Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

Σήμερα άλλαξα το Continental Mountain King II 2.2 με 2.4 και το φόρεσα στο μπροστινό τροχό, ενώ πίσω πήγα το μπροστινό Schwalbe Βlack Jack 26 x 2.1

Δείτε πρώτα απ' όλα μετρήσεις και γιατί την πάτησα με το 2.2 αρχικά:

1009676800x600.jpg

Σήμερα έκανα 23km. χώμα οπότε οι πρώτες εντυπώσεις είναι:

Το ποδήλατο μεταμορφώθηκε τελείως....ίσως να έφταιγε ότι κυκλοφορούσα με λάστιχο flat πίσω από την χρήση.

-Βελτιώθηκε τρομακτικά το μπροστινό! Στα αμμώδη δεν ψαρεύει, στις πέτρες πατάει καλύτερα, κατηφόρα σε πολύ πέτρα με 30km. σήμερα, ούτε που το περίμενα! άξιζε το πιο φαρδύ!:)

-Το Continental φαίνεται ότι αγαπάει καλύτερα τις χαμηλότερες πιέσεις σε σχέση με το Schwalbe.

Στην ίδια πίεση το Conti χοροπηδάει οπότε χαμήλωσα αρκετά πίεση για να το φέρω εκεί που ήθελα.

-Τις τελευταίες φορές με πόνεσε λίγο η μέση μου και μάλλον έφταιγε το καραφλό πίσω λάστιχο που δεν απορροφούσε τίποτα.

Ακόμα και το ταλαιπωρημένο μπροστινό (αυτό της φωτό) που έβαλα τώρα πίσω έκανε δουλειά...μάλλον θα το αλλάξω και αυτό.

Πίσω τώρα τι να βάλω? το Schwalbe Βlack Jack όπως φαίνεται στη φωτό χωράει οριακά κάτω στον σκελετό, και με λίγη λάσπη κολλούσε το σύμπαν το χειμώνα...καμιά ιδέα για αντικαταστάτη σε αυτά τα χιλιοστά max.?

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζοντας το ψάξιμο έχω τα εξής:

Campagnolo ZONDA Wheelset black Shimano (1594 γραμμάρια): 299€+20€ μεταφορικά από Γερμανία

Fulcrum Racing 3 black Shimano (1595 γραμμάρια): 369€+20€ μεταφορικά από Γερμανία

Shimano WH-RS80-A-C24 (1504 γραμμάρια): 389€+20€ από Γερμανία

KSYRIUM ELITE S 013 M10 WTS (1535 γραμμάρια): 539€+20€ μεταφορικά από Γερμανία

Δεν με τρελαίνει ιδιαίτερα το σχέδιο του πίσω τροχού των Zonda αλλά η τιμή τους πιστεύω είναι πολύ καλή.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οι δικές μου οι Zonda είναι κοντά στα 10κ χλμ τώρα και δεν έχουν χρειαστεί τίποτα μέχρι στιγμής. Ό,τι και να διαλέξεις από τη λίστα πάντως ευχαριστημένος θα σαι. Κοίτα και τις Reynold Solitude πάντως, πολύ καλές.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά θα μου προτείνετε ένα καλό σετ πενταλ; το ποδήλατο είναι ktm life track 2012 και τρίζει αρκετά στα πεντάλ. θέλω κάτι αθόρυβο και πολύ ανθεκτικό.

WELLGO LU-M20 ALLOY MTB Pedals - Πετάλια - Ανταλλακτικά | τα πάντα για τα ποδήλατα

Link to comment
Share on other sites

jimbrav ευχαριστώ για την πρόταση. θα ήθελα να μου προτείνεις κάποιο που να μη συνδέεται το γύρω γύρω με το ψαροκόκκαλο με βίδες αλλά να είναι ενιαίο και αν γίνεται και πιο φαρδύ συνολικά. ας ανέβουμε και λίγο στην τιμή.

Link to comment
Share on other sites

jimbrav ευχαριστώ για την πρόταση. θα ήθελα να μου προτείνεις κάποιο που να μη συνδέεται το γύρω γύρω με το ψαροκόκκαλο με βίδες αλλά να είναι ενιαίο και αν γίνεται και πιο φαρδύ συνολικά. ας ανέβουμε και λίγο στην τιμή.

