Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

αντε....χωρις προετοιμασια αυτη τη φορα...Σα να πηγαινω μια βολτα το βλεπω.Για να δουμε αν ειμαι ετοιμος να λεω οτι εχω τετοιες βολτες..

wish me good luck και καλο ταξιδι

Υ.Γ αναλογα τις δυναμεις μου και την ωρα , θα προσπαθησω να το κανω 170 χιλιομετρα (3180elevation) και οχι 160 (2640elavation)

με την κούρσα θα πας;είναι πολλά αλλά όχι υπερβολικά (θέλω το log της διαδρομής οπωσδήποτε) καλό δρόμο :D

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μην είσαι εκτεθειμένος στην εθνική.. Πάντως αν το καλοσκεφτείς, είναι by far το φθηνότερο ταξίδι..

οχι ομως τσαμπα...:)

[MENTION=1006]wrong method[/MENTION] Ναι με κουρσα.Δε γινεται με το ΜΤΒ.και με κουρσα ειχα ξαναπαει.Απλως αυτη εχει πιο βαρυ πεταλι κατι που στις ανηφορες ζοριζει.

LOG? εννοειται.Την πρωτη φορα το ειχα σπασει στα 2 κομματια γτ φοβηθηκα για μπαταρια.Αλλα με το ΝΟΤΕ2 κραταει απιστευτα!

[MENTION=9387]victor[/MENTION] , ασφαλισμενο και με anytime τωρα :p

αντε bb 6:00 ξυπνημα αυριο για ενα καλο πρωινο

Link to comment
Share on other sites

Guys μια χαρα ολα.το λινκ ας το ανεβασει καποιος που το βλεπει μεσω του φβ μου.μεσα απο το κινητο δε γινεται.με δυσκολεψε παραπανω λογω οτι ειχα το σακιδιο, πιο βαρια σχεση δα ποδηλατο και χωρις καθολου προετοιμασια.154 βγηκε η διαδρομη.δεν εκανα την μεγαλη.γρηγοροτερα απο την προηγουμενη φορα κατα 1.5χιλμ μεσο ορο.αλλα παραπανω στασεις λογω οτι ημουν μονος.[MENTION=4655]racer[/MENTION] [MENTION=9381]papajim[/MENTION] ? κανε paste υην διαδρομη απο το λινκ στο φβ.καλη μου αδεια

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον...η χθεσινη βολτα ηταν ΜΑΓΙΚΗ! Αναβαση μεχρι το χωριο Λυχνο, υψομετρο 680 μετρα και πολυ χιονι!!!

Ηταν η πρωτη μου βολτα με χιονι, η πρωτη μου αναβαση, η φυση μαγικη, συναντησαμε 2 ελαφια με τα παιδια.

Περασαμε και απο τη μονη Αγαθωνος οπου προσκυνησαμε.

Το κωλοiphone τα εφτυσε η μπαταρια του και λιγο πριν φτασουμε στο χωριο εκλεισα το sports tracker γιατι δε θα ειχα να βγαλω φωτο...Αρα παρακατω ειναι σχεδον η μιση διαδρομη.

sports tracker

Ηταν η πιο μεγαλη μου βολτα σε αποσταση, την εβγαλα ανετα μπορω να πω την αναβαση...το κρυο στο κατεβασμα ηταν τσουχτερο μονο για τα δαχτυλα των χεριων μου καθως εχω μονο καλοκαιρινα γαντια! Χαχαχα!! Πρεπει να αγορασω χειμωνιατικα επειγοντως!!

post-24707-1416076917,4017_thumb.jpg

post-24707-1416076917,4872_thumb.jpg

post-24707-1416076917,5457_thumb.jpg

post-24707-1416076917,6003_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Sports Tracker :p

Lol με προλαβες

Ρε συ αδερφε με τι κινητο αντεξε η μπαταρια σου τοσες ωρες και εβαλες sports tracker?

Εμενα το iphone στο 3ωρο σβηνει...

Τι χρησιμοποιησες?

(Εισαι και καμενος ε? 150+ χιλιομετρα??)

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ αδερφε με τι κινητο αντεξε η μπαταρια σου τοσες ωρες και εβαλες sports tracker?

Εμενα το iphone στο 3ωρο σβηνει...

Τι χρησιμοποιησες?

(Εισαι και καμενος ε? 150+ χιλιομετρα??)

http://www.thelab.gr/mobile-computing/samsung-galaxy-note-ii-113085.html :p

Link to comment
Share on other sites

Pimp my pedals - episode 2

Στο πρώτο επεισόδιο της σειράς(:p) http://www.thelab.gr/off-topic/podilato-thread-cyclelab-65113-398.html#post1063376113 έγινε μία επέμβαση στα πετάλια ώστε να μην είναι τόσο γλυστερά.

Το λιμάρισμα δούλεψε υπέροχα και τα παπούτσια πραγματικά ''κολλούσαν'' στα πετάλια αλλά το αλουμίνιο με την χρήση φθάρθηκε,

με αποτέλεσμα οι λιμαρισμένες ακμές να στρογγυλέψουν και να χαθεί σημαντικό grip.

