Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

Η βουνήσια ΧΧ που έχω στο scott κάνει πολύ τραχιές άμεσες αλλαγές. Αλλάζεις και νομίζεις ότι σκοτώνεις άνθρωπο. Αντίθετα η shimano στο δεύτερο ποδήλατο(SLX+XT+XTR) είναι πιο αθόρυβη αλλά σημαντικά πιο αργή. Το ίδιο πιστεύω θα είναι και στις κούρσες. Οι περισσότεροι ποδηλατάδες έχουν shimano, αναμενόμενο είναι να κράζουν την SRAM. Δεν υπάρχει περίπτωση να σου βγάλει λιγότερα χιλιόμετρα η force.

Και εγώ πιστεύω αφού είναι να δώσεις τόσα πολλά χρήματα πρέπει για αρχή να κάνεις την μέτρηση σώματος που λέγαμε πιο πίσω. Δοκιμάζεις μοντέλα και νούμερα ακόμη και αν πρέπει να πας σε άλλη πόλη(Αθήνα Πάτρα δεν είναι και τόσο μακρυά νομιζω).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τελικά έχω ετυμηγορία από 2 ποδηλατάδες.

Το κουρσάκι που έχω μου είναι μεγάλο, οπότε μάλλον θα το εγκαταλείψω...:cry:

Δεν έρχεται ούτε με σέλα, ούτε με λαιμό.

Αγγελία FTW. μην ταλαιπωρείς το κορμί σου άδικα

Link to comment
Share on other sites

Η βουνήσια ΧΧ που έχω στο scott κάνει πολύ τραχιές άμεσες αλλαγές. Αλλάζεις και νομίζεις ότι σκοτώνεις άνθρωπο. Αντίθετα η shimano στο δεύτερο ποδήλατο(SLX+XT+XTR) είναι πιο αθόρυβη αλλά σημαντικά πιο αργή. Το ίδιο πιστεύω θα είναι και στις κούρσες. Οι περισσότεροι ποδηλατάδες έχουν shimano, αναμενόμενο είναι να κράζουν την SRAM. Δεν υπάρχει περίπτωση να σου βγάλει λιγότερα χιλιόμετρα η force.

Και εγώ πιστεύω αφού είναι να δώσεις τόσα πολλά χρήματα πρέπει για αρχή να κάνεις την μέτρηση σώματος που λέγαμε πιο πίσω. Δοκιμάζεις μοντέλα και νούμερα ακόμη και αν πρέπει να πας σε άλλη πόλη(Αθήνα Πάτρα δεν είναι και τόσο μακρυά νομιζω).

Δεδομένου ότι δεν μιλάμε για custom σκελετό, αλλά για συγκεκριμένα νούμερα δεν αρκούν οι μετρήσεις που αναφέρει εδώ, τι παραπάνω θα μου δώσει η σωματομέτρηση?

Fit Calculator - Competitive Cyclist

Link to comment
Share on other sites

Η σωματομέτρηση δεν είναι μόνο να βρεις το μέγεθος του σκελετού. Μέσω αυτής θα υπολογίσεις το ιδανικό μήκος λαιμού, ύψος σέλας, σχήμα τιμονιού έτσι ώστε να έχεις την αποδοτικότερη στάση πάνω στο ποδήλατο.

Link to comment
Share on other sites

Η σωματομέτρηση δεν είναι μόνο να βρεις το μέγεθος του σκελετού. Μέσω αυτής θα υπολογίσεις το ιδανικό μήκος λαιμού, ύψος σέλας, σχήμα τιμονιού έτσι ώστε να έχεις την αποδοτικότερη στάση πάνω στο ποδήλατο.

Αυτό που σκέφτομαι είναι ότι αν μπορώ να βρω το σωστό μέγεθος σκελετού χωρίς σωματομέτρηση, ίσως θα είναι καλύτερα να αγοραστεί το ποδήλατο και μετά να πάω με αυτό στο μαγαζί για ένα bike fitting.

υπολόγισε επίσης ένα ποσό για εξοπλισμό.αν αρχίσεις να ασχολείσαι εντατικά θα τον χρειαστείς

Υπάρχει ήδη ένα πολύ καλό κράνος, φωτομετρικά(έτσι λέγονται στα ελληνικά?) γυαλιά της rudy project, carbon παγουροθήκες και 2 παγούρια της CamelBak. Λείπουν λοιπόν ρούχα, παπούτσια και πεντάλ (αν και ίσως θα μπορούσα για αρχή να χρησιμοποιήσω τα XT spd που έχω τώρα).

Link to comment
Share on other sites

photo259e.jpg

t14 by method01 at Garmin Connect - Details

αέρας,σκόνη και κάτι τύποι που κάνανε κόντρες με αγροτικά.

η ζωή στο χωρίο πρέπει να είναι πολύ ανιαρή

κάτι πρόβατα που υπήρχαν δίπλα,αρνήθηκαν να φωτογραφηθούν :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει αρκετά το Izalco είναι η αλήθεια. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι γνώμες για την SRAM force και για τον σκελετό της Focus γενικά. Λίγο που έψαξα λένε για έναν θεματάκι στο μπροστινό ντεραγιέ αν και με αλλαγή σε κάποιο shimano λύνετε (και το κόστος είναι μικρό) και μικρότερη διάρκεια ζωής σε σχέση με Shimano.

