Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

πολυ καλα..

εγω εκανα μαζεμενα τις τελευταιες 15 μερες 350-400χλμ ( μισα 600 περιπου υψομ μισα μονοπατια) και την ακουσαν λιγο τα ποδια...

οπότε έγινε συντήρηση στο ποδηλατο και

πάω για την ύστατη αγγαρεία ...αλλαγη τακακια,

άνοιγμα δαγκανες καθαρισμα και εξαέρωση στα αβιντ

ελπίζω να μη μου βγει πολύ η πιστη παλι

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

εσεις χανετε

και αλλοι τα ιδια λεγαν και μολις φορεσαν , αναθεωρησαν

Ειδικά εσύ δέν ξέρω πως τα βολεύεσαι :p

Και μόνο η ιδέα οτι θα είμαι 'δεμένος' σε μια ενδεχόμενη πτώση σε άσχημο terrain μου φτάνει.

Επίσης ακόμα και αν βάλεις spd πετάλια με πλατφόρμα (για να είσαι ξεκούμπωτος )πώς πατάς με το spd παπούτσι επάνω? αφού είναι σκληρή η σόλα. δεν γλιστράει?

Στα μονοπάτια κουμπωμένος πας?

Link to comment
Share on other sites

και στα πιο δυσκολα μονοπατια του ποικιλου κουμπωμενος ειμαι.

10+ χρονια φοραω spd και δεν υπαρχει περιπτωση να τα αποχωριστω

το plus με τα spd ειναι οτι δενεσαι με το ποδηλατο , ετσι γινεσαι και καλυτερος

Υ.Γ δεν εχω spd πεταλια με πλατφορμα :p

οποτε μονο κουμπωμενος σε οτι και αν κανω..

Link to comment
Share on other sites

Δεν βολεύουν πιο πολύ τα SL? Δεν ξέρω, απλά ρωτάω.

Μόνο αυτά έχω δοκιμάσει. Δυο ζευγάρια ίδια έχω που είναι αθάνατα

Δεν είμαι διατεθειμένος να αλλάζω παπούτσια

Έγινε επεξεργασία από ΓιαγκΤ
Link to comment
Share on other sites

Και για να επανέλθω στο θέμα με τα spd και το ΜΤΒ..

όσοι προφανώς τα χρησιμοποιείται, δεν πιστεύετε οτι ίσως ο τύπος εδώ π.χ θα είχε προλάβει να αντιδράσει διαφορετικά? Γιατί σαβουριάζεται και είναι ακόμα κουμπωμένος... :hm:

Link to comment
Share on other sites

Και για να επανέλθω στο θέμα με τα spd και το ΜΤΒ..

όσοι προφανώς τα χρησιμοποιείται, δεν πιστεύετε οτι ίσως ο τύπος εδώ π.χ θα είχε προλάβει να αντιδράσει διαφορετικά? Γιατί σαβουριάζεται και είναι ακόμα κουμπωμένος... :hm:

δεν πέφτεις ρε,μετά από λίγο το πόδι μαθαίνει και πριν να πατήσεις κάτω έχει ξεκουμπώσει ενστικτωδώς

μπορείς να ρυθμίσεις πόσο γρήγορα ή αργά θα ξεκουμπώσεις.μπορείς επίσης να κάνεις μια δοκιμή με το ένα πόδι κουμπωμένο και το άλλο άπλα να πάτα το πηδάλι

Έγινε επεξεργασία από wrong method
Link to comment
Share on other sites

Και για να επανέλθω στο θέμα με τα spd και το ΜΤΒ..

όσοι προφανώς τα χρησιμοποιείται, δεν πιστεύετε οτι ίσως ο τύπος εδώ π.χ θα είχε προλάβει να αντιδράσει διαφορετικά? Γιατί σαβουριάζεται και είναι ακόμα κουμπωμένος... :hm:

και spd μα μην φοραγε παλι με τον ιδιο τροπο θα επεφτε

ο χρονος για το σωσιμο ηταν τοσος λιγος που εντστικτοδως προτεραιοτητα εχεις να "παλεψεις" με το ποδηλατο για να το σωσεις.

και μετα αν εχεις χρονο βγαζεις ποδι..Αλλα και σπδ να εχεις ειναι εξισου γρηγορο να ξεκουμπωσεις

Link to comment
Share on other sites

Και για να επανέλθω στο θέμα με τα spd και το ΜΤΒ..

όσοι προφανώς τα χρησιμοποιείται, δεν πιστεύετε οτι ίσως ο τύπος εδώ π.χ θα είχε προλάβει να αντιδράσει διαφορετικά? Γιατί σαβουριάζεται και είναι ακόμα κουμπωμένος... :hm:

Σε τόσο κλειστή γωνία δεν καβαλάς σωλήνα!!

