Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

Σα πολλά μου φαίνονται τα 600 γιαυτό. Φοράει μια προπέρσινη μπασταρδεμένη Tiagra σειρά (από πέρυσι η σειρά tiagra είναι 10τάχυτη) και τα φρένα του είναι meh.. Και κοντά 12 κιλά; Μπα..

Link to comment
Share on other sites

Σα πολλά μου φαίνονται τα 600 γιαυτό. Φοράει μια προπέρσινη μπασταρδεμένη Tiagra σειρά (από πέρυσι η σειρά tiagra είναι 10τάχυτη) και τα φρένα του είναι meh.. Και κοντά 12 κιλά; Μπα..

Βάλε λίγο στην άκρη το θέμα βάρους ποδηλάτου, γιατί εγώ πρέπει να χάσω δύο ποδήλατα σε κιλά πρώτα.:p

Βασικά θέλω να πάρω ένα αξιοπρεπές fitness να πεταλάρω άσφαλτο, δεν κοιτάω τον τομέα επιδόσεων.

1)Κοιτάω δισκόφρενα γιατί έχω ανασφάλεια όσον αφορά τα άλλα φρένα και το βάρος μου (110)...θα με σταματάνε βάσει εμπειρίας σου?

2)Το Merida είναι τόσο για τα μπάζα? Πρότεινε αν έχεις κάτι άλλο κατά νου.

Link to comment
Share on other sites

Το budget είναι τα 600; Μη τρελαίνεσαι με τα δισκόφρενα πάντως, προσωπικά σε άσφαλτο δε βρίσκω κανένα λόγο για δισκόφρενα ανεξαρτήτου κιλών, τα απλά φρένα υπερκαλύπτουν τις ανάγκες.

Link to comment
Share on other sites

djd +110 κιλα +εμπειρια ..δεν πανε μαζι :p

Kατα τα αλλα οντως vbrakes σε υπερκαλυπτουν πληρως.

Στα 600Ε παντως με ταχυτητες δυσκολα βρισκεις κατω απο 11 κιλα.

2 ακομα..

SCOTT METRIX 30 | KassimatisBikes

SPECIALIZED SIRRUS SPORT | KassimatisBikes

Επισης αν δεν κοιτας επιδοσεις -και σε ατομικο επιπεδο δλδ-..μπορεις να το κανεις ανετα και με το μτβ που ηδη εχεις.

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι 600 ευρώ DJD πιστεύω είναι καλά για τη χρήση που θέλω, το mtb πλέον δεν το γουστάρω για άσφαλτο NTG.

Εσείς λέτε ότι τα vbrakes με υπερκαλυπτουν πλήρως...είστε σίγουροι ρε η θα βάζω πόδια κάτω αν πιάσω καμιά 60άρα?:p

Το Cyclist.gr - Orbea Aqua T23 F '13 το έχω μπανίσει πολύ καιρό και το έχω ερωτευτεί η αλήθεια...να κάνω μια χαζή ερώτηση τώρα?:)

Τα λάστιχα που φοράει το Orbea είναι λεπτά σαν της κούρσας? Αντέχουν τα κυβικά μου αυτά?

Πω, πω....βασικά πρέπει να ράψω το στόμα και να με μπανάρετε απ' το φαγητό thread!:hehe:

Link to comment
Share on other sites

το GT Aggressor του 2008 ή 2009 που είχα τα έφτυσε...μπήκε το πίσω derailer στην ρόδα και μπιπ ο Δίας.... Θα το φτιάξω για δεύτερο όταν βρω νύχι για το σκελετό (ξέρει κανείς που θα βρω πέραν του Gatsouli?)

Τώρα περιμένω το νέο μου παιχνίδι.. Specialized Crosstrail Sport

Link to comment
Share on other sites

Εσείς λέτε ότι τα vbrakes με υπερκαλυπτουν πλήρως...είστε σίγουροι ρε

Nαι

Τα λάστιχα που φοράει το Orbea είναι λεπτά σαν της κούρσας? Αντέχουν τα κυβικά μου αυτά?

