Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

Mε σενα πανω η τριβη θα ειναι μεγαλυτερη..οποτε το πιο πιθανο ειναι να μπλοκαρει-γλιστρησει εφοσον το προκαλεσεις.

Στα 750φευγα παντως δες και αυτο (τωρα για θεσ/νικη δεν εχω ιδεα που θα το βρεις:p)

KTM STRADA 800 SPEED 2013 - Fitness bikes - Ποδήλατα για άσφαλτο - Ποδήλατα | τα πάντα για τα ποδήλατα

Διαφορετικο στυλ απο οτι κοιτας..Αλλα δειχνει παναλαφρο και σε καλη τιμη ..αν δε το εχεις σκοπο δλδ να ανεβοκατεβαινεις πετρο-χωματοδρομους.

edit

To χει(βαση σελιδας) και λαρισα :p

http://www.orthopetalia.gr/index.php?page=shop.product_details&category_id=13&flypage=flypage.tpl&product_id=2056&option=com_virtuemart&Itemid=209

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

lol,ναι είμαι κάπως "κολλημένος" θα έλεγα,χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν κοιτάω και τις άλλες προτάσεις :)

το tarmac έχει 1950+περιφερειακά (μον 2012) το του 13 ξεκινά από 1500 αν δεν κάνω λάθος

Specialized Bicycle Components

Link to comment
Share on other sites

Mε σενα πανω η τριβη θα ειναι μεγαλυτερη..οποτε το πιο πιθανο ειναι να μπλοκαρει-γλιστρησει εφοσον το προκαλεσεις.

Στα 750φευγα παντως δες και αυτο (τωρα για θεσ/νικη δεν εχω ιδεα που θα το βρεις:p)

KTM STRADA 800 SPEED 2013 - Fitness bikes - Ποδήλατα για άσφαλτο - Ποδήλατα | τα πάντα για τα ποδήλατα

Διαφορετικο στυλ απο οτι κοιτας..Αλλα δειχνει παναλαφρο και σε καλη τιμη ..αν δε το εχεις σκοπο δλδ να ανεβοκατεβαινεις πετρο-χωματοδρομους.

edit

To χει(βαση σελιδας) και λαρισα :p

Ποδήλατο KTM STRADA 800 SPEED 2013

Ναι θα φάει χώμα, οπότε καθαρό ασφάλτινο δεν το προτιμώ(τουλάχιστον για 1ο ποδήλατο).

Πλέον είμαι μεταξύ Comp και Elite, σας έχω ζαλίσει ξέρω ξέρω! :p

Specialized Bicycle Components

Το SRAM X-7 σε σχέση με το Deore τι λέει?

Link to comment
Share on other sites

Σημερινη μικρη διαδρομη με ενα φιλο. Παρα πολυ καλος καιρος επιτελους και η προετοιμασια για το ITI EPIC 2013 ειναι εντατικη...:jump:

Θα ερθει κανεις απο εδω μεσα στον αγωνα??

sports tracker

post-24707-1416077320,284_thumb.jpg

post-24707-1416077320,3684_thumb.jpg

post-24707-1416077320,4199_thumb.jpg

post-24707-1416077320,4606_thumb.jpg

post-24707-1416077320,5251_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εκανα διαδρομημε 2 φιλους , ανω - κατω γλυφαδα και απο εκει παραλληλα με το τραμ μεχρι Αβερωφ.

2,5 ωρες περιπου μεση ταχύτητα καπου 15 χλμ, πολυς κοσμος ωραια διαδρομη, εγω ειχα μια ψιλο σαβουρα hardtail και hardπιρουνο mountain και ακομα πονάνε τα κολομερια-κολοκοκαλα μου, ενα παντελονι με pads ειναι Must...

Παντως ειμαι ευχαριστημένος απο την αντοχη μου για 1η φορα μετα απο μηνες :upside:

Link to comment
Share on other sites

X7 me deore-alivio?

Kαι καλυτερο το καλυτερο ελιτε?Γιατι νομιζω το αναποδο?

(νομιζω Χ7~δεορε...)...

Ο σκελετος του comp disk ειναι και πιο συγχρονος/προσεγμενος(εσωτρικη καλωδιοση κλπ..).

Βαλτα να στα ζυγισουν στο μεγεθος που θες και παρε το πιο ελαφρυ :p

Aν εξαιρεσεις τη διαφορα στην εταιρια (σραμ/σηιμανο) δεν νομιζω να καταλαβεις διαφορα αλλου..(αν και δεν εχω καβαλησει ποτε σραμ αλλα παλιοτερα που αλλαζα καποια μερη στο ποδηλατο..απεκτησα την εντυπωση οτι σραμ χ7 ~ δεορε σλχ/δεορε..