Τα Izalco είναι πάρα πολύ ωραία, αλλά είναι ψιλοάγρια η γεωμετρία τους, είναι το αγωνιστικό τους μοντέλο. Από ευλυγισία πως τα πας; Επίσης ρίξε μια ματιά στα Canyon, To Ultimate CF SLX βγαίνει στα 2600 κι είναι πραγματικά πολύ καλά ποδήλατα.

Link to comment
Share on other sites

Τα Izalco είναι πάρα πολύ ωραία, αλλά είναι ψιλοάγρια η γεωμετρία τους, είναι το αγωνιστικό τους μοντέλο. Από ευλυγισία πως τα πας; Επίσης ρίξε μια ματιά στα Canyon, To Ultimate CF SLX βγαίνει στα 2600 κι είναι πραγματικά πολύ καλά ποδήλατα.

Νομίζω από πλάτη και μέση δεν έχω θέμα αν πιάνετε αυτό για ευλυγισία. Μόνο στους καρπούς νιώθω λίγο πόνο στο trekking που έχω.

Τα canyon ρε γμτ δεν μπορώ ούτε να να βλέπω εμφανισιακά.

Link to comment
Share on other sites

Aσχετο ..αλλα με αφορμητη διαδρομη σου

θα μπορουσες να ανεβεις αγχιαλο μικροθηβες και μετα ειτε εθνικη..ειτε στο παραδρομο αυτης και να μπεις απο βελεστινο.

Αυτο μιας και ειναι ψιλοαηδια μιας και απο εθνικη μεχρι να ξαναφτασεις σπιτι ειναι ολο κατηφορα..ειτε το κανεις με αναποδη φορα..ειτε πας απο αγχιαλο σεσκλο κλπ ..

Αυτο το θυμηθηκα επειδη το ειχα κανει παλια με αυτοκινητο..(απο βολο να παω αλμυρο και να επιστρεψω λαρισα.Μοιαζει καλη διαδρομη για ποδηλατο:p)

υ.γ

ααα ρε κουρσακι που μου χρειαζεται...

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Για πείτε γνώμες για αυτό Aqua T23 Flat — Orbea

ερωτησούλες:

α) αυτό έχει 26άρες ρόδες?

β) τα λάστιχα είνα στενά σαν τις ''κούρσας'';

γ) στις λακούβες τι γίνεται, αντέχουν καθόλου η....?

Link to comment
Share on other sites

Για πείτε γνώμες για αυτό Aqua T23 Flat — Orbea

ερωτησούλες:

α) αυτό έχει 26άρες ρόδες?

β) τα λάστιχα είνα στενά σαν τις ''κούρσας'';

γ) στις λακούβες τι γίνεται, αντέχουν καθόλου η....?

a)οχι...

β)ναι..το λεει εξαλλου 700χ23 (23 το πλατος..0.9ιn)

γ)αν και δεν ειμαι ειδικος ..μαλλον εξαρταται απο το ποσο ωραια θα πεσεις στη λακουβα..και με ποσα κμ..βαρος κλπ..

Link to comment
Share on other sites

Aσχετο ..αλλα με αφορμητη διαδρομη σου

θα μπορουσες να ανεβεις αγχιαλο μικροθηβες και μετα ειτε εθνικη..ειτε στο παραδρομο αυτης και να μπεις απο βελεστινο.

Αυτο μιας και ειναι ψιλοαηδια μιας και απο εθνικη μεχρι να ξαναφτασεις σπιτι ειναι ολο κατηφορα..ειτε το κανεις με αναποδη φορα..ειτε πας απο αγχιαλο σεσκλο κλπ ..

Αυτο το θυμηθηκα επειδη το ειχα κανει παλια με αυτοκινητο..(απο βολο να παω αλμυρο και να επιστρεψω λαρισα.Μοιαζει καλη διαδρομη για ποδηλατο:p)

υ.γ

ααα ρε κουρσακι που μου χρειαζεται...

την ξέρω την διαδρομή,απλά ο δρόμος αυτός-μια και εξυπηρετεί την έξοδο προς εθνική-έχει φοβερή κυκλοφορία

και δεν έχει διάζωμα στην μέση και περνά μέσα από τα χωριά

θα το βάλω στο πρόγραμμα όμως,τώρα σειρά έχει μια ανηφόρα μέχρι κάτι κεραίες κινητής 10-12% κλίση :unsure:

και ναι, θες κούρσα :D

Για πείτε γνώμες για αυτό Aqua T23 Flat — Orbea

ερωτησούλες:

α) αυτό έχει 26άρες ρόδες?

β) τα λάστιχα είνα στενά σαν τις ''κούρσας'';

γ) στις λακούβες τι γίνεται, αντέχουν καθόλου η....?

δεν έχουν πρόβλημα,είναι πιο ανθεκτικά από ότι δείχνουν (τώρα αν πέσεις σε σεληνιακό κρατήρα κανείς δεν εγγυάται τίποτα,αλλά αυτό είναι 1 στις τόσες)

edit:η σειρά είναι meh,σε εντατική χρήση θα χρειαστεί να την αλλάξεις και μην βγεις με καλουπιέδες στο δρόμο

Έγινε επεξεργασία από wrong method
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.