Nαι

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι 600 ευρώ DJD πιστεύω είναι καλά για τη χρήση που θέλω, το mtb πλέον δεν το γουστάρω για άσφαλτο NTG.

Εσείς λέτε ότι τα vbrakes με υπερκαλυπτουν πλήρως...είστε σίγουροι ρε η θα βάζω πόδια κάτω αν πιάσω καμιά 60άρα?:p

Το Cyclist.gr - Orbea Aqua T23 F '13 το έχω μπανίσει πολύ καιρό και το έχω ερωτευτεί η αλήθεια...να κάνω μια χαζή ερώτηση τώρα?:)

Τα λάστιχα που φοράει το Orbea είναι λεπτά σαν της κούρσας? Αντέχουν τα κυβικά μου αυτά?

Πω, πω....βασικά πρέπει να ράψω το στόμα και να με μπανάρετε απ' το φαγητό thread!:hehe:

Στο club έχουμε έναν που είναι 2μέτρα και 115 κιλά. Είναι με ένα full carbon Willier με απλούς Zonda τροχούς σε 23mm λάστιχο με απλά φρένα. Το orbea είναι συμπαθητικό, αυτό που δε μαρέσει είναι ο ρυθμιζόμενος λαιμός γιατί όσα έχω δει τρίζουν αισχρά. To sirrus το χω καβαλήσει κι είναι αρκετά καλό.

Αυτό που θα πρέπει να φροντίζεις είναι να έχεις πάντα υψηλή πίεση στα λάστιχα λόγω βάρους ~120 psi.

Link to comment
Share on other sites

το GT Aggressor του 2008 ή 2009 που είχα τα έφτυσε...μπήκε το πίσω derailer στην ρόδα και μπιπ ο Δίας.... Θα το φτιάξω για δεύτερο όταν βρω νύχι για το σκελετό (ξέρει κανείς που θα βρω πέραν του Gatsouli?)

Τώρα περιμένω το νέο μου παιχνίδι.. Specialized Crosstrail Sport

welcome to da club

εδω και ενα μηνα περιπου εχω το Specialized Crosstrail sport disk

Πιστευω πως δεν θα το μετανιωσεις για την επιλογη που εκανες

το ποδηλατο ειναι εκτος απο πανεμορφο και παρα πολυ ποιοτικο!!!

Link to comment
Share on other sites

το GT Aggressor του 2008 ή 2009 που είχα τα έφτυσε...μπήκε το πίσω derailer στην ρόδα και μπιπ ο Δίας.... Θα το φτιάξω για δεύτερο όταν βρω νύχι για το σκελετό (ξέρει κανείς που θα βρω πέραν του Gatsouli?)

Αουτς, πως τα κατάφερες παλικάρι μου? Το χτύπησες?

Όταν λες "νυχι"? εννοείς ποδαράκι για να στέκεται? Αν ναι, παντού θα βρείς, απλά, μερικά δεν είναι πολύ καλά (διάφορα προβλήματα), αναγκάστηκα να το βγάλω από το MTB μου πριν χρόνια γιατί μου είχε σπάσει τα νευρα. Νομίζω τα πιο αξιόπιστα είναι αυτά που πιάνουν στο πίσω μέρος του σκελετού, δίπλα στην ρόδα.

Εσείς λέτε ότι τα vbrakes με υπερκαλυπτουν πλήρως...είστε σίγουροι ρε η θα βάζω πόδια κάτω αν πιάσω καμιά 60άρα?:p

Όπως σου είπαν όλοι, δεν θα έχεις πρόβλημα.. Δεν είμαι στο βάρος σου, αλλά παίζει να έχω φτάσει κοντά σου όταν φορτωνόμουν τσάντα εκδρομής στην πλάτη και σκηνή στην σχάρα. Σταματάς (και προσωπικά γουστάρω την φάση να φρενάρω απότομα και όλο μου το βάρος να πέφτει στο τιμόνι...) χαλαρά όπως και να έχει, ΕΚΤΟΣ αν είσαι σε βρεγμένο!!! (εννοώ τακάκια και ζάντα να στάζουν νερό επειδή βρέχει), όχι να περάσεις μέσα από νερολακούβα. Εκεί, να έχεις καμιά προσευχή έτοιμη :p

Link to comment
Share on other sites

νύχι είναι ένα μικρό ανεξάρτητο κομμάτι που μπαίνει συρταροτό στον σκελετό εκεί που μπαίνει η πίσω ρόδα και βιδώνει πάνω του η βίδα που την συγκρατεί.. Είναι συγκεκριμένο για το μοντέλο και χωρίς αυτό δεν πάμε πουθενά..Τα υπόλοιπα τα βρίσκω...