(προσωπικα αν δεν επαιρνα κουρσακι ..το κτμ..η καποιο sirrius ή καποιο αλλο παραπλησιο :p..θα επαιρνα το comp disc .:p

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1006]wrong method[/MENTION] και [MENTION=24707]kostas_gs[/MENTION], μπράβο ρε μάγκες!:clap:

[MENTION=6199]SirDiman[/MENTION] έχει ωραίες διαδρομές εκεί στα νότια; Γιατί σκέφτομαι να κάνω μια δοκιμαστική :)

Link to comment
Share on other sites

X7 me deore-alivio?

Kαι καλυτερο το καλυτερο ελιτε?Γιατι νομιζω το αναποδο?

(νομιζω Χ7~δεορε...)...

deore-rapidfire=γρήγορες και αλάνθαστες αλλαγές imho

τον Χ2 δισκοβραχίονα τον είδε κανείς; [MENTION=119]Samael[/MENTION] πως είσαι από φυσική κατάσταση;

γιατι το 3ο γρανάζι θα σου λείψει στην αρχή και σε μια ανηφόρα θα τα βρεις δύσκολα

το Comp έχει δίσκο με λιγότερα δόντια (32) σε σχέση με τα 36 του Elite (που έχει όμως και μικρότερο δίσκο με 26 που πρακτικά θα σε ανεβάσει παντού) αλλά και πάλι κάποιος που τώρα ξεκινά θα ζοριστεί

καλύτερο πλαίσιο (πολύ) έχει το comp

Link to comment
Share on other sites

Φυσική κατάσταση χάλι μαύρο για την ώρα, έχω 10 χρόνια να γυμναστώ και έφτασα αισίως τα 92Kg απο 82Kg που ήμουν σε fit κατάσταση με ελάχιστο λίπος (ύψος 1,86).

Αν κατάλαβα καλά λείπουν κάποιες ενδιάμεσες σχέσεις στο X7?

Σα να έχεις ένα δίκιο...

Εν το μεταξύ τα πράγματα περιπλέκονται πάλι, σιριαλ κατάντησε...

Το Comp του 2012 που βρήκα είναι εντελώς διαφορετικό με του 2013 που έχει στο σίτε.

Φοράει Deore, A1 σκελετό, Suntour SF11-NRX-D-LO, και είναι πολύ κοντά σε περιφερειακά με το Elite 2013.

Επίσης το Comp 2013 πάει 1000+€ στο εξωτερικό οπότε δεν ειναι συγκρίσιμα τελικά τα ποδήλατα.

Elite 2013 vs Comp 2012, όποιο βρω σε καλύτερη τιμή και χρώμα το χτυπάω και τέλος. :)

Link to comment
Share on other sites

γρηγορες και αλανθαστες κυνηγαει και η sram και η campagnollo(σε κουρσακια βεβαια) ..μη νομιζεις οτι υπερεχει η shimano..

Τον διπλο δισκοβραχιονα τον ειδα..αλλα το ενα πισω εχει 36 και το αλλο 32.Λες να τον πειραξει?

Απο απο 32-36(0,88) σε 26-32(0,81) ??

Πρεπει να ειναι το επομενο μεγαλο γραναζι πισω για το elite...που συνηθως για 9αρες ειναι 28(σε 32...και 30 σε 34).

Ποσο συχνα τα χρησιμοποιεις..η ποσο δυσκολια σου επιφερουν σε σχεση με το μικροτερη δυνατη σχεση ...οταν τη χρησιμοποιεις?

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά λείπουν κάποιες ενδιάμεσες σχέσεις στο X7?

όχι κάποιες ενδιάμεσες σχέσεις αλλά ολόκληρος δίσκος καθώς το ένα έχει 3πλο και το άλλο 2πλο

αυτό σημαίνει ότι με το δεύτερο δίσκο σε λειτουργία,το comp ανεβαίνει καλύτερα σε μια υποθετική ας πούμε 4% ανηφόρα,γιατί ο δίσκος του έχει λιγότερα δόντια (32) σε σχέση με του Elite που έχει 36

το Elite όμως έχει για αυτόν σκοπό και τρίτο δίσκο (26 δοντια) που βοηθάει σημαντικά σε τέτοιες περιπτώσεις

γιαυτό και ρώτησα την φυσική σου κατάσταση

αν γενικά το'χεις μπορείς να προτιμήσεις το υπέρ-καλύτερο πλαίσιο του Comp αλλά στις ανηφόρες θα δυσκολευτείς λιγάκι (τουλάχιστον στην αρχή)

αν όχι, πήγαινε στο Elite

Link to comment
Share on other sites

Γιατι έχεις κολλήσει με το crosstrail;

Που έχεις σκοπό να πηγαίνεις με το ποδήλατο;

Επειδή λες θα φάει χώμα, αν κολλησεις με καμία παρέα έστω για σειχ σου έστω μόνο απο δασικούς, κοιτάς λάθος ποδήλατο που μετα δεν θα διορθώνεται με καμία αναβάθμιση.

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.