Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

μικρή τουμπίτσα σήμερα,πήρε λίγο λοκο,πλάτη και αριστερό χέρι

το ποδήλατο δεν έπαθε τίποτα :D

dscn0634nb.jpg

edit:είμαι για λάστιχα,το μπροστινό είναι σχεδόν φαλακρό.δεν λέω ότι αυτό φταίει αλλά το τιμόνι γλίστρησε και μετά γύρισε σχεδόν στο ίσιωμα

Αν τα λάστιχα τα έχεις βάλει μαζι εμπρός πίσω, αποκλειεται το μπροστά να έχει φαγωθεί

περισσοτερο απο το πίσω. Αν νιώθεις οτι το μπροστά ψαρεύει, ριξε λιγο την πίεση αν σε παίρνει.

και επειδή εχω δει φωτο απο το στησιμο του, και που ειναι η σέλα σε σχεση με το τιμονι, μπορεις αντετα

να κατεβάσεις το τιμονι κι αλλο κάτω, και να δοκιμάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν τα λάστιχα τα έχεις βάλει μαζι εμπρός πίσω, αποκλειεται το μπροστά να έχει φαγωθεί

περισσοτερο απο το πίσω. Αν νιώθεις οτι το μπροστά ψαρεύει, ριξε λιγο την πίεση αν σε παίρνει.

και επειδή εχω δει φωτο απο το στησιμο του, και που ειναι η σέλα σε σχεση με το τιμονι, μπορεις αντετα

να κατεβάσεις το τιμονι κι αλλο κάτω, και να δοκιμάσεις.

η αλήθεια είναι ότι εχω πάντα την πίεση ψηλά (35-37 psi) γιατί το ποδήλατο πήγαινε

καλύτερα και συχνότερα στην άσφαλτο παρά στο χώμα.

μην έχοντας και καμιά τεράστια εμπειρία πήγαινα πολύ χαλαρά και σε ένα σκίσιμο του δρόμου

απλά το τιμόνι γλίστρησε και μου φύγε από τα χέρια

τώρα φταίει η πίεση,τα χέρια μου που είχαν παγώσει,το έδαφος,όλα μαζί,δεν ξέρω

το Σάββατο θα ξανακάνω την ίδια διαδρομή και βλέπουμε.τα δάχτυλα ξεπρήστηκαν ήδη

ευχαριστώ για τις συμβουλές

Link to comment
Share on other sites

η αλήθεια είναι ότι εχω πάντα την πίεση ψηλά (35-37 psi) γιατί το ποδήλατο πήγαινε

καλύτερα και συχνότερα στην άσφαλτο παρά στο χώμα.

μην έχοντας και καμιά τεράστια εμπειρία πήγαινα πολύ χαλαρά και σε ένα σκίσιμο του δρόμου

απλά το τιμόνι γλίστρησε και μου φύγε από τα χέρια

τώρα φταίει η πίεση,τα χέρια μου που είχαν παγώσει,το έδαφος,όλα μαζί,δεν ξέρω

το Σάββατο θα ξανακάνω την ίδια διαδρομή και βλέπουμε.τα δάχτυλα ξεπρήστηκαν ήδη

ευχαριστώ για τις συμβουλές

35-37 είναι πολύ??

Το λάστιχο παίζει να χει κατώτατο όριο 40-45

Link to comment
Share on other sites

η αλήθεια είναι ότι εχω πάντα την πίεση ψηλά (35-37 psi) γιατί το ποδήλατο πήγαινε

καλύτερα και συχνότερα στην άσφαλτο παρά στο χώμα.

μην έχοντας και καμιά τεράστια εμπειρία πήγαινα πολύ χαλαρά και σε ένα σκίσιμο του δρόμου

απλά το τιμόνι γλίστρησε και μου φύγε από τα χέρια

τώρα φταίει η πίεση,τα χέρια μου που είχαν παγώσει,το έδαφος,όλα μαζί,δεν ξέρω

το Σάββατο θα ξανακάνω την ίδια διαδρομή και βλέπουμε.τα δάχτυλα ξεπρήστηκαν ήδη

ευχαριστώ για τις συμβουλές

ναι το φανταστηκα οτι εχεις πολλα, για αυτο στο ειπα. Τωρα με τα νουμερα psi δεν εχει νοημα να μιλάμε, ξερεις,

παιζουν ρόλο πολλά βαρος, λάστιχο, φάρδος ζαντας, αν έχεις ή οχι σαμπρελα που πηγαινεις κτλ. Ειδικά μπροστα σε παιρνει να ριξεις αρκετα την πιεση.

και

Επειδή σου αρέσει το πετάλι, η άσφαλτος, οι ανηφορες, τα χλμ, η κούρσα (που εχεις κι ολας) ειμαι σιγουρος αν βγαλεις 1-2 spacers εκτός του οτι

θα εχεις πιο σαφες στριψιμο και πατημα μπροστά

θα σ αρεσει περισσοτερο και στο πεταλι. Απλα αν δεν το εχεις δοκιμάσει, αξίζει..5 λεπτα υποθεση ειναι, αν δεν σ αρεσει τα ξαναβαζεις. ; )

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

35-37 είναι πολύ??

