Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

Επανέρχομαι στο θέμα αγοράς ποδηλάτου, καθώς έκανα μία βόλτα σε έναν λόφο στα 100 μέτρα από το σπίτι και ανακάλυψα πολλά μονοπάτια που αξίζει να σπάσεις το ποδήλατο.

Κούρσα υπάρχει, οπότε μακρινές αποστάσεις/άσφαλτο καλύπτει η κούρσα.

Για λοφάκια, μονοπατάκια (όχι τίποτα hardcore, νορμάλ ταρζανιές όπως πχ στην Εύβοια [MENTION=5513]GoMaR[/MENTION] ), μικρές βολτούλες:

a) Μπορώ να πάρω 29άρι ή το 26άρι είναι μονόδρομος;

Και η πιο δύσκολη ερώτηση.

β) Μέχρι πόσα λεφτά/τι περιφερειακά πρέπει να έχει το ποδήλατο για να πεις "είναι κομπλέ";

Μπορούμε να βάλουμε full xt/xtr αλλά πχ μήπως και με τα slx δεν θα έχω παράπονο? Αντίστοιχα με αναρτήσεις/ υδραυλικά φρένα vs μηχανικά/ζάντες/ τακάκια μεταλλικά [MENTION=5513]GoMaR[/MENTION]

Παραδείγματος χάριν είχα ένα Ideal ZigZag στην Εύβοια. Αιώνες μπροστά από το Prorider του 2000, αλλά των παιδιών [MENTION=5513]GoMaR[/MENTION] [MENTION=1446]Dolly[/MENTION] [MENTION=699]ΝTG[/MENTION] (lol) ήταν καλύτερα (κυρίως τα φρένα νομίζω και η ανάρτηση). Αξίζει να πας παραπάνω; Θα είναι πιο durable? Θα βρω την υγειά μου με 500 moar? Για τα -100-500-1000gr δεν με ενδιαφέρει (Σχώρα με [MENTION=23]DJD[/MENTION], θα κάνω 100 μετάνοιες :D )

Μην μου πείτε, αναλόγως τι θες εσύ/τις ανάγκες του καθενός κλπ. Θα σας δείρω :tomato:

Επιπλέον πληροφορίες: Ανθρακόνημα, ζάντες υπερελαφριές/υπερβαριές(με αντοχή) δεν θέλω

Slx κομπλέ, μηχανικά δισκόφρενα ούτε για πλάκα, τακάκια semi-metallic, ανάρτηση αέρος/λαδιού ανάλογα και με τα γκαφρά φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι στο θέμα αγοράς ποδηλάτου, καθώς έκανα μία βόλτα σε έναν λόφο στα 100 μέτρα από το σπίτι και ανακάλυψα πολλά μονοπάτια που αξίζει να σπάσεις το ποδήλατο.

Κούρσα υπάρχει, οπότε μακρινές αποστάσεις/άσφαλτο καλύπτει η κούρσα.

Για λοφάκια, μονοπατάκια (όχι τίποτα hardcore, νορμάλ ταρζανιές όπως πχ στην Εύβοια [MENTION=5513]GoMaR[/MENTION] ), μικρές βολτούλες:

a) Μπορώ να πάρω 29άρι ή το 26άρι είναι μονόδρομος;

αλλοι θα πουνε 29αρη , αλλοι 26αρη..προτεινω 26αρη για τους λογους οτι κατα γενικο κανονα , ειναι πιο ευελικτα και πιο τεχνικα.ενω το 29αρη ειναι πιο ευκολα στις ανηφοριες και για μεγαλες αποστασεις.Προτεινω 26αρη ομως

Και η πιο δύσκολη ερώτηση.

β) Μέχρι πόσα λεφτά/τι περιφερειακά πρέπει να έχει το ποδήλατο για να πεις "είναι κομπλέ";

Μπορούμε να βάλουμε full xt/xtr αλλά πχ μήπως και με τα slx δεν θα έχω παράπονο? Αντίστοιχα με αναρτήσεις/ υδραυλικά φρένα vs μηχανικά/ζάντες/ τακάκια μεταλλικά [MENTION=5513]GoMaR[/MENTION]

~1κ

για να παρεις μια αναρτηση που ΔΕΝ θα χρειαστεις αλλαγη μετα απο αλμα 15μετρων , για να εχεις περιφερειακα που ΔΕΝ θα αλλαξεις εκτος αν τα σπασεις , για να εχεις φρενα που ΔΕΝ σε νοιαζει αν πηγαινεις με 205χμ/ω.

