για τα λάστιχα θέλω κάποια στιγμή να τα αλλάξω και εγώ να πάω στα 28" semi slick που είναι για δρόμο κυρίως να δω διαφορές άλλοι λένε μεγάλες διαφορές άλλοι λένε δεν καταλαβαίνεις πολλά εγώ πιστεύω θα ξεκλειδώσω άλογα, θα δείξει

αλλά όντως καλύτερα να το κάνεις πρώτα βόλτα και μετά να αποφασίσεις

όσο αναφορά για τα δισκόφρενα ασχολίαστο:p

τι καλύτερο θα βάλεις αντι για δισκόφρενα?:p

και το pro rider να πάρεις με μηχανικά δισκόφρενα μπορείς να αλλάξεις δαγκάνα μανέτες και να βάλεις υδραυλικά αφού θα έχεις τη ζάντα με τι δισκόπλακα πάνω:victory:

όσο για την αλlαγή ελαστικών θα δεις 2-3 video θα το κάνεις 1-2 φορές και μετά θα είναι υπόθεση ρουτίνας:p

Έγινε επεξεργασία από Guest
Link to comment
Share on other sites

Οταν λέω για κάτι καλύτερο εννοώ αντί για δισκόφρενο να βάλεις V-brakes και κάτι καλύτερο στα υπόλοιπα χαρακτηριστικά όχι στο ίδιο το φρένο.

Δεν με ενθουσιάζει η ιδέα του δισκόφρενου γιατί δε βλέπω να κάνω κάτι extreme που να το χρειάζεται, επίσης διαβάζω παντου οτι είναι σχεδόν άχρηστα μιας και σε καλύπτουν απολυτα τα v-brake...σωστά?

Link to comment
Share on other sites

εξαρτάται για τις διαδρομές αν είσαι στο δρόμο ok αν θες όμος πιο hardcore χρήση τότε naaah

αλλα αν θες να πας σε ideal τα 29" μοντέλα τις δεν υπάρχει κάτι πιο οικονομικό από το pro rider με μηχανικά δισκόφρενα οπότε αν θες κάτι πιο οικονομικό σε 29" δες σε άλλη εταιρία

Link to comment
Share on other sites

το 29αρι ειναι MTB.

Αν δεν πηγαινεις βουνο ή και βουνο μη το παρεις. Υπαρχουν αλλα πιο ειδικα μονο για ασφαλτο.

ποιο ειναι το μπατζετ?

Link to comment
Share on other sites

Δε θέλω ΜΟΝΟ άσφαλτο.. αν και θα είναι το μεγαλύτερο ποσοστό χρήσης.

Για αρχή ήταν κοντά στα 400 όσο περίπου κοστίζει το Megisto που είχα δεί... τώρα μάλλον έχει ανεβεί ως την τιμή του pro rider

Από ebay κτλ είναι καλή ιδέα να ψάξω κάτι ?

Link to comment
Share on other sites

Στα 500 δηλαδή? Δύσκολα θα βρεις πιο φθηνό 29er.

Δεν ξερω αν αξιζει απο ebay

Μπορείς να βρεις μτχ κατι απο εδώ, και παλι θα θελει πολυ ψαξιμο... σιγουρέψου για το μεγεθος αν το πάρεις απ έξω.

Απο εδω ακομα και μτχ θα μπορεις να το δοκιμασεις κι ολας.

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

ρώτα για το zig zag:p

εγώ αν δεν είχα θέμα με το χρώμα σε αυτό θα πήγαινα αλλά ήθελα άσπρο

αλλιώς δες και σε καμιά άλλη εταιρία αν και δεν ξέρω κατά πόσο ασχολούνται με τα 29"

η ideal πάντως φέτος έβγαλε μπόλικα μοντέλα σε 29"

Link to comment
Share on other sites

Σημερα το μενου ειχε μια νεα διαδρομη με ενα φιλο...

Sports tracker

Να αναφερθω παρακαλω στα εξης:

4 φιδια...:boxed:

4 τσοπανοσκυλα...:boxed:

Το πρωτο φιδι μου περναει κατω απο το ποδηλατο και το παταω με την πισω ροδα...δεν επαθε τιποτα το φιδι...εγω επαθα...λερωθηκα...

Τα αλλα 3 τα ειδαμε σε αποσταση περιπου 3 μετρων...ξαναλερωθηκα...

Το 4ο ηταν αρκετα μεγαλο...ξανα-μανα-λερωθηκα...

Τα τσοπανοσκυλα οκ...τι να κλασουν οταν εχουμε δει φιδια νωριτερα...οχι οτι δεν λερωθηκα και εκει!! :jump:

Κατα τα αλλα υπεροχη διαδρομη!!!!

post-24707-1416077416,7535_thumb.jpg

post-24707-1416077417,0312_thumb.jpg

post-24707-1416077417,2673_thumb.jpg

post-24707-1416077417,5099_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σημερα το μενου ειχε μια νεα διαδρομη με ενα φιλο...