Το λάστιχο παίζει να χει κατώτατο όριο 40-45

ούτε πολλά ούτε λίγα,εχω βάλει και 40-κατω από 25-28 απλά δεν

ναι το φανταστηκα οτι εχεις πολλα, για αυτο στο ειπα. Τωρα με τα νουμερα psi δεν εχει νοημα να μιλάμε, ξερεις,

παιζουν ρόλο πολλά βαρος, λάστιχο, φάρδος ζαντας, αν έχεις ή οχι σαμπρελα που πηγαινεις κτλ. Ειδικά μπροστα σε παιρνει να ριξεις αρκετα την πιεση.

και

Επειδή σου αρέσει το πετάλι, η άσφαλτος, οι ανηφορες, τα χλμ, η κούρσα (που εχεις κι ολας) ειμαι σιγουρος αν βγαλεις 1-2 spacers εκτός του οτι

θα εχεις πιο σαφες στριψιμο και πατημα μπροστά

θα σ αρεσει περισσοτερο και στο πεταλι. Απλα αν δεν το εχεις δοκιμάσει, αξίζει..5 λεπτα υποθεση ειναι, αν δεν σ αρεσει τα ξαναβαζεις. ; )

μερσι και πάλι,θα δοκιμάσω και τις 2 λύσεις (για αρχή θα παίξω με τις πιέσεις) και θα το ξανακουβεντιάσουμε :)

Link to comment
Share on other sites

Specialized Bicycle Components

35-65 δίνει ο κατασκευαστής,προσωπικά πάνω από 45 το θεωρώ ανέφικτο/ανεφάρμοστο

αυτες έιναι ενδεικτικές τιμές, το θέμα είναι να μην "σακουλιάζει" πολυ το λαστιχο, ειδικά το πίσω που δεχεται το πολυ βάρος, αναλογα και με τα κιλά σου, γιατι τα πλαινα θα κανουν ρογμές-φθαρουν πιο γρήγορα απο το προβλεπόμενο.

για αυτο και δινονται και αυτες οι τιμές. (και παιζει ρολο και ποσο ενισχυμενο ειναι)

το μπροστά δεν εχει τοσο θέμα, αρκει να μην βρισκει ζαντα φυσικα, για αυτό μπορέις να εχεις λιγοτερα απο το πίσω.

και αναλογα που πας, αν κανεις περισσοτερο δασικους βαζεις περισσοτερο, για λιγοτερες τριβες κοκ.

καλα .. 45 psi και βουνό πανε μαζι μονο αν εισαι >120 κιλά με 2αρια λαστιχα.

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

186- 96Kg 2.2 λάστιχο, κάτω από 35 psi no go. Στο πρώτο αλματάκι έχω βρει ζάντα

ναι ρε Κωστάκη,35 λέμε για 75-80 κιλά όχι 96 :p

νομίζω πάντως ότι και το φαρδύτερο λάστιχο που έχεις παίζει ρόλο (αφού δεν θέλεις αυξημένη πρόσφυση γιατί πας σε τόσο πλατύ πέλμα κτλ)

o/t: ωραία η βόλτα στους 11C την ευχαριστήθηκα,δεν νιώθω τα δάχτυλα των ποδιών αλλά δεν μαμιέται :hehe:

Link to comment
Share on other sites

ναι ρε Κωστάκη,35 λέμε για 75-80 κιλά όχι 96 :p

νομίζω πάντως ότι και το φαρδύτερο λάστιχο που έχεις παίζει ρόλο (αφού δεν θέλεις αυξημένη πρόσφυση γιατί πας σε τόσο πλατύ πέλμα κτλ)

o/t: ωραία η βόλτα στους 11C την ευχαριστήθηκα,δεν νιώθω τα δάχτυλα των ποδιών αλλά δεν μαμιέται :hehe:

Βρε δεν το είπα για σύγκρισή, προφανώς για εμένα μιλάω :)

Με είπες χοντρό τώρα δηλαδή?

:p

Link to comment
Share on other sites

Εκείνα τα overshoes που έλεγες...μπα, ε; :p

lmao,με που γύρισα σπίτι χτύπησε ο courier το κουδούνι :p

Photo029cc.jpg

θα δούμε τι λένε αύριο μεσημέρι

Βρε δεν το είπα για σύγκρισή, προφανώς για εμένα μιλάω :)

Με είπες χοντρό τώρα δηλαδή?

:p

όχι ρε μλκ σε καμιά περίπτωση, για 186 ύψος μάλλον κανονικά κιλά έχεις

Έγινε επεξεργασία από wrong method
Link to comment
Share on other sites

Στο περίπου πως μπορούν να αλλάζουν οι κατωτατες τιμές psi αναλόγως τις παραμέτρους.

http://mtb.ubiqyou.com/

καλα .. 45 psi και βουνό πανε μαζι μονο αν εισαι >120 κιλά με 2αρια λαστιχα.

Ήμαρτον ..

Το παραπάνω ακριβώς 45 βγάζει. : p

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.