Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

Όχι αυτό καλό είναι. Έχει πολύ χειρότερα. πολύ κοπάνημα ειδικά με το ΗΤ.

Το τελευταίο της σημερινής μας βόλτας είχε πολύ πέτρα. Το οποίο by the way πήγα πολύ καλά επειδή μου έδινε οδηγίες ο πίσω μου που παλιότερα ασχολιόταν με moto cross και γενικά το θέμα μονοπάτι το είχε..

2 σωστές συμβουλές εκείνη την ώρα μπορεί να σου αλλάξουν τελείως τον τρόπο που κατεβαίνεις. Νά ναι καλά!

Link to comment
Share on other sites

καλά περιμενε να πέσεις σε κανένα εξυπνάκια mountain guru δενξερωκαιγωτι να'ναι σε φάση "μηηηηηηηηηηη πας από εκεί" ή "οχχιιι όπως στο λέω εγώ-μην πας φέτα θα πέσεις στο γκρεμό" και άλλα τέτοια.....

μια φορά βρέθηκα με έναν τέτοιο και ήθελα να τον κοπανίσω με την τρόμπα :mamba:

όλοι οι προ σε αυτή τη χώρα έχουν μαζευτεί ρε παιδί μου :devil:

Link to comment
Share on other sites

Ζήλεψα :rant:, το ομαλό κομμάτι μου αρέσει πολύ τελικά.

Κάποια στιγμή θα έρθω να σου δείξω πως ανεβαίνουν και την ανηφόρα :p (ξέρεις ποια λέω)

Κρατάω ένα σχόλιο, έφυγες έφυγες εις διπλούν :p

Έγινε επεξεργασία από Havic
Link to comment
Share on other sites

Ζήλεψα :rant:, το ομαλό κομμάτι μου αρέσει πολύ τελικά.

Κάποια στιγμή θα έρθω να σου δείξω πως ανεβαίνουν και την ανηφόρα :p (ξέρεις ποια λέω)

Κρατάω ένα σχόλιο, έφυγες έφυγες εις διπλούν :p

Όλο το μονοπάτι είναι ωραίο

Πάρε φόρα !!!!

Αφου κόλλησα τι να του πώ, περίμενε να ξαναμπώ? :rolleyes:

* έφυγες έφυγες εις διπλούν σημαίνει ότι το είπα 4 φορές :p

Link to comment
Share on other sites

sports tracker

Πρεπει να κανω κατι για περισσοτερο νερο...σταματησα σε περιπτερο και αγορασα μπουκαλι..χαχαχα

Duration 1:45:00 - Πρέπει να πιείς γύρω στα 5 * 200-250 mL νερό ( ανά 15 λεπτά 200-250 mL - αναλόγως και την εφίδρωση)

Πάρε και 2ο μπουκάλι φυσικά ( πες ότι δεν έχεις ούτε πρώτο :p ) και ρίχνε μέσα 4-5 κουταλάκια ζάχαρη, μισό και λιγότερο αλάτι και χυμό από ένα λεμόνι. Κάνει δουλειά ;)

Link to comment
Share on other sites

^ οντως κανει δουλεια αυτο πλακα πλακα, εγω τελευταια, πριν φυγω, πινω ενα ποτηρι, με μια του γλυκου ζαχαρι και λιγοτερο απο τη μιση αλατι

δουλευει μου φαινεται !!

χαζομαρα τοσα χρονια που δεν το εκανα, φοβομουν το αλατι

στα δυσκολα θα το συνεχισω

Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι αλχημείες, όταν είναι σωστές, βοηθάνε πολύ :)

Να ρωτήσω κιόλας κάτι άλλο. Εσείς που χρησιμοποιείτε τα προγράμματα για το κινητό ή τα gps, τι παίζει με τα heart rate monitors(όσοι έχετε δλδ); Πρέπει κάποιος να πάρει καθαρά συγκεκριμένο; Ας πούμε το Sports Tracker δουλεύει μόνο με το δικό του ή απλώς έχει καλύτερη συμβατότητα;

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά εσύ δέν ξέρω πως τα βολεύεσαι :p

Και μόνο η ιδέα οτι θα είμαι 'δεμένος' σε μια ενδεχόμενη πτώση σε άσχημο terrain μου φτάνει.

Επίσης ακόμα και αν βάλεις spd πετάλια με πλατφόρμα (για να είσαι ξεκούμπωτος )πώς πατάς με το spd παπούτσι επάνω? αφού είναι σκληρή η σόλα. δεν γλιστράει?

Στα μονοπάτια κουμπωμένος πας?

Ναι, παρε spd.