από ότι μου είπε αυτός είχα χτυπήσει κάπου το πίσω derailer στράβωσε, και η συγκεκριμένη ταχύτητα το έκανε και μπήκε μέσα στη ρόδα...ευτυχώς πήγαινα με λίγα και απλά σταμάτησε το ποδήλατο...αλλά η ζημιά στο derailer έγινε..

αλυσίδα, ταχύτητες, derailers, ακτινολόγηση = 100+ οπότε επειδή ήθελα και να πάω σε trekking αποφάσισα να τα σκάσω...(βάλε και 6 δόσεις και το πήραμε)

Είχα δει ενα specialized και το γούσταρα τρελά, δεν πήρα με δίσκους γιατί δεν τους έχω σε εκτίμηση προσωπικά...

SPECIALIZED CROSSTRAIL SPORT - Trekking bikes - Ποδήλατα για άσφαλτο και χώμα - Ποδήλατα | τα πάντα για τα ποδήλατα

αυτό εδώ περιμένω...

edit: κάτι τέτοιο είναι οπτικά το νύχι (derailer hanger)

Έγινε επεξεργασία από tavliban
Link to comment
Share on other sites

Δικό σου;

:hehe:

οχι ρα, Θεσσαλονικη μενω, οχι στην Σκανδιναβική Χερσόνησο

Άψογο!

Οντως, ο τυπος εχει ρεζερβα ροδα, να κανει swap σε περιπτωση που του παει κατι στραβα

με την πισω/drivetrain/κεντρο/νυχι. Θεουλης και Surly respect.

Εdit: αν σε ενδιαφερει fatbike

τσεκαρε και εδω (την genesis,χωρις να εχω δοκιμασει τπτ, την εχω ψηλά...ειδικα στα mtb HT και cross)

http://shop.18bikes.co.uk/products.php?plid=m1b2s442p1943&tbv=GENESIS_Caribou_

φρεσκο!

μ αυτο θα την κανω απο θεσσαλονικη, εχει αρκετα mounts να κουβαλησω ολη την πραματεια μου : P

1943-8818-full-562361_498491800215329_108194794_n-2.jpg

1943-0-full-487426_498492096881966_687126513_n-2.jpg

1943-0-full-488126_498492986881877_1873026918_n-2.jpg

1943-0-full-527682_498494396881736_2061884425_n-2.jpg

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα παιδες σε ολους.

Θελω να μου πειτε συμβουλες συντηρησης και καθαριοτητας του ποδηλατου.

Να αναφερω οτι δεν υπαρχει ουτε ευρω διαθεσιμο για καθαριστικα.

Εχω fairy ομως που δεν εχει ταιρι και συμφερει...

Πλυσιμο σκελετου, καθαρισμα κασετας κτλ.

Επισης, με λιπανση αλυσιδας και τετοια τι παιζει; Αναρτησεις;;

Ευχαριστω πολυ παιδια.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

3 ευρώ έχει ένα μπουκάλι παραφινέλαιο,άλλο 1 ευρώ ένα πινέλο με σκληρή τρίχα.

με αυτά θα καθαρίζεις την αλυσίδα και την κασέτα.

άλλα 3-5 ευρώ για ένα λιπαντικό ή για ουλτρα τσιπ υγρό γράσο (θα μαζεύει πολύ μάκα όμως)

τον σκελετοστ με χλιαρό νερό και μια σταγόνα καθαριστικό πιάτων

κάλο στέγνωμα πριν την λίπανση

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.