Sports tracker

Να αναφερθω παρακαλω στα εξης:

4 φιδια...:boxed:

4 τσοπανοσκυλα...:boxed:

Το πρωτο φιδι μου περναει κατω απο το ποδηλατο και το παταω με την πισω ροδα...δεν επαθε τιποτα το φιδι...εγω επαθα...λερωθηκα...

Τα αλλα 3 τα ειδαμε σε αποσταση περιπου 3 μετρων...ξαναλερωθηκα...

Το 4ο ηταν αρκετα μεγαλο...ξανα-μανα-λερωθηκα...

Τα τσοπανοσκυλα οκ...τι να κλασουν οταν εχουμε δει φιδια νωριτερα...οχι οτι δεν λερωθηκα και εκει!! :jump:

Κατα τα αλλα υπεροχη διαδρομη!!!!

ωραία διαδρομή και ωραίο και το κανόνι:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Τι κάνεις σε περίπτωση φιδιού??? το πατάς ? τέτοια ακούω και δε με βλέπω να φεύγω από το τετράγωνο τις γειτονιάς...

Το καλύτερο είναι να το αποφύγεις, οσο πιο μακρια μπορείς (σκέψου ότι αυτό φοβάται περισσότερο απο εσένα), αλλα αν δεν μπορείς να αποφυγεις να πας μακριά, καλύτερα να "σημαδέψεις" κοντά στο κεφάλι μάλλον. Ώστε να μην προλάβει να γυρίσει και σε δαγκώσει..

Να ρωτήσω και εγώ κάτι.

Χθες πήγα πάλι για τρέξιμο (και το ξαναχάρηκα), αλλά σε κάποια φάση, σαν να πάτησα λάθος και μου "γυρισε" το γόνατο.. (δεν γύρισε φυσικά, απλά σαν στραμπούίγμα, σαν κάτι τέτοιο), έβγαλα όλη την διαδρομή με ενόχληση, και .. ακόμα με ενοχλεί όταν στηριζομαι σε αυτό το πόδι και το λυγίζω..

Να αρχίσω να ανησυχώ ή θα περάσει?

Link to comment
Share on other sites

το είχα πάθει πριν 2 χρόνια?

αλλά με ενοχλούσε στο τρέξιμο μόνο δλδ όταν περπατούσα δεν ένιωθα ενόχληση μόνο όταν άρχιζα να τρέχω λόγο του κραδασμού στα γόνατα

ο λόγος?

τα κακά παπούτσια που είχα τότε

συμβουλή στο τρέξιμο πάντα καλά παπούτσια γτ τα γόνατα είναι αυτά που καταπονούνται

Link to comment
Share on other sites

το είχα πάθει πριν 2 χρόνια

συμβουλή στο τρέξιμο πάντα καλά παπούτσια γτ τα γόνατα είναι αυτά που καταπονούνται

Φοράω κάτι αδιάβροχα sportex salomon που πήρα πριν έρθω σε μία χώρα που βρέχει καθε 1-2 βδομάδες. Καλό και δυνατό παπούτσι..

Πάγο βάζε, και λίγο κρέμα και ξεκούρασε το, αν ήταν κάτι ΒΑΡΥ θα σε είχε τρελάνει.

Λογικά θα περάσει γρήγορα, απλά με ξεκούραση.

Νόμιζα ο πάγος ήταν μόνο για τα πρώτα λεπτά.. Επίσης, για τι κρέμα μιλάς?

Ξέρω ότι θα με είχε τρελάνει.. είχα ραγίσει αυτό το γόνατο πριν 4 χρόνια..

Link to comment
Share on other sites

Παπούτσι ΚΑΛΟ, τρεξίματος πάντα έτσι?

Ιδανικά NB/Asics όχι Nike και mainstream λαλακίες. αυτό στο λέω αν έχεις σκοπό να τρέχεις όντως. Κάνει ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά ενα καλό παπούτσι.

Τώρα σε γόνατο => όχι καθαρά μυικό δεν ξέρω πόσο καλό θα κάνει μια κρέμα να σου πω την αλήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι να μην πετυχεις φιδι.

Αν πετυχεις φιδι, μακρια και αγαπημενοι...

Εμενα μου πεταχτηκε απο την ακρη του δρομου και το πατησα με την πισω ροδα σε χωματοδρομο και το μαγκωσα στιγμιαια.

Ημουν τυχερος γιατι θα μπορουσε να γυρισει να με δαγκωσει.

Εφυγε σαν κυριος μετα....

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.