Απλά πηδάς μαζί με το ποδήλατο και περνάς, ή έστω τραβάς τον μπροστινό και καβαλάει ο πίσω που έχει μεγαλύτερες πιθανότητες.

Link to comment
Share on other sites

Σε τόσο κλειστή γωνία δεν καβαλάς σωλήνα!!

Απλά πηδάς μαζί με το ποδήλατο και περνάς, ή έστω τραβάς τον μπροστινό και καβαλάει ο πίσω που έχει μεγαλύτερες πιθανότητες.

Δεν την ειδε.

Sent from my ZTE-BLADE using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Καμιά πρόταση για καλή και οικονομική τρόμπα? Μέχρι κάνα 40αρι ευρώ.

Έχω ένα 29αρι mtb, και ένα citybike και βαριέμαι να τρέχω με τη ρόδα στο χέρι στο βενζινάδικο κάθε 3 και λίγο.

Φαντάζομαι για δαπέδου κοιτάω ε?

Link to comment
Share on other sites

Αποκλείεται
Σχετικά με το συμβάν τώρα, η πτώση ήταν πολύ περίεργη γιατί τη στιγμή που εγινε δεν ήμουν προετοιμασμένος καθόλου, μιας και θεωρούσα οτι περνούσα από ένα απόλυτα ασφαλές σημείο. Επίπεδο για πολλά μέτρα, όχι πολύ στενο και στο βάθος (λιγο πιο πέρα) μια ανηφορική ραμπίτσα 10 μέτρων μήκους με καλό τεραίν που ήταν μάλιστα πιο φαρδιά και από το υπόλοιπο μονοπάτι. Είχα λοιπόν δώσει πεταλιές για να πάρω φόρα για τη ράμπα, κοιτούσα εκεί (και όχι κάτω, όπου ήταν ο σωλήνας) και πήρα κλιση δεξιά για να μπω στη ραμπα, όταν με βρήκε ο σωλήνας !! Η μπροστινή ρόδα γλίστρησε, το ποδήλατο έφυγε κάτω από τα πόδια μου σε ενα κλάσμα του δευτερολέπτου και εγω έσκασα κάτω με το πλευρό, ο μηρός ψηλά βρήκε σε μια προεξοχή και τρανάχτηκα ολόκληρος. Το αριστερό παπούτσι άργησε να ξεκουμπώσει και αυτο προφανώς έστριψε το πόδι το οποίο φαίνεται ολόκληρο (από το ισχίο) να στρίβει δεξιόστροφα, ίσως στραμπουλώντας τους μύς της λεκάνης και του μηριαίου (προσαγωγοί, λαγονοψωιτης, γλουτιαίος). Τη στιγμή εκείνη ο πόνος ήταν τόσο έντονος που ήμουν σίγουρος πως είχα σπάσει τη λεκάνη. Μετά, μπόρεσα να κουνήσω τα πόδια (όντας ξαπλωμένος) και ησύχασα λιγο, όταν όμως πήγα να σηκωθώ τα πόδια μου δεν με κρατούσαν. Με κουβάλησαν ως την άσφαλτρο (ήταν πολύ κοντά) και μπήκα στο αργοτικό που με πήγε στο Κέντρο Υγείας της ΑΧΟΝ. Ο γιατρός ήταν πολύ καλό παιδί, με εξέτασε και είπε πως μάλλον δεν έχω σπάσει λεκάνη, αλλά ας κάνω κάποιες πλάκες καλού κακού και έφυγα για Μεσολλόγγι. Πονούσα φριχτά στο καβάλο και τους προσαγωγούς κάθε φορά που προσπαθούσα να βάλω βάρος στα πόδια και περισσότερο όταν προσπαθούσα να κουνήσω ένα πόδι (ειδικά το αριστερό) για να περπατήσω. Έτσι στο νοσοκομείο με ξαναεξέτασαν και έβγαλαν 4 πλάκες λέγοντας πως δεν έχω τίποτα και να πάω σπίτι μου. Χρειάζονταν 2 γεροδεμένοι για να με κρατάνε για να σταθώ όρθιος και μου έλεγαν πως δεν έχω τίποτα. Δημόσια υγεία το λένε. Τελος σπάγκων, επειδή η ζημιά τελικώς έχει γίνει στα μαλακά (μυς, τενοντες, νευρα) τα πράγματα είναι καλύτερα από την Κυριακή που άρχισε να χαλαρώνει η περιοχή και υποφέρω λιγότερο και ακολουθησαν αυτά που έγραψα στην αρχή του ποστ... δείτε όμως και το βίντεο για να καταλάβετε πόσο ευκολα πέφτει κανείς και πόσο χρειάζονται καλές προστασίες (ειδικά το φουλ κράνος)
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.