Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

Βολεύει να βγάλεις την κασέτα αλλά νομίζω δεν χρειάζεται (αν είναι σαν την δικιά μου...10ετίας + )

Για να την βγάλεις θες και αυτό

X-Tools Chain Whip | Buy Online | ChainReactionCycles.com

Ψάξε και σε τοπικά μαγαζιά για κλειδιά. Πιστεύω μπορείς να το βρεις και 1-2 ευρώ μαξ. (το λεπτό)

EDIT: Ουπς με πρόλαβαν.

Βασικά ναι, χρειάζεται να βγάλεις κασέτα. Μόνο για καθάρισμα μπορείς να κάνεις ταρζανιές (τιγκάρεις απ'έξω wd40 και μετά γράσο, χωρίς να καθαρίσεις με το χέρι το ένα ρουλεμάν). Αλλά αν θέλει αλλαγή ο άξονας (και τα δυο του ρουλεμάν) πρέπει να φύγει η κασέτα.

Έγινε επεξεργασία από l2phile
Link to comment
Share on other sites

Κέντρο shimano έχω και κασέτα shimano. Οπότε αυτά τα 2 φτάνουν για να κάνω βίδες τα πάντα? Το freehub θελει κάτι extra?

Φτάνουν είσαι οκ. το freehub εάν δεν έχει ζημιά-δηλαδή άλλαγμα- θα γίνει και με το χέρι.

Η shimano έχει πολύ καλό και ενημερωμένο site με pdf και διαγράμματα εάν θελήσεις να το ψάξεις online

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πέρασα τα λάστιχα και τους λασπωτήρες :

post-1318-1416077065,9837_thumb.jpg

Τοποθετώντας τα λάστιχα έχω ενα μικρό θεματάκι.

Το λάστιχο δεν κάθεται παντού ομοιόμορφα, όπως στο σημείο που έχω το βελάκι.

post-1318-1416077066,3923_thumb.jpg

Δοκίμασα να το ξεφουσκώσω και να το παιξω λίγο με το χέρι αλλά χωρίς αποτέλεσμα ..

Υπάρχει κάποιος τρόπος να το φέρω στα ίσα παντού ?

post-1318-1416077064,5404_thumb.jpg

post-1318-1416077065,5142_thumb.jpg

post-1318-1416077065,7545_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

φωτο/βιδεο δεν έχει μίστερ? :p

Δυστυχώς δεν τράβηξα τπτ. Και εγώ στην αναμονή είμαι.

Πάρε teasor από τα παιδιά που είμασταν μαζί .

attachment.php?attachmentid=174319&d=1360746334

attachment.php?attachmentid=174318&d=1360746331

και εδώ από την αρχή μέχρι το 2:04 είναι το κομμάτι πού κάναμε εμείς.

(δεν είναι δικό μας το βίντεο, απλά για να πάρεις μια ιδέα)

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=eWqS5jzVBek]Aig.Dh alexlog 11-2-12 c.wmv - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Noob questions part 2.

Επειδή το ποδήλατο τρώει καθημερινά πολύ βροχή, τόσο καιρό χρησιμοποιούσα λεπτό γράσο-spray ειδικό για αλυσίδα. Επειδή όμως μου φαίνεται πολύ παχύ, παρήγγειλα ένα wet λάδι. (Ελπίζω να έκανα καλή επιλογή, έβλεπα και το αντίστοιχο της finish line αλλά δεν ήξερα ποιο να πάρω :() Θέλω τώρα λοιπόν να καθαρίσω τα πάντα από αλυσίδα, ντεραγιέ κλπ. Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος? Να τα πετάξω μέσα σε ζεστό μπουγαδόνερο και να αρχίσω να τρίβω? :p

Link to comment
Share on other sites

πινέλο και πετρέλαιο ή παραφινέλαιο,προσοχή μην πάει στην μεσαία τριβή ή στα κέντρα και στα πετάλια.γείρε λίγο το ποδήλατο όταν φτάσεις σε αυτά τα σημεία

τα σημερινά ρουλεμάν είναι κλειστού τύπου στα περισσότερα σύγχρονα ποδήλατα,για να μη πάει όμως το διαβρωτικό καθαριστικό στα παραπάνω καλό είναι να προσέχουμε

[MENTION=4398]Κωστάκης[/MENTION]

zuper :D

Έγινε επεξεργασία από wrong method
Link to comment
Share on other sites

εάν τα βγάλεις θα τα κάνεις μπάνιο σε μια λεκάνη με κάποιο από τα παραπάνω ή μαι περσοναλ μπεστ διαλυτικό νίτρου και ένα πινέλο με σκληρή τρίχα

προσοχή στα μάτια και χέρια με το διαλυτικό

Link to comment
Share on other sites

έβλεπα ομίχλη πηγαίνοντας προς τα πάνω σήμερα αλλά.......:upside:

6dKJZEJ.jpg

και προς τα κάτω δεν είχε τίποτα ιδιαίτερο

4sPixq3.jpg

μετά όμως άρχισε να βρέχει και να κάνει κρύο και μετά άρχισε να χιονίζει,πολύ :p

μέχρι που έφτασα στο τέρμα

dzyTvVA.jpg

και ένα μίνι βιδεο για να πάρετε μια ιδέα :D

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=nSgrnzSVQkA]chania/mountain top 14/02.AVI - YouTube[/ame]

c102 by method01 at Garmin Connect - Details

είμαι λίγο μπλε αυτή τη στιγμή,άξιζε τον κόπο όμως :p

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.