Έτσι αποφάσισα να πειραματιστώ ξανά και να εφαρμόσω δοκιμασμένη συνταγή από ακριβότερα πετάλια.

Γιατί δεν παίρνω καινούργια να τελειώνουμε? Έλα ντε.....πάμε στο εργαστήρι!:)

Ξανά θα εφαρμόσω την μόντα στο ένα πετάλι αρχικά ώστε να έχω μέτρο σύγκρισης με το παλιό, και θα ακολουθήσει και το δεύτερο.

Αρχικά μετρήθηκε το ύψος των εξογκωμάτων που ''πιάνει'' το παπούτσι.

1008725w.jpg

1008726.jpg

Η μόντα θα γίνει κυρίως μπροστά αφού εκεί πέφτει το βάρος του ποδιού, και έχει παχύτερο μέταλλο το πετάλι για επεμβάσεις.

Αποφάσισα να αφαιρέσω τα τρία εσωτερικά εξογκώματα και όχι τα δύο μεγάλα εξωτερικά.

Αν αφαιρούσα τα δύο εξωτερικά θα μειωνόταν αρκετά το πλάτος του πεταλιού πράγμα που δεν θέλω, πόσο μάλλον με το μεγάλο νούμερο παπούτσι που φοράω. (46.5)

1008727.jpg

1008728y.jpg

Μετά την αφαίρεση ακολούθησε λιμάρισμα ώστε να γίνει η επιφάνεια επίπεδη.

1008729c.jpg

1008730q.jpg

Σημάδεμα και πάμε για τρύπημα.

1008731q.jpg

Ανοίχτηκαν έξι τρύπες διαμέτρου 4.20mm. , οι τρεις εκεί που υπήρχαν τα υπάρχοντα εξογκώματα και οι υπόλοιπες σε σημεία που θεώρησα αναγκαία.

1008732.jpg

Άνοιγμα σπειρωμάτων με κολαούζο Μ5.

1008734d.jpg

Στις τρύπες θα τοποθετηθούν ακέφαλες αλενόβίδες, η αλλιώς ''σκουλικόβιδες''. Εδώ σε πρόχειρη τοποθέτηση.

1008735j.jpg

1008736l.jpg

Στη οπίσθια πλευρά του πεταλιού δυστυχώς δεν μπορώ να επέμβω λόγο του μικρού πάχους του αλουμινίου.

Στην εξωτερική όμως κάτι γίνεται....πάμε για τρύπημα!

1008743.jpg

1008744i.jpg

Οι τρύπες aνοίχτηκαν στα 2.20mm. και τα σπεΙρώματα με κολαούζο Μ3.

1008746e.jpg

Ήρθε η ώρα να μπουν οι βίδες, και επέλεξα να χρησιμοποιήσω ασφαλιστικό σπειρωμάτων ώστε να μην ξεβιδώσουν με τη χρήση.

Αποφάσισα για αρχή να δοκιμάσω το μεσαίας δύναμης Loctite 243, και αν δουλέψει σωστά η μόντα θα βάλω το δυνατό για μόνιμη τοποθέτηση.

Loctite 243 Medium Strenght Threadlocker - Henkel

http://www.akd-tools.gr/xmsAssets/File/VARIOUS/ASFALISTIKA.pdf

http://www.loctite.sg/sea/content_data/93815_243EN.pdf

Το ασφαλιστικό χρώματος μπλε.

1008750f.jpg

1008751o.jpg

Τελικό αποτέλεσμα.

1008752j.jpg

1008754a.jpg

1008753n.jpg

1008757.jpg

Αύριο πρωί θα πάω βόλτα να τεστάρω τη πατέντα και σας λέω εντυπώσεις.

Για τυχόν ερωτήσεις στη διάθεσή σας.

Link to comment
Share on other sites

για τη μόντα στο πετάλι Θεός

για τη χρηστικότητα της όμως εχω αντιρρήσεις, μια οι αλλενβιδες συν το λιμάρισμα της προηγούμενης δοκιμής,προεξέχουν πολύ και μπορεί να σου φάει το πόδι σε κάποιο τυχόν γλίστρημα

γιατί δεν παίρνεις κάτι τέτοιο ;

wah_wah_pedals.jpg

μπορείς να μεταβάλεις τα ύψος από τις βίδες για περισσότερο κράτημα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι πιστεύω πως οι 6 είναι πολλές... μέχρι 4 θα ήταν ιδανικά. Βέβαια άνετα μπορείς να ξεβιδώσεις κάποιες αν δεις ότι δεν είναι καλό έτσι. Στο κέντρο που φαίνονται κάτι δοντάκια δεν θα μπορούσες και εκεί να βάλεις κάτι?

Straitline Replacement Pedal Pins 2013 | Buy Online | ChainReactionCycles.com

MTB Flat Pedal Spares

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.