Aν βελτιωσεις και αλλο την τεχνικη και αποκτησεις λιγη εμπειρια δεν χρειαζεται να βγαζεις ποδι,

επειδη ειναι καινουριο το ποδηλατο σου και φοβασαι τα πεσιματα δωσε λιγο χρονο πρωτα και μετα παρε.

χαρακτηριστικα σου λεω το πρωτο μου ποδηλατο ειναι γεματο με γρατζουνιες χωρις spd

Aυτο που εχω τωρα, ΜΕ spd δεν εχει ουτε μια. Ειναι καθαρα θεμα εμπειριας.

Ασε που στα μονοπατια σε μερικα πραγματα τα spd ειναι cheat.

Και για να επανέλθω στο θέμα με τα spd και το ΜΤΒ..

όσοι προφανώς τα χρησιμοποιείται, δεν πιστεύετε οτι ίσως ο τύπος εδώ π.χ θα είχε προλάβει να αντιδράσει διαφορετικά? Γιατί σαβουριάζεται και είναι ακόμα κουμπωμένος... :hm:

Αυτο ήταν απειρία, και απο τα πρωτα πραγματα που συνειδητοποιεις οταν ξεκινας ποδηλατο

δεν πας παραλληλα σε τετοιου ειδους εμποδια. Θα επεφτε και με φλατ.

Ασε που με spd ακομα και τελεταια στιγμη να το ειδε θα μπορουσε να κανει επιτόπιο αλμα και να

περασει απο πανω, και πεφτοντας να αλλαξει και γραμμη, πιο ευκολα απ οτι με φλατ.

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

Duration 1:45:00 - Πρέπει να πιείς γύρω στα 5 * 200-250 mL νερό ( ανά 15 λεπτά 200-250 mL - αναλόγως και την εφίδρωση)

Πάρε και 2ο μπουκάλι φυσικά ( πες ότι δεν έχεις ούτε πρώτο :p ) και ρίχνε μέσα 4-5 κουταλάκια ζάχαρη, μισό και λιγότερο αλάτι και χυμό από ένα λεμόνι. Κάνει δουλειά ;)

Ε πρωτο εχω! Δευτερο θα παρω γιατι για δοχειο πλατης που θελω δε παιζει φραγκο για την ωρα...

Αμα βαλω 4-5 κουταλακια ζαχαρη, + 4 που πινω 2 καφεδες την ημερα, θα γινω σαν μπαλονι ξανα!!! χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Ε πρωτο εχω! Δευτερο θα παρω γιατι για δοχειο πλατης που θελω δε παιζει φραγκο για την ωρα...

Αμα βαλω 4-5 κουταλακια ζαχαρη, + 4 που πινω 2 καφεδες την ημερα, θα γινω σαν μπαλονι ξανα!!! χαχαχα

Αντι για ζαχαρη, παρε μηλα, μπανανες, και ζαχαρη οσο λιγοτερο γινεται για να πινεται...

εγω δεν βαζω τοσο ζαχαρη, μια φορα δεν εβαλα και καθολου.

Παιρνω μηλα μαζι μου που μου τα φερνουν με τα καφασια και δεν ξερω τι να τα κανω.

(πρεπει να μαθω να κανω μηλοπιτες)

δεν ξερω αν τα μηλα μπορουν να αντικαταστήσουν τη ζαχαρη αλλα εγω αυτο κανω και πιανει !!

αν θελεις να χασεις κιλα παντως μη βαζεις δυναμη και εξαντλείσαι προσπαθωντας να πιασεις μεγαλες ταχυτητες,

κανε περισσοτερα χιλιομετρα καθε φορα, με ρυθμο με τον οποιο μπορεις περιπου να μιλας.

αν εχεις candensομετρα μαζι σου ακομα καλυτερα, εγω δεν εχω, αλλα νομιζω καπου εκει πρεπει να ειναι οι παλμοι για πολλα χλμ και απωλεια βαρους

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

οχι ρε παιδια 20Ε + για πισω φωτισμο....ειπαμε....

edit : αν βγεις βραδυ σε δρομο που τρεχουν με 150χμ/ω τοτε προκαλλεις την τυχη σου απλα.

