Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

δεν θα ξαναπαραπονεθώ για τον αέρα,εβερ

Εκείνη την ημέρα ή την προηγούμενη (18-19 Απριλίου) το πρωι είδα στο tablet, στις ειδοποιήσεις τριγωνάκι με θαυμαστικό. Το ανοίγω μέσα στην νύστα μου και έλεγε Προσοχή! κτλ δυνατοί άνεμοι...

Δεν θυμάμαι ποιο πρόγραμμα μου την έστειλε..

Την ίδια μέρα, το έγραψα αυτό στο ΦΒ και πήρα απάντηση από παιδιά εδώ ότι παραλίγο να σκοτωθούν με τα ποδήλατα στον δρόμο για το πανεπιστήμιο..

(δεν βγήκα από το σπίτι εγώ)

Link to comment
Share on other sites

ωραια τα ideal συμφωνώ ειναι η εξαίρεση αλλα υπαρχουν και λιγο καλυτερα οπου αν κυνηγας το απολυτο vfm imo δεν αξιζουν.

Εγω παντως θα μποϊκοτάρω το ελληνικο γαλα, 1 λιτρο εχει 2 ευρω...;)

Από το "δεν κατασκευάζουμε ουτε πατινια " περάσαμε στο "υπαρχουν και λιγο καλυτερα" καταλήγοντας στο μποϊκοτάζ των γαλακτοκομικών!

Νομίζω ότι χάθηκε το νόημα ....

Link to comment
Share on other sites

Από το "δεν κατασκευάζουμε ουτε πατινια " περάσαμε στο "υπαρχουν και λιγο καλυτερα" καταλήγοντας στο μποϊκοτάζ των γαλακτοκομικών!

Νομίζω ότι χάθηκε το νόημα ....

καλύτερα ξενόφερτα ποδηλατα υπάρχουν απο τα ideal

Οσο για το ελληνικό γαλα, εγω τοσο το αγοράζω απο τα γειτονικά μαρκετς (φοιτητοπεριοχη), θελω να πω πως λεμε οτι δε ξαναδίνουμε δεκάρα στους γερμανούς (λες και αυτοι ευθύνονται για την κατάντια μας) για προϊόντα που μπορεί να ειναι καλύτερα σε ιδιο πεδίο τιμών με τα υπόλοιπα για να εχουμε το κεφάλι μας ψηλά..

Αμα θέλετε να κανετε μποϋκοτάζ κάντε το στους ελληνες επιχειρηματίες που σας κοροϊδεύουν μεσ' τη μαπα.

Link to comment
Share on other sites

Γιάγκο ξέρεις αν τα Ideal κατασκευάζονται Ελλάδα ή οι σκελετοί έρχονται εξ'ανατολής και απλά τα συναρμολογούν εδώ;
[/Μελόδραμα ON]

Ξέρει όμως ότι 100 οικογένειες στην Πάτρα, θα έχουν ένα μεροκάματο. no offence! :hehe:

[/Μελόδραμα OFF]

Όπως ανέφερε και ο Γιάγκος η Συζήτηση ξεφεύγει, μεγάλα παιδιά είμαστε όποιος κατάλαβε κατάλαβε.

Τα Ideal, όπως και τα Specialized, όπως και τα Cannondale, όπως και τα GT, όπως και το 99.9% της παγκόσμιας παραγωγής ετησίως, κατασκευάζεται στην Ταιβάν. Μην τρέφεται αυταπάτες γι΄αυτό. Μόνο οι ναυαρχίδες κάποιων εταιριών μπορεί να κατασκευάζονται σε Ευρώπη ή Αμερική.

Link to comment
Share on other sites

τι σχέση έχει η ideal με τις υπόλοιπες;

λοιπόν για να μην παίζουμε κρυφτούλι η ideal εισάγει κινέζικους σκελετούς και μοντάρει πάνω τους τα υπόλοιπα εδώ (Πάτρα από όσο ξέρω)

γι'αυτό και τα μοντέλα της έχουν παραπλήσιο σχεδιασμό με διαφορετικά χρώματα και γι'αυτο επίσης είναι ασήκωτα σε σχέση με τα υπόλοιπα

ο μοναδικός λόγος για να πάρει κανείς ideal είναι τα καλύτερα περιφερειακά που βάζουν,προσπαθώντας να αντισταθμίσουν το κόστος αλλά αυτό δεν ξέρω πόσο ρόλο παίζει σε ένα πλαίσιο "μπετό"