επισης SLX κατ εμε

μακραν καλυτερη σειρα σε σχεση αποδοση τιμης.Διαφορες SLX / XT / XTR σε φρενα δεν εχω δει.. αν βγαλουμε τον παραγοντα βαρους.τα μεταλλικα shimano τακακια σε σχεση με τα οργανικα , η διαφορα τους ειναι στον ηχο και στην διαρκεια ζωης.τα μεταλλικα σκουζουν κατα κορον και κρατανε 3πλασιο χρονο απο τα οργανικα.Γνωμη μου ; μεταλλικα

Παραδείγματος χάριν είχα ένα Ideal ZigZag στην Εύβοια. Αιώνες μπροστά από το Prorider του 2000, αλλά των παιδιών [MENTION=5513]GoMaR[/MENTION] [MENTION=1446]Dolly[/MENTION] [MENTION=699]ΝTG[/MENTION] (lol) ήταν καλύτερα (κυρίως τα φρένα νομίζω και η ανάρτηση). Αξίζει να πας παραπάνω; Θα είναι πιο durable? Θα βρω την υγειά μου με 500 moar? Για τα -100-500-1000gr δεν με ενδιαφέρει (Σχώρα με [MENTION=23]DJD[/MENTION], θα κάνω 100 μετάνοιες :D )

Μην μου πείτε, αναλόγως τι θες εσύ/τις ανάγκες του καθενός κλπ. Θα σας δείρω :tomato:

Επιπλέον πληροφορίες: Ανθρακόνημα, ζάντες υπερελαφριές/υπερβαριές(με αντοχή) δεν θέλω

οπως ειπε και ο Κωστακης Μηχανικα δισκοφρενα ουτε για πλακα.

αναρτηση αερος και ΜΟΝΟ

και SLX κομπλε.

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
Link to comment
Share on other sites

Slx κομπλέ, μηχανικά δισκόφρενα ούτε για πλάκα, τακάκια semi-metallic, ανάρτηση αέρος/λαδιού ανάλογα και με τα γκαφρά φυσικά.

Από αναρτήσεις δεν ξέρω τζίζας. Πείτε μία-δύο ωραίες/αρκετές.

Canyon | Mountainbikes | Grand Canyon AL 29 7.9

Αυτό πχ είναι υπερβολή; (εντάξει πριν ένα μήνα κοιτούσα το carbon και μετά το ίδιο αλλά την πιο πλούσια έκδοση, αλλά είπα να σοβαρευτώ)

[MENTION=699]ΝTG[/MENTION] μην βγάζεις κ@ύλες :p Στην αρχή ένα μπρίκι με alivio και μετά FS :hehe:

[MENTION=5513]GoMaR[/MENTION], στην Εύβοια, γιατί θα το μετάνιωνα αν είχα 29άρι; (δεν πιστεύω να κάνω κάτι πολύ πιο extreme) [MENTION=1006]wrong method[/MENTION] Όταν πηγαίνεις στους χωματόδρομους, λες "γμτ εδώ θέλει ένα 26άρι" ;

Link to comment
Share on other sites

αν θες να εισια πιο παιχνιδιαρης με το ποδηλατο , παρε 26αρη.απλο

δε μπορω να στο εξηγησω.εχω οδηγησει και τα 2 και το 29αρη δε μου καθεται καλα στο στυλ μου.

στο αχλαδι δε καναμε κατι extreme.ηταν μια δυσκολη ανηφορικη διαδρομη που ουτε μονοπατια ειχε ουτε ασχημο τερεν.

Γνωμη μου , παρε 26αρη :D

Link to comment
Share on other sites

Από αναρτήσεις δεν ξέρω τζίζας. Πείτε μία-δύο ωραίες/αρκετές.

Canyon | Mountainbikes | Grand Canyon AL 29 7.9

Αυτό πχ είναι υπερβολή; (εντάξει πριν ένα μήνα κοιτούσα το carbon και μετά το ίδιο αλλά την πιο πλούσια έκδοση, αλλά είπα να σοβαρευτώ)

[MENTION=699]ΝTG[/MENTION] μην βγάζεις κ@ύλες :p Στην αρχή ένα μπρίκι με alivio και μετά FS :hehe:

[MENTION=5513]GoMaR[/MENTION], στην Εύβοια, γιατί θα το μετάνιωνα αν είχα 29άρι; (δεν πιστεύω να κάνω κάτι πολύ πιο extreme) [MENTION=1006]wrong method[/MENTION] Όταν πηγαίνεις στους χωματόδρομους, λες "γμτ εδώ θέλει ένα 26άρι" ;

You never know.

Προσωπικά θα πήγαινα σε κάτι τέτοιο Cyclist.gr - Trek Fuel Ex 5 '13 με κάποιους συμβιβασμούς, πχ στην ανάρτηση αλλά θα είχα σαν βάση ένα πολύ καλό fs πλαίσιο.

Στο μέλλον ΕΑΝ υπάρξει κάτι που δεν σε ικανοποιεί .. να ναι καλά οι αγγελίες.

Link to comment
Share on other sites

Mη κανετε quote συνεχεια...απαντηστε με meniton τον ενδιαφερομενο στη χειροτερη αν οχι χυμα.Θα καταλαβει οτι προκειται για αυτον.

(βαριεμαι να κλικαρω τα mention για να δω οτι ειναι απλα ενα quote :p)

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω εγω την εμπειρία μου που πήρα το πιο βασικό πάνω κάτω πακέτο με λίγες εξαιρέσεις...