φιλε gomar διαφωνώ. ο πίσω φωτισμός ειναι απαραίτητος. πόσες φορές πηγαίνωντας με το αυτοκίνητο έχει τύχει την τελευταία στιγμή να δώ οτι μπροστά μου ποδηλατεί κάποιος αλλοδαπός, συνήθως, άνθρωποι οι οποίοι οικονομικά δεν μπορούν να βάλουν φωτάκι και κινδυνεύουν. μπορεί να φαίνονται δελεαστικά τα φωτάκια του δίευρου στο ebay. αλλά πιστέψε με δεν κάνουν τίποτα. έχω συγκρίνει τα εν λόγω με το blackburn mars 3.0 που αγόρασα πρόσφατα και είναι η μέρα με τη νύχτα (η μέρα είναι το blackburn:baby:). Με ένα τέτοιο γίνεσαι παρατηρήσιμος από μακρυά και μπορείς να το έχεις με πολύ καλό αποτέλεσμα και τη μέρα. τα 18 ευρώ που έδωσα δεν είναι σε καμία περίπτωση λίγα αλλά έχει εφόρου ζωής εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Αντι για ζαχαρη, παρε μηλα, μπανανες, και ζαχαρη οσο λιγοτερο γινεται για να πινεται...

εγω δεν βαζω τοσο ζαχαρη, μια φορα δεν εβαλα και καθολου.

Παιρνω μηλα μαζι μου που μου τα φερνουν με τα καφασια και δεν ξερω τι να τα κανω.

(πρεπει να μαθω να κανω μηλοπιτες)

δεν ξερω αν τα μηλα μπορουν να αντικαταστήσουν τη ζαχαρη αλλα εγω αυτο κανω και πιανει !!

αν θελεις να χασεις κιλα παντως μη βαζεις δυναμη και εξαντλείσαι προσπαθωντας να πιασεις μεγαλες ταχυτητες,

κανε περισσοτερα χιλιομετρα καθε φορα, με ρυθμο με τον οποιο μπορεις περιπου να μιλας.

αν εχεις candensομετρα μαζι σου ακομα καλυτερα, εγω δεν εχω, αλλα νομιζω καπου εκει πρεπει να ειναι οι παλμοι για πολλα χλμ και απωλεια βαρους

Φυσικα και μπορει να αντικαταστησει την ζαχαρη,μιας και περιεχει ζαχαρη αλλα απλη-φυσικη που την χρειαζεται κιολας ο οργανισμος και οι μυες.(μιλαω γενικοτερα οχι μονο για ποδηλασια).

Link to comment
Share on other sites

Θα παιρνω μπανανα μαζι που μου αρεσει πολυ κιολας.

Σημερα ξενερωσα. Ειχα φτασει σε κατι χωρια και δεν υπηρχε περιπτερο για νερο πουθενα. Αναγκαστικα και γυρισα πισω, ενω ηθελα να συνεχισω. Ειχα δυναμεις ακομα...

Θα ειμαι πιο οργανωμενος οταν θα προσπαθω να κανω μεγαλες αποστασεις.

Ευχαριστω για τις συμβουλες παιδες

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δε με βοηθαει και το ποδηλατο που εχω ρε γαμωτο...ειναι 15 ετων και ενω του εχω κανει καλη συντηρηση, ποναω απο τους κραδασμους στα χερια και στην πλατη-λεκανη λιγο, μετα απο μεγαλες αποστασεις. Δεν εχει αναρτησεις ουτε μπροστα και "κοπαναει" ολοκληρο.

Για πειτε κανα tip να ψησω την φιλη μου να παρω ενα καινουριο. Χαχαχα

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δε με βοηθαει και το ποδηλατο που εχω ρε γαμωτο...ειναι 15 ετων και ενω του εχω κανει καλη συντηρηση, ποναω απο τους κραδασμους στα χερια και στην πλατη-λεκανη λιγο, μετα απο μεγαλες αποστασεις. Δεν εχει αναρτησεις ουτε μπροστα και "κοπαναει" ολοκληρο.

Για πειτε κανα tip να ψησω την φιλη μου να παρω ενα καινουριο. Χαχαχα

Sent from my iPhone using Tapatalk

μπορείτε να φτιάξετε σπιτικές μπάρες δημητριακών που μεταφέρονται εύκολα στη πίσω τσέπη του jersey και δεν λερώνουν

home made bars 1

home made bars 2

Και μετά αφού φάτε τις μπάρες δημητριακών ,που μεταφέρονται εύκολα στη πίσω τσέπη του jersey και δεν λερώνουν, θα έχει γλυκαθεί η φίλη σου οπότε της πετάς και την καταπληκτική σου ιδέα για καινούργιο ποδήλατο :hehe::hehe::hehe:

Link to comment
Share on other sites

Ιδιαίτερα η 2η συνταγή δεν θεωρείται απλή μπάρα αλλά γεύμα από μόνη της. Θα πρέπει να υπάρχει μέτρο στην κατανάλωση, ανάλογα με την ένταση και τον χρόνο της άσκησης.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.