OCTANE ONE STATIC MTB Pedals - Πλατφόρμα - Πετάλια - Ανταλλακτικά | τα πάντα για τα ποδήλατα :T:

http://www.frederikbikes.gr/antallaktika/bbb-mountain-high.html

Έγινε επεξεργασία από Κωστάκης
Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα το Focus Izalco Pro 3.0 σήμερα, μέγεθος 54cm (οριζόντιος 54,3cm, το ύψος μου είναι 176cm).

Για τροχούς μάλλον θα παραγγείλω την δευτέρα τους Zonda.

Νέα ερώτηση, ένα carbon παλουκόσελο (σκέφτομαι το

FSA SL-K στα 50€) βελτιώνει την άνεση σημαντικά σε σχέση με το αλουμινένιο?

Link to comment
Share on other sites

όχι τόσο,ώστε να δικαιολογεί την τιμή του

τιμόνι και λαιμός ναι,το παλουκόσελο μπορείς να το αφήσεις για το τέλος

πετάλια ποια διάλεξες;

Είσαι βιαστικός:p, ένα ένα. Η αλήθεια είναι ότι έχω ένα ζευγάρι Shimano XT και παπούτσια και σκέφτομαι για αρχή να μείνω με αυτά. Πόση διαφορά θα έχω σε απόδοση?

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα το Focus Izalco Pro 3.0 σήμερα, μέγεθος 54cm (οριζόντιος 54,3cm, το ύψος μου είναι 176cm).

Για τροχούς μάλλον θα παραγγείλω την δευτέρα τους Zonda.

Sram δεν φοραει??

Με την κασσετα δεν θα εχεις προβλημα?Η θα αλλαξεις/κανεις κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Sram δεν φοραει??

Με την κασσετα δεν θα εχεις προβλημα?Η θα αλλαξεις/κανεις κατι αλλο?

Η Campagnolo σε όλους τους τροχούς έχει και έκδοση για Shimano, υποθέτω κάνει και για SRAM. Ολόιδιοι με τους Fulcrum 3 είναι άλλωστε.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι βιαστικός:p, ένα ένα. Η αλήθεια είναι ότι έχω ένα ζευγάρι Shimano XT και παπούτσια και σκέφτομαι για αρχή να μείνω με αυτά. Πόση διαφορά θα έχω σε απόδοση?

αρκετή σε σχέση με τα της κούρσας που έχουν σκληρότερη σόλα,

μπορείς να ξεκινήσεις με αυτά και στο μέλλον,αγοράζεις ένα ζευγάρι

Η Campagnolo σε όλους τους τροχούς έχει και έκδοση για Shimano, υποθέτω κάνει και για SRAM. Ολόιδιοι με τους Fulcrum 3 είναι άλλωστε.

αυτό δεν ισχύει 100% σε παλιότερα μοντέλα ήθελες ένα δαχτυλίδι για να κουμπώσεις sram κασέτα

από ότι διάβασα οι 2012-13 Zonda δεν έχουν τέτοια ασυμβατότητα

Link to comment
Share on other sites

Είσαι βιαστικός:p, ένα ένα. Η αλήθεια είναι ότι έχω ένα ζευγάρι Shimano XT και παπούτσια και σκέφτομαι για αρχή να μείνω με αυτά. Πόση διαφορά θα έχω σε απόδοση?

Καμία.

Εκτός αν τρέχεις επαγγελματικά οπότε κάτι τέτοιες λεπτομέρειες μπορεί να σου στοιχίσουνε το βάθρο. Κυρίως στο χρονόμετρο που μετράει η αεροδυναμική.

Link to comment
Share on other sites

Έλεος με τον κωλόκαιρο πια.. άμα δε χιονίζει, θα βρέχει και θα φυσάει. 3/4 της διαδρομής με τον αέρα ή στη μάπα ή στο πλάι.. και μιλάμε για αέρα... Wind: 43km/h. Σιχτήρια..

Untitled by astranoc at Garmin Connect - Details

Μια φώτο από την πεδιάδα κι ένα μικρό βιντεάκι με τον καταρράκτη που κατεβάζει πολύ νερό.

IMG_0209.MOV

post-23-1416077258,1322_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.