Αν θυμάσαι ξεκίνησα με Specialized Ηardrock Disk.

Είχε κοντά στα 500€ με κάτι ψαλίδια.

Αυτό που κατάλαβα ΑΜΕΣΩΣ είναι πως η μπροστά ανάρτηση είναι του κώλου με ΤΕΡΑΣΤΙΑ επιείκεια...

Δεν χρειάζεσαι κάτι τρελό, και μια καλή 100μμ είναι αρκετή για ΗΤ αλλά την θές, και με το καλή δεν εννοώ να δώσεις 1500€ για FOX.

Φρένα, έχω ΜΗΧΑΝΙΚΑ δισκόφρενα, αυτό που έχω παρατηρήσει δεν ειναι κόπωση ή κάτι, είναι 3 πράγματα.

1. θες πολύ πιο πολύ δύναμη για να τα λειτουργήσεις απο ότι το υδραυλικό, που σημαίνει πως θες 2 δάχτυλα ιδανικά στην μανέτα, που αν κατεβαίνεις με τον μλκ τον Ιάσονα μπροστά σου τάπα μονοπάτι με κοτρόνες είναι λίγο θέμα.

2. έχουν λίγα μποσικα λόγο συρματόσχοινου που δεν τα έχουν τα υδραυλικά

3. Τα υδραυλικά είναι πιο ακριβή στην λειτουργία τους

Εν κατακλείδι αν και σαν φρένο δεν πιστεύω πως πάσχουν σε απολυτες τιμές επιβράδυνσης απο τα υδραυλικά τα υδραυλικά σου δίνουν το κάτι παραπάνω που θα χρειαστείς.

Για περιφερικά, αν και έχω αρκετά basic σειρά δεν είχα ΠΟΤΕ πρόβλημα, και δεν ξέρω ΠΟΣΟ αξίζει να σκάσεις κέρατα για 2-3 σειρές "καλύτερα". Νομιζω πως έρχεται μακράν πίσω απο ανάρτηση + φρένο.

Για μάρκα πάλι έχοντας καβαλήσει αρκετά (ποδήλατα) πιστεύω πως οι κλασσικές 5-6 είναι πάνω κάτω ίδιες, οπότε κοιτάς τι βρίσκεις να σου αρέσει και να είναι σε σωστή τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι πάνω από 1.83 πάρε 29αρι και θα με θυμηθείς.

177 :( αλλά πίνω πολύ γάλα :D

[MENTION=1006]wrong method[/MENTION] τι ύψος έχεις; :p

[MENTION=1446]Dolly[/MENTION] Ευχαριστώ για την ανάλυση. Ποια ανάρτηση σου είχε πάρει το Γομάρι; (περιμένουμε και ριβιού από το planet-x)

Έγινε επεξεργασία από l2phile
Link to comment
Share on other sites

Ανηφοράκιας? :giveup:

Flat-αδούρας και να μην φυσάει και αέρας :hehe:

Τσάμπα βάρος ρε συ η έξτρα ανάρτηση. Χρήση "20%" θα γίνεται με το MTB και οι μισές παίζει να είναι για να πετάγομαι σε φίλους (όχι από το βουνό που μας χωρίζει, γύρω γύρω από το δρόμο :p )

Link to comment
Share on other sites

177 :( αλλά πίνω πολύ γάλα :D

[MENTION=1006]wrong method[/MENTION] τι ύψος έχεις; :p

[MENTION=1446]Dolly[/MENTION] Ευχαριστώ για την ανάλυση. Ποια ανάρτηση σου είχε πάρει το Γομάρι; (περιμένουμε και ριβιού από το planet-x)

rockshox recon λαδιου νομιζω.

σιγουρα ειναι απο τις καλυτερες λαδιου , αλλα οι αερως εχουν σαφως καλυτερη αισθηση.

πιο βουτηρο..

Link to comment
Share on other sites

Eίχα πάρει

RockShox Recon Silver TK Coil 100mm Fork With Lockout

Το πρόβλημα είναι πως του Ιάσονα έχει καταργηθεί και στα λεφτά αυτά δεν είχε ΤΙΠΟΤΑ αέρος.

Τώρα το ΠΟΣΟ καλύτερη αίσθηση έχουν δεν ξέρω, παίζουν υπέρ και κατάμ αλλά ναι είναι λίγο πιο smooth η αέρος, αν και νομίζω είναι πιο άμεση στην επαναφορά η δική μου. όπως και να έχει εδώ θα πεταχτεί ο Ιάσονας και θα πει τα δικά του πάλι :p <3

Εγώ ήταν σαν να πήγα σε άλλο κόσμο απο την στοκ.

Το Planet-x έγινε παραλαβή σήμερα το πρωί, οπότε στις επόμενες μέρες έχει σίγουρα! ακόμα σκέψου καν πετάλι δεν έχω βάλει πάνω!!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.