προς αποφυγή παρεξηγήσεων,μια και ούτε τα πουλάω ούτε με ενδιαφέρουν,εχω και εγώ ένα στο μαγαζί καμιά 15 χρόνια που μόνο λάστιχα άλλαξα μια φορά και δεν ασχολήθηκα ποτέ ξανά.σκυλί

Link to comment
Share on other sites

Γιάγκο ξέρεις αν τα Ideal κατασκευάζονται Ελλάδα ή οι σκελετοί έρχονται εξ'ανατολής και απλά τα συναρμολογούν εδώ;

Δεν γνωρίζω Κώστα αλλά δεν νομίζω ότι μπορεί να υπάρξει εταιρία γενικότερα που να μπορεί να στήσει επιτυχώς μεσοχαμηλή (ακόμα και υψηλή μερικες φορες) κατηγορία, με γραμμή παραγωγής εκτός Ασίας

καλύτερα ξενόφερτα ποδηλατα υπάρχουν απο τα ideal

Οσο για το ελληνικό γαλα, εγω τοσο το αγοράζω απο τα γειτονικά μαρκετς (φοιτητοπεριοχη), θελω να πω πως λεμε οτι δε ξαναδίνουμε δεκάρα στους γερμανούς (λες και αυτοι ευθύνονται για την κατάντια μας) για προϊόντα που μπορεί να ειναι καλύτερα σε ιδιο πεδίο τιμών με τα υπόλοιπα για να εχουμε το κεφάλι μας ψηλά..

Αμα θέλετε να κανετε μποϋκοτάζ κάντε το στους ελληνες επιχειρηματίες που σας κοροϊδεύουν μεσ' τη μαπα.

Τελικά πατίνια κατασκευάζουμε;

Έγινε επεξεργασία από ΓιαγκΤ
Link to comment
Share on other sites

Με πρόλαβε ο wrong method. Οι σκελετοί της ideal προέρχονται από την kinesis.

Το ΠΟΥ κατασκευάζεται ο κάθε σκελετός imo δεν έχει μεγάλη σημασία, σημασία έχει με τι προδιαγραφές κατασκευάζεται, τις οποίες ορίζει η εκάστοτε εταιρεία.

Όλα κ όλα τα εργοστάσια κατασκευής είναι 4-5.

Γενικά, τα μεσαίου->χαμηλού επιπέδου ποδήλατα κατασκευάζονται στην Κίνα και τα μεσαίου->υψηλού επιπέδου στην Ταϊβάν.

Όποιος θέλει να στηρίξει την ελληνική αγορά να πάρει Fidusa

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πατίνια κατασκευάζουμε;

ελλαδα ειμαστε, μαλλον οχι :hehe:

[MENTION=13167]kezm[/MENTION] σκοπος μου δεν ηταν να χαρακτήρισω το ατομο αλλα τη λογικη-ιδεα :)

sorry για το offtopic, ο καθενας κανει οτι θελει εξαλλου

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχω ξαναρωτήσει αλλά δεν κατέληξα ακόμα. το ένα πετάλι του ktm μου (wellgo c127) κάνει κάτι σπαστικά κρακ κρακ. ο ποδηλατάς μου λέει να το αλλάξω. είναι επιοδιορθωσιμο; αν όχι τι πετάλια να κοιτάξω. θέλω κάτι σε καλή κατασκευή και να είναι μονοκόμματο. να μη δενουν τα μέρη του με βίδες.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχω ξαναρωτήσει αλλά δεν κατέληξα ακόμα. το ένα πετάλι του ktm μου (wellgo c127) κάνει κάτι σπαστικά κρακ κρακ. ο ποδηλατάς μου λέει να το αλλάξω. είναι επιοδιορθωσιμο; αν όχι τι πετάλια να κοιτάξω. θέλω κάτι σε καλή κατασκευή και να είναι μονοκόμματο. να μη δενουν τα μέρη του με βίδες.

1. Σιγουρεύεσαι οτι ο ήχος είναι από το πετάλι και όχι από την Μεσαία τριβή.

2. Ανοίγεις, καθαρίζεις, γρασσάρεις, ρυθμίζεις κώνο, κλείνεις :p

Link to comment
Share on other sites

Meh.. slow puncture στον αγώνα.. στα μισά άρχισε να ξεφουσκώνει το λάστιχο και αναγκάστηκα να σταματήσω. Πρώτη φορά που κάνουμε αγώνα σε κλειστό (κλειστό από αυτοκίνητα) πάρκο. Φανταστική άσφαλτο και τα λάστιχα γραπώνανε τέλεια. Σε ένα μήνα πάλι τώρα, μόλις επιστρέψω χοντρός από Ελλάδα :p

Untitled by astranoc at Garmin Connect - Details

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.